Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Gminy Połajewo
Menu góra
Strona startowa Informacje Rada Gminy Protokoły z sesji Rady Gminy Rok 2015
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Protokół Nr III/2014 z III sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w dniu 23 grudnia 2014 r. - Rok 2015, menu 1064, artykuł 2155 - BIP - Urząd Gminy Połajewo”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Rok 2015

Protokół Nr III/2014 z III sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w dniu 23 grudnia 2014 r.

P r o t o k ó ł Nr III/2014

z III sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w dniu 23 grudnia 2014 r.

III sesja Rady Gminy w Połajewie odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w godz. od 1000 do 1350 w dniu 23 grudnia 2014 r.

Na liczbę 15 radnych obecnych było 15 radnych. Wobec powyższego sesja była władna do obradowania i podejmowania uchwał.

Obradom przewodniczył Roman Klewenhagen – Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie.

W sesji uczestniczyli również – Stanisław Pochyluk – Wójt Gminy, Aldona Mądrowska Dziaduch -Skarbnik Gminy, Sławomir Kryger - Sekretarz Gminy oraz pozostali zaproszeni goście według listy obecności.

Listy obecności radnych oraz zaproszonych gości stanowią załącznik Nr 1 i 2 do niniejszego protokółu.

Porządek sesji Rady Gminy w Połajewie był następujący:

1. Otwarcie sesji.

2. Sprawy regulaminowe.

a/ stwierdzenie quorum,

b/ przedstawienie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokółu z I i II sesji.

4. Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

5. Zmiany w uchwale budżetowej na rok 2014.

6. Uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2015-2019.

7. Uchwalenie uchwały budżetowej na rok 2015.

8. Uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów

Alkoholowych na 2015 rok.

9. Uchwalenie planu pracy Rady Gminy w Połajewie na 2015 rok.

10. Podjęcie projektów uchwał.

11. Interpelacje i zapytania.

12. Wolne głosy i wnioski.

13. Zakończenie.

Ad.1 Otwarcie sesji.

Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie – Roman Klewenhagen o godz. 1000 dokonał otwarcia sesji.

Ad.2a/ Sprawy regulaminowe -stwierdzenie quorum.

Po powitaniu radnych oraz zaproszonych gości Przewodniczący oświadczył, iż zgodnie z listą obecności w posiedzeniu sesji uczestniczy 15 radnych. W związku z czym skład Rady Gminy stanowi quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.

Ad.2b/ Sprawy regulaminowe - przedstawienie porządku obrad.

Następnie Przewodniczący poinformował, że porządek obrad został radnym dostarczony w zawiadomieniu o zwołaniu sesji, po czym odczytał porządek obrad. Do odczytanego porządku obrad radni nie wnieśli uwag.

Ad. 3 Przyjęcie protokołu z I i II sesji.

Kolejnym punktem posiedzenia było przyjęcie protokołu z I i II sesji. Przewodniczący zwrócił się protokolanta o odczytanie protokołu z I sesji. Po odczytaniu protokołu Przewodniczący zwrócił się do radnych o zgłaszanie ewentualnych uwag.

Wobec nie wniesienia uwag do powyższego protokołu Rada Gminy w obecności 15 radnych uczestniczących w posiedzeniu 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła protokół Nr I/2014 z dnia 28 listopada 2014 r.

Następnie odczytany został protokół z II sesji. Po odczytaniu protokołu Przewodniczący zwrócił się do radnych o zgłaszanie ewentualnych uwag.

Wobec nie wniesienia uwag do odczytanego protokołu Rada Gminy w obecności 15 radnych uczestniczących w posiedzeniu 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła protokół Nr II/2014 z dnia 28 listopada 2014 r.

W tym momencie Przewodniczący Rady poinformował, że kto będzie się zgłaszał do głosu dla porządku będzie musiał mieć zgodę, jest problem, kto co powiedział nawet odsłuchując taśmę, jeżeli będzie wymiana zdań bez udzielenie głosu to ten głos nie będzie zapisany w protokole, chce traktować wszystkich równo, kto chce zająć głos zgłasza się to tylko dla porządku.

Radny Wojciech Anioła – czy wszyscy mają równe szanse?

p. Przewodniczący wyjaśnił, że zgodnie ze statutem przewodniczący rady udziela głosu według kolejności zgłoszeń i radnemu nie wolno zabierać głosu bez zezwolenia przewodniczącego rady, co to za problem podnieść rękę.

Radny Marek Gawrych – chyba nie ma obaw, że jeżeli się będzie zgłaszał, że p. Przewodniczący udzieli mi możliwości zadania pytania?

p. Przewodniczący - wyjaśnił, że tylko, jeżeli ktoś się nie zgłosi.

Ad. 4 Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

Wójt Gminy poinformował, że w okresie od ostatniej sesji zajmował się następującymi zagadnieniami: w sprawach porządkujących sferę mienia komunalnego sfinalizowano sprzedaż w Krosinku dla Państwa Duckich, działki rolnej o powierzchni ok.80 arów za kwotę 7.812 zł. Jest to nieruchomość przyległa do nieruchomości p. Pilarczyków. W tej chwili Duccy nabyli tą nieruchomość, Pilarczykowie to dzierżawili jest to sprzedaż najemcy dla dzierżawcy.

Uporządkowano kwestie drogi wokół nieruchomości w Młynkowie dla Państwa Zbigniewa i Kamili Wieczorek, końcówka wioski wyjazd w kierunku Mieczysława Grotta przed lasem. Kiedyś tam gmina jeszcze w starych strukturach wydzieliła działki i nie była uporządkowana kwestia drogi. Robiono to już przy pierwszym podejściu udało się z Urbanem, Nikodemem, Łukaszewskimi, nie udało się z Wieczorkiem, teraz taka okazja się nadarzyła Wieczorek był zaopatrzony w odpowiednie środki finansowe, można było te kwestie uporządkować, część była na zamianę, część była na zapłatę. Nie było tego dużo drobne pieniądze, ale sprawa jest zamknięta, uporządkowana i droga wokół tych gospodarstw po lewej stronie jest z tyłu temat zamknięty.

Jest rozliczone i mamy sygnał, że pieniądze wpływają na konto Sierakówko i Przybychowo te dwie nieruchomości, czyli Program Rozwoju Obszarów Wiejskich „ Odnowa wsi” ok. 275 tys. zł Urząd Marszałkowski czy Agencja płatnicza, która w imieniu Urzędu Marszałkowskiego te pieniądze gminie przekazuje, przesyła na konto. Nie wiedzieliśmy czy to będzie w roku 2014 czy 2015 jeżeli jest sygnał to znaczy, że będzie ten temat sfinalizowany w bieżącym roku. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego dokonali odbioru, oceny realizacji umowy, którą mieliśmy z Urzędem Marszałkowskim. W miarę dobrze to wypadło, ale kilka tysięcy odliczyli, musimy mieć świadomość, że odliczyli w sposób właściwy, bo nie udało się przemycić robót, które były na remizach, a wykazaliśmy, jako świetlicowe nie możemy tutaj na te cele dostać pieniędzy, wychwycili wszystko skrupulatnie. Najważniejsze jest to, że ta różnica nie skutkowała dodatkowymi odliczeniami i żadnymi nowymi ocenami aneksami jest tylko korekta, która się mieści w ramach 3% wartości przedsięwzięcia. Sierakówko i Przybychowo będziemy mieli rozliczone.

Wysłaliśmy wnioski na refundację za siłownie zewnętrzne i amfiteatr w parku. Do końca roku jest termin złożenia wniosku o płatność. Ponadto jest w obróbce, bo Urząd Marszałkowski przysłał zapytania o uzupełnienie o dwa punkty wniosek dotyczący świetlicy wiejskiej w Młynkowie, ma nadzieje, że uzupełnienie będzie zrobione skutecznie i z początkiem roku będziemy podpisywali umowę, bo czasu na zrobienie tej roboty nie ma za dużo.

Ponadto składamy wniosek na Zielone Centrum Połajewa, czyli na tzw. planty, wniosek ta umowa była sprawdzana przez Urząd Zamówień Publicznych, ponieważ Urząd Marszałkowski miał pewne wątpliwości, co do procedury przetargowej, odpowiedź z Warszawy jest pozytywna, składamy wniosek o płatność, a Urząd Marszałkowski jeszcze nie przygotował aneksu, co do wartości po przetargu. Czekamy na zakończenie procedury i aneksowanie wartości zadania.

Zakończone zostały prace w obrębie ulicy Obornickiej w obrębie Urzędu i Gminnego Ośrodka Kultury, te które zleciliśmy dla firmy VIABUD czyli to wszystko co w kostce i dookoła i te asfaltowe, które wykonywało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych z Szamotuł, zostały do pomalowania pasy przy Gminnym Ośrodku Kultury przejścia dla pieszych, ale nie ma teraz warunków, jest uwaga, że mimo tego, że stoją znaki przejście dla pieszych to nasi mieszkańcy uważają, że to jest fajne miejsce na podjechanie pod sam Gminny Ośrodek Kultury samochodem i zaparkowanie. Tam jest miejsce przejścia dla pieszych i trzeba będzie dokończyć to przedsięwzięcie, albo postawić urządzenia, które nie pozwolą na wjazd samochodem albo jak namalujemy pasy to wszyscy kierowcy zauważą, że to nie jest miejsce na parking. Spokojnie podchodzimy do celów, które są postawione.

Z tych gospodarczych spraw to myślę, że te najistotniejsze, co do kwestii organizacyjnych było w protokole też będziemy się starali na bieżąco wdrażać, jak większość zauważyła jeżeli to protokółowanie ma być takie szczegółowe i precyzyjne to jest praca dla kogoś kto będzie tylko pisał protokoły, czytał i zamieszczał, w mojej szkole trochę inaczej jak gdyby wskazywali i moim zdaniem to protokół powinien być syntetyką tego co było powiedziane, a do tych szczegółów jest to nagranie na nośnikach, które są na bieżąco uaktualniane, kaseta, płytka, pendrajf to jest jak gdyby inna kwestia, ale to nad tym musimy jeszcze się zastanowić

i spokojnie porozmawiać, fajnie jest jak ten protokół oddaje w słowo w słowo, ale to jest dużo pracy, dużo czasu a nic to nie zmienia w praktyce. Tyle z mojej strony tak najkrócej.

Po przedstawieniu informacji Przewodniczący zwrócił się czy są jakieś pytania i otworzył dyskusję.

Radny Jerzy Borrmann miał by dwa pytania odnośnie tej naszej sali czy wykonawca jest, gwarancja jakaś na te jego prace? to jest jedno pytanie, a drugie czy ta wykładzina podłogowa którą oni położyli to oni sami zakupili czy robili to z powierzonego materiału? Bo najprawdopodobniej po tej pierwszej zabawie jest bardzo pościerana nie byłem ze względu wiadomych, ale jeszcze trochę i pójdę zobaczyć, jak to tam wygląda, bardzo się pościerała ta wykładzina, nie wiem dlaczego.

p. Wójt - nie wiem, bo ja byłem tam w ubiegłym tygodniu i nie widziałem żeby była pościerana.

Radny Jerzy Borrmann - takie informacje do mnie dotarły.

p. Wójt - fajnie jest dobrze informacje sprawdzać, całość zleciliśmy firmie, która tą robotę robiła w wyniku przetargu, umowę zawarliśmy z firmą Odnowa ze Skoków, w każdej umowie jest okres gwarancyjny tutaj taki wymóg też wynika z ogólnych warunków, które stawia nam Urząd Marszałkowski w ramach projektów, które realizujemy, także nie widzę zagrożenia takiego, od strony formalnej jest zabezpieczone tak jak mówię, co do pościeranej wykładziny gdzieś tam były jakieś ślady od krzeseł, ale uzgodniliśmy z p. Aldoną, że zakupi filcowe podkładki poprzykleja, to jest normalne, że jak jest ostre zakończenie krzesła to na podłodze na betonie czy na wykładzinie jakąś tam rysę zrobi, we wszystkich salach taką technologią podłogi ostatnio robimy, zostanie ślad po czarnej podeszwie jak ktoś kantem zarysuje trzeba to zetrzeć i jak ostre przedmioty zarysują też to świeże, nie ma dzisiaj wykładzin wyjątkowo innych od tych, które są w obiegu, także myślę, że w Przybychowie też sobie z tym ludzie poradzą. Byłem w ubiegłym tygodniu w Przybychowie i nie widziałem śladów, jak jakiś problem był to taki, że 120 osób na zabawie a miejsca jest 90 tak swobodnie, to jest problem, bo trzeba wiedzieć czy przyjąć 120 zgłoszeń i mieć ścisk, czy chce się mieć 90 albo zrobić zabawę na 120 i się przenieść do Sierakówka albo do Połajewa, to są takie niuanse myślę, że to też tak jak mówię, czas potrzebny żeby się oswoić zobaczymy jak radny Borrmann będzie formie, dojdzie do siebie wrócimy do tematu.

Przewodniczący czy kolejne pytania, co do informacji p. Wójta?

Radny Garstecki – mam pytanie w sprawie drogi asfaltu, który tutaj jest nowy, pan się chwalił przed chwilą tylko, że ten asfalt stoi w wodzie cały czas, gmina gromadzi wodę, czy tak będzie zawsze czy naprawi się to jakoś?

p. Wójt - nie rozumiem, co mamy naprawić?

Radny Garstecki - ktoś coś jednak źle zrobił, woda nie stała nigdy przedtem w takiej ilości jak teraz, jeżdżę tą drogą często.

p. Wójt -asfalt jest zrobiony tak jak miał być, my mamy świadomość i o tym mówiłem może nie do wszystkich dotarło, albo nie w tym czasie mówiłem, że z ulicy Obornickiej tutaj od banku i całe bloki, GOK nie mamy odprowadzenia wody deszczowej do odpływu czyli najkrócej mówiąc do rowu połajewskiego. Przy DINO na tym parkingu miniaturowym, który tam swego czasu zrobiliśmy jest zamontowana studzienka, ale tylko taka studzienka chłonna jak pada jeden dzień a grunt jest suchy to ta woda wsiąknie jak pada cztery dni z rzędu i pada mocno to woda tam w tej studzience zostaje i wtedy tam podjeżdża ciągnik i wyciąga żeby na wejściu czy tam we wjeździe nie było wody. Dlatego też min. to przejście zrobione w miejscu gdzie woda nie stoi i jest tam przełamanie i to przełamanie w jedną i w drugą stronę. Od wjazdu płynie woda grawitacyjnie wzdłuż drogi ulicy Obornickiej te nieruchomości p. Bartnickiego i tu jest dojście rury kanalizacyjnej wód deszczowych, która odprowadza wodę do rowu połajewskiego wzdłuż ulicy Obornickiej. Natomiast jest rozwiązanie, które będzie kosztowało, które wymaga uzgodnienia stąd taki jak gdyby tutaj obchód w tym przedmiocie, zrobić przecisk drogą 178 w kierunku stawu i tą wodę od wjazdu do banku do bloków do DINO sprowadzić do rowu połajewskiego poprzez staw, ale to trzeba od strony formalnej projekt, uzgodnienie i pewnie to zrobimy, ale nie wszystko na raz, jak chcemy widzieć te jak gdyby negatywne strony życia zawsze one się znajdą. Moim zdaniem asfalt jest położony, jeździ się zupełnie dobrze nie będzie dziur i woda po stronie GOK-u też sobie gdzieś tam radzi grawitacyjnie spływa, a tutaj nie szło tego wyprowadzić jest różnica poziomów z pół metra i się nie dało w inny sposób zrobić, większe zaniżenie przy wjeździe od DINO spowodowałoby, żeby ta woda jeszcze z większego obszaru cofała się tam do tej studzienki chłonnej o której mówię, tak to wygląda na dzisiaj to jest z pełną świadomością tak zrobione to nie jest błąd wykonawców to jest jak gdyby nasz świadomy zamiar na tyle nas było stać w tym roku zrobić.

p. Przewodniczący - czy kolejne pytania co do informacji p. Wójta.

Sołtys Przybychowo chciałem tylko dodać jeśli chodzi o tą wygładzinę na tej naszej sali chciałem potwierdzić Wójta zdanie byłem na Andrzejkach, które zorganizowała pani dla dzieci i podejrzewa, że plastik, który jest w tych krzesłach nowych po przesunięciu po tej wykładzinie powstaje rysa, którą idzie zmyć jak p. klubowa mówiła zainstalujemy filce to nie powinno tam być żadnego problemu innych uszkodzeń byłem nie widziałem.

p. Wójt plastik jest nowy, a jak nowy to ostry to szorstki łatwiej jest zrobić te filcowe podkładki, krzesło się łatwiej przesunie i stół, trzeba jak dobrze pójdzie i będzie wszystko normalne dokupić jeszcze cztery stoły do Przybychowa teraz tak 80 osób siedzi przy nowych stołach, a 25 przy tych starych które zostały.

p. Przewodniczący - czy kolejna sprawa do informacji p. Wójta, czy ktoś ma jakieś pytania? jeżeli nie mamy jeszcze na końcu są wolne głosy i wnioski.

Ad. 5 Następnie przystąpiono do zmian w uchwale budżetowej na rok 2014.

p. Przewodniczący to było tematem obrad komisji radni się z tym zapoznali, projekt każdy dostał. Żadnych zmian nie było od komisji do dzisiaj.

p. Skarbnik od momentu posiedzeń są zmiany do projektu uchwały o których powie, nie drukowała już tych zmian, dokumenty są dość obszerne. Dlatego egzemplarz po poprawkach ma przewodniczący do odczytania. Odniesie się do tej ostatniej zmiany od komisji do dnia dzisiejszego dochody i wydatki zwiększamy jeszcze dodatkowo o 2 tys. zł jest to informacja z TUW-u w związku z otrzymaniem odszkodowania za uszkodzenie elewacji Sali gimnastycznej wskutek dewastacji, pieniądze wpłynęły na konto, szkoła podstawowa chce wydatki z tych środków ponieść, dlatego też jest konieczność jeszcze tych dochodów i wydatków zaplanowania w starym roku. Zmiana powoduje ostateczne dochody i wydatki - plan dochodów zwiększa się o kwotę 374.301,46 zł do kwoty łącznie 20.339.446,02 zł te 2 tys. zł są wprowadzone do dochodów bieżących i te otrzymują wartość 19.188.022,02 zł, dochody majątkowe tak jak mieliście państwo w materiałach przekazane, natomiast po stronie wydatków zwiększenie planu o kwotę 107.415,46 zł do kwoty 20.426.559,02 zł. W sumie wydatki bieżące otrzymują wartość 18.329.553,02 zł, natomiast wydatki majątkowe 2.097.006 zł. W załączniku nr 1 i nr 2 te 2 tys. zł zostały jeszcze wprowadzone dodatkowo, oprócz tego zostały wprowadzone drobne zmiany w planach wydatków pod wpływające faktury i prośby jednostek oświatowych, zabezpieczamy te plany do wynagrodzeń do dokonanych zakupów. Jak p. Wójt wspominał tą płatność prawdopodobnie dzisiaj dostaliśmy na konto, zasadna jest zmiana zwiększenia rozchodów i dochodów w 2014 roku zaznacza, że w tej chwili mamy taką sytuację, że te dochody i rozchody są wprowadzone w 2014 i 2015 jest to uzgodnione z Regionalną Izbą Obrachunkową. Na najbliższej sesji WPF będzie skorygowany o te planowane dochody i rozchody w 2015 czyli umniejszone.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek przyjęła uchwałę Nr III/6/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie zmian w uchwale budżetowej na rok 2014.

Uchwała stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego protokółu.

Przystąpiono do kolejnej uchwały. Uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2014-2019.

p. Przewodniczący - czy są pytania do tego projektu uchwały?

p. Skarbnik - kwota 2 tys. zł wprowadzona do budżetu powoduje zmiany w dochodach i wydatkach.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła uchwałę Nr III/7/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2014-2019.

Uchwała stanowi załącznik Nr 4 do niniejszego protokółu.

Ad. 6 Kolejny punkt uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2015-2019.

W związku z brakiem pytań dotyczących w/w uchwały Przewodniczący odczytał uchwałę nr SO-0957/43/14/Pi/2014 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z dnia 10 grudnia 2014 roku w sprawie opinii o projekcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo. P. Przewodniczący poinformował, że mamy opinie pozytywną jak również do tej uchwały była autopoprawka to też było na komisji. Następnie odczytał autopoprawkę z dnia 5 grudnia 2014 r. Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła odczytaną autopoprawką.

W dalszej części p. Przewodniczący odczytał treść uchwały.

Po czym Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr III/8/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2015-2019.

Uchwała wraz z opinią i autopoprawką stanowi załącznik Nr 5 do niniejszego protokołu.

Ad. 7 Po czym przystąpiono do kolejnego punktu uchwalenia uchwały budżetowej na rok 2015.

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że projekt budżetu został radnym dostarczony w ustawowym terminie, był tematem obrad komisji. Podczas sesji na której się uchwala budżet powinny być uwzględnione następujące kwestie: odczytanie tego projektu zapoznanie się z opiniami poszczególnych komisji, odczytanie opinii o projekcie komisji gospodarczej, rolnictwa i budżetu, odczytanie opinii RIO, na końcu głosowanie nad projektem uchwały budżetowej wraz z przyjętymi poprawkami.

p. Przewodniczący zwrócił się do p. Wójta o kilka zdań o tym projekcie na 2015 rok.

p. Wójt jak mówiłem na komisjach i jak to ma miejsce każdego roku kiedy mamy uchwalić przewidywane na rok 2015 dochody i wydatki gminy Połajewo zawsze mówi o uwarunkowaniach o przyczynach o źródłach z których wynikają te wielkości które p. Skarbnik w przedkładanym przeze mnie projekcie zawiera to wszystko to co jest zapisane po stronie dochodów przewidywanych w 2015 roku wynika z wcześniej otrzymanych informacji, podjętych przez radę gminę decyzji, stanu posiadania, który gmina na chwilę obecną dysponuje. Jak co roku dochody składają się z trzech części czyli z subwencji, które przekazuje Minister Finansów i one wynikają z projektowanego a później uchwalonego budżetu państwa, te informacje otrzymaliśmy. Druga część dochodów to są dotacje wielkości które przekazał p. wojewoda wielkopolski na zadania zlecone, która gmina w roku 2015 ma realizować, głównie są to zadania pomocy społecznej, z zakresu administracji rządowej i wiemy też że w ciągu roku będą różnego rodzaju stypendia oraz wydatki na kształcenie w zawodzie. Trzecia część to są dochody własne wielkości wyliczone przez p. Skarbnik, pracowników urzędu wynikają po pierwsze z tego czym gmina dysponuje czyli jaki ma majątek, ale też co mieszkańcy przedkładają do opodatkowania, stawki uchwalone przez radę gminy na 2015 rok w przeliczeniu co do ilości co do wielkości dają kwoty, które zapisane pokazują ile dochodów własnych możemy w roku 2015 mieć w gminnej kasie. Te wszystkie wartości dodane razem pokazują wielkość przewidywanych dochodów, ale też pokazują możliwości jakimi gmina będzie dysponowała w roku przyszłym po stronie wydatkowej. Wydatki po pierwsze są obwarowane ustawowo, po drugie świadomość, że nie można wydawać więcej jak się ma a po trzecie kończymy kolejną perspektywę dofinansowania niektórych działań gminnych ze środków unijnych, oczekujemy uruchomienia kolejnej, należy się do tego przygotować nie tylko od tej strony logistycznej, czyli mieć projekty, ludzi którzy złożą przygotują skutecznie wnioski, ale też możliwości finansowe o których decyduje stan gminnej kasy. W związku z tym na rok 2015 w tym momencie w którym jesteśmy nie zakładać zbyt optymistycznie wydatków czyli nie planować żadnych inwestycji na które gmina nie ma własnych środków, nie robić większego zadłużenia wręcz odwrotnie na tyle na ile to jest możliwe i wynika z umów z bankami spłacać to zadłużenie, które jest, tak żeby w latach kolejnych czyli 2016 do 2020 można było próbować skutecznie ubiegać się o środki z zewnątrz na realizację koniecznych, najbardziej potrzebnych przedsięwzięć inwestycyjnych. W związku z tym ten projekt zakłada to co jest zapisane, niewielkie działania inwestycyjne moim zdaniem wystarczające skuteczne działania na bieżącą działalność czyli na funkcjonowanie gminy w takim wymiarze, zakresie, kształcie, ale też z takimi a nie innymi możliwościami finansowymi, bo można robić to samo co się robi jeszcze bardziej okazalej drożej swobodniej myśli że o tym dzisiaj myśleć nie możemy. Zakładamy spłatę zadłużenia w kwocie ponad milion i budżet jest cały czas dynamiczny w ciągu roku na pewno będą zmiany wystarczy zauważyć, że po dzisiejszych poprawkach rok 2014 to ponad dwadzieścia milionów, a tutaj nie zbliżamy do dziewiętnastu jak byśmy przeanalizowali sytuacje sprzed roku wszystko to pokazuje, że w ciągu te dochody się zwiększają wydatki też się zwiększają, życie toczy się do przodu możemy z pełną świadomością powiedzieć, że chcielibyśmy mieć zarówno po stronie dochodów i wydatków większe kwoty, że potrzeby gminy są na pewno zdecydowanie większe, trzeba tutaj dodać jakie mamy możliwości te właśnie możliwości są zapisane w tym dokumencie, który dzisiaj Radzie Gminy Połajewo proponuje do przyjęcia i do uchwalenia.

p. Przewodniczący podziękował Wójtowi za przedstawienie najważniejszych założeń tego budżetu, podczas posiedzeń, na których był obecny komisje miały opinie pozytywne w sprawie uchwały budżetowej. W związku z powyższym komisja gospodarcza ma scaloną opinię obu komisji i wystawi opinię w sprawie uchwały budżetowej, zwrócił się do przewodniczącego komisji o jej przedstawienie.

Następnie Marek Gawrych – Przewodniczący Komisji Gospodarczej, Rolnictwa i Budżetu odczytał opinię końcową o projekcie budżetu na 2015 rok, którą sformułowała Komisja na posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2014 roku.

Komisja Gospodarcza, Rolnictwa i Budżetu pozytywnie opiniuje projekt budżetu na 2015 rok.

W dalszej części posiedzenia Roman Klewenhagen - Przewodniczący Rady Gminy odczytał treść uchwały Nr SO-0952/43/14/Pi/2014 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z dnia 10 grudnia 2014 r. w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej Gminy Połajewo na 2015 rok. Informując, że powyższa opinia jest pozytywna.

Następnie p. przewodniczący odczytał autopoprawkę Wójta Gminy z dnia 5 grudnia 2014 roku do projektu uchwały. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła odczytaną autopoprawkę.

Kontynuując Przewodniczący Rady Gminy przystąpił do uchwalenia uchwały budżetowej, odczytał treść projektu uchwały, a Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła uchwałę Nr III/9/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie uchwały budżetowej na rok 2015.

Uchwała wraz z opiniami i autopoprawką stanowi załącznik Nr 6 do niniejszego protokołu.

Ad.8 Realizując porządek przystąpiono do uchwalenia Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 rok.

p. Przewodniczący - było to tematem obrad komisji, radni otrzymali materiały mogli się z tym programem zapoznać jak i z programem przeciwdziałania narkomanii. Pani Klewenhagen była obecna na komisjach. Wobec braku pytań Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek przyjęła uchwałę Nr III/10/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015.

Uchwała stanowi załącznik Nr 7 do niniejszego protokołu.

Kolejna uchwała w sprawie Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Radny Marek Gawrych – p. przewodniczący może dziesięć minut przerwy. Wobec powyższego przewodniczący zarządził dziesięć minut przerwy.

Przerwa trwała od 1210 do 1220.

Przewodniczący - po krótkiej przerwie wznawiamy obrady dzisiejszej sesji i przystępujemy do kolejnej uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2015-2017. To też było tematem obrad komisji, każdy radny się zapoznał. W tym momencie Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, w wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła uchwałę Nr III/11/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2015-2017.

Uchwała stanowi załącznik Nr 8 do niniejszego protokołu.

Ad. 9 Kolejnym punktem porządku obrad było uchwalenie planu pracy Rady Gminy na 2015 rok.

p. Przewodniczący – czy w związku z tym projektem ktoś chciałby zająć głos, mamy zapisane w paragrafie 2, że plan pracy jest otwarty z możliwością dokonywania zmian w miarę występujących potrzeb.

Radny Gawrych- jeszcze raz zgłoszę może akurat się uda o zaproszenie pana posła i tak najlepiej by było Pana Kalembę, w tej chwili jest taka sytuacja w rolnictwie opłakana nie wie, on może nie pomoże, ale po prostu żebyśmy mieli możliwość przekazania nasze uwagi i żeby jak najszybciej wprowadzić, zrezygnował by z tej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i ODR-u jeden rok bez tego możemy żyć, po prostu zaprosić tego posła.

p. Przewodniczący – wniosek jest, ale ja bym tego punktu nie zmieniał mimo wszystko niech by pozostał to co mamy na wrzesień, poseł nie musi być na sesji może być na sali w GOK-u i dla szerszej rzeszy można to zrobić, to spotkanie nie musi być na sali sesyjnej.

p. Wójt – na pewno jakiś poseł będzie na spotkaniach styczniowych zobaczymy, którzy będą.

p. Przewodniczący – ja bym był za tym żeby zrobić jest już nasilenie tego tematu czy luty czy marzec zorganizować w GOK-u dla większej rzeszy mieszkańców.

Radny Gawrych - dla większej rzeszy mieszkańców nikt za nikogo nie odpowiada ja odpowiadam sam za siebie. Zadam to pytanie, które nęcą wszystkich rolników tylko to samo pytanie zadam. Różnie może się sytuacja wymknąć spod kontroli.

p. Przewodniczący - wniosek zapisałem.

Radny Grabarz - z reguły na sesji też było tak, że przyjechał pan poseł na jedno pytanie odpowiedział i już musiał być w Pile, dlatego mówi to jest takie w lewo i w prawo.

p. Przewodniczący - też byłem w Czarnkowie nieraz na spotkaniu i tak jak mówisz mieli swoją godzinę długo nie mówili to jest tak, że zadasz trzy cztery pytania.

Radny Anioła – z drugiej strony my pozwalamy na to a z drugiej strony się boimy, no bo wiadomo nikt nie chce krzyku nie chce żadnego bałaganu a od konkretów uciekają warstwa rządząca ucieka.

Dalszej części dyskusji nie zaprotokołowano.

p. Przewodniczący – z p. Wójtem podejmiemy jakąś decyzję. Panowie miał być porządek już go łamiemy, naprawdę dla protokólanta jest potem problem. Czy ktoś jeszcze do tematu tego planu pracy?

Radny Gawrych – ja się zgłosiłem, jeszcze jedno tu są panowie z Izb Rolniczych jak oni to widzą czy jest szansa, że takiego posła jak on tu przyjedzie, że on coś pomoże czy nie, jak wy się spotykacie z tym.

p. Szyler – powiem ogólnie z mojego doświadczenia osobistego i doświadczenia Izby Rolniczej jeżeli chodzi o posłów nasz przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej jest posłem na sejm obecnej kadencji i on nawet na zaproszenie izby nie przyjedzie tylko wyśle swego wiceprezesa i sam w sobie też nie wypełnia swoich obowiązków, które izba mu powierzyła więc to idzie taka spychologia odgórna. Uważa że zaproszenie p. Kalemby tu na nasze tereny ogólnie to może być pozytywnie odebrane tylko nie wiadomo jak to on zgra w swoich terminarzach to jest człowiek trochę zabiegany, który był u władzy który odpadł ze względu na perturbacje w PSL-u a nie za swoje zachowanie na danym stanowisku. Może jak by spróbować z posłem to może jak mógłbym podpowiedzieć radzie gminy może nie atakujmy dużych nazwisk, może spróbujmy naszych okolicznych p. z Czarnkowa p. Janyskę ona też jest w komisji rolnictwa w sejmie i ona też może dużo spraw nam rozjaśnić w takim gronie rady. Ona Izby Rolnicze zaszczyciła swoją osobą podczas posiedzenia Rady Powiatu Izb Rolniczych, może nie szukajmy na razie górnolotnych, tylko może spróbujmy zobaczyć w jaki sposób nasze wyobrażenia i konfrontacje możemy stawić czoło na razie takim okolicznym posłom a nie szukamy tych bardzo medialnych tak bym proponował jako Izba Rolnicza i jako osoba prywatna. Nasi lepiej dostosują terminy i wiedzą, że to jest ich teren i będą się starali pokazać, że istnieją w naszym społeczeństwie.

p. Przewodniczący - każdy radny może mieć swoje zdanie.

Radna Stefaniak ma takie pytanie czy to będzie tylko jeden poseł zaproszony, czy większa ilość? Możemy zrobić tak, że z dwóch partii i będzie wiadomo na której partii bardziej zależy kto do nas przyjedzie i kto będzie chciał udzielać odpowiedzi. Nie jest określone ile ma być tych posłów? Najlepiej będzie jednak w tym GOK-u takie spotkanie.

Radny Anioła - nawet jak tutaj zrobić odgórne powiatowe spotkanie wszystkich radnych gmin podajże jest ich osiem, bo kiedyś było takie spotkanie jak chodziło o powiaty, i wtedy jak by przyjechali ci posłowie jak tu pani wspomniała dwóch czy trzech posłów przyjedzie konkretnych, my swoje poglądy z tej strony a tamci Wieleń z drugiej strony.

p. Szyler - odpowie tutaj jak p. radny poruszył, że zebranie większej grupy ludzi, nasze powiatowe izby rolnicze taką formę jako Forum Rolnicze odbywają się w Czarnkowie gdzie ostatnio mieliśmy na naszej sesji powiatowej temat poruszony, że nie mają sensu bo mimo, że jest dużo osób zaproszonych to przychodzi trzydziestu przedstawicieli: posłów, z Agencji Modernizacji, Rynku Rolnego i innych różnych instytucji, które pracują razem z rolnictwem, a rolników po drugiej stronie, którzy zadają pytania można wyliczyć na szacunkowe ilości do trzydziestu. My się staramy jak największą rzeszę osób zaprosić i dlatego w zeszłym roku była taka praktyka, że to było Forum dwóch powiatów, ponieważ nie mogliśmy znaleźć ilość osób na takie zebranie, teraz jest okres zniechęcenia rolników to ludzie negatywnie podchodzą do takiego spotkania, bo co oni mogą nam pomóc. Za mała liczba osób przyjeżdża i Izby też się zniechęcają.

p. Przewodniczący - ten głos był bardzo ważny bo jak tutaj odniosłem wrażenie to nie jest tak że poseł przyjedzie i nam powie, że świnie będą po 5 zł mleko po 1,50. Poseł przyjedzie powie swoje obije piłeczkę parę razy i będziemy mieli satysfakcje, że ten poseł był na tym to się skończy, ale jest nacisk. Będziemy próbowali jakieś spotkanie zrobić, żeby nie przedłużać tego tematu.

Radny Gawrych p. przewodniczący tu nie chodzi tylko o ceny, ale jest masę tyle problemów, co góra praktycznie sobie olewa a muszą być załatwione.

p. Przewodniczący - są izby rolnicze organ który mógłby wnioski od rolników wyłapywać i przedstawiać je dalej.

Radny Anioła jak by już ten temat miał być zakończony to jak tutaj izby rolnicze te wszystkie spotkania jak przyjedzie poseł przedstawiciele izby przedstawiciele od starostwa miast i powiatów jak było w Margoninie wszyscy siedzieli, co byli wiadomo od starostwa się nikt nie odezwie od miast też się nikt nie odezwie, przyjadą przedstawiciele Agencji Rolnej. Z rolników też się nikt nie odezwie, sytuacja w rolnictwie jest jaka jest, koszty embarga w Polsce ponieśli rolnicy, żaden urzędnik, nikt inny tylko rolnicy, rolnicy też nic nie powiedzą siedzą też cicho, bo Unia dała dotacje, ciągniki muszą spłacać, nie wie czy nie musiałby przyjechać euro poseł i też za dużo nie powie bo 80% prawa to mamy unijnego.

p. Przewodniczący zamknął dyskusję.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła uchwałę Nr III/12/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy w Połajewie na 2015 rok.

Uchwała stanowi załącznik Nr 9 do niniejszego protokołu.

Ad. 10 Kolejnym punktem posiedzenia było podjęcie projektów uchwał.

Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Połajewo.

p. Przewodniczący uchwała była tematem obrad komisji. Na komisji nie było uzasadnienia do uchwały teraz mam i je odczytam.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 15 radnych 14 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) i 1 głosem „wstrzymującym się” (Krzysztof Garstecki) przyjęła uchwałę Nr III/13/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik Nr 10 do niniejszego protokołu.

Przystąpiono do drugiej uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Połajewo.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła uchwałę Nr III/14/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik Nr 11 do niniejszego protokołu.

Uchwała w sprawie wyboru przedstawiciela do pracy w Radach Społecznych działających przy Publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej.

p. Przewodniczący – do tej pory jak wiemy tym przedstawicielem był p. Pochyluk Stanisław Wójt na komisjach też taka propozycja padła. Pan Wójt wyraża zgodę.

Radny Gawrych - czy może zdać pytanie jak w ogóle jest czy szpital wyszedł z tych długów, może się czegoś dowiemy?

p. Wójt - od ośmiu lat sobie powiat w swoim myśleniu zaprogramował, że zarówno Rada Społeczna dla Zespołu Zakładu Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie jak i Rada Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Trzciance mają być oddzielnie i razem ten sam przewodniczący, cześć członków w jednej i drugiej radzie, miało być mniej obowiązków zrobiło się trochę więcej po drugie jak Rada Gminy Połajewo tak myśli ciężko mi się z tego obowiązku wymigać wiemy, że to jest taka funkcja, która daje rozeznanie, co w tych powiatowych jednostkach się dzieje, chociaż sam wpływ na funkcjonowanie tych jednostek jest taki bardziej fasadowy. Odpowiedzialność bezpośrednia jest dyrektorów, zarządu powiatu, rady powiatu, rady te powstawały w trochę innych okolicznościach, jak teraz działamy. Jeżeli Rada Gminy Połajewo postanowi to ja w tych radach mogę funkcjonować, funkcjonuje w nich od zawsze, to są rady całkowicie społeczne nie ma tam żadnych diet, nie ma problemu czy to wykazywać jako dochód, czy rezygnować w tym czasie z wynagrodzenia. To jest też problem, niektórzy się zastanawiają czy jak ktoś podpisał listę obecności wziął wynagrodzenie a tam wziął dietę albo ryczałt to miał do tego prawo albo z czego powinien zrezygnować. Jakieś dane, informacje są. Do tej pory nasi radni mało korzystali z informacji przekazywanych przez radnego powiatowego, mam nadzieje, że teraz będzie tych informacji więcej bardziej precyzyjne bo radny powiatowy jest członkiem zarządu to ma te informacje z pierwszej ręki i ma wpływ na to co bezpośrednio powiat postanawia i co robi a jeśli chodzi o tą druga kwestie o którą pytał radny Gawrych powie tak – szpital w Trzciance nigdy nie miał problemów finansowych i zadłużenia które byłoby problemem, tam zawsze funkcjonowały te finanse na zasadach bardzo zbliżonych do tych praktyk które stosujemy u nas w gminie. Jeśli chodzi o Czarnków to raz ambicje najwyższego personelu, czyli dyrekcji i lekarzy, po drugie chęć nadgonienia dostosowania poprzez inwestycje obiektu do potrzeb do współczesnego wymagania z powodu, którego to zadłużenie powstało, nie chce powiedzieć, że tam jest dobrze, sytuacja jest pod kontrolą wszystko zależy od tego jak będą wyglądały kontrakty na kolejne lata czy z tych wpływów, które szpital uzyska uda się obsłużyć to zadłużenie plus wydatki bieżące, czyli wynagrodzenia, zakupy, bieżąca eksploatacja. Zamiar poprzedniego zarządu, starosty i tych, którzy mieli decydować o tym był taki żeby mocno obniżyć wynagrodzenia tym, którzy najwyżej zarabiają, na dzisiaj rewelacji w tym zakresie nie ma, zapewne nie ma wzrostu wynagrodzeń, ale nie ma radykalnych cięć, jeżeli już to w personelu pomocniczym, średnim, nie ma w Czarnkowie w szpitalu sprzątaczek, salowych i pralni, stołówki. Te usługi szpital kupuje z zewnątrz. Nie liczyłby na to, że te wydatki się obniżą wydaje się, że najbardziej optymistyczne rozwiązanie, które p. dyrektor wprowadził to jest zamrożenie wydatków bieżących na poziome, które zastał i szukanie większych dochodów. Dyrektor jest jeszcze nie pół roku, przekaz był taki sytuacja jest pod kontrolą według mojej oceny nie możemy powiedzieć, że problemów finansowych w Czarnkowie nie ma. Dyrektor nie jest lekarzem, ma zastępcę do spraw gospodarczych też nie lekarza, a zastępca do spraw medycznych, który moim zdaniem w szpitalu jest bardzo ważny jest na jedną bardzo małą cząstkę etatu ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego p. Marek Łagan, jak położyć nacisk, co jest dla szpitala najważniejsze czyli dobre leczenie. W tej chwili zbierają kandydatów do nowej rady. Chciałoby się, żeby mieszkańcy naszej gminy mieli możliwość trafić do dobrego szpitala, który jest najbliżej nas. Trzeba mieć świadomość, że w takim szpitalu jak szpital powiatowy nie wszystkie oddziały, usługi, świadczenia medyczne są na najwyższym poziomie, dobrze by było, aby mieszkańcy mieli rozeznanie, w którym ze szpitali, co robią najlepiej. Rada Społeczna jak gdyby ma opiniować te gospodarcze, ekonomiczne i organizacyjne decyzje dyrektora szpitala no i każda gmina ma mieć swojego przedstawiciela w radzie społecznej.

Po czym Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła uchwałę Nr III/15/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie wyboru przedstawiciela do pracy w Radach Społecznych działających przy Publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej.

Uchwała stanowi załącznik Nr 12 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący – kolejna uchwała w sprawie przejęcia na mienie komunalne nieruchomości to było też tematem posiedzeń komisji chodzi o poszerzenie drogi gminnej.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały.

Radny Gawrych- ma pytanie jaka jest cena co gmina płaci temu Panu za metr kwadratowy?

p. Wójt - musimy zrobić wycenę, uruchamiamy procedurę, to potem wyceniamy, albo korzystamy z ceny, która była ostatnio na tym obszarze w czasie nie późniejszym jak rok, nie chciałby dzisiaj powiedzieć, że to jest pięć czy siedem złotych bo tak jeszcze nie mogą w tej chwili powiedzieć. Janc się zgodził na poszerzenie o dwa metry, geodeta wymierzył, zrobił, to jest ta sama procedura, o której mówiłem na poprzedniej sesji. Mamy z p. Jancem dwie sprawy jedna to jest to poszerzenie, drugie to jest kawałek drogi, która jest oddzielną działką w tym samym terenie na przedłużeniu ulicy na Leśnej na której mieszka Erdmann, Koczorowski, Koch i dalej Bukowski prosto jest własnością p. Janca i to też chcemy przejąć żeby na to osiedle można było swobodniej wjeżdżać, swego czasu zrobiliśmy ustalenia, że wykupujemy tyle ile to jest możliwe ale też tyle żeby zabezpieczało potrzeby. Powiem jak będziemy gotowi do transakcji ile za to musimy dać.

Następnie Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek przyjęła uchwałę Nr III/16/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie przejęcia na mienie komunalne nieruchomości położonej w obrębie wsi Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik Nr 13 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący - kolejna uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Połajewo. Na początku kadencji trzeba taką uchwałę podjąć. Radni otrzymali stosowne dokumenty, z których wynika wynagrodzenie dotychczasowe, tabele, w jakich się mieszczą wójtowie do 15 tys. mieszkańców. Na komisjach były wnioski, aby przygotować sąsiednie gminy, mamy przygotowane tabelki, z którymi można przed podjęciem uchwały się zapoznać. Przewodniczący komisji przedstawią propozycje.

Radna Aleksandra Bielejewska – przewodnicząca na komisji kultury, zdrowia, oświaty i porządku publicznego za propozycją pierwszą było sześciu radnych, jeden radny był za tym żeby nie zmieniać wysokości wynagrodzenia.

Radny Gawrych – komisja gospodarcza pięciu radnych było za pierwszą propozycją tj. 13% podwyżką, a dwóch za drugą, czyli 8,12% podwyżką.

p. Przewodniczący - myśli, że to jest tutaj wypracowane i poddaje pod głosowanie propozycje gdzie mamy podstawę 5.500 zł, dodatek funkcyjny 1.700 zł, dodatek specjalny 1.440 zł, dodatek za wieloletnia prace 1.100 zł i brutto 9.740 zł, czyli minus ok. 30%.

Radny Garstecki - mam pytanie nie wiem czy zauważyłeś, że między tym, co było a tym, co ma być to jest 1120 zł więcej to naprawdę nie jest mało kasy.

p. Przewodniczący- ale mówimy o brutto, radny ma swoje prawo swoje zdanie.

Radny Garstecki - z tego, co wie to było cztery stówy czy pięć teraz podniosłeś o 1200 zł. Propozycje składałeś ty.

p. Przewodniczący – radni mają prawo decydować, radni to uchwalają, każdy ma swoje zdanie w tym temacie. Dla mnie z głosowań komisji wynika większość i tą propozycje poddaje pod głosowanie.

Radny Anioła - czy to odpowiada Wójtowi? możemy ustalić czy to za mało czy za dużo.

p. Wójt - jak się decyduje na start w wyborach z zamiarem wygrania tych wyborów to zna realia, jak nie zna to nie może być wójtem, premier określa to minimum, jak startuje w wyborach i chce być wójtem to wiem, że to minimum pozwala na przeżycie, że to już jest tyle, że warto się starać być wójtem, a reszta to jest decyzja rady i ja tak samo jak zatrudniam pracowników to widełki są odtąd dotąd i sam do końca nie zawsze wiem dlaczego jest akurat tyle, a nie tyle.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 15 radnych 12 głosami „za” ( Krzysztof Grabarz, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przy 1 głosie „przeciw” (Krzysztof Garstecki) i 2 głosami „wstrzymującymi się” (Marek Gawrych, Wojciech Anioła) przyjęła uchwałę Nr III/17/2014 Rady Gminy w Połajewie z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik Nr 14 do niniejszego protokołu.

Ad. 11 i 12 Interpelacje i zapytania, wolne głosy i wnioski.

Radny Gawrych – na ostatniej sesji starej kadencji zgłaszałem jak będą tutaj kłaść asfalt, żeby te dziury na tej betonówce na wybudowaniach były zrobione, dlaczego to nie jest zrobione, w Tarnówko tą jedną dziurę załatali czyli byli, tam naprawdę jest tragicznie, chciałbym wiedzieć kiedy i co tam będzie zrobione jeżeli nie zostało zrobione?

Radny Krzysztof Grabarz - można by zrobić ten hydrant.

Radny Krzysztof Garstecki - mieszkańcy z gór tzw. prosiliby o kosze na śmieci, ponieważ nie ma tam koszy wszędzie stoją tam akurat nie ma i bardzo by prosili. Tam chodzą ludzie i jak coś mają zbędnego to wyrzucają na jezdnię, taki duży koszt to chyba nie jest.

Radna Aleksandra Bielejewska – na ulicy Słonecznej brakuje lamp na całej ulicy nie ma ani jednej, jest bardzo ciemno, a chodzi tam coraz więcej ludzi. Lampa jest na ulicy Nowej.

Radna Stefaniak - jeśli chodzi o lampy na ulicy Łącznej koło p. Pisarskich też nie ma lampy tam była kradzież to jest takie miejsce nieoświetlone, ma prośbę aby się przyjżyć, czy jest możliwość zamontowania, aby nie było dużo miejsc zaciemnionych, ponadto przy okazji lamp chciałaby zwrócić uwagę że na ulicy Obornickiej koło Ośrodka mieszkańcy Połajewa komunikowali że często nie działają lampy.

Radny Marek Gawrych – wczoraj we wiosce nie było światła i już zaraz woda nie leciała Tarnówko i Młynkowo czy już ten agregat nie załącza się sam? Pan co roku konsultuje z nadleśniczym odstrzał dzików i tak jak co roku bym prosił o zwiększenie, nie wiem czy w zeszłym roku został zwiększony ten odstrzał czy nie, jeszcze jest jedna spraw na wszystkich praktycznie rowach są żeremia bobrów. Bobry wchodzą w pola uprawne w łąki i ludzie się zarywają sprzętem, zgłaszam to, wszyscy mówią, że radny powinien zgłosić. Bobry żeremie sobie zrobiły pod amboną na łąkach i mówię do myśliwych, że mogą sobie załatwić odstrzał, żeby tego bobra odstrzelić oni twierdzą, że tego odstrzału nie załatwią bo dla nich to jest za wielka procedura.

p. Wójt - co do bobrów odpowiedź jest zawsze taka sama i tutaj się nic nie zmieniło w prawie. Bóbr jest dalej pod ochroną, wszystkie działania, które mają uprzykrzać życie tym zwierzętom wymagają decyzji organów państwa nie samorządu. W związku z tym rada praktyczna jest taka, trzeba zrobić to co się da zrobić w własnym zakresie. Dać im do zrozumienia, żeby sobie poszły do sąsiada bo inne działania wymagają procedur. Aby wykonać odstrzał bobra to Koło Łowieckie potrzebuje zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska itd. Są określone uwarunkowania w jakich warunkach w jakim czasie i w jakim miejscu można tego bobra ustrzelić. My jako gmina w sprawie bobrów na dzisiaj nie możemy nic. Najlepiej jak na tych ciekach nie ma krzewów, nie ma drzew.

Co do odstrzałów dzików wójt jest jednym z opiniujących plan odstrzałów dla Koła Łowieckiego na rok kalendarzowy, takie zadanie jest w kompetencji wójta. Autorem planu jest Koło Łowieckie, które wie ile jest zwierzyny. Dziki faktycznie są i odstrzał jest zaplanowany większy jak w poprzednim roku. Jeszcze musi być skuteczność myśliwych. Jak się patrzy na to kto poluje to można z obawą patrzeć na to, że ten plan zostanie zrealizowany, sam plan nie rozwiązuje problemu.

Generalnie jest problem jeśli chodzi o oświetlenie myślę, że nie polega on na tym, że te lampy nie świecą bo każde zgłoszenie wbijamy w system, który pokazuje obsługującemu czyli Energobudowi, które lampy nie świecą bo oni mają termin przyjeżdżają i robią, za każdą naprawę lampy, wymianę żarówki czyli uskutecznienie oświetlenia płacimy 194 zł czyli to nie są małe pieniądze. Nie chcemy, żeby było tak ciemno, ale to wszystko są wydatki. Takie uzupełnienia gdzie jest na co zawiesić lampę robimy niekoniecznie czekając aż przyjdą sygnały. Problem jest tam gdzie trzeba stawiać słupy bo nie ma na czym zawiesić lampy, tam jest wymagany projekt, pozwolenie na budowę, uzgodnienia cała procedura bo te lampy montuje gmina, płaci gmina a właścicielem staje się Energetyka, bo one są na słupach Energetyki. Na Słonecznej na środku by się jedna lampa przydała, spróbujemy to zrobić są wnioski z osiedla gdzie nie ma żadnej lampy w kierunku Krosina wjazd Gumny, Białasik, Urban trzeba będzie zrobić projekt. To osiedle o którym mówiliśmy zostało dowartościowane jedną lampą czyli Godoska, Gliniana, Łączna. Staramy się uzupełniać słupy oświetleniowe lampami tak jak ludzie zamieszkują. Co do koszy na śmieci nie widzi ich na wszystkich ulicach. Koszy na śmieci na pewno nie ma na ulicy Lipowej. Generalnie założenie jest, że każdy swoje śmieci ma mieć w domu. Chodzi po górach i nie widzę tam śmieci.

Radny Garstecki - ma pytanie zrobi p. Wójt te kosze postawi czy nie?

p. Wójt- jak będę miał możliwości finansowe i przeanalizujemy sytuację to będziemy myśleli ale to nie może być tak, że my kupimy cztery kosze na ulice, a nie damy na Jasną, Podgórną jest jeszcze cała Polna, mamy Glinianą, Słoneczną, Łączną, Okrężną, Krótką, Krętą tam nigdzie nie ma koszy, kosze są Rynku i na wylotach Obornickiej i Szamotulskiej. Nie ma koszy w Boruszynie, Młynkowie, Tarnówku, Przybychowie, w Sierakówku są dwa i jest problem, kto ma je wywieźć. Nie możemy w nieskończoność iść w koszty funkcjonowania gminy. Hydrant w Młynkowie jest zlecenie będzie zrobiony ja ten temat mam zamknięty. Co do wody w Tarnówku wczoraj była awaria przy wyjeździe na wybudowania za Andrzejem Begierem stąd nie było wody nie dlatego, że nie było prądu. W temacie dziury w asfalcie.

Zleciliśmy tą robotę, uprosiłem Panią kierownik budowy, żeby zrobiła tą dziurę po awarii w Tarnówko w asfalcie i chciałem jeszcze, aby dolali przy krawężnikach na Obornickiej żeby się łatwiej wjeżdżało i nie już nie starczyło ani czasu ani masy. Musieliśmy własnym sposobem przez niektórych do skrytykowania podsypać pofrezem, żeby się trochę złagodziły te wjazdy bo ustawili krawężnik tak jak być powinno przy założeniu, że położymy na całej drodze dywanik 4 cm, ale tych pieniędzy, które mieliśmy starczyło na położenie takiego zakresu jak jest i w związku z tym takie działanie, które zrobiłem w ramach tych możliwości, które są. Zakładam to co mówiłem, że w Tarnówku jak się ociepli ten odcinek zrobimy pofrezem, żeby to się zajechało i będzie dobrze. Tam trzeba położyć nakładkę na cały ten odcinek. Koszt 1m2 na grubość 4 cm przy istniejącej podbudowie to jest ponad 40 zł. Można sobie policzyć. Robi się tyle ile jest to możliwe, tam ruch jest niewielki ci co jadą to wiedzą, że trzeba zwolnić. Przejezdna jest.

Radny Krzysztof Mazur - ma pytanie kiedyś rozmowa była na temat odprowadzenia wody z rowu jak się wjeżdża z Tarnówka do Boruszyna. Czy to wygasło, czy jest aktualne, czy wójt zapomniał, czy to jest zrobione w jakiś inny sposób?

p. Wójt – to nie jest zrobione, uzgodnienie było takie, że powiat zrobi nam nakładkę przy kościele, czyli tutaj od wjazdu od rozjazdu na Podlesie, Tarnówko do p. Mazurów i dalej do Połajewa, a my ten problem rozwiążemy, czyli mówiąc krótko powiat już to zrobił a my nie, pamiętam o tym co przejeżdżam przez Boruszyn w tym miejscu ale ciągle patrzę, że tej wody jest coraz mniej ci co najbardziej nie dawali mi spokoju teraz dają spokój trzeba zobaczyć czy tam faktycznie trzeba będzie to odwodnienie zrobić tak żeby tą wodę sprowadzić do rowu czy jakoś ona się rozejdzie, najgorszy jest problem, jak z pola lecie a na szosie marznie.

To jest taka jedna ze spraw, którą politycznie próbuje przemilczeć. Dużo jest takich miejsc, gdzie nawet wójt wie że trzeba by je było zrobić, radni wnioskują, mieszkańcy naciskają tak jest w tej codzienności, chcieć to nie znaczy móc wszystko zrobić.

p. Przewodniczący tak się złożyło, że sesja jest przed samymi świętami wobec powyższego nastrój świąteczny z choinką i opłatkiem ja ze swojej strony chciałbym z okazji zbliżających się świąt złożyć wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, pomyślności w gronie rodzinnym, aby te święta mile przebiegły w zdrowiu, radości oczywiście na Nowy Rok życzę wszystkim wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku 2015, aby ten rok przynosił dużo korzyści dla siebie, nie tylko te materialne, aby nasze stosunki były jak najlepsze, aby tych niepotrzebnych zgrzytów było jak najmniej, abyśmy dalej pracowali na rzecz naszej gminy naszych mieszkańców, aby ta atmosfera była zawsze jak najlepsza, wszystkiego najlepszego z mojej strony wszelkiej pomyślności na te święta i na Nowy Rok.

p. Wójt- Szanowni Państwo ode mnie kilka słów, kolejny rok kończymy mimo różnych działań, które w tym roku mieliśmy nie tylko związanymi z wyborami. Dobiegamy szczęśliwie do końca, to dzisiejsza sesja potwierdziła, że mimo różnic w myśleniu konsensus w podejmowaniu decyzji jest i to jest najważniejsze, przecież o to właśnie chodzi. Chciałem za wszystkie uchwały, które stara rada, nowa rada w tym roku podjęły z mojej inicjatywy z innych inicjatyw podziękować, powiedzieć, że zawsze będę się starał, aby te propozycje, które tutaj radzie przedkładam były do przyjęcia i do uchwalenia, czy się uda zobaczymy. Korzystając z okazji na te najważniejsze zbliżające się święta wszystkiego dobrego, pomyślności, zdrowia, zadowolenia, dobrych świąt w gronie rodzinnym. Wszystkiego dobrego.

Radni złożyli słowa podziękowania.

Ad. 13 Zakończenie.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Roman Klewenhagen - Przewodniczący Rady Gminy o godz. 1350 zamknął obrady III sesji Rady Gminy w Połajewie.

Przewodniczący Rady Gminy

/-/Roman Klewenhagen

Protokółowała

/-/Maria Jarosz

Połajewo, dnia 23 grudnia 2014 r.

Metryka

sporządzono
2015-03-05 przez
udostępniono
2015-03-05 01:00 przez Bartosz Peksa
zmodyfikowano
2015-03-31 02:00 przez Bartosz Peksa
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
106
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.