Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Gminy Połajewo
Menu góra
Strona startowa Informacje Rada Gminy Protokoły z sesji Rady Gminy Rok 2016
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Protokół Nr X/2016 z X sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w dniu 17 marca 2016 r. - Rok 2016, menu 1083, artykuł 2372 - BIP - Urząd Gminy Połajewo”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Rok 2016

Protokół Nr X/2016 z X sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w dniu 17 marca 2016 r.

P r o t o k ó ł Nr X/2016

z X sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w dniu 17 marca 2016 r.

X sesja Rady Gminy w Połajewie odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w godz. od 1000 do 1310 w dniu 17 marca 2016 r.

Na liczbę 15 radnych obecnych było 13 radnych. Nieobecna usprawiedliwiona radna Sylwia Skrzypek, nieobecny usprawiedliwiony radny Zbigniew Schoenfeld. Wobec powyższego sesja była władna do obradowania i podejmowania uchwał.

Obradom przewodniczył Roman Klewenhagen – Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie.

W sesji uczestniczyli również – Stanisław Pochyluk – Wójt Gminy, Aldona Mądrowska Dziaduch -Skarbnik Gminy, Sławomir Kryger - Sekretarz Gminy oraz pozostali zaproszeni goście według listy obecności.

Listy obecności radnych oraz zaproszonych gości stanowią załącznik Nr 1 i 2 do niniejszego protokółu.

Porządek sesji Rady Gminy w Połajewie był następujący:

1. Otwarcie sesji.

2. Sprawy regulaminowe.

a/ stwierdzenie quorum,

b/ przedstawienie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z IX sesji.

4. Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

5. Funkcjonowanie Urzędu Gminy.

6. Zmiany w uchwale budżetowej na rok 2016.

7. Podjęcie projektów uchwał.

8. Interpelacje i zapytania.

9. Wolne głosy i wnioski.

10. Zakończenie.

Ad.1 Otwarcie sesji.

Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie – Roman Klewenhagen o godz. 1000 dokonał otwarcia sesji.

Ad.2a/ Sprawy regulaminowe - stwierdzenie quorum.

Po powitaniu radnych oraz zaproszonych gości Przewodniczący oświadczył, iż zgodnie z listą obecności w posiedzeniu sesji uczestniczy 12 radnych. Nieobecni: radna Sylwia Skrzypek, radna Karolina Bukowska- spóźni się, radny Zbigniew Schoenfeld. Wobec powyższego Rada Gminy jest władna do obradowania i podejmowania uchwał.

Ad.2b/ Sprawy regulaminowe - przedstawienie porządku obrad.

Następnie Przewodniczący poinformował, że porządek obrad został radnym dostarczony w zawiadomieniu o zwołaniu sesji, po czym odczytał porządek obrad. Do odczytanego porządku obrad radni nie wnieśli uwag.

p. Przewodniczący – na początek chcielibyśmy wprowadzić uchwałę, która nie była na komisjach. Dzisiaj każdy radny ją otrzymał, chodzi o uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Piła.

W związku z powyższym, kto jest za tym, aby tą uchwałę wprowadzić pod obrady? W wyniku głosowania „za” głosowało 12 radnych (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek).

Ad. 3 Przyjęcie protokołu z IX sesji.

Kolejnym punktem posiedzenia było przyjęcie protokołu z IX sesji.

p. Przewodniczący - protokół został wyłożony do wglądu przed sesją. Wobec powyższego, kto z państwa radnych jest za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji?

Wobec nie wniesienia uwag do powyższego protokołu Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) przyjęła protokół Nr IX/2015 z dnia 29 grudnia 2015 r.

Ad. 4 Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

Wójt Gminy poinformował, że w okresie od ostatniej sesji zajmował się następującymi zagadnieniami:

Jeśli chodzi o gospodarowanie naszym majątkiem komunalnym: załatwialiśmy formalności z przyjęciem na mienie komunalne gruntów, terenów pod drogi gminne w miejscowości Połajewo od Państwa E. i T. J., przejęliśmy ok. 400 metrów drogi w obrębie ulicy Cichej w Połajewie. Od Pana J. K. przy Ryczywolskiej 142 m2 - to ma pozwolić na udrożnienie drogi dojazdowej do wybudowanych nowych domów - młodzi K. i K. Nie ma zgody na przejęcie potrzebnych do całkowitych rozmiarów drogi od Państwa G. i Pana K., ale to, co przejęliśmy od B. i J. K. i od J. K. pozwoli na to, żeby do tych dwóch nowych domów, które tam są wybudowane i częściowo zamieszkałe był dojazd niezależną drogą - powstaną zręby ulicy. W Młynkowie przy tej naszej dużej nieruchomości: Remiza, Ośrodek Zdrowia, Wiejski Dom Kultury, Przedszkole - tam mieliśmy taką małą niespodziankę o powierzchni 100 m2. Działeczka była jeszcze w księgach wieczystych własnością Sz. Uzgodliśmy z właścicielem, czyli ze Z. Sz. przejęcie tej działki na własność. Podpisaliśmy umowę przed Notariuszem i ta formalność też jest załatwiona. Z tych takich spraw związanych z gospodarowaniem na mieniu, bo mieliśmy tym razem do czynienia z przejmowaniem i Gmina tutaj rozliczyła, przejęła, wpisane na własność. Przeprowadziliśmy przetarg i jest uruchomiona robota przy wodociągowaniu w Młynkowie z Jędrzejewa do Młynkowa. To, co mówiłem na zebraniach wiejskich już tam Firma Pana D. jest na robocie, mają to zrobić. Myślę, że do końca tygodnia woda będzie u G. i N. w domu. Z umowy wynika, że do końca marca, tyle czasu już tam nie potrzebują. Robota ma wartość brutto 44.034 zł.

O godz. 1020 na sesje przybyła radna Karolina Bukowska. Od tego momentu w sesji uczestniczyło 13 radnych.

Ogłosiliśmy przetarg na profilowanie dróg, nawożenie pofrezem, tłuczniem, trochę żużlem. Przetarg ma być rozstrzygnięty 25 marca. Także po świętach jak warunki pogodowe pozwolą będziemy chcieli już te roboty rozpocząć. Chociaż tak na dobrą sprawę to już tam coś się dzieje. Zobaczymy jak, pogoda jest istotna. Z takich spraw, które tutaj na bieżąco realizujemy to rolnicy złożyli 385 wniosków na akcyzę w miesiącu lutym i wystąpiliśmy do Wojewody o kwotę na ten cel 499.000 zł. Czyli pół miliona będziemy chcieli przekazać rolnikom w ustawowym terminie po otrzymaniu pieniędzy.

Od 1 kwietnia mamy uruchomić najważniejszy w tej chwili program, projekt rządowy, czyli tzw. 500 plus. Jesteśmy w trakcie przygotowań do tego, aby od 1 kwietnia być gotowym do przyjmowania wniosków od zainteresowanych mieszkańców na to świadczenie wychowawcze. Na ten cel zaadoptowaliśmy w zasadzie jest to już wyposażone i przygotowane do obsługi zainteresowanych mieszkańców pomieszczenie w starym budynku posterunku, pokój na lewo. Meble, sprzęt, telefon, ławka na korytarzu, półka do wypełniania wniosków wszystko gotowe, łazienki też, żeby długo czekający mogli spokojnie w kolejce wytrwać. Chciałoby się żeby tych kolejek nie było, ale na początek nie wiadomo jak to będzie.

Mamy podpisane porozumienie z Powiatowym Urzędem Pracy. Dostaliśmy jednego pracownika. Pani Dyrektor zaproponowała współpracę, żeby korzystać z tych na aktywizację przeznaczonych środków i jest Pani z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Te dwie Panie się przygotowują. Póki, co ten program będzie realizowany poprzez Urząd, a nie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Robimy taką wspólną przestrzeń, żeby to zadanie realizować. W pierwszej wersji zapowiedzi politycznych, rządowych wynikało, że to będzie zadanie niezwiązane z pomocą społeczną, ale praktyka pokazuje, że to zadanie w zasadzie bardziej pomocowe jak socjalne, ale jedno i drugie tak czy inaczej musi zrealizować gmina. My mamy jak gdyby na dzisiaj taką koncepcję i w tym kierunku idziemy. Myślę, że po niedzieli już Pani w tym biurze będzie na stałe i tych, którzy będą zainteresowani będzie umiała poinformować, co, gdzie, kiedy i z kim. Namawiam do spokojnego podejścia do tematu, bez nerwów. Na pewno jak Rząd powiedział, że pieniądze będą to będą, a my sobie z tym poradzimy. Myślę, że to tak wszystko wejdzie w swoje tory i będzie tak jak z tymi wnioskami na akcyzę, 385 wniosków bez żadnego szumu przez jeden miesiąc złożone, przejrzane, wystawione decyzje i pieniądze będą na kontach. Moim zdaniem to będzie podobna metodologia, podobne działanie, ale trzeba najpierw tą bazę wypełnić potrzebnymi danymi, żeby każdy wiedział, co jest potrzebne, a później już, co miesiąc powielanie i tylko uaktualnianie, tu się urodziło, a tu już wyrosło z tego, żeby dostawać pieniądze. Także tak mam nadzieję tak to będzie. Chciałoby się mieć jeszcze nadzieję, że będzie szybciej przybywało tych, co się urodziły jak tych, co mają osiemnaście lat, ale to zobaczymy jak tutaj młodzi mieszkańcy gminy zareagują na sugestią partii rządzącej.

Jak już jestem przy tym temacie tutaj właśnie w demografii i dzieci, młodzieży kolejna kwestia z tej dziedziny to jest przedszkola i szkoły. Jak wszystkim wiadomo od nowego roku szkolnego ma się, zgodnie z ustawą zmienić wiek dzieci, na które państwo nakłada obowiązek szkolny, przedszkolny. W związku z tym, że w tym roku szkolnym mamy w pierwszych klasach dzieci sześcioletnie, a od przyszłego roku powinniśmy mieć dzieci siedmioletnie, czyli te dzieci, które są dalej będą tam gdzie są, odbyliśmy w szkołach podstawowych z rodzicami dzieci, które dzisiaj są w przygotowaniu przedszkolnym, czyli były w ubiegłym roku dziećmi pięcioletnimi, a teraz są dziećmi sześcioletnimi spotkania, takie spotkania informacyjne, co dzieci czeka w szkole, jaka to szkoła jest fajna, dlaczego taka trudna i co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję, aby dziecko, albo skierować do tej szkoły podstawowej, albo jeszcze zostawić w przygotowaniu przedszkolnym. Nie robiliśmy jakiś żadnych dodatkowych motywacyjnych działań typu, jak dziecko pójdzie to dostanie w prezencie 500, albo konia na biegunach, albo coś jeszcze. Takie typowo organizacyjne spotkania szkoły też zorganizowały, organizują tzw. „Dni otwarte”, czyli standard to, co się robiło zawsze, decyzja należy do rodziców. Do końca marca mają się rodzice określić, czy dziecko zostaje w przedszkolu, czy idzie, pójdzie do szkoły tak żebyśmy mogli dokonać naboru na miarę naszych możliwości do przedszkola. Natomiast, jeśli chodzi o szkoły wszyscy ci, którzy się zapiszą, przyjdą będą uczeni jest tylko kwestia gdzie i jak, bo trzeba jakoś te oddziały, te klasy będzie poskładać. Na dzisiaj ciężko powiedzieć, w którą stronę to pójdzie, ile dzieci sześcioletnich będzie chciało iść, czy rodzice przyprowadzą pierwszego września do pierwszej klasy.

Z takich spraw bieżących to w miesiącu lutym i w marcu odbyliśmy zebrania wiejskie we wszystkich wioskach. Tradycyjnie w tych zebraniach sołtysi informowali o tym, co robili w roku, który minął i wójt o tym, co było w roku 2015 w ramach naszego gminnego budżetu i jakie zamierzenia są na rok 2016. Generalnie można powiedzieć, że jak na taki spokojny czas bez wyborów, bez dodatkowych atrakcji wszystko było spokojnie i dobrze. Tradycyjnie już w wioskach tych poza Połajewem frekwencja dopisała. W Połajewie tradycyjnie nie za bardzo. Wiemy, dlaczego tak jest, moim zdaniem ludzie mają swoje aktywności osadzone w różnych miejscach. Jak tak chcą to niech tak będzie, jak powiedziałem te zebrania odbyliśmy i żadnych takich wniosków, które by wymagały generalnych decyzji nie było, będziemy czekali, co dalej. Tyle tych kwestii najistotniejszych, jeżeliby były inne pytania to proszę.

p. Przewodniczący – dziękuję Panu Wójtowi za przedstawienie tej informacji. Czy w związku z powyższym są jakieś pytania, co do tej informacji?

Radny Marek Gawrych – ile tych dzieci jest, bo tam Pan Wójt w Tarnówku wspomniał na zebraniu, co do tych 500 plus w ogóle, jakie to będą pieniądze, czy już wiadomo?

p. Wójt – to będzie tak, że ile będziemy potrzebowali tyle dostaniemy. Możemy się tylko zastanawiać, ile z tego w ramach tych 2% dostaniemy na koszty operacyjne, ale to jest, jeżeli patrzymy w ewidencję ludności to jest tam między 950 a 1000 takich dzieci, które teoretycznie się kwalifikują, bo razem dzieci jest ponad 1300. Mamy tutaj te rodziny z jednym dzieckiem i tego też nie wiemy jak tam będzie z dochodami. Nie zaglądamy nikomu aż tak głęboko i nie mamy takiej potrzeby. Z tych pierwszych zapowiedzi wydawało się dla takich laików, że to będzie tak, masz dziecko, piszesz wniosek, nic nie musisz pokazać, dostaniesz. A teraz jak już przechodzi do szczegółów no to trzeba się okazuje tak jak w ustawie o świadczeniach socjalnych różnych innych pomocowych wszystko udokumentować, także zobaczymy.

p. Przewodniczący – czy są jeszcze jakieś pytania?

p. Wójt – cały czas w obiegu jest taka korespondencja, gdzie codziennie są nowe pytania, nowe wątpliwości i tak nie zawsze te odpowiedzi, których udzielają autorzy ustawy, ci którzy będą to robili są takie jednoznaczne. Także mówię to musi zadziałać. Dostanie Pani Nowak czy Pani Kowalska decyzje i będzie wszystko wiadomo. Pracownik socjalny też nie wypłaci świadczenia jak nie jest w stu procentach przekonany, że to może wypłacić, potem co, ma zwrócić?

p. Przewodniczący – czy kolejne pytania, co do informacji Pana Wójta? Jeżeli nie to w późniejszym porządku mamy jeszcze wolne głosy. Wobec powyższego przystępujemy do kolejnego punktu, punktu wiodącego funkcjonowanie Urzędu Gminy jak mamy tu na planszy. Wstępnie Pan Sekretarz opracował i na komisjach wstępnie już przedstawił. Dzisiaj myślę, że dopełni tego jeszcze raz, wiemy, że w tej kadencji takiego tematu jeszcze nie było. Tak zgodnie z naszym planem pracy ustaliliśmy, że właśnie w tym czasie będzie taki temat, dlatego bardzo proszę Pana Sekretarza o przedstawienie tego punktu. Jeżeli będą pytanie to później po tej prezentacji mogą tutaj być zadawane.

Ad. 5 Funkcjonowanie Urzędu Gminy.

p. Sekretarz – jak tutaj p. Przewodniczący wspomniał mieliśmy już ten temat na komisjach, ale nie było tutaj wszystkich, są sołtysi, goście zaproszeni, także niektóre rzeczy się powtórzą, niektóre dojdą, których nie było na komisji tak jak wspominałem wcześniej i postaram się to w miarę sprawnie za pomocą przygotowanych slajdów przedstawić.

Może zaczniemy od takich zagadnień ogólnych, iż urząd gminy jest podstawowym centrum, w którym są świadczone usługi publiczne na rzecz mieszkańców. W urzędzie załatwiana jest ogromna liczba spraw i przetwarzane są potężne ilości danych. Sprawność działania urzędu wywiera znaczący wpływ na wizerunek organów gminy, czyli wójta oraz rady. Zadania urzędu polegają nie tylko na obsłudze klienta zewnętrznego, ale także stanowią jedyną formę obsługi organów gminy. Urząd stanowi zabezpieczenie obsługowe funkcjonowania wójta gminy oraz rady.

Jeśli patrzymy na podział prawny to na strukturę organizacyjną urzędu mają wpływ przepisy prawa, które narzucają obligatoryjne elementy struktury. I patrząc na ustawę o samorządzie gminnym, która określa, że kierownikiem urzędu jest wójt zgodnie z art. 33 ust. 3 oraz powierza mu wyłączne władztwo organizacyjne, które wyraża się w określeniu regulaminu organizacyjnego urzędu zgodnie art. 33 ust. 2.

Kolejnym obligatoryjnym elementem struktury organizacyjnej urzędu jest konieczność umieszczenia w niej sekretarza i określenia jego kompetencji. Ponadto kierownictwo jednostki organizacyjnej – urzędu, jest ograniczone przepisami prawa w powierzaniu pewnych zadań tylko określonym pracownikom.

Jeśli chodzi o sam urząd to pod pojęciem urzędu rozumiemy odpowiednio zorganizowany zespół osób przydany organowi administracji publicznej do pomocy w pełnieniu jego funkcji. Urząd, zgodnie z regulacjami ustaw samorządowych, jest zatem aparatem pomocniczym wójta, przy pomocy którego realizowane są zadania JST. Urząd jest jedynie jednostką pomocniczą, służącą do wykonywania zadań gminy oraz obsługi techniczno-organizacyjnej gminy, nie ma osobowości prawnej, nie jest też w żadnym wypadku organem administracji publicznej.

Jeśli chodzi o strukturę organizacyjną urzędu w nawiązaniu do tego, co powiedziałem wcześniej kierownikiem urzędu i zwierzchnikiem służbowym pracowników jest Wójt. Wójt wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy. Strukturę organizacyjną Urzędu tworzą: Kierownictwo Urzędu, Referat Finansowy, Referat Gospodarczy, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i samodzielne stanowiska pracy. Kierownictwo Urzędu tworzą: Wójt Gminy – Stanisław Pochyluk, Sekretarz Gminy – Sławomir Kryger, Skarbnik Gminy – Aldona Mądrowska-Dziaduch.

Jeśli chodzi o referat finansowy, nad którym bezpośredni nadzór sprawuje Skarbnik Gminy posiada on następującą strukturę wewnętrzną: stanowisko ds. księgowości budżetowej – Ewa Semperska, stanowisko ds. finansowych – Barbara Woźniak, stanowisko ds. podatków i opłat – Beata Turostowska-Drob, stanowisko ds. księgowości podatkowej – Maria Dzierzkiewicz, stanowisko ds. opłat za pobór wody i odprowadzanie ścieków – Wiesława Horkawy, stanowisko ds. podatku VAT – Elżbieta Kalkowska, stanowisko ds. obsługi kasy – Danuta Spychała, stanowisko ds. gospodarki odpadami – Małgorzata Szyler.

Jeśli chodzi o referat gospodarczy, który tak jak wspomniałem na komisjach powstał w roku 2013. W związku z faktem, iż nastąpiła wtedy zmiana regulaminu organizacyjnego powstał ten referat, a przyczynkiem do tego była tzw. ustawa śmieciowa, czyli o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdzie tworzyliśmy stanowisko ds. gospodarki odpadami. I w referacie gospodarczym mamy stanowisko ds. remontów i zagospodarowania przestrzennego, które pełni Andrzej Pankowski - Kierownik Referatu zarazem, stanowisko ds. działalności gospodarczej i zaopatrzenia w wodę – Romualda Kaczmarek, stanowisko ds. ochrony środowiska i gospodarki komunalnej –Maciej Nowicki, stanowisko ds. rolnictwa i gospodarki nieruchomościami – Krystyna Kaftaniak.

Jeśli chodzi o samodzielne stanowiska pracy w urzędzie to ds. ogólnoorganizacyjnych – Maria Jarosz, stanowisko ds. kultury fizycznej, ochrony przeciwpożarowej, obrony cywilnej – Bartosz Peksa, stanowisko ds. wojskowych i pozyskiwania funduszy unijnych – Magdalena Stuba, stanowisko ds. obsługi świetlicy wiejskiej w Boruszynie – Maria Łoś.

Jeśli chodzi o te stanowiska, o których mówiłem wcześniej tak to wygląda na grafie może pokrótce nie będę się tutaj zagłębiał w regulamin organizacyjny, który mówi dokładnie, czym dana osoba, na jakim stanowisku się zajmuje, ale chociaż pokrótce. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, czyli to, co wspomniałem wcześniej Pani Elżbieta Błażewska – Nadskakuła, czyli realizacja zadań zgodnie z ustawą – prawo o aktach stanu cywilnego jak i o ewidencji ludności, czyli wszelkiego rodzaju odpisy, czy to skrócone czy zupełne. Rejestracja urodzeń, wydawanie zaświadczeń odnośnie zameldowania, wymeldowania, przyjmowanie zgłoszeń wyjazdu zagranicę, wszelkiego rodzaju sprawozdania przygotowywane do jednostek zewnętrznych, przyjmowanie zapewnień o wstąpieniu w związek małżeński, czyli tzw. ślub konkordatowy i wszelkiego rodzaju inne czynności. Pod spodem mamy Zastępcę Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego jak wspomniałem na komisjach to jest 0,5 etatu. Stanowisko to pełni Pani Magdalena Stuba i od bieżącego roku stycznia 2016 przejęła ona obowiązki odnośnie wydawania dowodów osobistych, czyli to zadanie jest realizowane u Pani Magdy. Pod nieobecność Pani Magdy wnioski, czy wydanie dowodu realizuje Pani Błażewska i odwrotnie, jeśli nie ma Pani Błażewskiej zadania, które są przypisane w Urzędzie Stanu Cywilnego pod nieobecność kierownika realizuje zastępca.

Dalej Sekretarz - ogólnie mówiąc czuwa nad organizacją całego urzędu, aby petent, który przyjdzie do urzędu był obsłużony bez problemu, aby mógł załatwić wszystkie sprawy. Dodatkowo wszelkiego rodzaju zadania zlecone, chociażby związane z różnymi wyborami, spisami statystycznymi itp. Mamy tutaj też stanowiska samodzielne ds. kultury fizycznej, ochrony przeciwpożarowej, obrony cywilnej – Bartosz Peksa, czyli wszelkiego rodzaju organizacja imprez sportowych, turniejów, ochrony przeciwpożarowej wszystko z tym związane z naszymi OSP na terenie gminy, rozliczanie tych jednostek, doposażanie w niezbędny sprzęt obrony cywilnej, uzgadnianie wszelkiego rodzaju planów. Dodatkowo również zajmuje się zarządzaniem kryzysowym, którego tutaj nie widać, a które realizuje i szereg innych zadań w zależności od potrzeb, chociażby organizowanie różnego rodzaju przetargów, czy to na zakup opału do jednostek gminnych, czy innych.

Stanowisko ds. ogólnoorganizacyjnych - Maria Jarosz, czyli bezpośrednia obsługa petenta. Przyjmowanie wszelkiego rodzaju korespondencji, czy to papierowej od petentów, czy elektronicznej. Dodatkowo można tak powiedzieć stanowisko ds. obsługi biura rady wszelkie czynności z tym związane oraz prowadzenie archiwum zakładowego.

Stanowisko ds. wojskowych i pozyskiwania funduszy unijnych to jest pozostałe pół etatu, co mówiłem na samym początku Pani Magdalena Stuba. Czyli wszelka realizacja zadań w związku z ustawą o powszechnym obowiązku obrony, chociażby aktualnie prowadzona kwalifikacja wojskowa jak i w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, przygotowanie wszelkiego rodzaju dokumentacji, wniosków, dokumentów niezbędnych, które są wymagane przy składaniu wniosków, aby wniosek był skuteczny.

Stanowisko ds. obsługi świetlicy wiejskiej w Boruszynie - Maria Łoś. Bezpośrednia realizacja zadań związanych z świetlicą wiejską jak i z biblioteką znajdującą się w budynku świetlicy. Jeśli chodzi o referat finansowy to jak powiedzieliśmy sobie wcześniej bezpośredni nadzór nad tym referatem sprawuje Skarbnik Gminy, czyli Pani Aldona Mądrowska - Dziaduch, która na bieżąco można powiedzieć kontroluje stan finansów gminy. Dba, aby wydatek był celowy, oszczędny w granicach prawa.

W referacie mamy stanowisko ds. księgowości budżetowej. Na tym stanowisku mamy Panią Ewę Semperską, która zajmuje się bezpośrednio księgowaniem wszelkiego rodzaju dochodów, wydatków i innych pozycji związanych z budżetem.

Stanowisko ds. finansowych – Barbara Woźniak - również księgowanie i opracowywanie listy wynagrodzeń, wszelkiego rodzaju współpraca ZUS –em, czy z innymi jednostkami, chociażby zgłoszeń pracowników przy podejmowaniu pracy.

Stanowisko ds. podatków i opłat - Pani Beata Turostowska-Drob - wszelkie sprawy związane z wymiarem, czy to podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości, czy od środków transportowych. Dodatkowo zadania chociażby odnośnie zwrotu podatku zawartego w cenie oleju napędowego – zadanie zlecone realizowane na tym stanowisku.

Stanowisko ds. księgowości podatkowej - Pani Maria Dzierzkiewicz, czyli to, co Pani Beata wystawi Pani Maria zaksięguje. Dodatkowo egzekwuje, aby te należności wymagane do budżetu spływały, dodatkowo również księguje należności z tytułu czynszów za lokale komunalne czy użytkowe.

Stanowisko ds. opłat za pobór wody i odprowadzanie ścieków – Wiesława Horkawy - również wymiar odnośnie poboru wody, czyli to, co konserwatorzy przyniosą na podstawie spisów liczników wody Pani Wiesia musi zarachować, wystawić fakturę, później w przypadku zaległości również wyegzekwować, zaksięgować. Wszystko to odbywa się na tym stanowisku.

Jeśli chodzi o stanowisko ds. podatku VAT - Pani Elżbieta Kalkowska, czyli wszystkie sprawy, które są związane z podatkiem VAT na bieżąco w miesiącu, które się dzieją Pani Ela realizuje. Dodatkowo składanie miesięcznej deklaracji do Urzędu Skarbowego. Wszelkiego rodzaju inne zadania związane z inwentaryzacją czy to roczną, czy różnego rodzaju inne inwentaryzacje okresowe również Pani Ela realizuje.

Stanowisko ds. obsługi kasy - Pani Danuta Spychała. Każdy tam był i wie, czym Pani Danka się zajmuje, czyli głównie przyjmuje to, co ma wpłynąć do budżetu. Poza tym prowadzi ewidencje druków ścisłego zarachowania, które pobierają czy to sołtysi, czy naczelnicy z jednostek OSP.

Stanowisko ds. gospodarki odpadami, które powstało w 2013 roku w związku z narzuceniem na gminę dodatkowego, nowego zadania - Pani Małgorzata Szyler - tutaj podobnie jak przy stanowisku do spraw wody - wymiar tej opłaty, egzekucja jak i księgowanie.

Przechodzimy do ostatniej pozycji- referat gospodarczy - Andrzej Pankowski, który mimo to, że jest kierownikiem również realizuje zadania na stanowisku ds. remontów i zagospodarowania przestrzennego, które realizował wcześniej na stanowisku samodzielnym. Czyli wszystkiego rodzaju uchwały związane ze zmianą planu tak jak dzisiaj na sesji mamy, podziału wstępnego, decyzji środowiskowych i bieżący nadzór nad pracownikami w zakresie sprawnego realizowania zadań związanych z gospodarką.

Stanowisko ds. działalności gospodarczej i zaopatrzenia w wodę - Pani Romualda Kaczmarek, czyli to, co związane z działalnością gospodarczą wszelkiego rodzaju zgłoszenia, wykreślenia, zmian, przyjmowanie w tym zakresie wniosków od petentów. Na podstawie tych wniosków wprowadzanie do systemu centralnej ewidencji informacji o działalności gospodarczej jak i sprawy zaopatrzenia w wodę, czyli bieżąca współpraca z konserwatorami, badania wody, zlecania odpowiednim służbom i inne zadania związane z tym stanowiskiem. Stanowisko ds. ochrony środowiska i gospodarki komunalnej - Pan Maciej Nowicki. Ogólnie można by powiedzieć to, co związane ze środowiskiem, bieżącym utrzymaniem komunalnym gminy. Nadzór nad pracownikami gospodarczymi pracującymi w terenie, przygotowywanie decyzji odnośnie wycinki drzew, zezwoleń na sprzedaż czy to jednorazową alkoholu na różnego rodzaju imprezach, czy wydawanie koncesji dla podmiotów, które taki alkohol chcą w swoim sklepie sprzedawać.

Ostatnia pozycja stanowisko ds. rolnictwa i gospodarki nieruchomościami - Pani Krystyna Kaftaniak wszelkie sprawy związane z rolnictwem. Współpraca z Agencją, wszelkiego rodzaju podziały nieruchomości ostateczne czy to, co wpłynie od Pana Andrzeja po wstępnym zatwierdzeniu. Dodatkowo realizacja zadań z zakresu dodatków mieszkaniowych i nowej pozycji, która od niedawna jest dodatków energetycznych, umowy dzierżawy gruntów mienia komunalnego i inne dodatkowe zadania.

Jeśli chodzi o zasady funkcjonowania urzędu to funkcjonowanie urzędu opiera się na zasadzie jednoosobowego kierownictwa, hierarchicznego podporządkowania, podziału czynności i indywidualnej odpowiedzialności za wykonywanie powierzonych zadań. Realizując swoje zadania pracownicy urzędu zobowiązani są do przestrzegania zasad: praworządności, służebności wobec społeczności lokalnej, racjonalnego gospodarowania mieniem publicznym.

Pracownicy urzędu w wykonywaniu swych obowiązków i zadań obowiązani są działać na podstawie prawa i ściśle go przestrzegać, działać zawsze zgodnie z interesem gminy
i jej mieszkańców.

Pracownicy urzędu zobowiązani są do wykonywania zadań wynikających z indywidualnego podziału czynności, do przestrzegania wzajemnie zakresu swoich kompetencji, a także do ścisłego współdziałania ze sobą w wykonywaniu zadań urzędu, wszystkie komórki organizacyjne podejmują działania i prowadzą sprawy związane z realizacją zadań nałożonych na Wójta, jako organu administracji samorządowej.

Do wspólnych zadań pracowników urzędu należy: realizacja działalności przypisanej przepisami prawa do właściwości Wójta. Przygotowywanie projektów uchwał, materiałów, ocen, sprawozdań i analiz na sesje Rady oraz potrzeb Wójta. Obecność na sesjach Rady Gminy, posiedzeniach komisji na zaproszenie ich Przewodniczących. Realizacja zadań wynikających z uchwał Rady. Współdziałanie ze Skarbnikiem w zakresie opracowania budżetu oraz ewidencji mienia komunalnego. Wykonywanie zadań wynikających z ustawy Prawo zamówień publicznych i ponoszenie w tym zakresie odpowiedzialności.

Przygotowywanie i udostępnianie informacji publicznej na zasadach i w zakresie przewidzianym przez prawo. Prowadzenie postępowania administracyjnego zgodnie z KPA i przygotowywanie decyzji administracyjnych w sprawach indywidualnych oraz wykonywanie zadań wynikających z przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Stosowanie zasad dotyczących wewnętrznego obiegu akt oraz oznaczanie ich i archiwizowanie, realizacja innych czynności kancelaryjnych zgodnie z instrukcją kancelaryjną i jednolitym rzeczowym wykazem akt.

Jeśli chodzi o charakterystykę poszczególnych pracowników tutaj oparłem się według stanu na 31 grudnia 2015 roku. Ze względu na podstawę zatrudnienia: na podstawie wyboru – 1 osoba – Wójt, na podstawie powołania również 1 osoba – Skarbnik, na podstawie umowy o pracę – 28 osób. Ze względu na wymiar czasu pracy: pełen etat – 26 osób (w tym Wójt), niepełny etat – 4 osoby. Ze względu na rodzaj umowy: na czas kadencji – 1 osoba, na czas nieokreślony – 29 osób. Ze względu na rodzaj stanowiska: zatrudnieni na stanowisku urzędniczym – 20 osób, zatrudnieni na stanowisku pomocniczym i obsługi – 10 osób.

Jeśli chodzi wykształcenie pracowników na stanowisku urzędniczym: z wyższym mamy - 12 osób, ze średnim - 8 osób.

Jeśli chodzi o liczbę pracowników z uwagi na rodzaj stanowiska: Skarbnik Gminy – 1 osoba,

Sekretarz Gminy – 1 osoba, Kierownik USC – 1 osoba, Kierownik Referatu Gospodarczego – 1 osoba, Inspektor – 12 osób, Podinspektor – 3 osoby, Kierowca – 1 osoba, Konserwator – 7 osób, Robotnik gospodarczy – 2 osoby.

Jeśli chodzi o miejsce pracy pracowników pomocniczych i obsługi: hydrofornia Połajewo – Krzysztof Grabarz, hydrofornia Krosinek – Henryk Szorcz (0,25 etatu), hydrofornia Tarnówko – Mieczysław Kęsy (0,25 etatu), oczyszczalnia Połajewo – Piotr Siodła i Beata Siodła, park, stadion – Paweł Grabarz, kierowca ciągnika – Marian Wicher (0,75 etatu), teren gminy – Beata Hain i Maciej Koczorowski. Jak wspomniałem na komisjach nie możemy tutaj sztywno patrzeć na te podziały, gdyż w zależności od potrzeb pracownicy ci są delegowani do różnego rodzaju prac na terenie gminy.

Jeśli chodzi o świetlice wiejskie: w Boruszynie – Maria Łoś, w Krosinie – Gabriela Surma,

w Krosinku – Anna Just, w Młynkowie - Ewa Pieszyńska, w Przybychowie – Aldona Łazowska, w Sierakówku – Lucyna Singer, w Tarnówku – Lucyna Kozłowska.

Jednostki organizacyjne Gminy Połajewo: Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Połajewie; Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie; Gimnazjum im. Jana Pawła II w Młynkowie; Gimnazjum w Połajewie; Publiczne Przedszkole „Baśniowa kraina” w Połajewie oczywiście tutaj razem z oddziałami zamiejscowymi; Gminny Ośrodek Kultury w Połajewie; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Połajewie; Gminny Zakład Oświaty w Połajewie. Jeśli chodzi o jednostki organizacyjne to w Gminnym Zakładzie Oświaty zatrudniony jest: Dyrektor – Renata Madoń, Główna Księgowa – Agnieszka Nowak, Starsza Księgowa – Małgorzata Sawicka.

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznym: Kierownik – Maria Klewenhagen, Główna Księgowa – Kinga Klewenhagen, pracownicy socjalni: Iwona Salach, Elżbieta Mądrowska, Monika Grabarz, świadczenia rodzinne: Hanna Pankowska, Monika Springer, Opiekunka domowa: Danuta Słabolepsza.

Jeśli chodzi o Gminny Ośrodek Kultury: Dyrektor – Małgorzata Hejdysz, Główna Księgowa – Maria Dzierzkiewicz, Instruktor - Miłosława Nowicka, Starszy bibliotekarz – Joanna Sobkowiak, Informatyk – Damian Kalupa, Pracownik gospodarczy – Joanna Kuliberda.

Jeśli chodzi o jednostki pomocnicze, czyli nasze sołectwa: w Boruszynie – Roman Klewenhagen, w Krosinie – Zbigniew Schoenfeld, w Krosinku – Cezary Just, w Młynkowie – Maria Piotrowska, w Połajewie – Grażyna Jeneralczyk, w Przybychowie – Ryszard Ratajczak, w Sierakówku – Małgorzata Dąbek, w Tarnówku – Kamila Stochaj.

Jeśli chodzi o przynależność to należymy do: Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu, Stowarzyszenia Czarnkowsko-Trzcianecka Lokalna Grupa Działania w Czarnkowie, Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Warta-Noteć”
we Wronkach.

Koszty urzędu - również się oparłem o rok 2015 cały i w roku 2015 - zakup odzieży roboczej, rękawic, okularów, ekwiwalent za pranie odzieży - koszty te wyniosły 9.793,92 zł.

Wynagrodzenia i pochodne: 1.453.090,21 zł, wpłaty na PFRON: 28.724 zł, wynagrodzenia z tyt. umów zlecenia (obsługa prawna) nasz radca prawny, który świadczy usługi z reguły raz w miesiącu, ale nie zawsze dla urzędu kwota 2.695 zł. Wynagrodzenia agencyjno-prowizyjne z tyt. łącznego zobowiązania, opłata targowa, odpady komunalne, czyli to wynagrodzenia dla sołtysów od tego co zbiorą: 26.010 zł, zakup energii elektrycznej i wody: 12.710,18 zł, badania lekarskie: 350 zł, zakup usług telekomunikacyjnych: 6.097,83 zł, zwrot kosztów podróży i ryczałty samochodowe: 17.279,77 zł. Opłaty i składki: 12.339,28 zł, w tym: składki członkowskie do WOKiSS: 7.560 zł, koszty ubezpieczeń: 2.879,47 zł, opłaty komornicze: 1.899,81 zł, odpisy na ZFŚS: 33.637,65 zł, podatek od nieruchomości i leśny: 13.808 zł, szkolenia: 6.222 zł. Zakup materiałów i wyposażenia: 75.085,28 zł, w tym: zakup mebli biurowych: 5.099,58 zł, olej opałowy i węgiel: 28.032.52 zł, artykuły biurowe: 21.539,22 zł (w tym papier, druki, tonery itp.), prenumerata prasy: 3.592,99 zł, zakup książek: 2.171,60 zł, zakup programu prawnego LEX: 5.678,90 zł, zestaw konferencyjny, czyli to, co nas w tej chwili nagrywa: 2.099 zł, artykuły komputerowe (monitory, dyski, akumulatory UPS, drukarki): 6.197,77 zł, zakup usług remontowych: 10.333,05 zł, w tym: przeglądy, naprawy i konserwacje drukarek, kserokopiarek, komputerów: 1.377,60 zł, remont sekretariatu: 1.735,20 zł, remont biur na piętrze w tej części u Pani Skarbnik, księgowość dwa pomieszczenia, łazienki na piętrze: 6.571,02 zł.

Zakup usług: 70.540 zł, w tym: asysta techniczna, nadzór autorski, prace systemowe, gwarancje programów, utrzymanie serwisu, obsługa stron internetowych, opłaty abonamentowe, licencje: 22.614,92 zł, prowizja bankowa: 8.349,16 zł, znaczki pocztowe: 21.449,70 zł, zakup centrali telefonicznej: 9.495,60 zł.

W sumie wydatki ogółem za rok ubiegły 2015: 1.788.369,01 zł (97,64%). Jak spojrzymy chociażby dla porównania za rok 2014 to widzimy, że te wydatki oscylują prawie na tym samym poziomie, nie ma gwałtownych wzrostów. W ramach aktualnych środków, które mamy staramy się realizować zadania, które są nam przypisane.

Zobaczymy na wykresach jak to wygląda, mamy te wydatki ogółem - rozdział 75023 na łączna kwotę, którą przybliżyłem przed chwilą. Widzimy jak poszczególne składniki tych wydatków w 2015 roku się rozkładały. Czyli największa pozycja tradycyjnie tak jak w każdej jednostce gdzie to nie patrzeć - wynagrodzenia i pochodne. Mamy przykład akcyzy – zadania zleconego w 2015 gdzie dotacja wynosiła: 12.833,77 zł, czyli dokładnie 2% od tego, co wypłaciliśmy. Największy skrawek tego tortu 7.623,13 zł, czyli prawie 60% wynagrodzenia plus pochodne dla pracowników. Druga pozycja znaczki, czyli decyzje, które wychodzą w związku z realizacją tego zadania 3.873,50 zł, czyli 30,18% i ostatnia pozycja to, co było potrzebne do realizacji tego zadania wszelkiego rodzaju artykuły biurowe, druki, papier koperty, tonery 1.337, 14 zł, czyli 10,5%. Jeśli chodzi o USC i dowody osobiste, również za rok 2015 wydatki ogółem wyniosły ogółem: 86.587,62 zł i z tego 72% to dotacja z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w kwocie 62.238 zł, a pozostałe środki w wysokości 24.349,62 zł to nasze środki własne, które stanowiły 28%. Również mamy rozbicie jak te poszczególne wydatki wyglądały za rok ubiegły.

Mamy tzw. koszty - pozostałe działalności - rozdział 75095 również za rok 2015 i wydatki ogółem wyniosły 36.035,67 zł. Największa pozycja to miesięczne diety sołtysów 23.483,33 zł - 65%. Druga pozycja 22% - zakupy i usługi dla sołectw (kalkulatory, segregatory, teczki). To się działo w związku z objęciem przez sołtysów stanowisk po wyborach, trzeba ich było doposażyć, pewne elementy wymieć z uwagi na wiek nie nadawały się pewne rzeczy do użytku. Ostatnia pozycja - składki na rzecz LGD i LGR to są stowarzyszenia, o których wspomniałem wcześniej, do których przynależymy i w roku 2015 była to kwota 4.664 zł, co stanowiło 13%. Ostatni wykres - rada gminy również za rok ubiegły 2015 wydatki ogółem wyniosły 47.553,70 zł i największa pozycja 96% - 45.473,20 zł diety radnych w tym przewodniczącego rady i drugie pozycje mniejsze – zakupy: prenumerata wspólnoty, dyktafon, kawa, herbata na bieżące potrzeby związane z funkcjonowaniem rady 1.000 zł, co stanowiło 2% i również 2% usługi związane z radą: znaczki, szkolenia dla przewodniczącego rady i członków komisji rewizyjnej 1.080,50 zł.

Jeśli chodzi o bezrobotnych, którzy są kierowani do nas przez Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie - to na staż w ubiegłym roku była skierowana 1 osoba na stanowisko ds. obsługi biurowej. W roku 2014 dla porównania na stanowisko gospodarcze 2 osoby. Liczba osób odbywających praktyki w roku 2015 – 9 osób, a w 2014 roku- 10 osób.

Bezrobotni skierowani przez Urząd Pracy do wykonywania prac tzw. społecznie-użytecznych w 2015 roku – 9 osób to jak wiemy stanowi 40 godzin, czyli jak kto woli 10 tygodniowo, stawka wynosi 8,10 zł/godz. i refundacja z Urzędu Pracy w roku, czyli 4,86 zł/godz.

W 2014 roku dla porównania było tych osób 11 i z tych 11 jedna osoba nie podjęła pracy mimo skierowania.

Liczba bezrobotnych skierowanych przez PUP do pracy w ramach robót publicznych: w 2015 roku - 4 osoby, w 2014 roku - 3 osób. Liczba bezrobotnych skierowanych przez PUP do pracy w ramach prac interwencyjnych: w 2015 roku – nie było takich osób, w 2014 roku – 1 osoba.

Liczba skazanych skierowanych przez Sąd Rejonowy w Trzciance do wykonania pracy na cele społeczne: w 2015 roku - 10 osób, w 2014 roku – 5 osób. Jak to słusznie na komisjach ktoś zauważył liczba rośnie, bo 100%, ale nie wynika to z wzrostu tylko zmieniły się przepisy odnośnie kwalifikowania tych osób do pracy na cele społeczne. Wcześniej były kierowane głównie osoby skazane, a po zmianie przepisów są do tej pracy kierowane również osoby tzw. ukarane stąd ten wzrost, a nie, że gwałtownie rośnie liczba tych osób, które podpadają.

I na koniec, jeśli chodzi o dane statystyczne dot. urzędu za ubiegły rok to: sporządzenie aktów stanu cywilnego (wszelkiego rodzaju: urodzenia, małżeństwa, zgony) 70 takich aktów, odpisów aktów stanu cywilnego wydano 528 sztuk w naszym urzędzie. Zameldowań, wymeldowań, zgłoszeń wyjazdu na pobyt: czasowy, stały, czy zgłoszeń powrotu było 219. Udostępniono danych osobowych ze zbiorów meldunkowych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych: 235 różnym organom, które takie dane mogą otrzymać. Wydano 709 dowodów osobistych poprzedzonych oczywiście przyjęciem wniosku, zgłoszono przez mieszkańców utratę dowodu osobistego, czy to z tytułu zagubienia, czy kradzieży 59 takich przypadków. Unieważniono dowodów osobistych z wyjątkiem unieważnionych wskutek upływu terminu ważności oraz utraty dokumentu 89. Wystawiono faktur za zużycie wody i ścieki 6525. Przelewów na zewnątrz w związku z wszelkiego rodzaju operacjami, które zobowiązani byliśmy uczynić wyszło 3360. Zarejestrowano, wyrejestrowano, zawieszono działalności, która wprowadzona była do systemu CEIDG 154 takie przypadki. Decyzji na wycinkę drzew wydano 136, wniosków o dodatek mieszkaniowy było 15.

Decyzji w sprawach podatkowych (podatek od nieruchomości, rolny, leśny): 1863, decyzji w sprawie zwrotu podatku zawartego w cenie oleju napędowego, czyli tzw. akcyza to zadanie zlecone 652, decyzji w sprawie przypisu/odpisu podatku to co się zmienia w trakcie roku, czy to z kupnem, czy sprzedażą gruntów 330. Liczba wydanych zaświadczeń (stanowisko ds. podatków i opłat):185. Liczba przyjętych wniosków suszowych 230, liczba wydanych zaświadczeń z planu zagospodarowania przestrzennego 119. Liczba wystawionych dowodów wpłaty opłaty targowej 1074. Liczba podjętych uchwał przez Radę Gminy 55, liczba podjętych zarządzeń Wójta 79. Liczba korespondencji wpływającej do urzędu, zarejestrowanej w dzienniku korespondencyjnym tzw. papierowym to, co ręcznie trzeba wpisać 6519. Liczba korespondencji wpływającej do urzędu elektronicznie wszelkiego rodzaju emaile różnej postaci 20000. Na koniec liczba korespondencji wychodzącej z urzędu, czyli listy nadane w urzędzie pocztowym 5300.

To miał bym na tyle, ogólnie zachęcam do dyskusji, jeśli coś było nie jasne, coś dopowiedzieć to bardzo proszę. Ze swej strony bardzo wszystkim dziękuję czy to radnym, czy sołtysom, czy innym osobom za współpracę przy realizacji różnego rodzaju zadań, gdyż nie ma pod tym względem żadnych problemów, wszystko realizujemy w ramach naszych potrzeb, ta współpraca układa się pomyślnie. Jestem otwarty na wszelkiego rodzaju sygnały. Proszę się nie bać, że to gdzieś tam komuś później przekażę, czy zapiszę, takie sygnały są oczywiście na niektóre mam wpływ, na niektóre nie. Tak jak na wychowanie niektórych pracowników nie mam wpływu i nie zamierzam tego robić, bo pewne rzeczy wynosi się z domu, tak jak chociażby mówienie „Dzień Dobry” komukolwiek. Także zachęcam, jeśli takie sygnały jakiekolwiek są czy pozytywne, czy negatywne, a w ogólnym tego słowa znaczeniu służące poprawie funkcjonowania naszego Urzędu, aby ten Urząd był otwarty dla mieszkańców, aby te zadania były realizowane sprawnie, skutecznie i zgodnie z literą prawa to bardzo zachęcam i o takie uwagi proszę.

p. Przewodniczący – ja dziękuję Panu Sekretarzowi za to przedstawienie, myślę że po pierwsze czytelne, po drugie rozwinięte mimo to, że Pan Sekretarz mówił, że się ograniczał do pewnych tutaj, żeby nie za długo trwało, ale mimo wszystko tak widać, że w tym Urzędzie się dużo dzieje, także po prostu te najważniejsze rzeczy nam przedstawił, które uważał, że powinniśmy wiedzieć. Też radni otrzymali taką informacje na komisjach, a więc też mają taki pogląd nie tylko tutaj na slajdach, ale też mają papierową wersję. Wobec powyższego tak jak Pan Sekretarz mówił, jeżeli są jakieś pytania, co do tej informacji tej prezentacji to bardzo proszę.

Przedstawiona prezentacja „Funkcjonowanie Urzędu Gminy” stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego protokołu.

Radny Krzysztof Grabarz- ja odnośnie Urzędu Stanu Cywilnego, sam przeżyłem na własnej skórze, przychodzę z żoną, zmiana dowodu i Pani sugeruje, że zdjęcie jest nieaktualne i Pan Pankowski przyjechał i zdjęcie zrobił, bo Pani stwierdziła, że zdjęcie jest nieaktualne, a było aktualne. Parę osób już powiedziało, że za przyjemna ta Pani nie jest, dużo skarg jest właśnie w tym miejscu.

p. P. – potwierdzam Panie Grabarz, opryskliwa i niekompetentna i nygusiata to można zapisać.

Radny Krzysztof – drugie pytanie – wszystko było na plus, a na minus jakieś tam uwagi, co ludzie się skarżą czy tam? To wszystko jest ładnie pięknie, a ile było takich spraw załóżmy, że pod Sąd podlegało albo Komornika, albo takich innych spraw? Tylko wszystkie decyzje wydane itd., ale z drugiej strony nie wiem.

p. Sekretarz – tzn. nie mieliśmy jakiś takich negatywnych działań ze strony pracowników, które skutkowałyby pociągnięciem z uwagi na błędnie wydaną decyzje do odpowiedzialności. Na ten okres, który przytoczyłem nie było takich prowadzonych postepowań w urzędzie. Oczywiście tak jak w każdym miejscu pracy to, co Pan Krzysztof powiedział są plusy i minusy wynika to głównie z charakteru niektórych osób trzeba to jakoś gdzieś wyśrodkować, niektórym przychodzi to łatwiej niektórym trudniej. Niektórzy wszelkiego rodzaju czy to polecenia, czy nawet rady przyjmują chętnie, inni robią z tego problem nie rozumieją, że mają się do pewnych rzeczy stosować i tutaj nie ma żadnego tłumaczenia, pracujemy dla naszych mieszkańców, jesteśmy osobami publicznymi, każdy wie do jakiej pracy przychodził i to nie jest jego jakieś widzimisię, że on ma to robić, tylko ma to robić i ma tego mieszkańca załatwić pozytywnie. Oczywiście są różnego rodzaju sytuacje, na które nie mamy wpływu, gdy np. nie jesteśmy organem właściwym do załatwienia danej sprawy, a jeśli sprawa ma być załatwiona u nas to taka osoba powinna być w miarę możliwości, jeśli tylko taką możliwość mamy załatwiona bez problemowo i oczywiście odpowiednio nawet, jeśli chodzi o tą kulturę osobistą. Nie wyobrażam sobie inaczej.

p. Przewodniczący – dziękuje bardzo, kolejne pytania. Nie widzę. Może tu dodam, że to jest wszystko oczywiste Pan Sławek tu nie zaznaczył, ale my nie mamy żadnego biura rady. Pani Mariolka czy Pan Sławek dużo swojej pracy wkładają po to, żeby ta rada funkcjonowało od strony tej administracyjnej. Takie uzgodnienia z Panem Wójtem wiadomo są o sesjach, komisjach, ale wszystkie papierkowe prace raczej bez pomocy Pana Sławka, jako Sekretarza i Pani Mariolki by było ciężko w ogóle, żeby to dobrze funkcjonowało. To też trzeba zauważyć właśnie, jako gmina bez biura rady po prostu dajemy sobie radę i ograniczamy jakieś tutaj dodatkowe etaty w naszej gminie. Nie ma więcej pytań? Jeżeli nie to przystępujemy do kolejnego punktu gdzie mamy zmiany w uchwale budżetowej na rok 2016.

Ad. 6 Następnie przystąpiono do zmian w uchwale budżetowej na rok 2016.

p. Przewodniczący – oczywiście jak zawsze można powiedzieć od komisji do dzisiaj, pewne zmiany są radni otrzymali nowy projekt uchwały i o tych zmianach nas Pani Aldona poinformuje.

p. Skarbnik – ja przygotowałam dla Państwa dwa dokumenty projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie Piła i zmiany w uchwale budżetowej. Może zacznę od pomocy dla Gminy Piła, ponieważ to potem ma swoje dalsze konsekwencje w uchwale.

Między czasie od ostatnich komisji wpłynęło pismo dotyczące prośby o dofinansowanie Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile i tutaj proszą o kwotę 6.061 zł. Dodam, że w 2015 roku dotacja wyniosła 3.570 zł jak Państwo pamiętacie. Rozmawiałam z dyrektorem tego Ośrodka skąd taki nagły wzrost i tutaj uzyskałam takie informacje, że w 2014 z terenu naszej gminy było 21 osób podjętych w tym Ośrodku, a już w 2015 – 29, czyli prawie o 30% matematycznie wzrost. Ponadto ta kwota 6.061 zł oni wyliczają gotowość dyżurową tzw. i na jeden dzień ta gotowość została skalkulowana na 16,61 zł, czyli razy 365 dni stąd ta kwota 6.061 zł. Ja dopytywałam skąd się wzięło, że ta stawka poszła tak w górę, tutaj były argumenty, że musieli podnieść pensje lekarzom, ponieważ lekarze nie chcą pracować w tym Ośrodku za te stawki, za które pracują. Tutaj dyrektor zasłaniała się również rozporządzeniem, narzucanymi wymaganiami, co do tego Ośrodka, przepisami dotyczącymi sprzętu medycznego, osobnych wymogów dot. opieki nad kobietami nad mężczyznami, także ta gotowość dyżurowa z tych różnych powodów tutaj została skalkulowana do 6 tys. zł. Ten projekt uchwały ma też swoje odzwierciedlenie dalej w projekcie po zmianach zaproponowanych. Macie Państwo jeszcze raz przedrukowaną treść uchwały. Wydatki bieżące i majątkowe też uległy drobnej korekcie o 7 tys. zł. Numeracja załączników została już podana, niestety żadne dotacje, żadne informacje o otrzymanych środkach bądź ich zmniejszeniu lub zwiększeniu nie dotarły do mnie, także zostajemy przy tym szkielecie. Łączna kwota przesunięć, zwiększeń i zmniejszeń w tym załączniku wydatkowym została skorygowana do kwoty 82.761 zł. Jeszcze się odniosę do tych trzech załączników pod projektem. Załącznik wydatkowy nr 1. W pierwszym dziale dotyczącym rolnictwa do tych wydatków inwestycyjnych tutaj została wprowadzona drobna korekta o 1.000 zł, także ostatecznie 40 tys. zł zwiększenie wartości. W ochronie zdrowia – przeciwdziałanie alkoholizmowi - dział dotyczący właśnie tej dotacji wprowadzony, początkowo zaplanowano 3.600 zł porównywalnie do lat ubiegłych, tutaj po tym piśmie zwiększamy do 6.061 zł. Kultura fizyczna – obiekty sportowe to, co Wójt wspominał na komisjach zadanie majątkowe na 6 tys. zł wprowadzone. Natomiast w załączniku majątkowym jeszcze raz te wydatki majątkowe są wyodrębnione i wykazane, 1.000 zł zwiększenie – utwardzenie boiska sportowego w Przybychowie do 14 tys. zł, wcześniej mieliśmy w wszystkich zadaniach majątkowych po 13 tys. zł. Wydatki inwestycyjne – obiekty sportowe, ponieważ jesteśmy na etapie pisania wniosku to zadanie będzie się nazywało „ Budowa boiska o nawierzchni syntetycznej przy Szkole Podstawowej w Boruszynie”. Jeszcze dodam, że w zeszłym roku to zadanie było pod nazwą „ Budowa kompleksu sportowego we wsi Boruszyn” Ja tą część nazwy wpisałam, żeby wykazywać ciągłość tego zadania. Nazwa inwestycji jest dość rozbudowana i 6 tys. zł nakładamy w planie wydatków. W załączniku Nr 3 dla Gminy Piła korekta dotacji z 3.600 zł na 6.061 zł i ta zmiana spowodowała wzrost wartości do kwoty 647.800 zł w planowanych dotacjach.

p. Przewodniczący – dziękuję, czy w związku z powyższym są jakieś pytania?

Radny Krzysztof Grabarz- czy z tej akcyzy za alkohol nie można by było zapłacić pobytu tych klientów?

p. Skarbnik – te wcześniej zaplanowane pieniądze z tych dochodów mamy już wkalkulowane, ale mimo wszystko te wydatki już są też zaplanowane na inne działania. Nie będę przesuwała w ramach tego działu jak wiem, że i tak wykorzystają te środki. Ta dotacja ten wydatek jest w tym dziale, ale przesuwamy z własnych środków.

Radny Marek Gawrych – te 100 tys. zł z Powiatu, z Starostwa planowane dotacje pomoc finansowa na zadanie” Przebudowa chodników…”.

p. Wójt – to nie jest ze Starostwa tylko do Starostwa i to jest to, co uchwaliliśmy na koniec roku, tutaj nic nie zmieniamy. Od Starostwa na razie nie ma żadnych sygnałów oprócz tych, które były powiedziane przez Pana Janusza Rajka na zebraniach wiejskich. Co Starostwo zrobi z chodnikami nie wiem, czy już w tej chwili ktoś wie, ja nie. Mam dogadane i Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych, deklaruje póki co gotowość, że na Tarnówko, ale to nie jest zadanie inwestycyjne to ma być w ramach remontu. Natomiast inwestycyjne ma być Boruszyn i Młynkowo, ale póki co Powiat nie zrobił żadnych ruchów, a to co mówią to jest w tej chwili bardzo mało precyzyjne, według mnie takie enigmatyczne, takie nieokreślone.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały. Po czym Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr X/73/2016 Rady Gminy w Połajewie z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie zmian w uchwale budżetowej na rok 2016.

Uchwała stanowi załącznik Nr 4 do niniejszego protokołu.

Kolejna uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Piła.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały. Po czym Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr X/74/2016 Rady Gminy w Połajewie z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Piła.

Uchwała stanowi załącznik Nr 5 do niniejszego protokołu.

Ad. 7 Kolejnym punktem posiedzenia było podjęcie projektów uchwał.

p. Przewodniczący - uchwała w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Połajewo na 2016 r.” to było tematem obrad komisji. Jak wiemy, co roku ją uchwalamy, do końca marca taka uchwała musi być podjęta przez Radę Gminy. Czy wobec powyższego są jakieś pytania, co do tej uchwały?

Po czym Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr X/75/2016 Rady Gminy w Połajewie z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Połajewo na 2016 r.”.

Uchwała stanowi załącznik Nr 6 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący - kolejna uchwała w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego. To też było tematem obrad komisji. Czy związku z powyższego są jakieś pytania, co do tego projektu? Nie widzę.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr X/76/2016 Rady Gminy w Połajewie z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego.

Uchwała stanowi załącznik Nr 7 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący – kolejna uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego z budżetu Gminy Połajewo. To też było tematem obrad komisji. Czy wobec powyższego są jakieś pytania, co do tego projektu? Nie widzę.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr X/77/2016 Rady Gminy w Połajewie z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego z budżetu Gminy Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik Nr 8 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący kolejna uchwała w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Połajewo. Jest to uchwała dość obszerna było to też tematem obrad komisji, czy w związku z powyższym są jakieś pytania, co do tej uchwały?

Radny Marek Gawrych – ja mam tylko jedno pytanie do tej uchwały, kilka razy tam się powtarza „udział powierzchni biologicznie czynnej”, co to jest? To są… grunt odkryty musi być, czy co?

p. Przewodniczący – biologicznie czynne - to chodzi o zieleń, chodzi o jakieś stawki, po prostu biologicznie czynne, no musi być coś na tej powierzchni działki.

Radny Marek Gawrych – nieprzykryte pozbrukiem, asfaltem.

p. Przewodniczący - też byłem zainteresowany, co to jest, co to znaczy, bo tak bym nie odpowiedział. Tylko przybliżę, jeżeli ktoś się nie wgłębił mocniej, chodzi o zmiany przy budynkach tu nie zmieniamy nic co jest związane z gruntami, działkami, chodzi o budynki, żeby to unormować, żeby nie było przeszkód w zmianach, w budowie, kiedyś już to poruszaliśmy te zmiany dachów.

p. Wójt - głównie o te dachy chodzi, reszta to jest taki wypełniacz.

Następnie Przewodniczący odczytał projekt uchwały. Następnie Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr X/78/2016 Rady Gminy w Połajewie z dnia 17 marca 2016 r. w zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik Nr 9 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący – mamy dwie uchwały oświatowe. Uchwała w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji i liczby punktów za poszczególne kryteria oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia stosowanych w drugim etapie postepowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola prowadzonego przez Gminę Połajewo. To też było tematem obrad komisji, czy są pytania? Na komisjach było wyjaśnione.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Wojciech Anioła, Krzysztof Grabarz, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr X/79/2016 Rady Gminy w Połajewie z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji i liczby punktów za poszczególne kryteria oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia stosowanych w drugim etapie postepowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola prowadzonego przez Gminę Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik Nr 10 do niniejszego protokołu.

Uchwała w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji i liczby punktów za poszczególne kryteria oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia stosowanych w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Połajewo.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Wojciech Anioła, Krzysztof Grabarz, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr X/80/2016 Rady Gminy w Połajewie z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji i liczby punktów za poszczególne kryteria oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia stosowanych w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik Nr 11 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący - uchwała w planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w Połajewie na 2016 rok. W statucie mamy zapisane, że na pierwszej sesji komisja rewizyjna proponuje plan pracy na dany rok. Dlatego też na pierwszej sesji w danym roku ją przedstawiamy. Też to było tematem obrad komisji. Czy są zapytania, co do tej uchwały?

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały, następnie Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Wojciech Anioła, Krzysztof Grabarz, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę Nr X/81/2016 Rady Gminy w Połajewie z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w Połajewie na 2016 rok.

Uchwała stanowi załącznik Nr 12 do niniejszego protokołu.

Ad. 8 i 9 Interpelacje i zapytania, wolne głosy i wnioski.

p. Przewodniczący – przystępujemy do kolejnego punktu. Na początek to było też komisjach Komendant Powiatowy Policji zwrócił się do mnie z pismem o wsparcie finansowe. Pismo wpłynęło w styczniu pozwolę sobie je odczytać. „Uprzejmie informuję Pana Przewodniczącego, że ubiegłym roku z inicjatywy Burmistrza Trzcianki- Pana Krzysztofa Czarnieckiego powstał fundusz wsparcia jednostek samorządu terytorialnego naszego powiatu dla Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. Polega on na przekazywaniu na potrzeby policji określonych środków finansowych przez rady gmin przez pięć kolejnych lat. Zgodnie poczynionymi ustaleniami środki pieniężne w pierwszej kolejności są wykorzystywane na zakup sprzętu transportowego, albowiem ten, którego użytkujemy jest w znacznym stopniu wyeksploatowany. Procedura przebiega w ten sposób, że w przypadku zgromadzenia 50% wartości pojazdu w ramach jednostek samorządu terytorialnego, pozostałą kwotę uzupełnia budżet Komendy Głównej Policji. Samorząd Gminy Połajewo, jako jedyny w ostatnich latach nie wsparł w żaden sposób funkcjonowania policja jak i nie przystąpił do tego projektu. Swoje stanowisko w tej kwestii wyraził jednoznacznie Pan Wójt Gminy Połajewo Pan Stanisław Pochyluk w piśmie skierowanym do Starostwa Powiatowego w Czarnkowie w dniu 25 września 2015 r. Uprzejmie nadmieniam, że zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym jednym z zadań własnych gminy są sprawy dotyczące porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Mowa o tym w rozdziale II cytowanej ustawy. Jeżeli organ gminy podziela opinie organu wykonawczego, jakim jest Wójt Gminy proszę Pana Przewodniczącego o ponowne przedstawienie problematyki na najbliższej sesji Rady Gminy i rozważenie stanowiska w tej sprawie. W dniu dzisiejszym otrzymałem pismo Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu o możliwości zakupu pojazdu 50/50.”

Ja sobie pozwoliłem odpisać na to pismo „W nawiązaniu do pisma 21 stycznia informuję, że temat ewentualnego wsparcia finansowego dla Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie przedstawiony zostanie na najbliższych komisjach stałych Rady Gminy w Połajewie, które odbędą się przed kolejną sesją zaplanowaną zgodnie z planem na luty/marzec 2016. Nadmieniam, że temat ewentualnego dofinansowania był już wcześniej tematem dyskusji na komisjach, czego odzwierciedlenie znajduje stanowisko Wójta Gminy w piśmie skierowanym do Starostwa Powiatowego Czarnkowie i nie sądzę, aby ono uległo zmianie”. Takie pismo zostało wysłane, jeżeli jakieś zmiany zajdą, jeżeli radni uważają, że chcemy wspomagać to trzeba takie pieniądze znaleźć. Ja podtrzymuję stanowisko Pana Wójta, że raczej nie jesteśmy do tego, aby wspomagać finansowo jednostki policji.

Radny Wojciech Anioła – jeszcze była kwestia na naszej komisji, że tam te karetkę trzeba i dołożyć trochę.

p. Przewodniczący – nie - mówimy w tej chwili o Policji. Chciałbym wiedzieć stanowisko Rady Gminy jak ona to postrzega? Tyle co mi wiadomo raczej na komisjach było przeciwne stanowisko radnych. Chciałbym to przegłosować, że mieliśmy w protokole zapisane. Przegłosujemy wniosek - kto jest za wsparciem, a kto jest przeciwko. Krótko formułując wniosek - kto jest „za” wsparciem, kto jest „przeciwko”? O policji mówimy w tej chwili. Kto jest za tym, aby wspomagać finansowo policję zgodnie z pismem, które nam dostarczył Komendant Powiatowy?

Radny Wojciech Anioła – z jednej strony jak na komisji słyszałem, że jednak jak Panie z opieki jadą na wywiady itd. no to bez policjanta nie jadą, bo mają strach, bo różnie to bywa. Z jednej strony samochód też jest potrzebny.

p. Wójt - wszystko jest potrzebne w ogóle nikt nie kontestuje.

Radny Wojciech Anioła – ja jeszcze nie skończyłem, jeszcze jedno ja mówię, że to jest tak, akurat rozmawiałem z kolegą z Lubasza też dali parę groszy. Z jednej strony my też bierzemy jakieś tam pieniądze, które idą. Są te pieniądze przeznaczone jak my dostajemy w ramach dotacji na jakieś tam bzdury, które stoją nie są potrzebne, są potrzebne może dwa, trzy, cztery razy w roku różnego rodzaju, a tu są rzeczy, które są nieraz potrzebne i to jest nieraz nieduży pieniądz, ale jest jakiś gest, bo jak teraz będzie przegłosowane itd. To jest tak - Rada Gminy nie chce w Połajewie dać tego, ale za chwile ma życzenie takie, żeby to było zrobione, żeby karetka przyjechała, jak pies bezdomny, no to na to się znajdzie te pieniądze, są rzeczy, na które powinna być dyskusja, nie tak szybko po cichutku jak to się mówi na komisjach, żeby dyskusja była, bo to są rzeczy, które za chwilę one wyjdą w pewnym momencie. Ja bym się zastanowił.

p. Przewodniczący – ale proszę pojedynczo, kolega Wojtek skończył, czy Pan Wójt chce dwa zdania?

p. Wójt - muszę się odnieść do tego co tutaj kolega Wojciech radny mówił. Po pierwsze chciałbym wiedzieć, które rzeczy tutaj kupujemy bez sensu i są nieużyteczne, a my z budżetu wydajemy pieniądze?

Radny Wojciech Anioła – ja mówię np. tak, że my kupujemy, dostajemy pieniądze w formie dotacji np. takie place zabaw, które stoją bezużyteczne, siłownie na wsiach stoją, na siłę powstawiali. To są pieniądze unijne, że Unia daje itd.

p. Wójt – możemy dyskutować, każdy ma prawo do własnej oceny i tutaj czy te place zabaw są potrzebne, czy nie to muszą mieszkańcy ocenić indywidualnie. Place są do użytku przez mieszkańców i tutaj nad tym tematem nie dyskutuję, ja myślałem, że jakieś tutaj inne jeszcze

rzeczy kupiliśmy, które używamy bardzo rzadko, bo nieraz tam krzesło stoi w kącie, jakieś inne urządzenie.

Co do samochodów policyjnych. Ja nigdy nie kontestowałem potrzeby samochodów dla policji, chodzi o zupełnie coś innego. Podzielono w tym kraju zadania i obowiązki i kompetencje i Gminie przydzielono nie tak jak Komendant Powiatowy sugeruje bezpieczeństwo. Nasze bezpieczeństwo polega na tym, że mamy na utrzymaniu Ochotnicze Straże Pożarne i nie idziemy do Pana Starosty do Pana Wojewody po pieniądze na samochody dla Ochotniczych Straży Pożarnych i na wyposażenie. Nie dostaliśmy żadnej dotacji od Powiatu na nic, jeśli chodzi o te sprawy. Powiat nie finansuje zadań, które gmina ma do zrealizowania, co najwyżej oczekuje pomocy od gminy dofinansowania zadań do realizacji przez Powiat na terenie gminy, to są dwie różne sprawy. Co innego jest budować chodnik powiatowy w gminie Połajewo przy udziale pieniędzy gminnych, a co innego jest wchodzić przez gminę z pieniędzmi w zadania powiatowe typu właśnie policja, która tak de facto jest służbą państwową w nazwie ma powiatowa i pieniądze na funkcjonowanie policji powiat dostaje i je przekazuje do policji ma te pieniądze w budżecie - zadanie zlecone, jak kto woli. Teraz – przecież nie my mamy wpływ na to jak te pieniądze są wydawane w żaden sposób, możemy pomagać wszystkich tylko, kto pomoże nam. Nasze autobusy szkolne do wymiany jeden, drugi - trzeba ciągle czuwać, bus kupiony dawno temu, używany. Wchodzimy w mechanizm ciągłego dofinansowywania, a dla mnie to nie jest najtrudniejszy problem, bo pieniądze to powinien być taki przedmiot martwy, chodzi o kształtowanie pewnych mechanizmów, które moim zdaniem samorządowi szkodzą, a tutaj przyjęliśmy taką niepisaną zasadę, że kto w nazwie wyżej ten ma prawo oczekiwać od tego co jest niżej wsparcia, pomocy i to jeszcze nie przyjmuje się jako coś tam wyjątkowego tylko jak tzw. obligo. Chcecie, żeby powiat u was zrobił to dajcie na to pieniądze, a nie tak ma to państwo funkcjonować i ja uważam, że to jest takie z gruntu psucie państwa i dlatego się na to nie zgadzam. Bo to jest tak samo jakby ten, który jest większy, mocniejszy, silniejszy podszedł do tego mniejszego i mówił „musisz mi dać”. To jest dokładnie coś takiego, to się u nas przyjęło, jako norma to nie jest prawo pisane, a się robi prawem zwyczajowym. Nie możemy my, jako samorządy szczebla podstawowego w takie relacje iść. Bo dzisiaj się mówi chcesz mieć zapłacić, nie - no to jest nic innego jak zadanie własne państwa i nie jest prawdą to, co pisze Komendant, że bezpieczeństwo publiczne jest po naszej stronie. My mamy mieć zapewnione bezpieczeństwo publiczne, a nie mamy je sami robić. Gminy bogatsze, gminy miejskie poszły milicje w służby, czyli w straże miejskie w straże gminne. Dzisiaj się okazuje, że trzeba im ograniczyć kompetencje, bo za daleko poszły i patrzmy na to realistycznie. Mówię te pieniądze są jak gdyby na drugim planie według mnie. Uważam, że to nie jest dobre rozwiązanie, ja to wczoraj mówiłem kolegom, których poprosił Starosta w sprawie dofinansowania karetki, ale to nie jest wszystko bo jest też pismo o dofinansowania Agrotargów, jest pismo o dofinansowanie karetki, o dofinansowanie samochodów policyjnych. Można zrobić tak, że oni będą mieli budżet tylko na swoje płace, a na resztę zadań materialnym będziemy się składali, no to chore jest. No tak to nie może działać, my nie ingerujemy. Ja wam mówiłem i to mówiłem wczoraj też, weście sobie wydrukujcie budżet Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego - wydatki na Radę Powiatu 350 tys. zł. 21 radnych w Radzie Powiatu, my w Radzie Gminy 15 - 25 tys., a tam 21 – 350 tys. zł. Sami radni bez starostów, którzy też są radnymi, którzy są w administracji, bo biorą pensje. Natomiast zostaje 19 radnych, bo ci, którzy nie są na etacie są radnymi i to jest wydatek 350 tys. zł, czyli można policzyć, że to jest trzydzieści kilka tysięcy miesięcznie, mówimy o faktach. Ja nie chce analizować wydatków Komendanta Ryżka, bo co mnie to obchodzi jak ode mnie nic nie chce to ja nie wchodzę w jego materie. Jeżeli on chce od mnie pieniądze to ja muszę się go spytać „powiedz mi, na co ty wydajesz te pieniądze”? To nawet, nie powinno być tak, że tylko mam mieć wyjaśnienie czy te 3.200 zł, które by gmina dała czy poszły na ten samochód czy nie, one nie mają iść do budżetu tylko one mają iść obok. Specjalnie zrobili protezę, która się nazywa fundacja, żeby nie było tak, że jak Pan G. P. wpłaci to będzie chroniony nie będą go zatrzymywali, bo to ma być właśnie coś z boku, żeby to nie było związane z tym. Każdy mechanizm można dopasować, moim zdaniem jest tak jak ja mówię, ale to wcale nie znaczy, że ja jestem nad radą tylko ja jestem pod radą w tym przypadku, jeżeli Rada Gminy Połajewo uchwali Wójt przekaże, mówię tylko, dlaczego takie stanowisko ja prezentuję, to stanowisko, które dzisiaj powiedziałem mówiłem wcześniej i dopiero jak powiedziałem radnym dałem odpowiedź Staroście. Ciągle będę niechętny, bo jeszcze mechanizm taki - Powiat pisze do Gminy dajcie pieniądze na karetkę, ale ten sam Powiat, który ma ustawowy obowiązek utrzymać szpitale, przecież nie pomoże Gminie w utrzymaniu poradni podstawowej opieki zdrowotnej, bo my musimy zrobić tak żeby nasi lekarze rodzinni mieli gdzie przyjmować, gdzie leczyć, żeby chcieli w ogóle być na gminie. Wszędzie już się dzisiaj o tym mówi, że lekarzy rodzinnych brakuje i brakować będzie jeszcze bardziej, bo średnia wieku jest około 60 lat lekarza rodzinnego i nie ma naboru, bo mechanizmy uczenia, mechanizmy zatrudniania w ogóle nie działają. Lekarze spotkali się ostatnio w Koninie, Andrzej Masiakowski się wypowiadał do telewizji, co trzeba jak trzeba zrobić. Nowelizacja ustawy idzie w drugim kierunku. Tak podzielono, że POZ-ty są w kompetencji gminy, jak u nas nie będzie lekarza rodzinnego to Wójt będzie miał obowiązek wystąpić do rady z projektem uchwały, żeby powołać publiczny zakład opieki zdrowotnej i szukać lekarza. Także na te wydatki przecież my z powiatu nie dostaniemy natomiast powiat stać na to, żeby już wyasygnować 100 tys. zł uchwała już jest na to jednogłośnie przyjęta przez całą Radę Powiatu na projekt basenu w Trzciance. Jeżeli powiat ma 100.000 zł to niech da te 100.000 zł na karetkę, a nie daje je do Trzcianki na basen, a w to miejsce chce 100.000 zł od gminy: Czarnków, Połajewo, Lubasz, żeby to uzupełnić. To jest tak samo jak tutaj mówiłem o tej alkoholówce, że to jest bez znaczenia czy te pieniądze wyjdą tędy, a wejdą tędy, jeżeli Powiat ma swoje pieniądze w budżecie na to żeby przekonywać Trzciankę do budowy basenu, bo Trzcianka jeszcze nie ma uchwały na budowę basenu tylko Starosta chce, żeby w Trzciance był basen, bo Burmistrz mówi jeszcze nie w tym roku, ale jak już powiat dał 100.000 zł, dlaczego ten Burmistrz jeszcze nie projektuje tego basenu. Musimy trochę tę politykę też tutaj rozumieć, musimy się trochę nią interesować, żeby nie było tak, że ci głupi będą ciągle na wsi, no ja ciągle mam takie odczucie, że niektórzy tak myślą, ale ja tak nie myślę i stąd nie możemy sobie tak pozwolić, że jesteśmy wodzeni tak jak inni chcą. Jeżeli gdzieś tam było zapisane swego czasu, że 20% z mandatów ma być na odnowienie taboru samochodowego w policji, to niech to będzie, a nie, że jest około 1 mln z mandatów, a nie ma z tego ani grosza, bo wszystkie pieniądze są wyprowadzane, a samorządy mają dawać na samochody. Ci, którzy chcą niech dają tak jak powiedziałem, jeżeli uważacie, że trzeba dawać to dajcie tylko my naprawdę jesteśmy za biedni.

p. Przewodniczący – Wójt nam rozjaśnił jeszcze trochę więcej.

p. P. – wyjątkowo z Panem Wójtem się z zakresem tej wypowiedzi odnośnie samochodu zgadzam i naprawdę to lepiej przeznaczyć te pieniądze by było na ratowanie rowów czyszczenie, czy na cokolwiek nie samochód, bo w policji mam jeszcze kontakty z kolegami gdzie pracowałem dzisiaj jak słyszę, że dzielnicowa po rejonie jeździ terenowym samochodem typu KIA z cztero napędem na mieście, no to bogaci są. Wydawanie pieniędzy na ten basen przykładowo gdzie nie ma planu, to lepiej przeznaczyć na pomoc melioracji czy spółką wodnym, czy na cokolwiek innego. Jeśli radni są chętni to niech dietę z 1500 zł niech dadzą, chociaż 500 zł to będzie jakaś akcja. Bym apelował nie pomagać tak pochopnie. Przeciwny bym był takiej pomocy, jako obywatel.

p. Przewodniczący – dziękuję- czy jeszcze ktoś się chce wypowiedzieć w tym temacie?

Radny Marek Gawrych – mogę powiedzieć, że w tym wypadku się zgadzam z Wójtem, że zawsze ci, co są na najniższym szczeblu to my najmocniej odczuwamy rolnicy, bo nas każdy gnębi i tak samo gmina jest na najniższym szczeblu i się w tym wypadku akurat z Panem Wójtem zgadzam.

Radny Wojciech Anioła - ja dziękuję za te odpowiedzi, dyskusja była przynajmniej dużo się dowiedzieliśmy, niech przewodniczący da pod głosowanie, już głosowanie nie ma dyskusji.

p. Przewodniczący – głosujemy tak jak powiedziałem za przyznaniem i nie, żeby się tutaj nie pomylić w głosowaniu. Pierwsze jest „za” przyznaniem, wspomożenia tej policji. Kto jest za tym, aby wspomóc budżet policji – fundusz wsparcia? W wyniku głosowania „za” głosował 1 radny (Wojciech Anioła) „przeciw” 12 radnych (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Krzysztof Garstecki, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Karolina Bukowska, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) „ wstrzymujących się” nie ma.

p. Przewodniczący – wobec powyższego mamy to za sobą ja wiem, jaka jest decyzja rady, żeby nie było, że jest inna decyzja rady. Kolejne pytania.

Wójt – Agrotargi mają być - powiedziałem burmistrzowi, że pieniędzy nie damy, bo chcieli 1000 zł. Powiedziałem Pani Dyrektor Hejdysz, że gmina na Agrotargach tradycyjnie, jeżeli mamy być to jesteśmy ze swoim stoiskiem, ze swoją kapelą i wszystko. Jak my robimy imprezę to nie oczekujemy od ludzi z miasta, nawet chcemy żeby przyjechali, ale nie żądamy od nich pieniędzy na jakieś nie wiadomo na co, nie korzystamy z żadnych takich kosztochłonnych przyjemności, nie chcemy jeść, nie chcemy pić, nie chcemy nie wiadomo czego. Jeżeli chcą żebyśmy byli ze stoiskiem, będziemy, bo tutaj chcemy żeby tą przestrzeń wypełnić, żeby pokazać, że gmina Połajewo jest, a to, co mówiłem na komisjach my się pokazujemy w mieście i nie tylko w Czarnkowie, ale we wszystkich miastach tu jako Połajewo w tej chwili chyba najbardziej z wszystkich gmin w Powiecie, bo nasze zakłady przetwórstwa mięsnego K. i K. są praktycznie we wszystkich miejscowościach większych. Samochody jeżdżą na okrągło opisane i wszyscy wiedzą gdzie jest Połajewo skąd, co pochodzi, to takie tam skomplikowane operacje finansowe później nie wiadomo na co skąd. Nie mam w budżecie takich pieniędzy, my nie piszemy tak budżetu tutaj żeby było do dyspozycji wójta na jakiś fundusz nie wiadomo jaki 100.000 zł, albo 20.000 zł na rok i kto napisze albo, kto zadzwoni to tam po uznaniu się daje. Jeżeli już to musi być tutaj konkret, zgodne z prawem o naszych możliwościach finansowych i uchwała Rady, także powiedziałem też to wczoraj kolegom tym, z którymi byłem wspólnie zaproszony na rozmowę do Starosty, że proszę mi tu takimi pismami nie utrudniać życia.

p. Przewodniczący – czy kolejne pytania?

p. Sz. – ja odnośnie Agrotargów parę słów chciałbym powiedzieć. Razem z Karoliną jesteśmy w komisji konkursowej Konkursu Wiedzy Rolniczej, który jest organizowany przez Powiatową Radą Izby Rolniczej i chcemy się zwrócić do radnych, bo Pani Kaftaniak dostała pismo z mojego biura na emaila, że ma z terenu gminy zgłosić od 1 do 5 uczestników do tego konkursu. Może Państwo radni by mogli tak na terenie swoich wiosek spytać się młodzieży, która jest zainteresowana konkursem. Za pierwsze pięć miejsc są przewidziane nagrody. Kandydatów można zgłaszać do 11 kwietnia. Zakres konkursu, tematyka pytań konkursowych będzie obejmowała: produkcję roślinną, zwierzęcą, mechanizację, a także BHP, bo jeszcze współorganizujemy to razem z KRUS –em, więc pytania dołoży KRUS. Bardzo bym prosił o pomoc. Można osobiście do mnie zgłaszać kandydatów lub do Pani Kaftaniak jak by ktoś miał chętnych na wiosce. Jedynym kryterium, który obligatoryjnie jest przez komisje przyjęty to młody rolnik jest do 40 roku życia. Można zgłaszać osoby, które są zameldowane na terenie gminy Połajewo lub Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, które też się uczą poza powiatem, które pochodzą z naszego powiatu. Odnośnie Agrotargów to w tym roku nie będzie cieliczek tylko będzie wystawa koni to jest informacja potwierdzona. Wczoraj Komisja Europejska ustaliła, że kraje środkowoeuropejskie mają zbyt dużą emisje gazów cieplarnianych i ma pogłowie bydła do 2020 roku spaść o połowę.

W dniu 12 kwietnia o godz. 1000 w Centrum Rolniczym jest eliminacja odnośnie konkursu.

O godz. 1300 sesje opuściła radna Karolina Bukowska. Od tego momentu w sesji uczestniczyło 12 radnych.

p. Przewodniczący – dziękuje bardzo na te wiadomości, informacje, czy są kolejne pytania?

Radny Marek Gawrych – mam pytanie w sprawie, bo nie wiem sesja chyba już będzie po równaniu dróg i chodzi o to kiedyś tam zgłaszałem żeby do tego B., przypominam trochę szlaki przywieźć, Kamila - sołtys będzie rozdawał, ale żeby trochę tego tłucznia przyszło R. w zeszłym roku nie dostał i stąd betonówką jak jest no i tam do mnie trochę też trzeba będzie, bo jeden gospodarz mi w czasie- deszcze padały, a on sobie uporczywie woził tydzień czasu wapno. Nie wiem tacy ludzie powinni być karani, że rozpieprzają drogę.

p. Wójt – pytanie, przez kogo? Znacie mogą filozofię my wszyscy stanowimy tą gminę to nie jest tak, że za drogi odpowiada tylko wójt ja nie mam takiej mentalności żebym wszystkich ustawiał do kąta tylko powinniśmy się poczuć taką wspólnotą i mieć świadomość, co komu służy, a co komu przeszkadza. Zadzwonił mieszkaniec wybudowań młynkowskich, ale już pod Tarnówkiem, że codziennie jeździ po zastrzyk, a dziury na drodze jak jasna cholera ciężko mu się w tym samochodzie znaleźć, pogoda nie bardzo, ale warunki do tego żeby przeprofilować akurat tutaj była taka możliwość organizacyjna, pojechałem pod wieczór zobaczyć jak to wyszło, bo to taki pierwszy ruch tego roku. No i na odcinku chyba 70 metrów, teraz nie wiedziałem czy jadę drogą, czy polem a jutro będzie orane, bo na polu gnojone i na tej drodze tak samo jak na tym polu dokładnie tak samo, no przecież nie zrobił tego nikt z Kamionki, bo nie było trzeba też nawet mojej spostrzegawczości wrodzonej żeby było widać, kto to zrobił. Jak jest pole przy drodze no jedzie nie wiem czy nie wyłączy rozrzutnika, czy chce go wyczyścić na drodze, czy wiezie z domu i już od bramy ma włączone. Jedziesz ciągnikiem to ci nie przeszkadza, ale jedziesz samochodem, motorem. Rolnicy to są tacy sami ludzie jak wszyscy inni, tacy sami mieszkańcy i nie wiem, co taki człowiek myśli.

Tak samo gdzieś tam pług niepodniesiony drogi wyrównane za chwilę już przy tych polnych gorzej jak przed równaniem, albo spadnie to reszte ziemi z pługa i się robi górka a za górką zaraz będzie dziura, albo kamienie ci wywali, albo pług nie podniesie no, bo do końca musi ta ostatnia skiba orać, a nie da się pierwszych podnieść. Wszyscy oraliśmy i robiło się tzw. „przycz” jedni robili na sześć, drudzy na osiem to zależy jak pasowało, konie generalnie prawie nigdy nie wychodziły na drogę tylko zawracały na polu i wzdłuż drogi się orało, a dzisiaj trzeba traktorem wyjechać, bo jest wielki do sąsiada na pola a to, co na drodze to nas nie interesuje. Rozmowa moim zdaniem do naszego szefa Izby Rolniczej nie tylko o tych sprawach, ale o takich przyziemnych też można gdzieś tam rozmawiać, bo to jest takie oczywiste, a później ci nie rolnicy, albo sąsiedzi też rolnicy do mnie tam żeście wyrównali, a efektów nie widać i sołtysi też się wkurzają, bo nie potrzebnie, a teraz widzicie połowa Pań a one są bardziej delikatne w relacjach, odczuciach, nie jest tak prosto.

Jeśli chodzi o profilowanie to też mamy pewne mechanizmy wypracowane ja bym dużo nie chciał zmieniać chodzi o to, żeby ewentualnie nadążać za zmianami w sensie technologicznym i pewnie tak, jak co roku większość tych spraw, które są do zrobienia zrobimy dobrze by było żeby mieszkańcy na bieżąco zgłaszali. W każdej wiosce są wypracowane mechanizmy w jednych pomagają sołtysom radni w innych w drugą stronę to działa. Zobaczymy jak się przetarg rozstrzygnie, robiliśmy go bardzo podobnie jak w latach poprzednich, jeśli chodzi o ilości, bo też podobne pieniądze mamy uchwalone i już trochę zaczęliśmy robić tam gdzie było najgorzej. Nie powinno być źle.

p. Przewodniczący – dziękuję.

p. Sekretarz – chciałem przypomnieć, dostali Państwo druki oświadczeń majątkowych, czas szybko leci niedawno Państwo składali, a już jest nowy okres. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym - dwa egzemplarze, termin do końca kwietnia według stanu na 31 grudnia, jeśli to, co kto miał na 31 grudnia 2015 wykazuje w oświadczeniu majątkowym, ci z Państwa, którzy mają PIT, czyli rozliczają się Urzędem Skarbowym w dwóch egzemplarzach również dodatkowo dołączają do oświadczenia. I apel z mojej strony żeby nie czekać do samego końca, tylko kto przykładowo już się rozliczył, złożyć, zamknąć temat.

Ad.10 Zakończenie.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Roman Klewenhagen - Przewodniczący Rady Gminy o godz. 1310 zamknął obrady X sesji Rady Gminy w Połajewie.

Obradom przewodniczył:

Przewodniczący Rady Gminy

/-/Roman Klewenhagen

Protokołowała

/-/Maria Jarosz

Połajewo, dnia 17 marca 2016 r.

Metryka

sporządzono
2016-06-06 przez
udostępniono
2016-06-06 02:00 przez Bartosz Peksa
zmodyfikowano
2016-06-30 02:00 przez Bartosz Peksa
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
68
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.