Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Gminy Połajewo
Menu góra
Strona startowa Informacje Rada Gminy Protokoły z sesji Rady Gminy Rok 2018
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „P r o t o k ó ł Nr XXV/2018 z XXV sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w dniu 28 czerwca 2018 r. - Rok 2018, menu 1097, artykuł 2682 - BIP - Urząd Gminy Połajewo”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Rok 2018

P r o t o k ó ł Nr XXV/2018 z XXV sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w dniu 28 czerwca 2018 r.

P r o t o k ó ł Nr XXV/2018

z XXV sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali sesyjnej Urzędu Gminy

w Połajewie w dniu 28 czerwca 2018 r.

XXV sesja Rady Gminy w Połajewie odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Połajewie w godz. od 1000 do 1355 w dniu 28 czerwca 2018 r.

Na ustawową liczbę 15 radnych obecnych na sesji było 13 radnych. Nieobecna usprawiedliwiona: radna Katarzyna Stefaniak, radna Karolina Bukowska. Wobec powyższego sesja była władna do obradowania i podejmowania uchwał.

Obradom przewodniczył Roman Klewenhagen – Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie. W sesji uczestniczyli również: Stanisław Pochyluk - Wójt Gminy, Aldona Mądrowska – Dziaduch - Skarbnik Gminy, Sławomir Kryger - Sekretarz Gminy oraz pozostali zaproszeni goście według listy obecności.

Listy obecności radnych oraz zaproszonych gości stanowią załącznik nr 1 i 2 do niniejszego protokółu.

Porządek sesji był następujący:

1. Otwarcie obrad.

2. Sprawy regulaminowe

a) stwierdzenie quorum,

b) przedstawienie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z XXIV sesji.

4. Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

5. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz z sprawozdaniem z

wykonania budżetu gminy za 2017 rok - podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia

sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Połajewo

za 2017 rok.

6. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium.

7. Informacja z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów

Alkoholowych za 2017 rok.

8. Zmiany w uchwale budżetowej na 2018 r.

9. Podjęcie projektów uchwał.

10. Interpelacje i zapytania.

11. Wolne głosy i wnioski.

12. Zakończenie.

Ad.1 Otwarcie obrad. Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie – Roman Klewenhagen o godz. 1000 dokonał otwarcia XXV sesji Rady Gminy w Połajewie.

p. Przewodniczący Rady - na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym otwieram XXV sesję Rady Gminy w Połajewie.

Ad.2a) Sprawy regulaminowe – stwierdzenie quorum.

p. Przewodniczący Rady–witam przybyłych na obrady radnych, zaproszonych gości, sołtysów wsi. Na podstawie listy obecności stwierdzam, że na ustawowy stan 15 radnych obecnych mamy 13 radnych. Nieobecna: radna Karolina Bukowska, radna Katarzyna Stefaniak, usprawiedliwione. Wobec powyższego Rada jest władna do obradowania podejmowania uchwał.

Ad.2b) Sprawy regulaminowe - przedstawienie porządku obrad.

p. Przewodniczący Rady – porządek dzisiejszej sesji został wszystkim radnym dostarczony, pozwolę sobie go odczytać. Po czym odczytał porządek obrad.

p. Przewodniczący Rady -jeżeli nie ma uwag, co do porządku obrad, nie widzę, to przystępujemy do kolejnego punktu.

Ad.3 Przyjęcie protokołu z XXIV sesji.

p. Przewodniczący Rady – w kolejnym punkcie mamy przyjęcie protokołu z XXIV sesji Rady Gminy. Wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest „za” przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji? Proszę o podniesienie ręki do góry.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 13 radnych uczestniczących w posiedzeniu 13 głosami „za”(Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Aleksandra Bielejewska, Krzysztof Mazur, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) jednogłośnie przyjęła protokół Nr XXIV/2018 z dnia 29 maja 2018 r.

Ad. 4 W punkcie następnym mamy informację z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami. Bardzo proszę Pana Wójta o przedstawienie tej informacji.

Wójt - Szanowni Państwo, w ten miesiąc coś się zadziało, dzieje i niektóre działania nabierają dynamiki, inne podsumowują pewien okres działań. Z takich prac, które dobiegły końca o których mówiłem na poprzedniej sesji, a definitywnym zakończeniem było rozliczenie się z wykonawcami, to jest właśnie przebudowa ulic: Polnej, Cichej, Kwiatowej czy Wiśniowej. Rozliczyliśmy się z VIABUDEM i z wykonawcą kanalizacji deszczowej. Gmina uruchomiła pozostałą część kredytu, zapłaciła należne rachunki. Możemy dzisiaj powiedzieć, że to zadanie jest skończone w terenie i też rozliczone finansowo. Nie mamy jeszcze ostatecznej wyceny nieruchomości tzw. policji ale już wstępna wycena jest zrobiona, ten podział taki definitywny, co, gdzie w którą stronę i dla kogo na jakich zasadach ma być, będzie, jest uzgodnione i ta wycena na początku lipca ma być w ostatecznej wersji, na czysto, mówiąc krótko, przystąpimy do działań mających na celu procedurę sprzedaży tych trzech nieruchomości czyli …, … i to co zostało po …. Na 5 lipca uzgodniliśmy w Kancelarii Notarialnej zapis, czyli podpisanie umowy sprzedaży nieruchomości na działce 140/4 o powierzchni 78 arów w Młynkowie na powiększenie, czy na poprawę warunków zagospodarowania, Pan …... za kwotę 31.600 zł ma kupić te piaski za trzecim mostkiem. Krzysztof Grabarz najlepiej zna to miejsce. Tam zostaje jeszcze jeden taki fragment ……

Radny Marek Gawrych – kto to kupuje?

p. Wójt – Pan … …, który wcześniej kupił w przetargu takie wysypisko, nie dobre słowo dzisiaj ale kiedyś tam tak było, takie tam samosiejki a teraz podzieliliśmy pozostałą część. Zostaje jeszcze w użytkowaniu przez … … taka resztówka. Z takich spraw na majątku, to póki co nic takiego ważnego się nie dzieje, ciągle jesteśmy na etapie już teraz takiego porządkowania tego wykupu pod ścieżkę pieszo-rowerową na Połajewko. Została nam jeszcze teraz jedna nieruchomość, jeszcze jeden odcinek czyli własność Pana … …, bo jest decyzja, że jak już nie robimy tego w tym roku, to spróbujemy dojechać do samych torów. Rozpoczynamy te negocjacje, jakbyście byli chętni do pomocy, to wójt chętnie skorzysta z takiej możliwości. Taka jest logika się wydaje, no to miało być tak - już był projekt i trzeba było szybko dać materiały i dane, bazę do projektu. Teraz projekt, że tak powiem jak gdyby nowe rozdanie będzie od października, no to do października jeszcze mamy trochę czasu…….

Radny Wojciech Anioła – ale się zmieniło, bo jednak tam z Poznania coś było tutaj, no przecież myśmy dyskutowali nad tym……..

p. Wójt – nic się nie zmieniło, po prostu Poznań…..

Radny Wojciech Anioła – doszli do wniosku.

p. Wójt - nie doszedł do żadnego wniosku, uruchomił procedurę projektowania w oparciu o te warunki, które gmina miała na miesiąc maj i w miesiącu maju mieliśmy uzgodnione do tej nieruchomości, która dzisiaj ma być dalej przedmiotem wykupu, czyli skończyliśmy na … ….

Radny Wojciech Anioła – rozumiem, dobrze, że to się dobrze skończyło.

p. Wójt – nie jeszcze się nie skończyło, do końca długa droga, bo tam jeszcze nie mamy uzgodnień, ale chcemy podjąć temat, dlatego o tym mówię.

Radny Chmura – ale 60% już jest …..

p. Wójt - jeżeli są jakieś przeszkody, to są takie przeszkody o których nikt nie myśli dopóki nie musi. Jest z właścicielem wszystko uzgodnione a się okazuje, że tam jest hipoteka albo jakieś inne ograniczenia, które uniemożliwiają wpis do księgi wieczystej i co wtedy? To nie jest tak wszystko proste, jak się nie zagłębia człowiek się wydaje, że tak o….. jedziemy z tym tematem dalej.

W miesiącu czerwcu w miejscowości Boruszyn odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Prezes Mazur i jego służby doskonale je przygotowały. Wszystkie OSP z terenu gminy wzięły udział. Wydaje się, że to takie coroczne dobre wydarzenie, które możemy nawet nazwać takim świętem nie tylko strażaków ale całej gminy. Myślę, że Krzysztofowi, Romanowi i wszystkim z Boruszyna należą się za te zawody i za całą imprezę, za całe przedsięwzięcie na pewno szczere podziękowania.

Radny Mazur – dziękujemy.

p. Wójt – jeżeli już jesteśmy przy tych ochotniczych strażach to mamy kolejne ważne duże wydarzenie w miesiącu lipcu piętnastego OSP Sierakówko będzie w sposób uroczysty obchodziło swoje 100 lat istnienia i działalności. Ten czas zbliża się bardzo szybko, przygotowania idą całą parą, wszystko wskazuje na to, że będzie tak samo dobrze jak w Boruszynie tylko trochę w innym tonie w innym nastroju, także warto do Sierakówka 15 lipca się wybrać, zaplanować ten czas i być razem z jubilatem w Sierakówku.

Jeśli chodzi o OSP to też łącząc te sprawy gospodarcze z przyjemnymi ruszyły prace na terenie OSP czy na terenie obiektu OSP w Tarnówku. Firma Pana … DANBUD realizuje to przedsięwzięcie, które w ramach programu finansowanego przy udziale środków przez LGD ma być w tym miejscu zrobione. Zgodnie z umową do końca sierpnia chcemy to zrobić. Na pewno jeszcze jest tutaj i dużo do robienia i do przemyślenia, no ale trzeba sobie z tym tematem poradzić. Podobna inwestycja, czy podobne przedsięwzięcie dla OSP Młynkowa, ale w mniejszym zakresie, też tutaj wszystko jest na dobrej drodze.

Powiat zakończył przebudowę chodnika w miejscowości Tarnówko w ramach porozumienia z gminą Połajewo na współfinansowanie. Mamy do 4 lipca przekazać na ten cel 40 tys. zł. Rozpoczął prace przy budowie chodnika w kierunku-cmentarz w Młynkowie, tam też nasz udział finansowy jest zgodny z uchwaloną przez Radę Gminy kwotą przewidziany, skończą, będziemy się musieli rozliczyć i na ostatniej sesji Rada Powiatu postanowiła, że ta pozostała kwota, która z tych 200 i 200 czyli razem 400 tys. zł po zrealizowaniu tych dwóch zadań, czyli chodnik w Tarnówku i chodnik w Młynkowie na cmentarz, będzie przeznaczona na przebudowę chodnika w Młynkowie od posesji … do posesji …, czy tych pieniędzy starczy, to się okaże. Teraz będzie przygotowany projekt przebudowy, ogłoszony przetarg na przebudowę i wtedy się okaże, czy będzie trzeba jeszcze do tematu wrócić, czy już tylko przekazać pozostałą z 200 tys. zł kwotę i czekać na szczęśliwy koniec realizacji tego zadania. Te dwa zadania to kwestia oczywista, to trzecie w trakcie. Jak już jestem przy powiecie, to też trwa procedura związana z scaleniami w Przybychowie, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, to co z kalendarza postępowania scaleniowego wynika jest na bieżąco realizowane, my jesteśmy o tym powiadamiani. Wszystko wskazuje na to, że to przedsięwzięcie od tej strony logistycznej nabiera rozpędu, idzie wszystko właściwym torem. Jak się skończy ta procedura, to będziemy informowali na bieżąco zainteresowanych. Jesteśmy w trakcie profilowania i uzupełniania tłuczniem dróg gminnych. Dzisiaj ekipa przeprowadza się do miejscowości Sierakówko. Jest zrobiony Boruszyn, Krosin, Tarnówko. Jeśli chodzi o Młynkowo przygotowujemy przetarg i w najbliższym czasie rozpiszemy na przebudowę drogi do … od … do … w Młynkowie na Rachetkach. Umowa z Urzędem Marszałkowskim jest podpisana i po rozstrzygnięciu przetargu do Młynkowa wrócimy. Zostało jeszcze Przybychowo i Sierakówko do zrobienia.

Zakończył się rok szkolny to wszyscy wiemy. W tym roku pod pewnym względem szczególny, ponieważ tak jak już mówiłem wcześniej Pani Dyrektor Elżbieta Nowak zakończyła swoje dyrektorowanie w szkole w Boruszynie. Formalnie to nastąpi 31 sierpnia ale tak w praktyce to z Boruszynem ze społecznością szkoły pożegnała się w dniu zakończenia roku szkolnego no i żeby nie było tak pusto i smutno to Wójt rozpisał konkurs na dyrektora, co jest rzeczą naturalną. Zgłosił się jeden kandydat Pani … … w miejscowości Ryczywół. Komisja konkursowa z udziałem radnych Pani Oli Bielejewskiej i Pani Sylwii Skrzypek powiedziała, że kandydat jest dobry, spełnia warunki, rokuje na przyszłość. Wójt przygotowuje poprzez swoje służby pozostałe formalności i wszystko wskazuje na to, że od 1 września Pani … … będzie Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie.

Radny Anioła – ale przedtem w Ryczywole też była w szkole?

p. Wójt – przedtem w Ryczywole pracowała w przedszkolu, czy pracuje jeszcze w przedszkolu, bo tam Panie wiedzą więcej jakby jakieś szczegóły były potrzebne a mogą ujawnić to niech powiedzą, bo ja tu nie chcę za dużo mówić, nie byłem na przesłuchaniu, czy przy przesłuchaniu.

Radny Gawrych – starsza osoba, młodsza?

p. Wójt – kobieta we właściwym wieku na to stanowisko.

Radna Bielejewska – ok. 40 lat, nie wiem czy starsza czy młodsza.

p. Wójt – moim zdaniem najlepszy wiek do tego zajęcia. Takie niuanse czy to jest 40 czy 45 moim zdaniem to jest tak mniej istotne. Istotne w jakim miejscu jest jeśli chodzi o życie o karierę zawodową o doświadczenie o swoje rodzinne sprawy itd. to ma znaczenie.

Radny Gawrych – to z naszej gminy nie było chętnego?

p. Wójt – wniosek jest prosty był tylko ten jeden kandydat, czyli nikt więcej się nie zgłosił. Najważniejsze, że jest kandydat i że będzie dyrektor.

Temat już taki najbardziej aktualny czyli susza w rolnictwie, żeby nie było niejasności wszyscy myślę wiedzą, procedura jest rutynowa, komisja do tego celu na terenie gminy jest powołana i ona kiedy jest tylko potrzeba to wznawia swoje działanie, czyli się uaktywnia i tym razem jest tak samo. Przyjmujemy wnioski, mówimy o tym, żeby te wnioski składać do końca tygodnia, żeby już po niedzieli zacząć jechać w teren, bo po sąsiedzku widać, że żniwa ruszyły i nie chciałbym, żeby było tak, że ta komisja nie zdąży. Nic się nie stanie jak tam ktoś się spóźni jeden dzień czy dwa z wnioskiem ale założenie jest takie i tak pani Krysia informuje, że do końca tygodnia te wnioski mają spływać. Po niedzieli ruszymy już z pracą w terenie i będziemy tak to chcieli zrobić, żeby tradycyjnie wszystkich odwiedzić i wszystkich zadowolić mówiąc krótko jeśli chodzi o tą stronę formalną, co jest po naszej stronie. Jak będzie później z realizacją tych wszystkich……..

Radny Gawrych – jest problem, bo teraz weźmy kukurydzę, dwa tygodnie jak nie napada to nie będzie w ogóle kolb i teraz to by było 100% strat.

Radny Anioła – Marek pomału, nie za dużo.

p. Wójt – nie chcę wchodzić w takie szczegóły teraz, to co jest potrzebne do szacowania i do składania wniosku dalej, bo przecież tutaj my to dalej później przekazujemy do Wojewody, staramy się zrobić a jak będzie nie wiem, czy będzie padało, czy nie będzie padało, za co będą wypłacane odszkodowania, jakie one będą, no to nowy minister jest powołany. Wszyscy starają się być pomocni i dobrzy ale nie chciałbym żebyśmy tu dzisiaj już podbijali bębenek i mocno się podniecali, bo to nie pierwszy taki stan i zobaczymy jak to i co z tego wyjdzie. Widać, że rolnicy wnioski składają, my te wnioski przyjmujemy i będziemy je obrabiali. Tak sprawy mają się na dzisiaj jeśli chodzi o sprawy bieżące te mniejsze sprawy też realizujemy na bieżąco rozbudowę oświetlenia ulicznego. Dokumentacja na Młynkowo …, … w środku jeszcze …, … jest zatwierdzona w stronę cmentarza też. Tutaj w Połajewie przy banku, kościele poewangelickim się projektuje, to co jest możliwe realizujemy. Jest zapowiedź WZDW, że w najbliższych dniach ogłoszą przetarg na położenie nakładki przez Połajewo ale jak ogłoszą jeszcze się musi znaleźć chętny do tego, żeby to zrobił. Mam nadzieję, że przez wakacje te sprawy się wyjaśnią i najlepiej by było gdyby już je, czyli te przebudowy realizowali. Tyle z mojej strony.

p. Przewodniczący Rady – dziękuję p. wójtowi za przedstawienie tej informacji. Jeżeli są pytania co do tej informacji to bardzo proszę?

Radny Grabarz – ja bym miał takie pytanie p. wójcie nie szło tego chodnika dogadać się z panem radnym mi się wydaje, że tam trochę wąsko tak będzie, ten wjazd jest taki tam ciężki, jakby kombajnem czy ze zbożem….

p. wójt – ale mówisz teraz o czym?

Radny Grabarz – o tym chodniku co do kościoła i na cmentarz. Nie szło by z nimi dogadać żeby szerzej tam było?

p. Wójt – ale gdzie szerzej?

Radny Grabarz – no ten chodnik co jest wzdłuż … ……

p. Wójt – powiat buduje, ja tam w pewnym momencie posłużyłem za słup ogłoszeniowy albo za takiego łącznika i z tego powodu na zarządzie powiatu była bardzo duża dyskusja, że wójt się wcina w nie swoją przestrzeń, że to nie jego robota, tylko powiatu także masz radnego powiatowego w Młynkowie, adres jest publicznie znany, zgłoś uwagę, może zadziała, to skutecznie. My tam mamy dofinansować, już trzeci raz przerabiają dokumentację, właśnie dzisiaj rozmawiałem z dyrektorem, bo w związku z tym, że wjazd miał być tu na posesję kościelną zgodnie z projektem zagospodarowania terenu kościelnego, teraz się coś tam przesunęło, trzeba przesunąć lampy, które mają być w tym chodniku, trzeba było znowu z projektantem dokumentacji energetycznej, elektrycznej przerobić wszystko, to znowu na ZUD musi trafić ale co mam zrobić ja tam nie chcę o wszystkich rzeczach mówić, bo to już nie jestem na tym etapie i nie chcę być źle zrozumiany. Ktoś tam nad tym czuwa, chodnik miał iść za rowem, chodnik miał iść na terenie kościelnym, żeby tego terenu do zagospodarowania przez mieszkańców przez kościół było mniej i z tego się zrobiło całe zamieszanie. Dzisiaj widać, że jak ustawiamy ten krawężnik, całkiem przy szosie to ta szosa się zrobiła węższa, ona się nie zrobiła węższa ale widać, że jest wąska, to jest droga budowana w 60 roku, mój ojciec na tej drodze miał poważny wypadek, pamiętam dobrze jak miałem 5 lat i jak ją budowali, czas się zmienił droga, została ta sama. Jak ona ma pobocze nieograniczone, to czy zjechać, czy ……..

Radny Gawrych - ona się praktycznie zmniejszyła, bo jak jeżeli był…. Panie Wójcie, pobocze, na pobocze mógł ktoś uciec a teraz?

p. Wójt – Marek żyjemy na podobnym terenie i widzimy to wszystko, ale …….

Radny Anioła – ale fachowcy tego nie widzą?

p. Wójt – fachowcy widzą, dobrze będzie, tak fachowcy są, są dokumenty, są zapisy w protokołach z posiedzeń Zarządu Powiatu. Jest tam nawet gdzieś moja krótka odpowiedź albo notatka ale reakcja na to co tam Panowie odprawiali, także nie chcę. Ja jeszcze chcę tylko, żeby jak skończy się budowa tego chodnika, tam już zaczęliśmy rozmowę z Panem … żeby za tym chodnikiem już od krzyża do boiska do cmentarza, najlepiej tam z tej ziemi … kilka metrów wzdłuż tego chodnika na taki parking, że możesz wjechać tym wjazdem przy boisku albo przy cmentarzu, to jest ten sam wjazd i wyjechać tu przy krzyżu albo odwrotnie, żeby jak coś tam się dzieje, te samochody nie stały po prawej, po lewej stronie, bo wtedy tam jest zupełnie tak ciasno i nie chcę mówić, że niebezpiecznie a tak tam pewnie będzie dobrze, aż taka ruchliwa ta droga nie jest, to nie jest centrum Poznania.

Radny Anioła – ona nawet w centrum, to by się lepiej nadawała, wąska to tam ale tam właściwie to raczej nie, no taka jest prawda, bo nawet jak przed chwilą Wójcie mówiłeś, że tam wjazd jakiś, bo lampy, bo trzeba lampy przestawiać, no przecież tam jest tyle miejsca, że wjazd można by zrobić, taka jak teraz, jak w telewizji, była robiona droga i słup na środku drogi, gdzieś tam było i takich pięć miejsc.

p. Wójt – ale wiemy z praktyki już starsi ludzie wiedzą, że jak nie ma możliwości wyboru, to nie ma problemu a jak jest możliwość wyboru, że można wybierać z trzech z czterech, to jak wybrałeś jednego albo wybrałeś taki wariant, to później myślisz a może mogłem tak, a jak masz tylko do wyboru……..

Radny Anioła - ale ci Panowie z Rejonu Dróg co myśmy tutaj byli na takim małym spotkaniu, to mówili na jakieś tam głosy reagują.

p. Wójt – ale myślę, że się wyrażałem dosyć jasno jak nie to przepraszam, wszystko, reagowali, oni dawali….

Radny Anioła – przepraszam, że wszystkiego nie zrozumiałem ale postaram się to zrozumieć, jak się trzy razy wytłumaczy to jakoś…….

p. Wójt – ktoś przejął z Młynkowa dowództwo nad tą budową i trzyma mocno to dowództwo w rękach swoich i tak będzie jak ma być.

Radny Gawrych – ale czemu nie wyszło, żeby ……?

p. Przewodniczący – dobra Panowie ……

p. Wójt – no bo tak Janusz Rajek chciał, żeby było tak jak jest teraz, mówiąc najkrócej ile razy mam to mówić?

Radny Anioła – on nigdy kombajnem nie jeździł?

p. Wójt – na pewno nie w tą stronę, bo pole ma pod Kamionką. Pani sołtys wie najlepiej, mieszka blisko, bo ja może się mylę, myślę, że w tą stronę nie ma.

p. Przewodniczący Rady – czy kolejne pytania co do sprawozdania Pana Wójta informacji? Dziękuję - jeżeli nie, to mamy później jeszcze wolne głosy i wnioski.

Ad.5 Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2017 rok - podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Połajewo za 2017 rok.

p. Przewodniczący Rady- przystępujemy do kolejnego punktu, do punktu 5, gdzie mamy „Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2017 rok - podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Połajewo za 2017 rok”.

Jeżeli chodzi o ten punkt, to wiadomo, że Państwo radni otrzymali sprawozdanie do końca marca, a więc mieli czas, żeby się z tym sprawozdaniem za 2017 rok zapoznać. Jak również Państwo radni otrzymali sprawozdania finansowe. W tych sprawozdaniach finansowych, to mamy - bilans jednostki budżetowej i samorządowego zakładu budżetowego, bilans z wykonania budżetu państwa, jednostki i samorządu terytorialnego, rachunek zysków i strat jednostki oraz zestawienie zmian w funduszu jednostki. Jak również odbyły się posiedzenia komisji rewizyjnej, która też w tym temacie wykonała swoje kontrole i oczywiście sporządziła odpowiednie protokoły z kontroli kompleksowej, także mamy te wszystkie materiały. Jak również przekazaliśmy do Regionalnej Izby Obrachunkowej, aby zaopiniować ten budżet, te sprawozdanie z wykonania budżetu, więc myślę, że wszystkie formalne sprawy zostały zachowane. Dzisiaj mamy podjąć uchwałę o przyjęciu tego sprawozdania. Wobec powyższego poprosimy p. Wójta o przedstawienie tego sprawozdania w tych najważniejszych punktach, a później poprosimy p. Skarbnik o przedstawienie sprawozdań finansowych tak? i tutaj z punktem o mieniu komunalnym p. Wójcie na koniec.

p. Wójt -Szanowni Państwo. Ja bym nie chciał zanudzać tym tematem, który był tutaj u nas, przez nas wszystkich przerabiany kilka razy. Wszyscy otrzymali sprawozdanie roczne z wykonania budżetu za rok 2017, przygotowane przez p. Aldonę Mądrowską Dziaduch- Skarbnika naszej gminy. Ja na zebraniach wiejskich z mieszkańcami najważniejsze fakty dotyczące realizacji budżetu z tego roku, czyli z roku 2017 omówiłem z mieszkańcami całej gminy, oczywiście z tymi, którzy na zebraniach wiejskich byli obecni. Komisje Rady Gminy również szczegółowo zostały zapoznane z tymi wszystkimi danymi, które rok 2017 opisują od strony finansowej, od strony materialnej, rzeczowej, czyli możemy powiedzieć, że w tym gronie nie ma żadnych niewiadomych dotyczących realizacji wykonania budżetu z roku 2017. Tak dla czystej formalności powiem, że uchwałą z 29 grudnia roku 2016 Rada Gminy uchwaliła dochody na rok 2017 w kwocie 25 533 249,19 zł, a wydatki na kwotę 30 330 645,19 zł i zaplanowała deficyt w kwocie 4 797 396,00 zł. Oczywiście jak co roku przez rok 2017 Rada Gminy, głównie na wniosek Wójta, ale w dużej części też w wyniku zaistniałych okoliczności związanych ze zwiększeniem dotacji, z otrzymaniem środków z zewnątrz i innych, ten budżet był korygowany i ostatecznie po stronie dochodów zakończył się planem 28 225 815,10 zł. Po stronie wydatków ten plan, to kwota 30 993 711,10 zł. Z tego wniosek, że zaplanowany, uchwalony, zaakceptowany przez Radę planowany deficyt, to kwota 2 767 896,00 zł, czyli zwiększyliśmy dochody, utrzymaliśmy wydatki, zmniejszyliśmy deficyt, tak by można to najkrócej określić. Jak co roku dochody realizowaliśmy poprzez otrzymaną subwencję, otrzymane dotacje oraz przez tak zwane dochody własne.

Wszystko to sprawiło, że te dochody zrealizowaliśmy w kwocie 27 854 654,97 zł, to jest 98,69% zrealizowania planu. Subwencja ogólna została zrealizowana w 100%, to znaczy, że budżet państwa przekazał wszystko, to co wynikało z uchwalonej przez Sejm wielkości i tutaj dochody majątkowe zostały wykonane tylko w kwocie 569 983,00 zł to jest 81,11%, a dotacje w kwocie 10 048 006,81 zł, to jest 98,90%. Wszystkie pozostałe wpływy, to tak zwane dochody własne z tej bieżącej działalności 6 793 253,16 zł, to jest też 98,16%. Możemy powiedzieć, że te dochody zbliżyły się do 100%, czyli możemy pochwalić Radę za trafny plan i przyznać się do tego, że nie wszystko nam się udało, bo zabrakło ponad 1% do zrealizowania, czyli Wójt mógł jeszcze trochę lepiej popracować, żeby było 100.

Wydatki po stronie wydatków udało się wydać tylko, albo aż 30 046 450,29 zł, to jest 96,94%. Większość oczywiście na tak zwane wydatki bieżące, czyli na wszystko to co związane z bieżącą działalnością gminy w tej naszej klasyfikacji, czy kwalifikacji, to jest kwota 26 511 040,48 zł i na wydatki majątkowe wydaliśmy, czyli na inwestycje 3 535 409,81 zł, to jest 98,76% planu. Wynika z tego, że tutaj dyscyplina została utrzymana, zachowana, że nie przekroczyliśmy wydatków w stosunku do planu. Jak wyglądała realizacja w ciągu roku też Państwo jesteście zorientowani. Ja bym tutaj nie chciał wszystkich tych wydatków analitycznie przywoływać, analizować. Z takich największych zadań inwestycyjnych, to zauważyliśmy, już o tym dzisiaj też mówiłem, przebudowa ulic w Połajewie, skończona w roku bieżącym. Z takich bardzo znaczących, widocznych i takich co cieszy, to boisko wielofunkcyjne w Boruszynie, ale były też mniejsze, zarówno zakupy jak i działania na majątku gminy, takie jak rozbudowa kanalizacji sanitarnej, budowa chodników, zakup autobusu szkolnego do Młynkowa. Rok szkolny minął, a autobus chyba się sprawdził, bo nikt nic nie mówił i to takie sprawy, które wydają się być czymś naturalnym. Jakby się chciało szukać pocieszenia, to właśnie tutaj w tych działaniach. Moim zdaniem budżet roku 2017 był na miarę możliwości tej gminy. Udało się tak jak powiedziałem utrzymać dyscyplinę, nie rozkręcić za mocno tych wszystkich wydatków, które bardzo często wynikają z żądań, oczekiwań i potrzeb mieszkańców i tego, czy tej przestrzeni na której pracujemy, z którą na co dzień się mierzymy, ale ciągle musimy mieć w tyle głowy, właśnie te nasze możliwości, ale też możemy powiedzieć, że to co robiliśmy miało sens i pozwala gminie normalnie funkcjonować. Zakładaliśmy rozbudowę, czy jak gdyby uruchomienie, rozbudowę oczyszczalni, to w dalszym ciągu temat jeszcze nie rozstrzygnięty, ale te działania, które jak gdyby zostały sfinalizowane i udało się zrobić pozwalały właśnie na to normalne, ale też perspektywiczne funkcjonowanie gminy.

Jeśli chodzi o tą informację z wykonania, czy ze stanu mienia komunalnego, to mamy nieraz do czynienia z taką sytuacją, że część mieszkańców, takich nastawionych negatywnie do realiów albo nawet bezpośrednio do mnie, czyli do wójta mówią, a tam sprzedaliście, czy sprzedałeś, to czy tamto, czyli część majątku gminy i właśnie przy tym punkcie, czyli przy informacji o stanie mienia komunalnego doskonale widać jak to faktycznie wygląda co roku, jak jest w praktyce. Z tej informacji, którą mamy wpiętą jasno wynika, że wartość księgowa naszego majątku zmniejszyła się w ubiegłym roku, czy na koniec roku ubiegłego o 45 077,05 zł a przyrosło, czyli zwiększyła się o 1 201 436,03 zł i tak gdybyśmy chcieli być jeszcze bardziej obrazowi i tacy dosadni w tej ocenie, czy w tym pokazywaniu właśnie tego stanu faktycznego, to temat w Połajewie „podbudzina”, czyli działka na której jest woda i jej wartość była około 30 tys. zł, a gmina co roku w Połajewie wykupuje teren pod drogi gminne zawsze około 50 tys. zł. Teraz mamy ten szczególny przypadek Połajewko, na pewno około 100 tys. zł. Już pomijam te wszystkie działania na majątku czyli nowe chodniki, czy nowe instalacje sanitarne, wodociągowe, czy inne, ale sam jak gdyby ruch w tym mieniu sensu stricte, czyli tereny, które gmina sprzedaje, a które kupuje, to zawsze jest na korzyść tych, które kupujemy, bo po prostu filozofia jest taka, że gminie są potrzebne tereny do jej funkcjonowania, czyli do realizowania zadań, które są w kompetencji, w obowiązku, ale też w tej codziennej praktyce. Jakieś takie nieruchomości właśnie działka za trzecim mostkiem w Młynkowie na Rachetkach albo „podbudzina” albo jeszcze inne, no nie są gminie potrzebne do realizacji tych zadań, które wynikają zarówno z ustawy, jak i z potrzeby takiego codziennego praktycznego funkcjonowania. Stąd namawiam właśnie wszystkich, którzy chcą, żeby tak do tego zagadnienia podchodzić i żeby realnie oceniać, te wszystkie wspólne nasze działania, które prowadzą, że ten majątek komunalny, którym gmina dysponuje ma po pierwsze służyć wszystkim mieszkańcom, po drugie być w takiej kondycji, czy w takim stanie, żeby mógł służyć i są jeszcze takie obwarowania, które wynikają też z przepisów, zarówno bezpieczeństwa, sanitarnych, budowlanych i wszystkich innych, które musi realizować każdy odpowiedzialny za powierzony sobie teren przestrzeń, majątek, żeby mógł na co dzień normalnie pracować i też funkcjonować, żeby w przedszkolach, w szkołach było bezpiecznie, żeby place zabaw były też bezpieczne, żeby drogi były przejezdne i woda była w kranie itd. itd. Na tym wszystkim polega utrzymanie tego majątku komunalnego, który jest w zasobach gminy, który musi być, żeby gmina mogła funkcjonować. Jeszcze tylko od strony formalnej dodam, właśnie jesteśmy w trakcie procedowania kolejnej umowy na ubezpieczenie tego majątku komunalnego. Wszystko wskazuje na to, że umowę z TUW podpiszemy na kolejne 3 lata, że tutaj to co jest własnością gminy, też od tej strony jest zabezpieczone i funkcjonowanie na tym majątku, też jest ubezpieczone, czyli zabezpieczone. Szczegóły jeśli chodzi o to mienie komunalne są też tutaj napisane, gdzie przyrosło, gdzie ubyło i dlaczego.

Sprawozdanie zawiera załączniki wszystkie wymagane, które mówią o tym jak była realizowana powierzona Gminnemu Ośrodkowi Kultury kwota dotacji, to wszystko zostało omówione, opisane, moim zdaniem w sposób jasny, oczywisty, zrozumiany. Dlatego Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, żeby nie zanudzać uważam, że wszystkie formalności, które są potrzebne do tego, aby to sprawozdanie zostało przyjęte i w dalszej kolejności Rada udzieliła Wójtowi absolutorium za realizację budżetu za 2017 są spełnione. Moja rola się na tym kończy. Dziękuję za uwagę.

p. Przewodniczący Rady – dziękuję bardzo Panu Wójtowi za przedstawienie tego skrótowego sprawozdania. Tak jak p. Wójt powiedział wszyscy radni to mają i mieli okazję się z tym zapoznać. Jak również za przedstawienie informacji o stanie mienia komunalnego. Teraz przystąpimy do sprawozdań tych finansowych tak? Poprosimy p. Skarbnik też, to było też na komisjach, cyferka po cyferce, także poprosimy chyba skrótowo.

p. Skarbnik – na komisjach było bardzo szczegółowo. Natomiast jeśli chodzi o te wszystkie sprawozdania finansowe, te wszystkie zdarzenia gospodarcze, które miały miejsce w 2017 roku, czyli wszystkie dochody, przychody realizowane, wszystkie realizowane wydatki i rozchody zostały oczywiście ujęte w księgach, w naszych księgach przy księgowaniu, przy prowadzeniu ewidencji księgowej i te zdarzenia gospodarcze pod różnym kątem w zależności od tego czego to sprawozdanie dotyczy, często też w sposób wybiórczy zostało zawarte w poszczególnych sprawozdaniach. Jeśli chodzi o bilans jednostki budżetowej, tutaj mieliście Państwo przedstawione aktywa trwałe, czyli wszystkie środki trwałe w tych wartościach oczywiście księgowych, umniejszonych o wartość amortyzacji. Pozostałe nasze należności, wartości aktywa obrotowe czyli wartości materiałów, zapasów, należności, które jednostka ma otrzymać, te wartości zostały oczywiście przedstawione też po stronie pasywów, czyli tym zasobom majątkowym wraz z źródłami ich pochodzenia zostały przypisane skutki tych zdarzeń, operacji finansowych i majątkowych w związku z realizacją zadań. Jeśli chodzi na przykład o zestawienie zmian w funduszu, tutaj podstawą do wypełniania tego sprawozdania była analiza i zapisy konta 800, czyli fundusz jednostki. Od strony księgowej analitycznej właśnie zwiększenia tego funduszu, czyli ta cała historia konta przypisana została poszczególnym tutaj rubrykom w sprawozdaniu. Wykazany wpływ zwiększeń i zmniejszeń tego funduszu, także macie Państwo te wartości wykazane. Jeśli chodzi o rachunek zysków i strat. Przychody z działalności operacyjnej czyli z podstawowej działalności gminy przypisane po drugiej stronie kosztom działalności operacyjnej, kosztom podzielonym na poszczególne rodzaje wynikające z zapisów ustawy o rachunkowości z podziałem całej grupy kosztów, czyli całej grupy czwartej, powiększone bądź pomniejszone o jakieś sytuacje nadzwyczajne, pozostałe przychody operacyjne bądź pozostałe koszty operacyjne, finansowe i przychody finansowe jak też koszty finansowe. Z kolei bilans z wykonania budżetu jst, tutaj odzwierciedlenie tej strony finansowej budżetu, środki pieniężne przedstawione, należności, które jednostka ma otrzymać. Po drugiej stronie, po stronie pasywów zobowiązania, czyli to co jesteśmy zobowiązani w kolejnych miesiącach, latach uregulować z podziałem na krótkoterminowe, długoterminowe. Myślę tutaj o kredytach, wpływ oczywiście na wynik wykonania budżetu te wielkości mają, czy to w zależności od tego, czy to nadwyżka, czy deficyt. Oczywiście podstawą do tego bilansu było konto 133, czyli rachunek budżetu, czyli tam gdzie mamy księgowane wszystkie operacje pieniężne dotyczące działalności gminy w tym zakresie finansowym. Z kolei na komisjach już odnosiłam się do konkretnych wartości i do pozycji w bilansach i w pozostałych tych sprawozdaniach, te wartości wynikają z zapisów tak jak wspomniałam ksiąg rachunkowych, często to są w zależności od tego jak tutaj ustawa nakłada obowiązek albo salda przedstawione albo część salda wynikającego z zapisu bądź też wybiórczo stosowane w zależności od tego co tutaj jest wymagane, zapisy poszczególnej operacji, czy po prostu rozdzielone pod te wymogi dotyczące wykazania aktywów, pasywów w jednostkach.

p. Przewodniczący Rady– dziękuję bardzo p. Skarbnik za to przedstawienie tych sprawozdań finansowych.

Przedstawione sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2017 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego za okres od 01.01.2017 r. do 31.12.2017 r., sprawozdanie finansowe (bilans z wykonania budżetu państwa, jednostki samorządu terytorialnego Gmina Połajewo sporządzony na dzień 31.12.2017 r., bilans jednostki budżetowej i samorządowego zakładu budżetowego sporządzony na dzień 31.12.2017 r., rachunek zysków i strat jednostki (wariant porównawczy) sporządzony na dzień 31.12.2017 r., zestawienie zmian w funduszu jednostki sporządzone na dzień 31.12.2017r.) stanowią załącznik Nr 3 do niniejszego protokołu.

Kontynuując obrady p. Przewodniczący – teraz poprosimy Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przedstawienie swojego stanowiska w sprawie wykonania budżetu.

p. Krzysztof Garstecki – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – protokół z przeprowadzonej kontroli kompleksowej. Komisja Rewizyjna Rady Gminy w Połajewie w składzie: Krzysztof Garstecki -Przewodniczący, Sylwia Skrzypek-Zastępca Przewodniczącego, Jerzy Borrmann – członek działając na podstawie art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w dniach 26-27 kwietnia 2018 roku oraz 8,10 i 11 maja 2018 roku przeprowadziła kontrolę kompleksową w wybranych jednostkach organizacyjnych gminy, dokonując oceny wykonania budżetu za 2017 rok. Kontrolę przeprowadzono w Urzędzie Gminy, Gminnym Ośrodku Kultury, Publicznym Przedszkolu „Baśniowa Kraina”, Gminnym Zakładzie Oświaty oraz Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie. W trakcie kontroli analizowano wykonanie dochodów budżetu, które były realizowane zgodnie z planem finansowym oraz zgodność wydatków budżetu z planem finansowym pod względem legalności, rzetelności, gospodarności, celowości i zgodności dokonywanych wydatków. W wyniku przeprowadzonej kontroli w poszczególnych jednostkach dotyczącej wydatkowania środków publicznych Komisja nie stwierdziła uchybień, co do legalności, rzetelności, gospodarności, celowości i zgodności dokonywanych wydatków w zakresie inwestycji, usług remontowych oraz pozostałych zakupów, usług i prac zrealizowanych w 2017 r. Nie stwierdzono przekroczeń planu finansowego wydatków w poszczególnych paragrafach.

Po przeprowadzonej kontroli Komisja Rewizyjna nie wnosi uwag, co do wydatkowania środków publicznych przez kontrolowane jednostki organizacyjne gminy.

p. Przewodniczący Rady – dziękuję bardzo Przewodniczącemu. Jak również mamy uchwałę RIO o sprawozdaniu z wykonania budżetu oraz z informacją o stanie mienia jednostki i objaśnieniami. Pozwolę sobie tą uchwałę odczytać tak?

Po czym Przewodniczący Rady Gminy odczytał treść uchwały nr SO.0954/39/13/Pi/2018 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z dnia 27 kwietnia 2018 roku w sprawie opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Połajewo za rok 2017 wraz informacją o stanie mienia jednostki i objaśnieniami informując radnych, że wyrażona w uchwale opinia jest pozytywna z uwagą.

O godz. 1100 sesję opuścił radny Wojciech Anioła. Od tego momentu w obradach uczestniczyło 12 radnych.

Odczytana przez Przewodniczącego Rady uchwała stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący Rady – w tej chwili mamy wszystkie sprawozdania przedstawione i przystępujemy do dyskusji nad sprawozdaniami. Otwieram dyskusję nad sprawozdaniami. Proszę bardzo.

p. Przewodniczący Rady -sprawozdanie przeanalizowane, rozpatrzone, nie ma zastrzeżeń? Ponawiam jeszcze raz, czy jest jakiś głos w dyskusji nad sprawozdaniami? Jeżeli nie ma to przystąpimy do głosowania nad uchwałą w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Połajewo za 2017 rok. Wszyscy radni otrzymali tą uchwałę tak?

Następnie p. Przewodniczący odczytał treść projektu uchwały sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Połajewo za 2017 rok.

Po czym Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXV/215/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 roku w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Połajewo za 2017 rok.

Uchwała stanowi załącznik Nr 5 do niniejszego protokołu.

Ad.6 Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium.

p. Przewodniczący Rady – przystępujemy do kolejnego punktu, gdzie mamy przyjęcie uchwały w sprawie absolutorium. Tu też mamy procedurę, że Komisja Rewizyjna przygotowała odpowiednią opinię, wniosek. Jak również mamy opinię RIO.

Wobec powyższego poproszę Pana Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przedstawienie swojej opinii.

Radny Krzysztof Garstecki - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał radnym treść opinii Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w Połajewie w sprawie wykonania budżetu Gminy za 2017 rok, w której Komisja wnioskuje o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Połajewo. Przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej odczytana została również uchwała nr 1/2018 z dnia 11 maja 2018 r. w sprawie opinii o wykonaniu budżetu Gminy za 2017 rok i wniosku o udzielenie absolutorium.

O godz. 1123 na sesję wrócił radny Wojciech Anioła. Od tego momentu w obradach uczestniczyło 13 radnych.

p. Przewodniczący Rady Gminy – dziękuję bardzo. Komisja się napracowała, wniosek napisała dość długi i kolejna jeszcze opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku Komisji Rewizyjnej tak?

Następnie p. Przewodniczący odczytał treść uchwały nr SO-0955/28/13/Pi/2018 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z dnia 29 maja 2018 roku w sprawie opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Połajewo o udzielenie Wójtowi Gminy Połajewo absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2017 rok. Skład Orzekający RIO wyraża opinię, że wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Połajewo w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Połajewo z tytułu wykonania budżetu za 2017 rok jest należycie uzasadniony.

Przedłożony wniosek oraz uchwały stanowią załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący Rady –myślę, że mamy komplet dokumentów, aby przystąpić do uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Połajewo absolutorium za 2017 rok. Jeszcze dodam tutaj, że podczas głosowania, że głosowanie musi być bezwzględna większość głosów ustawowego składu, a więc musi być połowa plus jedna osoba tak?, żeby przeszło to głosowanie na tak.

Następnie Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.

Po czym Rada Gminy w obecności 13 radnych uczestniczących w posiedzeniu przy ustawowym 15 osobowym składzie w głosowaniu jawnym 13 głosami „za”(Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) jednogłośnie przyjęła uchwałę nr XXV/216/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Połajewo absolutorium za 2017 rok.

Uchwała stanowi załącznik Nr 7 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący Rady – z mojej strony i myślę wszystkich radnych dziękujemy Panu Wójtowi za wykonanie tego budżetu prawidłowo, za dobre wydawanie środków publicznych i skromnymi kwiatami podziękujemy Panu Wójtowi za ten ubiegły rok.

W tym momencie nastąpiła przerwa w obradach, która trwała od 1145 do 1200.

Ad.7 Informacja z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2017 rok.

p. Przewodniczący Rady – po krótkiej przerwie wznawiamy obrady dzisiejszej sesji. Przystępujemy do kolejnego punktu gdzie mamy – „Informacja z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2017 rok”. Czy prosimy Panią Marię? Bo to było tematem obrad komisji. Po prostu przyjmujemy to do wiadomości, było to na komisjach przedyskutowane, wobec powyższego można przystąpić do kolejnego punktu, tak? Przyjmujemy ten punkt.

Informacja stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

Ad. 8 Zmiany w uchwale budżetowej na 2018 r.

p. Przewodniczący Rady – przystępujemy do kolejnego punktu, gdzie mamy zmiany w uchwale budżetowej na 2018 rok. Radni otrzymali tak?

p. Skarbnik – macie Państwo przed sobą projekt po zmianach. Ja tylko dodam, że ostatecznie zwiększenie dochodów i wydatków ogółem o kwotę 41688 zł. Otrzymaliśmy informację o zwiększeniu planu dotacji. W dziale 801 w rozdziale 80101 o 14 tys. zł z przeznaczeniem na realizację zadań wynikających z rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli, krótko mówiąc chodzi o projekt- aktywna tablica. Szkoła Podstawowa w Młynkowie otrzymała to dofinansowanie. Mamy już informację, zatem wprowadzamy do budżetu i po stronie wydatkowej ma te środki przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych. Ponadto w dziale 852 w rozdziale 85230 kwota 21.861 zł jest ona przeznaczona na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach wieloletniego programu wsparcia finansowego gmin. Chodzi o pomoc państwa w zakresie dożywiania, te środki otrzymuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej po stronie wydatkowej. Zwiększono plan dotacji celowej w dziale 855 rozdziale 85504 o kwotę 5370 zł, jest ona przeznaczona na pokrycie kosztów realizacji programu „Dobry Start” czyli ostatnio popularne 300+. Te środki na wdrożenie tego programu na ten moment i wynikają z tego co GOPS składał w zapotrzebowaniu do Wojewody. Załącznik dochodowy macie Państwo jeszcze raz te wszystkie dotacje wykazane, łącznie z tymi trzema nowymi, które doszły w trakcie tego tygodnia. Jeśli chodzi z załącznik nr 2 wydatkowy, rozbudowany ponad trzy strony. Te wszystkie dotacje zostały wprowadzone tak jak wspominałam pod tym kątem w jednostkach, które rozpisały plany po wydatkach. Oprócz tego drobne przesunięcia w poszczególnych działach, rozdziałach. Jeśli chodzi o zakup usług remontowych, tutaj dostosowujemy na półrocze nasze plany do kolejnych zadań, to jest ostatnia sesja przed wakacjami, zatem drobne korekty zarówno w Urzędzie Gminy jak i w tych wnioskach, które składały jednostki myślę tutaj o GOPS-ie, też drobne przesunięcia jak i też w jednostkach oświatowych. Załącznik dochody i wydatki związane z realizacją zadań zleconych. Te dwie dotacje w kwocie 457 zł i 5370 zł są jednocześnie zadaniami zleconymi i są ponownie wyodrębnione w tym załączniku nr 3 dotyczącym dochodów i wydatków przy czym załącznik w części wydatkowej zadań zleconych ośrodek pomocy również prosi o przesunięcia w kwestii zadań zleconych. Treść uchwały o te planowane zwiększenia kwoty 41 tys. zł zostaje skorygowana. Macie Państwo te kwoty po stronie dochodów ogółem w rozbiciu na dochody bieżące zwiększone wszystkie te zmiany dotyczą dochodów bieżących i wydatków bieżących, tak samo w tej części wydatkowej, te kwoty uległy zwiększeniu łącznie o 41 688 zł.

p. Przewodniczący Rady – dziękuję p. Skarbnik za przedstawienie tych zmian, tu jest norma, że od komisji do sesji są te zmiany. Czy wobec powyższego są jakieś pytania? To co p. Skarbnik przedstawiła, czy wszystko czytelne? Jeżeli nie ma pytań pozwolę sobie odczytać uchwałę kolejną.

Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.

Po czym Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XXV/217/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie zmian w uchwale budżetowej na rok 2018.

Uchwała stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Ad. 9 Podjęcie projektów uchwał.

p. Przewodniczący Rady - przystępujemy do punktu gdzie mamy podjęcie projektów uchwał.

Pierwsza z uchwał, to jest uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminnego Ośrodka Kultury tak? Było to tematem obrad komisji są pytania, co do tej uchwały? Nie widzę, jeżeli nie to pozwolę sobie odczytać.

Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.

Po czym Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XXV/218/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego samorządowej instytucji kultury-Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie za 2017 rok.

Uchwała stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący Rady – teraz mamy uchwałę w sprawie uchwalenia studium. Witamy Panów nie do końca znam ale zespołu projektowego Pana magistra … ….

p. … – dzień dobry witam Państwa.

p. Przewodniczący Rady – dzień dobry, chodzi o to, że Państwo przygotowali nam to studium i dzisiaj jest ten moment aby to studium uchwalić, było to tematem obrad komisji. Radni się zapoznali z tym, jeżeli dzisiaj jakieś będą niejasności, czy Panowie by chcieli coś dopowiedzieć jest ku temu okazja, że przed uchwaleniem tego studium możemy jeszcze tutaj coś doprecyzować jeżeli taka ewentualność jest. Proszę bardzo.

p. … – Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo radni, Panie Wójcie. Nie wiem czy z Państwa strony, bo my jesteśmy przygotowani na taką pełną prezentację z tym, że tutaj w momencie nie ma projektora więc może w skrócie w kilku zdaniach.

p. Przewodniczący Rady – w skrócie nam wystarczy, chyba, że radni mają inną opinię, możemy przygotować.

p. …– jeżeli na komisjach wszystko jest jasne, możemy się bez tego obejść. Przekażę głos koledze z zespołu by w skrócie omówił kwestie samego projektu studium. Mam jeszcze taką jedną sprawę, tutaj z p. Andrzejem rozmawialiśmy przed chwilą, żeby uściślić kwestię samego głosowania, ponieważ studium jest przyjęte przez uchwałę. Głosowanie należy poprzedzić głosowaniem nad nie uwzględnionymi uwagami, które wpłynęły na etapie składania uwag podczas wyłożenia do publicznego wglądu tego projektu. Przed głosowaniem zasadniczym należy przeczytać każdą z tych nieuwzględnionych uwag, które są na końcu załączników tabeli do uchwały. Po każdej uwadze należy przegłosować jeszcze te uwagi, czy utrzymuje się rozpatrzenie zaproponowane przez p. Wójta.

p. Przewodniczący Rady – to p. Andrzej później nam przybliży tak? To było na komisji poruszane te uwagi?

Radny Gawrych – my tego nie mamy.

p. Pankowski – były poprawki do tych uwag, to był załącznik nr 4 odnośnie częściowego odmówienia i całkowitego odmówienia odnośnie studium w sprawie dołożenia niektórych obszarów pod zabudowę.

p. Przewodniczący Rady – ja nie wiem czy to nie było na jednej z komisji poruszane na kulturze chyba, a na gospodarczej nie do końca był ten temat poruszany.

Radny Chmura – u nas nie było.

Radny Gawrych – nic nie wiem o co chodzi.

p. Pankowski – było w całym pakiecie tam.

p. … – ten załącznik jest zawarty w uchwale na samym końcu.

p. Przewodniczący Rady – te załączniki, wiadomo jakie są załączniki tej grubości, to nie jest tak, że my mamy te załączniki.

p. … – studium składa się z …. tam jest część uwarunkowań, rysunek do uwarunkowań, kierunki, tekst i rysunek i na samym końcu później jest tabela z uwagami.

p. Przewodniczący Rady – tych załączników mamy sześć.

p. …- załącznik nr 4 jest wpięty w tą część kierunków na samym końcu, tutaj jest rozstrzygnięcie Rady Gminy. Mamy dwie uwagi, które należałoby po prostu przeczytać przed głosowaniem już całej uchwały.

p. Przewodniczący Rady – tak, żeby radni byli zapoznani z tymi uwagami.

p. projektant - Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowno Rada, Szanowny Panie Wójcie ja pokrótce przedstawię główne założenia projektu jak również w skrócie omówię przebieg całej procedury planistycznej. Projekt studium przedstawiony do uchwalenia składa się z zasadniczo z trzech części. Pierwsza część wymagana ustawą analiza potrzeb i możliwości rozwoju Gminy Połajewo. Analiza składa się z kilku części. Najważniejsze z nich to określenie zapotrzebowania na poszczególne funkcje zabudowy w gminie w perspektywie trzydziestoletniej jak również analiza dotychczas obowiązującego studium i planów miejscowych pod kątem powierzchni terenów przeznaczonych pod zabudowę z wyszczególnieniem terenów, które do chwili obecnej nie zostały jeszcze zagospodarowane. Na tej podstawie licząc chłonność tych nie zagospodarowanych terenów w analizie wykazano, że jest zasadne w projekcie studium wyznaczenie nowych terenów pod zabudowę. Wyznaczono łącznie około 250 ha takich terenów, które tutaj ….. z czego najwięcej takich terenów wyznaczono w miejscowości Połajewo. Tutaj przede wszystkim w rejonie ulic Winiary, Szamotulskiej. Jak również w innych miejscowościach zwłaszcza w ich centralnych częściach w otoczeniu istniejącej zabudowy, tak aby tworzyć zwarte przestrzennie struktury terenów zbudowanych. W projekcie studium wyznaczono około 89 ha nowych terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, 70 ha zabudowy mieszkaniowo usługowej. Ponadto wyznaczono nowe tereny zabudowy usługowej, produkcyjno usługowej jak również zagrodowej. Wszystkie te tereny były w zdecydowanej większości odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony mieszkańców. Tutaj chodzi o składane wnioski, no i ponadto uaktualniono i usystematyzowano zapisy tego co mieliśmy w dotychczasowo obowiązującym studium. Jak również uwzględniono wszystkie ustalenia obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego. Druga część projektu studium to uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego. W projekcie uwzględniono wszystkie najważniejsze uwarunkowania, które mają wpływ na zagospodarowanie gminy. Przede wszystkim stan systemu komunikacji infrastruktury technicznej, uwarunkowania środowiska przyrodniczego, dziedzictwa kulturowego, uwarunkowania społeczne, gospodarcze. Trzecia część tak naprawdę najważniejsza kierunki zagospodarowania przestrzennego. W tej części wyznaczono tereny pod poszczególne funkcje. Na terenie gminy wyznaczono tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w Połajewie. Ponadto tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, mieszkaniowo usługowej, zagrodowej, produkcyjnej, produkcyjno usługowej. Ponadto w projekcie studium wyznaczono teren na którym dopuszcza się realizację urządzeń wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych powyżej 100 kilowatów, to na terenie byłego wysypiska w Sierakówku. Jak również wskazano przebieg projektowanej linii elektroenergetycznej najwyższych napięć 400 kV. Ponadto wskazano zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego województwa i obowiązującym planem miejscowym przebieg obwodnicy miejscowości Połajewo w ciągu drogi wojewódzkiej. To były takie najważniejsze ustalenia jeśli chodzi o część graficzną studium. W części tekstowej kierunków zagospodarowania przestrzennego skupiono się na uaktualnieniu dotychczas obowiązującego dokumentu pod kątem wymogów formalno prawnych, a więc chodzi tu o zgodność z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jak również z rozporządzeniem w sprawie wymaganego zakresu projektu studium. Wyznaczono wskaźniki zagospodarowania terenu dla poszczególnych funkcji min. chodzi tu maksymalną wysokość zabudowy, minimalną powierzchnię biologicznie czynną, czyli mamy powierzchnię działki budowlanej w odniesieniu do poszczególnych funkcji terenów przeznaczonych pod zabudowę. Jak również zgodnie z ustawą określono zasady ochrony dziedzictwa kulturowego, środowiska przyrodniczego, czy kształtowania rolniczej, leśnej przestrzeni produkcyjnej. Jeżeli chodzi o samą procedurę, rozpoczęła się ona we wrześniu 2015 roku uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia studium. Etap składania wniosków to była końcówka 2015 roku, przełom listopada- grudnia. Wpłynęły wówczas w wyznaczonym terminie 4 wnioski, jeden z nich dotyczył przeznaczenia terenu pod zabudowę zagrodową, był to teren w Młynkowie gdzie wniosek został uwzględniony, podobnie jak wniosek dotyczący przeznaczenia dwóch działek ewidencyjnych pod powierzchniową eksploatację kopalin w Sierakówku w rejonie już istniejących terenów górniczych. I ten wniosek też został uwzględniony. Nie uwzględniony został wniosek dotyczący wyznaczenia na terenie gminy terenów dopuszczających możliwość realizacji elektrowni wiatrowych z tego względu, że zgodnie ze zmienionymi przepisami na terenie o promieniu dziesięciokrotności wysokości takiej elektrowni wiatrowej nie może być realizowana zabudowa mieszkaniowa ani zabudowa o funkcji mieszanej w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa co przyczyniło by się dużych ograniczeń jeśli chodzi o zabudowę na terenie gminy. Czwarty wniosek dotyczył uwzględnienia opinii Ministra Środowiska dotyczącej wpływu elektrowni wiatrowych na zdrowie i na środowisko ale jako, że w projekcie studium nie wyznaczamy, nie dopuszczamy możliwości realizacji elektrowni wiatrowych więc ten wniosek również został odrzucony. Następnie 9 grudnia 2016 roku projekt studium został pozytywnie zaopiniowany przez Gminną Komisję Urbanistyczno Architektoniczną po czym został skierowany do opinii już zgodnie przez organy zewnętrzne wskazane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ten etap był ponawiany ze względu na negatywną opinię i uzgodnienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w odniesieniu do projektowanej linii elektroenergetycznej 400 kV. Chodziło tu o uszczegółowienie w prognozie oddziaływania na środowisko zapisów dotyczących jej potencjalnie negatywnego wpływu na obszar Natura 2000 jak również propozycji kompensacji przyrodniczej a także minimalizacji tych wszelkich negatywnych oddziaływań. W styczniu tego roku projekt studium został pozytywnie zarówno zaopiniowany jak i uzgodniony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. W związku z czym mógł zostać wyłożony do publicznego wglądu. Na etapie wyłożenia do projektu studium wpłynęły dwie uwagi. Pierwsza z nich dotyczyła działki ewidencyjnej nr 231 w obrębie Tarnówko dotyczyła ona zmiany przeznaczenia działki w części przylegającej do drogi pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. W projekcie studium uwaga ta została uwzględniona częściowo, bowiem sama wskazana działka miała dość dużą powierzchnię, częściowo też była zajęta przez grunty leśne dlatego w projekcie studium pod zabudowę mieszkaniową wskazano część tej działki za sklepem w pasie około 55 metrów od strony drogi powiatowej w miejscu gdzie znajduje się istniejący budynek. Druga uwaga dotyczyła z kolei działki ewidencyjnej 532 w obrębie Połajewo. Tutaj uwaga również dotyczyła przeznaczenia tej działki pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Jednakże ta uwaga została nieuwzględniona w całości ze względu na jej położenie w otoczeniu terenów rolnych oraz trwałych użytków zielonych poza obszarem zwartej zabudowy, co tutaj też negatywnie by oddziaływało zarówno na strukturę terenów zabudowanych jak również na jej nadmierne rozproszenie. Ponadto od strony południowo zachodniej działka ta graniczy bezpośrednio, przylega bezpośrednio do Kanału Połajewskiego, który stanowi korytarz ekologiczno o znaczeniu regionalnym. W związku z czym wskazane jest aby ten teren pozostał wolny od zabudowy.

Częściowe uwzględnienie jednej z tych uwag nie powodowało konieczności skierowania projektu studium do ponownego wyłożenia w związku z czym mogło zostać przedłożone Radzie Gminy w celu do uchwalenia. Dziękuję.

p. Przewodniczący Rady – dziękuję bardzo za przestawienie. W związku z powyższym czy są jakieś zapytania? Jeżeli takie są to bardzo proszę.

Radny Anioła – która to działka nad tym Kanałem Połajewskim?

p. Przewodniczący Rady – żeby doprecyzować może te działki.

p. Wójt- działka na zakręcie w kierunku Poznania przy ulicy Obornickiej. To nie jest nowy temat, to już tam kiedyś ten temat był analizowany, tak zostało. Od strony praktycznej, naszej czyli ogólnogminnej, to akurat ten teren nie jest potrzebny żeby można było się rozwijać i normalnie funkcjonować. Wydaje się, że tak jak dzisiaj jest dobrze, można popatrzeć też od strony zainteresowanego, który składał wniosek, na pewno teren przyjęty w planach jako teren pod zabudowę mieszkaniową waży więcej jak teren rolny. Na pewno jest taka argumentacja, natomiast tak jak mówię moim zdaniem, tu się zgadzam z Panami piszącymi to uzasadnienie, że tak jak jest, jest dobrze.

p. Przewodniczący Rady – dobra, czy jeszcze jakieś pytania?

p. Wójt – może się okazać, że kiedyś ten teren będzie bardziej potrzebny na inne cele przy takiej lokalizacji jak teren pod zabudowę mieszkaniową.

Radny Gawrych – to znaczy, że w tym studium nie ma żadnego wiatraka?.

p. projektant – nie ma, po wejściu przepisów, tak naprawdę w trakcie procedury zmieniło nam się prawo, gdzie ustawodawca chcąc ukrócić rozwój tej całej…….

Radny Gawrych – wiemy o co chodzi.

p. Wójt – ograniczył możliwości i wszystko.

p. projektant – to tak naprawdę zadziałało w dwie strony, bo tam wprowadzili obostrzenia takie odnośnie wysokości, dziesięciokrotność wysokości całego urządzenia, rysujemy promień, razem ze śmigłem i tam nie może nic być i dopiero wtedy może postawić wiatrak.

Radny Gawrych – prawidłowo.

p. projektant – no tak ale to działa w dwie strony, jest mnóstwo wiatraków, które są istniejące dzisiaj.

Radny Gawrych – ale to będzie działać wstecz?

p. projektant – to działa w dwie strony jest w ustawie doprecyzowane, że jeżeli wiatrak już istnieje, to wokół niego tak samo liczy się ten promień i w tym promieniu już żadna mieszkaniowa zabudowa nie może powstać.

p. projektant – my już jesteśmy po takiej kuriozalnej sytuacji, gdzie tak naprawdę musieliśmy wprowadzić, usankcjonować zgodnie z tym co jest w tej chwili w ustawie w promieniu oddziaływania istniejącego wiatraka, który stał przy granicy jednej z gmin zakaz zabudowy.

Radny Gawrych – dobra a teraz co z tą linią wysokiego napięcia? To też tam są ograniczenia budowy.

p. projektant – jest strefa, tylko w pasie technologicznym.

Radny Gawrych – czyli działki też tracą na wartości, tam gdzie ta linia przechodzi.

p. Wójt – tam nie ma działek.

Radny Gawrych – ale jeżeli by kiedyś….

p. Wójt – dobra, nie zabudujemy całej gminy.

p. Przewodniczący Rady- są uzgodnienia z właścicielami tych działek.

p. Wójt – ale trzeba jakiś kompromis zawsze przyjąć.

p. projektant – wszyscy potrzebujemy prądu tak.

p. Wójt- możemy powiedzieć, że wiatraków nie będziemy mieli.

p. Przewodniczący Rady – czy wobec powyższego jeszcze jakieś pytania do wyjaśnienia przed podjęciem uchwały?

Radny Gawrych – jakby się kiedyś przepisy o wiatrakach zmieniły to musi być nowe studium?

p. projektant – żeby dopuścić wiatraki tak, oczywiście.

p. Przewodniczący Rady – to co, to co tutaj Pan … zasygnalizował najpierw, przyjmujemy te uwagi, tak?

p. projektant – to znaczy należy odczytać treść…..

Radny Gawrych – w tym Tarnówku, gdzie to jest ta działka?

p. Pankowski – to jest za sklepem dawnym GS, z tyłu Pana ….

Radny Gawrych – tam nie dostanie pozwolenia?

p. Pankowski – częściowo tak przy drodze, ale tam było całe.

p. Wójt – tak żeby w lesie nie budował z tego wniosek a tam na tych lotnych piaskach jak sobie umocni, to będzie mógł.

p. Przewodniczący Rady – to co mamy wyjaśnione te uwagi tak? Wobec powyższego jeżeli mamy je przegłosować, to ja odczytam, mam załącznik nr 4 radni, otrzymali tak?

Następnie p. Przewodniczący odczytał załącznik nr 4 Rozstrzygnięcie Rady Gminy w Połajewie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Połajewo.

Przewodniczący Rady odczytał treść zapisu pierwszej uwagi dotyczącej działki nr 231 obręb Tarnówko.

p. projektant – teraz należy przegłosować, każdą osobno.

Radny Gawrych – mógłby Pan powiedzieć od drogi powiatowej w metrach jak daleko to będzie?

p. projektant – jeżeli chodzi na głębność 55 metrów, powierzchnia około dwa i pół tysiąca metrów kwadratowych.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) pierwszą z uwag jako nieuwzględnioną częściowo.

P. Przewodniczący Rady - przechodzimy do drugiej uwagi tak?

Przewodniczący odczytał treść zapisu drugiej uwagi dotyczącej działki nr 532 obręb Połajewo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) drugą uwagą.

p. Przewodniczący Rady – mamy te dwie uwagi nieuwzględnione tak? Wobec powyższego w tej chwili jeżeli już nie ma uwag, pytań możemy podejść do podjęcia uchwały.

Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.

Radny Gawrych – mam takie pytanie, bo teraz powstały dwie wieże telefoniczne, one są w tym studium też uwzględnione? To ten teren też traci pod zabudowę?

p. projektant – nie, nie mają nic wspólnego z wiatrakami.

Radny Gawrych – jeszcze jedna sprawa, tutaj jest przyjęte, że na wysypisku mają być te panele fotowoltaiczne, to już nigdzie na terenie gminy nic nie może powstać takie, po tym studium, czy może?

p. projektant – do 100 kV może. Jeżeli ma być powyższej to takie tereny muszą być wskazane. W studium jest wskazany tylko ten jeden.

Radny Gawrych – powyżej 100 kV i to jest na jakim obszarze? 100 kV wytwarza na jaki obszar?

p. Przewodniczący Rady – ja wiem o czym tu radny Gawrych mówi. Jest taka opcja, że 2 ha jakaś farma tych płyt i teraz ile ona wytwarza tego prądu, czy ona się mieści w tych 100?

p. projektant – indywidualny przypadek trzeba by analizować, to nie na tym etapie, my w studium jeżeli chcemy wyznaczyć jakiś obszar przeznaczyć jakiś obszar w gminie w którym będzie przekroczona ta wielkość wtedy musimy w studium taki obszar zaznaczyć, poniżej tego nie ma potrzeby …….

p. Wójt – to trzeba moim zdaniem czytać tak, że kryterium nie jest obszar tylko kryterium jest wielkość, czy moc.

Radny Gawrych – moc się uzyskuje od wielkości.

p. Wójt – rozumiem, ale to też jest pewnie, Andrzej tu jest na pewno bliżej tej branży.

p. Pankowski - im większa farma tym większa będzie jej moc. Jaki jest stosunek powierzchni do mocy to w tej chwili Panu nie odpowiemy.

p. projektant – jeżeli ktoś by wnioskował o wyznaczenie takiego terenu no to oczywiście można by wtedy na etapie studium to robić. Był jeden sygnał właśnie w tym obszarze po wysypisku no i tam jest ten teren wskazany. Podobnie jak sytuacja z farmami wiatrowymi, nie można by dopuścić teraz na terenie całej gminy lokalizowania siłowni wiatrowych tylko po prostu żeby w momencie kiedy pojawi się zainteresowany inwestor była przeanalizowana gmina pod kątem możliwości lokalizacji takich turbin wiatrowych na etapie jeszcze kilka lat temu. My jako projektanci w studium mogliśmy uwzględnić ponieważ był konkretny wniosek.

p. Pankowski – wszczęcie tej całej procedury zaczęło się od wiatraków.

p. projektant – od wiatraków, gdzie tak naprawdę to wejście w życie przepisów… no inwestor się musiał wycofać z gminy, ponieważ nie miał czego tutaj szukać.

Radny Gawrych – w żadnym miejscu nie jesteśmy w stanie, tak jest zagęszczona gmina?

p. projektant - tzn. z tego co pamiętam nie chce tutaj, mniej więcej, tam wyszło kilka nie wiem trzy czy cztery turbiny, jeszcze była możliwość żeby zlokalizować, ale to tak naprawdę to nie miało już sensu.

Po czym Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XXV/219/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący Rady – wobec powyższego dziękujemy za wizytę, za przekazanie informacji.

Kolejna uchwała w sprawie przekazania do zaopiniowania Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Poznaniu projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Połajewo. To było też tematem obrad komisji. Jak wiemy p. Romka przekazała, że my uchwalamy tą uchwałę, ten regulamin trafia do Dyrektora Zarządu Gospodarki Wodnej on wraca i później uchwalamy już regulamin z tą opinią z tego tworu jakim jest Wody Polskie. Czy to jest wszystko jasne w tej uchwale. Do tego tematu wrócimy jak uchwalimy, wróci. Wobec powyższego odczytam kolejną uchwałę.

Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały oraz wniosek o zatwierdzenie projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Połajewo w celu przekazania do zaopiniowania.

Radny Anioła – jeszcze chwila, bo tutaj to wszystko rozumiem te ścieki woda ale te inne, to co będzie w tych innych? Bo tutaj rozumiem po przeczytaniu woda, doprowadzenie wody, odprowadzenie ścieków ale te inne teraz rzeczy co do tych innych.

p. Przewodniczący Rady – nas dotyczą te dwie sprawy, które są w regulaminie, tu mamy wodę i ścieki w tym naszym regulaminie jeżeli się zagłębimy w to nie ma tych innych, może z ustawy to wynika.

p. Wójt – są np. wody popłuczne w hydroforniach, które też trzeba odprowadzić.

p. Przewodniczący – można głosować?

Po czym Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XXV/220/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie przekazania do zaopiniowania Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Poznaniu projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący Rady – uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Połajewo oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Tarnówko, Przybychowo i Połajewo. Było to tematem obrad komisji, czy są jakieś pytania?

Przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Po czym Rada Gminy w obecności 13 radnych 13 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XXV/221/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Połajewo oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Tarnówko, Przybychowo i Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący Rady- teraz mamy uchwały alkoholowe. Pierwsza z uchwał, to uchwała w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Połajewo. Było to tematem obrad komisji, tyle co mi wiadomo komisja budżetu, gospodarcza podeszła do tematu, że pozostaje za tym co zaproponował p. Wójt, a więc przytoczę te liczby: od zawartości alkoholu do 4,5%, a więc poza miejscem sprzedaży 25 zezwoleń, w miejscu sprzedaży 5 zezwoleń, od 4,5% do 18% - 20 zezwoleń, w miejscu sprzedaży 5 zezwoleń i powyżej 18% wódki itd. poza miejscem sprzedaży 20 zezwoleń, w miejscu sprzedaży 5 zezwoleń. Natomiast na komisji kultury była trochę inna propozycja i było tutaj 21 punktów a więc tu było 25, a tu było 21, w miejscu sprzedaży 5 zmienione na 4, od 4,5% do 18% z 20 zmienione na 16 i w miejscu sprzedaży z 5 na 4 i powyżej 18% z 20 na 19 i w miejscu sprzedaży z 5 na 4. Wiadomo, że na dzień dzisiejszy np. teraz przytoczę te liczby które mamy a więc na dzień dzisiejszy do 4,5% mamy 20, a więc jeżeli by było 25 to mamy 5 w zapasie jeżeli będzie 21 to mamy 1 w zapasie. W miejscu sprzedaży mamy 3 jeżeli 5 to 2 w zapasie a tutaj propozycja komisji kultury 4 a więc 1 w zapasie i podobnie dalej od 4,5% do 18% jest 15 obecnie mamy 20 a więc 5 w zapasie i propozycja kultury jest 16 a więc jest jedno w zapasie. No i w miejscu sprzedaży jest 5, obecnie mamy 3, propozycja Wójta jest 5, komisja kultury 4 i tak samo powyżej 18% obecnie mamy 18 w zapasie według p. Wójta 2 zezwolenia i tutaj komisja kultury 1 zezwolenie w zapasie i w miejscu sprzedaży obecnie mamy 3, p. Wójta propozycja 5 i komisji kultury 4. Moja jest propozycja taka, aby przegłosować najpierw te ilości a później dopiero przystąpimy do uchwalenia całej uchwały tak? Bo są dwie propozycje i moja propozycja jest taka dalej idąca, że najpierw głosujemy jakby te propozycje p. wójta i momencie gdy będzie większość Rady na przykład 7 radnych będzie, to ta opcja przechodzi tak?

Radny Gawrych – a może odwrotnie zagłosujmy?

p. Wójt – nie ma znaczenia. Bynajmniej dla mnie nie ma znaczenia.

p. Przewodniczący Rady – nie ma znaczenia, ja podchodzę do tego tak, że cała komisja gospodarcza była za tą opcją tak? A komisja kultury była podzielona, tak było prawda?

Radna Skrzypek – a to co nie można zmienić zdania?

p. Przewodniczący Rady – zawsze można zmienić, tak bywało przecież w życiu, że się zmieniało zdanie. I taka jest propozycja, jeżeli będzie np. powyżej 7 osób, to nie głosujemy drugiej propozycji tak? Taka jest moja propozycja, a jeżeli będzie poniżej połowy to głosujemy drugą i w tym momencie ta propozycja, która uzyska więcej głosów „za” ta przechodzi, czy to jest jasne?

Radny Mazur – może dwa słowa, chodziło o to, żeby nie zostawiać za dużo tych zezwoleń, bo zarzuca nam się, że nic nie robimy, nie przeciwdziałamy alkoholizmowi, więc zostawmy po jednym zezwoleniu i będzie jakieś ewentualnie do zainteresowanych a po co tam zostawiać pięć, cztery, czy tam w zapasie.

p. Wójt –po co na siłę sprzedawać limity?

Radny Anioła – ja cały czas podkreślam, że to jest tak wszystko, bo to idzie na barki Rady i wszystkiego, odgórnie likwidacja małych buteleczek. Wielkie rzeczy takie rzeczy robić od tego a nie, że teraz taką aptekę tutaj robić, czy w zapasie dwa czy jedno, czy zero zrobić czy nic takiego, to nic nie daje, bo uważam, że to co teraz my zagłosujemy, to jest takie po prostu fikcja. Wiele rzeczy poważniejszych, które przychodzą, to są tak tylko a to jest dla mnie fikcja bo tego, kto będzie pił to tak będzie pił a ułatwiamy tym, że są małe buteleczki, to jest ułatwienie.

Dalszych wypowiedzi radnych nie zaprotokołowano.

Radna Bielejewska – wczoraj właśnie apropo tego alkoholu pan siedzi na placu zabaw i mówi, że policja nie każe pić w tym sklepie koło kościoła więc co to za problem kupić i przynieść sobie tu na plac zabaw.

Dalszych wypowiedzi radnych nie zaprotokołowano z uwagi na brak możliwości.

p. Przewodniczący Rady – głosujemy te dwie propozycje. Chciałem dopowiedzieć, że ja nie głosuję w tych dwóch uchwałach, wynika to z ustawy, że jeżeli kto z radnych prowadzi działalność gospodarczą korzysta z koncesji, nie bierze udziału w głosowaniu. Ja nie głosuje w tym momencie. Podobna sytuacja jak z Krzysztofem Grabarzem, nie mógł głosować, także ja jestem wyłączony z głosowania.

Radny Anioła – to jest tak zwane umywanie rąk w tym momencie.

p. Wójt – a co Krzysztof nie mógł głosować jak ……. Czy co?

p. Przewodniczący Rady – to nie jest mój wymysł.

Radny Gawrych – ja nie głosowałem też, jak miałem działki.

p. Sekretarz – wymóg ustawowy art. 25a ustawy o samorządzie gminnym.

p. Przewodniczący Rady – bo szczerze ja chciałem głosować, bo co mi to przeszkadza, czy ja zagłosuję tak, czy tak, ale po prostu wynika, że nie mogę i się wyłączam.

Radny Anioła – ale teraz wróćmy jeszcze dalej bo teraz już zacznę tak tutaj ale przy takich innych głosowniach to np. nad jakimś czymś to ten radny co nawet by na coś kandydował może głosować na siebie, honorowo powinien nie głosować ale głosuje.

Radny Gawrych – jak to jest?

p. Sekretarz – może głosować, gdyż to jest wykluczenie ustawowe w art. 25a nie ma……..

Radny Anioła – jak by się honorowo zachował to by nie zagłosował…….. ale w danym momencie głosuje.

p. Sekretarz – może głosować.

p. Przewodniczący Rady – a więc jeszcze raz, propozycja p. Wójta pierwsza.

Następnie odczytał propozycję Wójta. Kto z państwa radnych jest za tą pierwszą p. Wójta.

Rada Gminy w głosowaniu przy udziale 12 radnych „za” 0, „przeciw” 9 (Grażyna Jeneralczyk, Sylwia Skrzypek, Aleksandra Bielejewska, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Krzysztof Garstecki, Krzysztof Grabarz, Marek Gawrych, Marian Rajek), wstrzymujących się 3 (Wojciech Anioła, Jerzy Borrmann, Łukasz Chmura).

p. Przewodniczący Rady – no to głosujemy drugą, może też nie przejdzie. Kto jest za drugą propozycją?

p. Sekretarz – można uchwałę bezpośrednio głosować. Po co dwa razy głosować. Jak ta odpadła to zostaje tylko jedna.

Radny Anioła – ile w zapasie mamy? Dużej różnicy nie ma.

p. Przewodniczący Rady – pozwolę sobie odczytać projekt uchwały.

Przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Po czym Rada Gminy przy udziale 12 radnych 12 głosami „za” (Marek Gawrych, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XXV/222/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący Rady – kolejna uchwała w sprawie określenia zasad usytuowania na terenie Gminy Połajewo miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Tutaj jak wiemy w pierwotnym wersji mieliśmy 40 metrów i później po pewnej analizie, po pomiarach, rozpoczęciu przez radnego Gawrycha w sumie tego tematu, zostało to obniżone do 20 metrów aby urealnić, to co jest na dzień dzisiejszy, także tutaj mamy 20 metrów tak? Są jeszcze jakieś pytania?

Radny Gawrych – a w ogóle w ustawie są określone metry.

p. Sekretarz – nie ma, to jest w kompetencji Rady Gminy.

Przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Po czym Rada Gminy przy udziale 12 radnych 11 głosami „za” (Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek) i 1 głosie wstrzymującym się (Marek Gawrych) podjęła uchwałę nr XXV/223/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie określenia zasad usytuowania na terenie Gminy Połajewo miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Uchwała stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

p. Przewodniczący Rady – kolejna ostatnia uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Połajewo. Było to też tematem obrad komisji. Czy Państwo radni chcieli by się odnieść do czegoś, jakieś pytania? Było wszystko wyjaśnione. Jeżeli nie ma uwag nie ma pytań, czytam koleją uchwałę.

Przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Po czym Rada Gminy w obecności 13 radnych 11 głosami „za” (Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Krzysztof Mazur, Aleksandra Bielejewska, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Łukasz Chmura, Grażyna Jeneralczyk, Marian Rajek), 1 głosie „przeciw” (Krzysztof Garstecki) i 1 głosie wstrzymującym (Marek Gawrych) podjęła uchwałę nr XXV/224/2018 Rady Gminy w Połajewie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Połajewo.

Uchwała stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.

Ad.10 i 11 Interpelacje i zapytania, wolne głosy i wnioski.

p. Przewodniczący Rady – wyczerpaliśmy kolejny punkt. Przystępujemy do kolejnego punktu gdzie mamy interpelacje i zapytania, wolne głosy i wnioski.

Radny Gawrych – mam pytanie, super są zrobione wjazdy na pole koło Jakubowa, czemu nie były robione tak wszędzie jak tam w tym miejscu? Bo naprawdę to jest ……

p. Wójt – to pytanie jest do mnie?

Radny Gawrych – no tak, czy wójt wie może coś na ten temat?

p. Wójt – no wiem, że Zarząd Dróg Powiatowych zlecił tą robotę. Rolnicy kupują rury, czy tam tą część, którą trzeba wbudować a resztę Zarząd Dróg Powiatowych z tego względu, że skutecznie chcieli odprowadzić wodę, która przy Jakubowie, czy tam w Jakubowie, na Jakubowie w budynkach w Jakubowie zalegała no i tak tą robotę Zarząd Dróg Powiatowych poprowadził, że tak jest. Droga powiatowa, kompetencja powiatu.

Radny Gawrych - z Krosinka do Młynkowa, albo z Boruszyna takie jakie były, takie zostały.

p. Wójt – to wiemy, że Zarząd Dróg Powiatowych ma tyle pieniędzy ile ma. Pewnie, żeby się chciało, żeby wszystkie wjazdy takie były i najlepiej żeby jeszcze były szersze i tak jest uzgodnione, że jak tam gdzieś można było połączyć w zasadzie cały ten teren po prawej i po lewej stronie to jest jedna działka w geodezyjnej ewidencji, bo to jest akurat grunt parafialny, kościelny jak kto woli. Podział jest tak jak dzierżawcy użytkują, żeby można było wjeżdżać na każdą działka użytkową i wszystko to uzgodniliśmy w tym biurze na prośbę Dyrektora … …. Zlecili robotę i jak widać ładnie zrobione jest jeszcze jeden taki mały szczegół w tym wszystkim, że teraz wylot tej wody, która ma tam schodzić do rowu, który jest dalej jest nie możliwe, bo rów jest o metr płytszy jak wylot i trzeba doprowadzić skutecznie, zobaczymy jeszcze jak, tutaj nie wiadomo….., Zarząd Dróg Powiatowych już na to na pewno nie ma pieniędzy i nie jest zainteresowany, chociaż częściowo też powinien być, żeby ta robota mogła być do końca skuteczna, ta woda powinna popłynąć do rowu podstawowego, czyli trzeba wyczyścić jeszcze 500 m tego rowu szczegółowego, który od wylotu do ujścia do rowu podstawowego jest ale myślę, że to po żniwach i tu spróbujemy jakoś to razem skorygować i zrobić.

Radny Gawrych - to znaczy, że ten rów co przepływa przez drogę on jest za płytki? nie!

p. Wójt – ten co już teraz jak jedziemy z Połajewa po lewej stronie w lewo wzdłuż drogi ….

Radny Gawrych – o rowie przy drodze?

p. Wójt - nie, przy drodze jest wszystko dobrze jest doprowadzone do rowu szczegółowego tylko, że tu jest taki szczegół, czy taki szkopuł, że to były grunty pegeerowskie………. Rowy w obszarze gruntów pegeerowskich nie były w jurysdykcji Spółek Wodnych. Teraz trzeba by było tak, grunt jest parafialny, proboszcz nie uprawia, czyli trzeba będzie razem właściciel, dzierżawcy spróbować to zapłacić …..

Radny Anioła – no to z tego wynika, że tylko ja, … i jeszcze ktoś płacimy a z drugiej nikt nie płaci za to.

p. Wójt – nie, z tego tak wynika, bo jeżeli rów jest ……..

Radny Anioła – i tutaj jak wchodzimy w szczegóły, spotkanie co było tutaj co ci panowie byli, jedna pani tutaj, że ona tutaj…ja się przekonałem, przecież ona w ogóle składek nie płaci, a najwięcej szumu narobiła tak szczerze mówiąc i teraz pytanie, bo koło mnie tak źle nie jest gdzie ten rów czyszczony, żeby to było wszystko wyczyszczone, ale on musi być wyczyszczony dalej aż do ujścia, ale to nie jest 500 metrów tylko więcej.

p. Wójt – o tym mówię, nie będziemy wchodzić w szczegóły, bo to nie jest przedmiotem uchwały ale wiemy o co chodzi.

Radny Anioła - wiemy o co chodzi tylko mówię tak, żeby ta propaganda na samym początku wyszła, bo czułem się obrażony tutaj, bo nikt składek nie płaci, okazuje się, że teraz tylko nas trzech może czterech płaci składki, a ci co najwięcej wojują nie zainteresowani, wody mają wymoknięcia tyle jak ta sala robią problemu, szumu i nie piszą, a gdzie woda wymaka to nikt szumu nie robi.

p. Wójt – akurat moim zdaniem jeśli chodzi o panią, która robiła szum, to ona powinna tylko ze swojego pola przekopać pod drogą, czy przez drogę, położyć …..

Radny Anioła – nie da rady, tam nie odpłynie.

p. Wójt – do rowu odpłynie.

Radny Anioła – jak rów będzie pusty, bo jak pełen to jej wpłynie.

p. Wójt – ale dajmy sobie spokój.

p. Przewodniczący Rady – czy są kolejne pytania?

Radna Bielejewska – prośba mieszkańców ulicy Łąkowej, żeby obciąć gałęzie, które przechodzą na chodnik przy ośrodku zdrowia i utrudniają przechodzenie, podobno zgłaszali do Urzędu Gminy już to, ale nic nie …….

p. Wójt – to teraz będą obcięte, mamy piłę, Paweł ma dzisiaj, jutro wolne w poniedziałek weźmie piłę i podetnie. To są akacje to mogą mieć kolce. Powinny mieć kolce.

Radna Bielejewska – następna sprawa to jeszcze miałabym taką prośbę żeby postawić tu przy siłowni, przy placu zabaw jeszcze jeden kosz, ten kosz jest za mały i bez przerwy leży pełno śmieci.

p. Wójt – trzeba go częściej opróżniać.

Radna Bielejewska- no jest podobno opróżniany a co by szkodziła jakby były dwa kosze?

p. Wójt – trzeba kupić, no nie dają za darmo koszy albo przestawić z innego miejsca ale moim zdaniem to jest bardzo blisko i można go częściej opróżniać.

Radna Bielejewska – ale słyszałam, że mają być nowe kosze kupowane, bo tam został zdjęty na ulicy Obornickiej kosz lub go nie ma wcale, to tak wygląda, że P. … mówi, że wszystkie buteleczki te małe zwłaszcza do nich wrzucają i rzeczywiście tak jest, bo widzę.

p. Wójt – kiedyś ludzie się cieszyli, że są butelki, bo można było sprzedać no tak się zmieniło. Musimy mieć świadomość, taka powinna być permanentna trwała świadomość, że możemy kupować tylko to co jest niezbędne, konieczne do życia, bo na koncie w banku naprawdę nie ma pieniędzy, no i te pieniądze nie przyrastają zgodnie z chęciami, żeby kupować tylko one przyrastają tak jak ……. Tu był taki fragment w dzisiejszych sprawozdaniach, analizach, opisach, opiniach, że ponad 300.000 zł gmina dołożyła do gospodarki odpadami, to ile by było koszy gdybyśmy zbilansowali tylko ten temat, także tak radośnie nie możemy wszystkiego załatwiać, musimy szukać rozwiązań praktycznych, skutecznych a jak się uda bez wydatków finansowych. Gałęzie obetniemy, kosz będziemy opróżniali.

Radna Bielejewska – ale kosz jest podobno często tam opróżniany.

p. Wójt – co to znaczy często, to jest określenie względne, to jest określenie nieprecyzyjne. Jak nie starcza trzy razy dziennie, to trzeba dwa razy dziennie albo pięć razy dziennie. Ludzie tutaj rano są, pójdą opróżnią, wszystko na ten temat, zatrudniłem kobietę do pomocy kobiecie i muszą to zrobić a jak nie to musi to zrobić ktoś inny. Nie tylko z tym koszem jest problem w Przybychowie przy kuźni nie na gminnym terenie też jest kosz wielki pełen z butelkami z plastikami, przejeżdżam, wkurza mnie to, nie wiem czy to zlikwidujemy, to gniazdo os tam czy jak będzie, nie wiem czy firma nie opróżnia na czas, czy jest tego więcej, czy to wszystko wymaga jeszcze głębszej analizy albo większego zainteresowania.

Radny Mazur – mam pytanie – czy te butelki przy każdorazowym pobycie firmy, która zabiera śmieci powinny być zabrane jak jest pełno, z tych koszy zbiorowych ?

p. Wójt – to jest tak, że oni przyjeżdżają takim samochodem dostawczym po worki a z tego pojemnika to trzeba opróżnić automatycznie, bo ręcznie już dzisiaj nikt nie opróżnia, nie? Trzeba się zastanowić czy te kosze w takim jak gdyby rozwiązaniu one jeszcze mają sens, czy mają rację bytu, czy nie?

Radny Mazur – jak podpisali umowę, to chyba brali pod uwagę, to że te kosze są, mieli informację, że są takie kosze na terenie, że mają je opróżniać?

p. Wójt – życie jest takie dynamiczne.

Radny Mazur – w Boruszynie nieraz tak kipi, że wszystko się wylewa.

p. Wójt – ale w Boruszynie jeszcze jest tak przyzwolicie, w Przybychowie jest gorzej, może dlatego, że ja częściej jeżdżę tam i widzę więcej.

Radna Skrzypek – a w Młynkowie jak jest?

p. Wójt – w Młynkowie gdzie one jeszcze stoją?

Radny Mazur – ale to możemy jakąś uwagę tam do nich wysłać?

p. Wójt – zawsze możemy, zadzwonić, napisać tak. Ale tak jak mówię, nie rozumiem po co my z domu wynosimy plastiki i niesiemy gdzieś tam koło przystanku, czy koło kuźni jak w domu mam worek i nakładę i sobie rano tylko wystawię przed furtkę na chodnik.

Dalszych wypowiedzi nie zaprotokołowano uwagi na brak możliwości.

p. Wójt – my jako organizatorzy tego procederu, czy tej procedury wywozu śmieci, odpadów z terenu gminy musimy analizować na bieżąco obserwować, patrzeć co się dzieje i reagować, bo takich przykładów, takich przypadków tu Krzysztof przywołuje sklep, ze sklepami to mamy więcej no gdyby dzisiaj większość tych sklepów, które funkcjonują na terenie gminy chciała od nowa pobudować, uzyskać pozwolenie, uruchomić działalność to bez miejsca parkingowego przed sklepem uwarunkowanego wielkością metrów użytkowych sklepu no nie ma takiej możliwości a dzisiaj oczekiwania są takie ja mam duży sklep, a gmina czytaj wójt ma zrobić wszystko żeby każdy, który przyjedzie samochodem pod ten sklep po towar do mnie zabezpieczył parking i zabezpieczył możliwość wygodnego swobodnego dojechania i tak samo jest z tymi wszystkimi koszami bo przed sklepami stoją kosze, które my ……., pakujemy czy tam wywozimy, układami te śmieci, a pani sklepowa, czy tam właściciel sklepu się oprze o bufet albo za oknem stoi i patrzy. Jeszcze …..

Radny Gawrych - no tak ale to oni płacą za ilość śmieci?

p. Wójt – za co płacą? Nie płacą to wszyscy płacą, sklep powinien mieć umowę bezpośrednio z odbiorcą. Do naszej kasy gminnej płacą tylko ……., Marek Gawrych, Stanisław Pochyluk, Krzysztof Grabarz, Wojciech Anioła, Krzysztof Garstecki, imiennie. Natomiast firma ma mieć umowę i sama bezpośrednio rozliczać się z odbiorcą.

Radny Anioła – i ma od tony.

p. Wójt - nasza rola polega na tym………

Radny Gawrych – od tony musi płacić.

p. Wójt – nie musi płacić, ma ……… od tego jak ma, to jest relacja między firmą a firmą, też żeby to wszystko weryfikować, analizować, obserwować, rozliczać, to też trzeba mieć człowieka i też trzeba by mu zapłacić.

Radny Mazur – tak myślę, jak by te kosze były bardziej na bieżąco opróżnianie, to też mniej butelek będzie w zwykłych koszach, albo pójdą gdzieś w żyto….

p. Wójt – ale które są zwykłe?

Radny Mazur – no normalne, niesegregowane.

p. Wójt - no dobrze ale w domu mamy segregować.

Radny Mazur – ale nie wszyscy segregują.

p. Wójt – nie wszyscy przynoszą, tą małą czy wielką butelkę do domu tylko po drodze już załatwiają……….

Dalszych wypowiedzi nie zaprotokołowano z uwagi na brak możliwości.

p. Wójt – dlatego zawsze co roku na wiosnę i nie tylko na wiosnę jeszcze kilkadziesiąt albo kilkaset worków zbieramy w rowach przy wszystkich drogach, którymi jeżdżą nie tylko mieszkańcy, to taki jest świat.

Radny Gawrych - jeszcze na temat tych śmieci, sprzątam strych i nazbiera mi się worek więcej śmieci aniżeli w koszu, wystawiam ten worek przy koszu dodatkowo muszę płacić?

p. Wójt – nie, faktura jest za to co waga elektroniczna wyliczyła, pokazała na instalacji w Złotowie na przykład.

Radny Grabarz – sami operatorzy co zbierają śmieci, bo mówię … zapłaciła 20 zł za dodatkowy worek, bo inaczej nie wejdzie, trzeba było poczekać rozłożyć, bo nie zawsze był pełny……….

p. Wójt – jak … dała chłopom napiwek, to czemu nie mieli wziąć.

Radny Mazur – napiwek to co innego.

p. Wójt – nie wiem jak to, ale tak to sobie mogę………..przecież oni tego nie zabrali do swego samochodu tylko wrzucili na pakę, a na pace to co było to zważyło………..

Radny Grabarz – dużo ludzi się skarży z tymi telefonami z Młynkowa, może coś tam wiadomo, czy jest otwarty ten w Tarnówku, czy to będzie jakaś pomoc?, nie można się dodzwonić z komórek, za dużo aparatów, czy moc taka słaba?

p. Wójt – naprawdę nie wiem czy Tarnówko, wiem tylko jedno, że Tarnówko wieża dostała zgodę na eksploatację. Przyszedł dokument, który zawiadomił, że Tarnówko jest po odbiorze jest zgoda na eksploatację, czy na użytkowanie i nie wiem czy już włączyli sygnał czy nie włączyli nie używam komórki, nie znam się na tym. Tego nie wiem.

Radny Anioła – widzicie jak to się obraca, wiatraka nie, linii elektrycznej nie, wieży na komórkę nie, ale chce dzwonić, chce skorzystać z kontaktu, telewizor obejrzeć, gdzie to ma być wtedy? Gdzieś to musi być.

p. Wójt – no musi być ale nie u mnie tylko u sąsiada. Tarnówko na pewno już powinno nadawać sygnał a jak nie nadaje tzn. że będzie lada dzień nadawało.

p. Szyler – to pytanie jedno, to ogólnie w Tarnówku jaka jest sieć, bo wiem, że sieci się rozłączyły i dlatego jest problem.

p. Wójt – to tak zawsze było, że było kilku operatorów i na początku dogadywali się i udostępniali sobie maszt a teraz jest różnie jeżeli rywalizują, czy konkurują to nie chcą. Wiadomo kto budował, bo to jest u nas zapisane, można sprawdzić. Gdyby mieć pewność, to jest u Andrzeja zawiadomienie, można sprawdzić.

p. Przewodniczący Rady – czy jeszcze są jakieś pytania? P. Mariola wszystkiego nie będzie pisała, to co jest nie zgłoszone nie będzie pisała. Jak wszyscy mówią, to wiadomo, że się tego nie zapisze.

Radny Mazur – moja petycja zapisana jest? Chodzi o częstotliwość wywozu…..

p. Przewodniczący Rady – było słychać wyraźnie. Czy są jeszcze jakieś pytania?

Radny Anioła – ja mam pytanie do szefa z Izby, niech wytłumaczy na temat suszy. Niech powie co w tych Izbach, ostatnio bardzo rzadko widzimy na sesjach przedstawicieli i radnego powiatowego ostatnio też nie ma, mamy okazję niech coś nam powie.

p. Szyler - na temat suszy, wiadomo, że mamy suchy rok, że Instytut Meteorologii ogłasza na stronie internetowej, które uprawy mogą być szacowane przez komisję gminne w sumie wojewódzkie, które działają na terenie gminy danej no i nasza gmina w gminie Połajewo na chwilą obecną mogę powiedź, że uprawy jare są do szacowania na każdego rodzaju gleb, ponieważ trzeba też wiedzieć o tym, że są trzy rodzaje gleb, trzy rodzaje struktur gleb na których będziemy pracować. Pierwsze najsłabsze jest V,VI klasa, potem jest IV klasy są osobno i wyższe ogólnie III klasy są osobno i te najlepsze klasy są na też ogólnie osobno brane pod weryfikację. Taka ciekawostka od zeszło roku, że na glebach V,VI według wytycznych nie będzie weryfikowana kukurydza na ziarno i na kiszonkę jeżeli ktoś zasiał na V,VI klasie, to według tych wytycznych komisja nie powinna szacować, ponieważ te uprawy nie są dopuszczone, po prostu z góry Instytut mówi, że są skazane na niedobory wody. Tak samo rzepak, burak cukrowy na tych słabszych klasach gleby jeżeli ktoś posiał, to też nie jest, my jako komisja nie powinniśmy brać pod szacowanie. Jeżeli ktoś pod lasem, widzimy jest V,VI i widzimy, że rośnie rzepak, to my jako komisja nie powinniśmy brać tego rzepaku pod uwagę, tak to jest zinterpretowane. Mamy tak przyjęte, że na terenie gminy Połajewo jest II i III typ gleb jakby ktoś sobie życzył to u Pani Kaftaniak jest do wglądu i jest wykaz jakie uprawy wtedy wchodzą. Głównie na gruntach II i III ……………… kukurydza na kiszonkę dopiero jest po ostatniej dekadzie czyli ostatnim raporcie wykazała że może być szacowana lecz jeżeli po niedzieli będzie wykazane, że nie będzie doszacowana według przepisów powinniśmy zaniechać szacowania kukurydzy. Mogę śmiało powiedzieć, że powiat czarnkowsko-trzcianecki jest bardzo mocno brany pod lupę po ostatnim deszczach nawalnych ze względu na to, że mamy na chwilę obecną 32 sprawy w Prokuraturze o wyłudzenia z tytułu de minimis czyli pomocy publicznej, że na terenie naszej gminy nie ale na terenach gmin z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, niektóre wnioski były formalnie niewłaściwie wypełnione i doszło do wyłudzeń pieniędzy publicznych i jest sprawa w Prokuraturze i dlatego powiat czarnkowsko-trzcianecki jest bardziej brany pod większą lupę.

Radny Anioła – nie teraz to już przedtem były.

p. Szyler – chodzi o deszcze nawalne ale na chwilę obecną jesteśmy już lekko napiętnowani więc jesteśmy jako powiat na większym dozie ryzyka na chwilę obecną więc też komisje zostały ogólnie… moi członkowie z Izby też zostali lekko uczuleni, poinformowani o tym, żeby wszystkie protokoły były robione z faktem realnym jaki zostaną na polu a nie dać się przymusom rolników. Ogólnie pilnować tej dokumentacji ponieważ nie wiemy w jaki sposób i w którym momencie może nastąpić weryfikacja protokołów gminnym więc też musimy na to mieć uwagę i proszę was jako radnych poinformować, że jest nabór na terenie gminy susza i też poprosić, żeby każdy zgodnie ze swoim sumieniem napisał, żeby nie naciągać, tylko stan faktyczny. Wiadomo jest susza ale też nie chcemy, żeby potem było tak, że będą jakieś wyłączenia obszarowe ze względu na zaszłości protokólarne z lat poprzednich, bo p. … z województwa jest dosyć ostry w swych wypowiedziach, a w szczególności na teren naszego powiatu jest bardzo uczulony na chwilę obecną tak mówię wprost jak to wygląda, więc nasze protokoły będą baczniej obserwowane, tak mówię. A jeżeli chodzi o sytuację jak to wygląda na polach, to powiem szczerze, że na terenie gminy Połajewo na tle całego powiatu jesteśmy w dobrej sytuacji ponieważ nasze pola ogólnie nie wyglądają tak katastrofalnie jak na terenie gminy Lubasz czy na terenie gminy Czarnków. Możecie Państwo obejrzeć jadąc do Piły czy w inne rejony naszego powiatu i dalej, że tam jednak skutki suszy są większe. Gmina Połajewo jednak jest na ciut uprzywilejowanym miejscu, nie mówię, że cała gmina ale przeważający teren gminy Połajewo na te warunki, które panują u nas nie wyglądamy źle tak powiem szczerze. Były opady, rozłożyły się wiadomo różnie na różnych wioskach, bo wiemy o tym, że były opady intensywne dla wiosek, Krosin dostał ładny opad, bardzo mocny na Połajewko.

Radny Chmura – do Wybudowań Starych.

p. Szyler – wiadomo, że są tereny na naszej gminie, gdzie chociaż by był przekropny rok to tak i tak nastąpią wysuszenia jednak jest podłoże żwirowe gdzie rolnik uprawiając to godzi się też na to wiedząc, że tam też jest….., że ten grunt nie warunkuje takich plonów. Tak pokrótce mówiąc wszystkie uprawy są monitorowane oprócz łąk i pastwisk. Jeżeli ktoś przyjdzie do p. Kaftaniak pierwszy pokos już jest zebrany już jest za późno na szacowane by trzeba było pierwszy pokos jakby ktoś chciał złożyć na pastwiska to pierwszy pokos już nie będzie brany pod uwagę tylko drugi, trzeci jak są trójkośne lub tylko drugi, gdzie 60 % stanowi pierwszy pokos zależy w jakim wariancie, tak było inne lata. Można doliczać pasze do opasów, do bydła mlecznego nie doliczamy pasze na wyżywienie. Cały schemat działania jest jeden wzór protokołu na całą Polskę przyjęty, jest przyjęty tu z wielkopolski w porozumieniu razem z zachodniopomorskim, kujawsko pomorskim wszyscy cała Polska pracuje na jednym trybie protokołu i żeby ogólnie chodzi o to, żeby Warszawa wiedziała jak to wygląda, bo różne województwa robiły na różnych protokołach. Jakieś bardziej szczegółowe pytania?

Radny Gawrych – z ziemniakami jak jest?

p. Szyler – ziemniaki na żadnej klasie gruntu jeszcze nie mają niedoboru wody, nie kwalifikują się. Ciągle na tablicy jest zielono, na ostatnim raporcie ziemniaki ciągle mają wystarczającą ilość wody. Nie mogą pójść pod szacowanie. Ziemniaki przemysłowe, jadalne żadnego rodzaju.

Radny Mazur – tu była mowa o zbożach jarych a zboża ozime?

p. Szyler – zboża ozime na drugiej kategorii czyli na kategoriach czwartych zboża ozime już się kwalifikują. Na terenie naszej gminy: kukurydza na kiszonkę, kukurydza ziarna, zboża jare, zboża ozime, tytoń, chmiel, krzewy owocowe też się kwalifikują i rzepak, buraki cukrowe też. Jak są gleby słabe to jest wyłączenie, jest adnotacja do danej tabeli, że nie jest badany pomiar na glebach słabych, czyli kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, rzepak nie uprawiamy na glebach V, VI klasy i nie są brane przy szacowaniu według komisji i teraz nie wiemy sami co zrobić, bo wiem sam osobiście, że na takich glebach też siejemy i nie wiadomo jak to wszystko ugryźć? Z drugiej strony mamy tryb mieszany i były też perturbacje z innych lat …………że bardzo ciężko udowodnić rolnikom, że kukurydza na ziarna, kukurydza na kiszonkę. Jak była szacowana kukurydza na kiszonkę to ziarnowa robiła się kiszonkową a inne lata była szacowana kukurydza na ziarno, to kiszonkowa robiła się ziarnowa.

Radny Gawrych – też jest różnie, jeżeli ona nie będzie miała kolby, to na ziarno nie będzie przeznaczona.

p. Szyler – tak ale jeżeli jedziemy na szkolenie, to mówią dokładnie 75000 na hektar to robimy ziarnówkę, powyżej 85000 robimy kiszonkową.

p. Wójt - ale tego liczenia będzie przy tym szacowaniu.

Radny Anioła – zdolni ci fachowcy bo jednak, zaczynają się liczyć tylko hektary przeliczeniowe z góry takie gospodarstwo nie płaci podatku, bo nie ma hektarów przeliczeniowych, to on z góry jest skazany ……. Czy jak będzie susza czy tak dalej on nic nie dostanie?, szkoda pisać tego wniosku.

Radny Gawrych – on nie powinien siać w ogóle.

p. Szyler – poszło ogólnie …..

Radny Anioła – a jak to się ma teraz, no dopłaty, nie uprawiam ziemi, szkoda siać.

p. Szyler – to za ugorowanie ma płacone.

p. Wójt – zebranie zróbcie o suszy.

p. Przewodniczący Rady – mamy wyjaśnione.

Radny Anioła – nie, nie, jak dla mnie jedno co, to mogę tylko wójta prosić o ulgę, bo ja susza i powódź, no to jak to liczyć, to wójta obciążyć teraz, o pomoc do gminy.

p. Wójt – ulga jest w kompetencji Rady Gminy, wójt może tylko umorzyć albo nie umorzyć.

Ad.12 Zakończenie.

p. Przewodniczący Rady - dziękuję, zamykam obrady XXV sesji. Dziękuję wszystkim za przybycie. Tymi słowami wobec wyczerpania porządku obrad Roman Klewenhagen – Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie o godz. 1355 zamknął XXV sesję Rady Gminy w Połajewie.

Na tym protokół zakończono.

Obradom przewodniczył:

/-/Roman Klewenhagen

Przewodniczący Rady Gminy

Protokółowała:

/-/Maria Jarosz

Metryka

sporządzono
2018-10-17 przez
udostępniono
2018-10-17 02:00 przez Bartosz Peksa
zmodyfikowano
2018-10-17 14:09 przez Bartosz Peksa
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
56
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.