Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Gminy Połajewo
Menu góra
Strona startowa Informacje Rada Gminy Protokoły z sesji Rady Gminy Rok 2020
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Protokół Nr XV/2020 z XV sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w dniu 30 grudnia 2020 r. - Rok 2020, menu 1129, artykuł 3020 - BIP - Urząd Gminy Połajewo”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Rok 2020

Protokół Nr XV/2020 z XV sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w dniu 30 grudnia 2020 r.

                                                                                                                               

Protokół Nr XV/2020 z XV sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w dniu 30 grudnia 2020 r.

 

    XV sesja Rady Gminy w Połajewie odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w godz. od 1005 do 1250 w dnia 30 grudnia 2020 r.

Na ustawową liczbę 15 radnych, obecnych na sesji było 15 radnych.

    Obradom przewodniczył Roman Klewenhagen – Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie.         

     W sesji uczestniczyli również:  Stanisław Pochyluk - Wójt Gminy, Aldona Mądrowska – Dziaduch - Skarbnik Gminy, Kamila Stochaj – Sekretarz Gminy.

Lista obecności radnych  stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokółu.

 

Porządek sesji był następujący:

  1. Otwarcie sesji.

  2. Sprawy regulaminowe

       a) stwierdzenie quorum,

       b) przedstawienie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Gminy.

  4. Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

  5. Zmiany w uchwale budżetowej na rok 2020.

  6. Zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2020-2033.

  7. Uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej  Gminy Połajewo na lata 2021-2033

  8. Uchwalenie uchwały budżetowej na rok 2021.

  9. Uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki  i Rozwiązywanie Problemów    

      Alkoholowych na 2021 rok.

10. Uchwalenie planu pracy Rady Gminy w Połajewie na 2021 rok.

11.  Podjęcie projektów uchwał.

12. Interpelacje, wolne głosy i wnioski.

13. Zakończenie.

 

Ad.1 Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie – Roman Klewenhagen o godz. 1005 dokonał otwarcia XV sesji Rady Gminy w Połajewie.

p. Przewodniczący Rady – na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, otwieram  XV sesję Rady Gminy w Połajewie.

 

Ad.2a Sprawy regulaminowe – stwierdzenie quorum.    

p. Przewodniczący Rady– Witam przybyłych na obrady radnych. Witam również p. Wójta,  p. Skarbnik, p. Sekretarz, jak również osoby obsługujące technicznie dzisiejszą sesję.

Na podstawie listy obecności stwierdzam, że na ustawowy stan 15 radnych, obecnych jest 15 radnych, a więc rada jest władna do obradowania i  podejmowania uchwał.

 

Ad.2b Sprawy regulaminowe - przedstawienie porządku obrad.

p. Przewodniczący Rady –porządek dzisiejszej sesji został wszystkim radnym dostarczony.

Pozwolę sobie go odczytać.

Po czym przewodniczący odczytał zebranym porządek obrad.

Jeżeli nie ma uwag, co do porządku obrad, nie widzę, to przystępujemy do kolejnego punktu.

 

 

Ad.3. Przyjęcie protokołu z XIV sesji.

p. Przewodniczący Rady –  przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Gminy.

Protokół wszyscy radni otrzymali na tabletach, mogli się z nim zapoznać.

Wobec powyższego, jeżeli nie ma uwag, co  do protokołu. Nie widzę. Kto z Państwa Radnych jest za przyjęciem protokołu z XIV sesji, proszę o podniesienie  ręki do góry.

Dziękuję, jednogłośnie 15 radnych za przyjęciem protokołu z poprzedniej XIV sesji.  

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych uczestniczących w posiedzeniu 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Janusz Woźnica, Marian Rajek) przyjęła protokół z XIV sesji Rady Gminy.

p. Przewodniczący Rady –  zgodnie z planem, przystępujemy do kolejnego punktu,  gdzie mamy informację z działalności wójta gminy za okres między sesjami.

Bardzo proszę Pana Wójta o zajęcie głosu i przestawienie tej informacji.

 

p. Wójt –Szanowni Państwo. Wysoka Rado, ja bym na początku tego  mojego sprawozdania chciał poprosić tutaj do przodu Pana B. i Pana P.  Koledzy są tutaj dzisiaj poproszeni, nie przez przypadek.

Chciałbym  wrócić do takiego dnia, który długo zostanie w mojej pamięci i myślę, nie tylko mojej, czyli do dnia 2 października bieżącego roku, kiedy to drużyna samorządowców z naszej gminy, składająca się z radnych i pracowników gminy, wybrała się na taki towarzyski, ale poważnie brany w kalendarzu turniej w piłkę kopaną do Drawska. To się  nazywały Samorządowe Mistrzostwa Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego i w związku z tym, że one tam w Drawsku odbywały się po raz drugi, pojechaliśmy bronić zaszczytnego tytułu wicemistrzów  powiatu, który to tytuł wywalczyliśmy w roku poprzednim.

No i wszystko było zgodnie z porządkiem, zdążyliśmy na  czas.  Drużyna w komplecie, 7 osób potrzebnych, 6 do grania, 1 rezerwa. Losowanie wypadło dobrze. Mamy w  grupie 3 drużyny. Jesteśmy zmotywowani, żeby nie tylko bronić tytułu,  ale wygrać mistrzostwo. Wszystko zaczęło się, tak powiem po sportowemu, może nie najlepiej. Dostajemy już w 4 minucie bramkę.

Znaczy, nie my strzelamy, tylko nam strzelają i w tym całym mówiąc krótko zamieszaniu niespodziewanym, bo przecież chcemy wygrać, jeden z naszych kolegów, wszyscy wiedzą bo, przecież o tym się mówiło......... pada jak ścięty piorunem. nie żyje.

No i co wtedy? Wtedy właśnie na  boisku był B., P. wypoczęty w rezerwie, czekał na wejście.

Panowie są ratownikami, dobrze przygotowanymi do takich ekstremalnych sytuacji, co życie potwierdziło. Nie raz brali udział w akcjach ratunkowych i chociaż piłkarsko może w tym składzie nie byli najlepsi, ale w tym dniu, w tym miejscu byli najlepsi.  .......... już naprawdę nie oddychał. Boisko poza wioską, telefony nerwowe, działania. Kolegom jednak, to się nie udzielało. Mówiąc krótko zrobili, to co do nich należało. Szybka skuteczna  reanimacja.

Udało się w miarę szybko, z przyjazdem najpierw Ochotniczej Straży Pożarnej z Drawska, potem też stosunkowo szybko pogotowie R z Krzyża, ale najważniejszy był ten moment, kiedy pracowali właśnie P. i B.

My już dzisiaj to wiemy, i co najważniejsze....... wie, lekarze potwierdzili, że gdyby nie ich działanie pewnie byśmy się tutaj dzisiaj, też spotykali, ale w głowie zawsze byłoby to  zdarzenie z 2 października. I żeby tu dużo nie gadać, powiem jeszcze, że kiedy w czwartek, czyli nie cały  tydzień, po ty zdarzeniu, wjechałem na ulicę Ogrodową i zobaczyłem przy posesji...... rozmawiających szwagrów, to było takie mieszane uczucie w mojej głowie.

No wiadomo, że trzeba było podjechać, ale co ten.... powie. Uśmiechnięty..... mówi wiesz co, dobrze, że  pojechałem z wami. Miałem plan być w Gębiczynie na grzybach, to pewnie w tym Gębiczynie bym został, bo wszyscy lekarze, rodzina, wiedzą, że gdyby nie był w otoczeniu       P. i B. mógłbym tego zdarzenia, tej przypadłości, tego defektu w tym momencie nie przeżyć.

Wiem, że życie nie ma ceny, ale skromną nagrodą i takim właśnie wyróżnieniem, chciałem Panom gorąco podziękować za to, że ten wyjazd  do Drawska, zapamiętany, ale nie odłoży się zdarzeniem tragicznym, tylko doświadczeniem, które moim zdaniem warto pamiętać i  warto łożyć na szkolenia strażaków na ich wyposażanie i mieć świadomość, że są z nami, są wokół nas ludzie, na których można liczyć. Tak jak mam w tej mowie ślubnej, którą używałem w tym roku często, złych i dobrych dniach naszego życia.

Panowie gorąco dziękuję i  gratuluję.

 

p. Przewodniczący Rady -dziękujemy i również w imieniu całej Rady gratulujemy, za taką odpowiedzialną postawę.

Teraz bardzo proszę Pana Wójta o przedstawienie tej informacji tak z działalności.

 

p. Wójt - okres od ostatniej sesji, czyli od 26 listopada, to stosunkowo krótki czas, ale kilka działań skutecznie zostało zakończonych i możemy powiedzieć, że to był dobry czas dla gminy, a szczególnie patrząc w przyszłość, to mam nadzieję, że reperkusje tego, co zadziało się w tym okresie, będą skutkowały dla naszych mieszkańców w pozytywny sposób na wiele  lat.

Tak jak już sygnalizowałem, że mamy przyznane pieniądze na modernizację, rozbudowę stacji uzdatniania wody w Młynkowie i rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej w Krosinie.     1 grudnia bieżącego roku przyjechał do siedziby Urzędu Gminy w Połajewie, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Krzysztof Grabowski i podpisaliśmy właśnie, tę umowę na 1 927 000,00 zł, z tej umowy wynika, że to zadanie mamy  realizować do 31 marca roku  2022.

Jesteśmy na etapie przygotowywania specyfikacji istotnych warunków zamówienia i ogłoszenia przetargowego. Myślę, że w styczniu takie ogłoszenie uruchomimy. Tak jak mówiłem zadaniem ma być realizowane w trybie, zaprojektuj i wybuduj, czyli czasu nie  ma dużo. Trzeba energicznie ruszać z działaniem, zresztą już na komisjach o tym p. Skarbnik mówiła i autopoprawką do projektu budżetu na rok 2021, to zadanie wprowadzamy, uwzględniamy.

Mówiłem też, o tym, że te pieniądze, ten limit 1 927 000,00, to jest 63,3 % całości zadania, czyli wartości, która ze wstępnych  wyliczeń ma zabezpieczyć realizację tego zadania i że ten brakujący wkład, czyli około półtora miliona Gmina musi, albo poszukać, gdzieś na zewnątrz, albo będzie musiała pożyczyć w banku. Tutaj dobrą wiadomość otrzymaliśmy, czy otrzymałem, najpierw telefonicznie, potem ku zaskoczeniu mojemu na pewno, może nie wszystkich podała Polska Telewizja na antenie poznańskiej, klasyfikując nas wśród gmin popegeerowskich, biednych i potrzebujących. Uzasadnienie nie ma znaczenia, 11 grudnia na rachunek Gminy wpłynęła kwota 1 500 000 zł, ze środków funduszu przeciwdziałania Covid-19 na realizację inwestycji.

Mój wniosek właśnie dotyczył dofinansowania tej brakującej kwoty, na zadanie, o którym mówiłem wcześniej, te pieniądze mamy  na koncie, są w banku, który nas obsługuje i czekają na realizację przedsięwzięcia, tak żeby w wymaganym terminie zostały w celu, na który zostały zapotrzebowane wydane.

Krótko mówiąc, to zadanie, które ma zabezpieczyć, potrzeby nie tylko wsi Młynkowo, ale jak gdyby wprowadzić do całego systemu dostarczania wody do wszystkich odbiorców na terenie gminy i dalej poprawiać, zwiększać ilość ścieków dostarczanych do środowiska, poprzez

 

oczyszczalnie ścieków, ma zabezpieczenie finansowe na dzisiaj w stu procentach, tak się wydaje.

Zobaczymy, jaki będzie efekt przetargu, jaką kwotę, ubiegający się o realizację tego zadania, a później  wykonawca, uzyska, ale jakby na to nie patrzeć, możemy dzisiaj powiedzieć, że z czystym sumieniem, z takim  poczuciem bezpieczeństwa finansowego, do tego zadania gmina Połajewo może przystąpić.

Jeśli chodzi o kwestie właśnie na pograniczu  działalności tej inwestycyjnej i finansowej,  to

8 grudnia Ministerstwo Sportu opublikowało protokół z oceny formalno-merytorycznej zespołu do spraw opiniowania wniosków o dofinansowanie zadań inwestycyjnych, ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i tam pod pozycją bodajże 23 jest  zapis Remont Sali Gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Połajewie 389 900 zł.  

Termin rozliczenia zadania  do 31 marca 2022 roku. Mówiąc to najprostszym językiem do trzech razy sztuka, ten wniosek powtarzaliśmy po raz trzeci. Udało się jesteśmy na liście zadań, które w przyszłym roku mają być dofinansowywane właśnie z tego funduszu. To jest 50% wartości  kosztorysowej zadania. Sala ma być wewnątrz w zasadzie zrobiona na nowo, wygłuszona, nowe oświetlenie, nowa podłoga, znaczy nawierzchnia podłogi.

Wszystko to, co do odnowienia, odnowione, to co do wymienienia konieczne, wymienione. Sala w sierpniu tego roku skończyła 20  lat użytkowania. Budowę skończyliśmy na koniec czerwca właśnie roku 2000. To dla nas też, wyraźne, bardzo potrzebne  wsparcie finansowe

Kolejne dobre wiadomości, 28 grudnia ogłosił Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, czyli ogłosił przetarg na pierwszy kilometr ścieżki rowerowej Połajewko-Połajewo, jest tam zapis, że ma być realizowane w roku przyszłym do października.

Odcinek od kilometra 62 kilometry 810 m licząc od Wałcza, czyli zaczynamy w Połajewku i jedziemy w kierunku Połajewa,  do miejsca 63 km 813 m,  czyli odcinek 1 km i 3 m, to już jest ogłoszone.

W realizacji jest brakujący odcinek 270 m, który to wykupywaliśmy, jak gdyby w drugim etapie, od ostatniego zabudowania, po lewej stronie do torów.

Na ten odcinek przygotowywana jest dokumentacja, dokumentacja budowlana, techniczna, drogowa, no i trzeba pracować dalej w sensie takim, zabiegania o środki i szukania akceptacji tego zadania, aprobaty wśród decydujących, gdzie te pieniądze, które województwo ma do dyspozycji zainwestować, żeby było dobrze, tak żeby, jak się uda w ciągu roku  2021, to zadanie trafiło do realizacji w całości.

No ale jak się zacznie i dobrze zacznie, to powinien być  też koniec. Dla mnie najistotniejszy fakt jest taki, że to zadanie zostało ogłoszone do realizacji, bez tego wymogu  o którym mówiliśmy przez 2 lata, że ma być 50% udział Gminy. Spróbowałem innej ścieżki, jak na razie prognozy są dobre, co potwierdza właśnie to ogłoszenie z 28 grudnia roku, który mamy kończyć. Ciepłe ogłoszenie, ale już jest. Jak jest ogłoszenie, to znaczy, że mechanizm został  uruchomiony.

Kolejne kwestie gospodarcze,  to też już o tym mówiliśmy i to widać. Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki skończył realizację zadania, chodnik w kierunku Krosinka na drodze powiatowej, właśnie z Połajewa do Młynkowa, to zadanie zostało zakończone. Ono było finansowane w  połowie przez powiat, w połowie przez  gminę i w miesiącu  grudniu dokonano odbioru technicznego. Jak widać, to działa.

Już tutaj we własnym zakresie i za nasze pieniądze, zrobiliśmy też  do końca, to co było na rok bieżący zaplanowane oświetlenie uliczne, tak sukcesywnie to trwało.

Najpierw 2  lampy, 2 oprawy świecące przy wjeździe na boisko i cmentarz w Młynkowie. Potem tutaj na ulicy Szamotulskiej  przy kościele, przy skrzyżowaniu z ulicą Szkolną,  2 oprawy i 4 oprawy w kierunku Krosina na ulicy Szamotulskiej i teraz już na święta zaświeciło osiedle na  Winiarach, 9 opraw na rozbudowującym się osiedlu. To też na pewno mieszkający, a ci którzy się interesują, powinni już to zauważyć i widzieć.

Jesteśmy rozliczeni z Eneą – oświetlenie. Czas myśleć o tym, co w przyszłym roku.

Z takich spraw, które też są w tej przestrzeni gospodarczej, mówiłem na poprzedniej sesji o temacie scalanie w miejscowości Przybychowo i  tutaj, to działanie cały czas postępuje,  ono

formalnie rozpoczęło się 5 października roku 2018.

W tym dniu właśnie Powiat z Województwem Wielkopolskim podpisał porozumienie w  tej kwestii na kwotę około 6 mln zł do przerobu.  Jesteśmy na etapie prac geodezyjnych, znaczy jesteśmy, my jako  mieszkańcy  gminy, jako miejscowość Przybychowo jesteśmy beneficjentem.

Natomiast tutaj relacje organizacyjne i finansowe przebiegają na linii Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki - Województwo Wielkopolskie.

W miesiącu grudniu Wielkopolski Zakład Geodezji Gospodarowania Mieniem Komunalnym Województwa zafakturował roboty  geodezyjne wykonane we wsi Przybychowo na kwotę 496 641,40 zł. Pokazuje tą kwotę, żeby mieć  świadomość, że to jest nie tylko gadanie, ale tam już się dużo właśnie w tej przestrzeni odnawiania granic, ustalania granic, oznakowania granic, dokonało, zrobiło.

 Mieszkańcy zgłosili życzenia, które teraz są tematem obróbki i będą też jak gdyby wdrażane

w tą przestrzeń, po nowym roku. Do maja ten etap ma być skończony i później będzie to sankcjonowane,  zatwierdzane i musi być przygotowana już, ta jak gdyby koncepcja drugiego

etapu, ona jest już gdzieś tam zapisana, ale zacznie być to formalizowane i to na co wszyscy

czekają, znaczy myślę, że te sprawy, też są, były okazuje się bardzo ważne, bo dużo  spraw

takich,  które wydawały się nie wołać, zostały odkurzone, odkryte i teraz to jest porządkowane, to bardzo  fajnie widać, dopiero jak się za to mówiąc kolokwialnie, bierzemy. Także tutaj, to działanie ładnie postępuje, ludzie, którzy pracują przy tym temacie z Wielkopolskiego Zakładu Geodezji są zadowoleni, ponieważ wielkich problemów w Przybychowie nie ma. Nastawienie  mieszkańców, właścicieli nieruchomości jest  pozytywne, dobre. Myślę, że ludzie już się przekonali do tego, że to nie boli, że to nie  robi żadnego spustoszenia, a wręcz właśnie jest to działanie, które uporządkuje całość przestrzeni w Przybychowie.

W  tym kontekście chce też powiedzieć, że jest wystąpienie Pana Starosty na mój wniosek, prośbę, aby w następnej perspektywie finansowej, w wielką politykę nie chce wchodzić, obiektem takiego działania była wieś Krosin. To już, że tak powiem zostało uruchomione. To nie wieś Krosin dlatego, że Krosin jest w tej chwili, czy w tym roku taką wioskę, o której słychać często, albo nie dlatego, że 10 listopada 56 roku tam się urodziłem, ale dlatego, że właśnie ten Wielkopolski Zakład Geodezji, przeanalizował właśnie strukturę podziału własności, warunków, które są  wymagane do wdrożenia takiego programu, takiego projektu i zaproponował dwie wioski. Tu z tych dwóch moim zdaniem Krosin jest, nie tylko bliżej Połajewa, ale wydaje się że łatwiejszy do przerobienia, a dla gminy  to rozwiązanie powinno być korzystne i dla mieszkańców Krosina, ale na pewno dzisiaj możemy powiedzieć tyle, że no  będzie trudniej jak w Przybychowie dlatego, że więcej własności, większa wieś, żeby przystąpić do realizacji tego zadania,  po pierwsze terminowego, a po drugie no tutaj jeszcze muszę z Panem Starostą dogadać, dopiąć temat, żeby  oni już zlecili po nowym roku opracowanie tego wstępnego programu, wstępnych założeń, i zawarli porozumienie z województwem.

Starosta już wystąpił o kwotę potrzebną na właśnie to pierwsze opracowanie,  także najistotniejsze jest zrobione. To zapotrzebowanie jest na rok 2022, ale zamierzenia są takie, żeby zacząć już pracę nad tym w roku przyszłym, a rozliczać się na początku roku 2022. Czas szybko biegnie, te odległości  czasowe wydają się długie, a w praktyce już jesteśmy na końcu 2020 roku.

Jak już jestem przy tych datach, to kilka zdań, takich nie gospodarczych, a bardziej formalnych. Ten rok jest takim rokiem, w  którym, no nie świętujemy, ale to nie znaczy, że nie pamiętamy i tak jeśli chodzi o Ochotnicze Straże  Pożarne, które w tym roku od strony materialnej moim zdaniem,  dostały dużo i fajnych działań.

Już mówiłem o elewacjach, o ociepleniach, o wyposażeniu, o tym, że lada moment  zostanie uruchomiony w Tarnówku system łączności, za który dołożyliśmy Komendzie Powiatowej swój udział.

W tym roku  swoje 100 lat przeżyło, w działalności ciągłej OSP Młynkowo, OSP Krosin 85 i OSP Przybychowo 75 lat.  Także mamy tutaj,  no taki namacalny prawdziwy obraz, że te Ochotnicze Straże Pożarne, które są nie tylko, najaktywniejszą naszą tutaj strukturą, ale nieprzerwanie służą dla środowiska, dla mieszkańców, możemy tutaj powiedzieć, że właśnie takim  akcentem zaczęliśmy dzisiejsze obrady i te lata działalności pokazują, że warto to robić i najważniejsze, że ciągle mamy  nabór, mamy chętnych, do tej bardzo potrzebnej gminie służby.

3 listopada 1895 roku zawiązał się Chór Towarzystwa Śpiewu św. Cecylii w Połajewie i właśnie w tym roku mija 125 lat, czy minęło od tego momentu. Też były planowane może nie  takie uroczyste i wielkie obchody jak tam w tych wrzuconych na YouTube filmach z obchodów stulecia 100-lecia, 105-lecia, ale no  był plan i skończył się tylko mszą w intencji chóru w niedzielę w imieniny patronki. Warto jednak pamiętać o  tym, że chór przez 125 lat, ciągle śpiewa i fajnie śpiewa, ma młody, głównie młody, dobry skład. I to jest też taki pozytywny bardzo  fajny wyraz, że gmina Połajewo, żyje dobrze.

Gdyby tutaj chcieć zakończyć takim optymistycznym akcentem, to warto  posłuchać nagranego i upublicznionego koncertu zespołu Trzy Akordy. Szefowa zespołu była wczoraj u wójta, ma kolejne plany, dostała zapewnienie, że może poważnie planować, także, to też pokazuje, że nie tylko, korzystamy w sposób bierny, ale też  czynnie pokazujemy, że  można. Tyle z mojej strony,  jakby były jakieś pytania? jestem.

 

p. Przewodniczący Rady – dziękuję bardzo panu wójtowi za przestawienie tej informacji i tak jak Pan Wójt powiedział,  że są jakieś pytania, co do tej informacji, to bardzo  proszę?  Nie widzę. Jeżeli nie, to dziękuję jeszcze raz.

 

Ad.5.  Zmiany w uchwale budżetowej na rok 2020.

 

Uchwała w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale budżetowej na rok 2020.

p. Przewodniczący Rady –  przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji, gdzie mamy zmiany w uchwale budżetowej rok 2020. Było to tematem obrad komisji, ale myślę, że jakieś zmiany zaszły. Wobec powyższego, proszę panią Skarbnik o przedstawienie tych zmian do zmian. Bardzo proszę. 

 

p. Skarbnik – w projekcie zmian do uchwały budżetowej na rok 2020, wprowadzono nowy załącznik dotyczący zadań zleconych oraz korekty do dwóch załączników, to jest załącznika nr 2 wydatki ogółem oraz załącznika nr 6 planowane dotacje.

Ja na  komisjach zastrzegałam, że te zmiany będą jeszcze proponowane, dlatego też Państwo macie już zawarte na  tabletach, te załączniki po korektach.

W załączniku nr 2 korekty planów finansowych dotyczą głównie rozdziałów 85202 domy pomocy społecznej, 85214 zasiłki okresowe, 85216 zasiłki stałe, 85219 Ośrodki Pomocy Społecznej, 85295 pozostała działalność, a także działu 855 rodzina i rozdziałów dotyczących świadczeń wychowawczych i świadczeń rodzinnych oraz wspierania rodziny.

Zmiany zostały  wprowadzone na wniosek Ośrodka Pomocy Społecznej w wydatkach bieżących, w tym wydatkach z udziałem środków unijnych.

Korekty  wprowadzono również w rozdziałach urzędu gminy i rozdziałach oświatowych w ramach wydatków bieżących, dotyczą między innymi wynagrodzeń i  pochodnych zakupu usług, zakupu materiałów oraz skorygowane zostały plany dotyczące odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zresztą  te zmiany, tak jak corocznie są wprowadzane. Załącznik numer 3 dotyczący zadań zleconych, wyodrębnia z ogółu  wydatków w załączniku nr 2 zmiany wprowadzone w rozdziałach pomocy społecznej, a dotyczące świadczeń wychowawczych i rodzinnych z udziałem oczywiście tych środków na zadania zlecone. Załącznik numer 6 dotyczący planowanych dotacji, zawiera zwiększenie planowanej dotacji z  tytułu uczęszczania dzieci z terenu naszej gminy do przedszkola na terenie Gminy Czarnków o 4000 zł, kosztem zmniejszenia planów w dwóch pozostałych gminach.

Ta zmiana wypada dość w ostatnim momencie, no tutaj rozliczenie Gminy Czarnków było na  tyle wysokie, że tutaj wymaga konieczność właśnie zmiany planów.

Natomiast w treści uchwały w paragrafie trzecim zmiana  dotyczy przeznaczenia planowanej nadwyżki, po zmianie brzmi na pokrycie wydatków przewidzianych w roku następnym. Przypomnę tylko, że  przed zmianą było na rachunki lokat.

Wszystkie zmiany mają na celu dostosowanie poziomu planowanej środków do zakresu realizowanych zadań w 2020 roku.

 

Przewodniczący Rady - dziękuję bardzo pani Skarbnik, za przestawienie tych zmian.

Wobec powyższego, czy są jakieś pytania? nie widzę. Jeżeli  nie, to pozwolę sobie odczytać projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za odczytaną uchwałą, proszę o podniesienie ręki do góry  i przyciśnięcie przycisku.

W głosowaniu brało udział 15 radnych głosów za 15, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Janusz Woźnica, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/143/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale budżetowej na rok 2020.

Uchwała stanowi załącznik nr 2  do niniejszego protokołu.

 

Ad. 6.  Zmiany  Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2020-2033.

Uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2020-2033.

 

p. Przewodniczący Rady – przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020-2033 i tu też proszę panią Skarbnik  o zajęcie głosu.

p. Skarbnik – w projekcie zmian do WPF-u wprowadzane korekty są pochodną proponowanych zmian w uchwale budżetowej. W załączniku nr 1 WPF-u korekty wprowadzono do podwierszy 2.1.1,  dotyczące wynagrodzeń i składek naliczanych. Kwota  po zmianie 12 611 310, 23 zł, a także zmiany wprowadzono do wierszy 9.3, 9.3.1, 9.3.1.1, dotyczących wydatków bieżących na programy i projekty realizowane z udziałem środków unijnych.  Kwota  po zmianie odpowiednio 375 191,26 zł i kwota 340 390,62 zł, są  to zmiany zaproponowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w swoich realizowanych zadaniach. Objaśnienia w części opisowej, zostały dostosowane do wielkości zawartych w tabeli. Powyższe zmiany mają na celu zachowanie spójności z kwotami wykazanymi  w uchwale  budżetowej.

 

p. Przewodniczący Rady - dziękuję bardzo Pani Skarbnik. Czy związku z powyższym są jakieś pytania, nie widzę? Jeżeli nie pozwolę  sobie oczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za odczytaną kolejną uchwałą, proszę o podniesienie  ręki do góry i przyciśnięcie  przycisku.

W głosowaniu brało udział 15 radnych głosów za 15, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/144/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo 2020-2033.

Uchwała stanowi załącznik nr 3  do niniejszego protokołu.

 

Ad. 7. Uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej  Gminy Połajewo na lata 2021-2033.

 

p. Przewodniczący Rady - przystępujemy do  kolejnego punktu, gdzie mamy uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2021-2033.

Pani skarbnik, to było tematem obrad komisji wszyscy radni ten projekt uchwały mają, jak również mamy uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opinii. Jak również mamy autopoprawkę, która też była tematem obrad komisji. Tyle co mi wiadomo komisję zaopiniowały pozytywnie te autopoprawkę.

Jeżeli nie ma już żadnych uwag, to ja pozwolę sobie odczytać, może tak po kolei najpierw  uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej.

 

Następnie Przewodniczący Rady odczytał Uchwałę Nr SO.0957/25/15/Pi/2020 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z dnia 10 grudnia 2020 r. w sprawie opinii o projekcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2021-2033.

 

O godz. 1108 z sesji wyszedł radny Marian Rajek. Od tego momentu w sesji uczestniczyło 14 radnych.

 

p. Przewodniczący Rady -  tą autopoprawkę musimy przegłosować.

W związku z powyższym, kto z państwa radnych jest  za tą autopoprawkę proszę o podniesienie ręki do  góry.

Głosowało 14 radnych, jednej osoby nie było, w związku z powyższym 14 radnych za przyjęciem autopoprawki.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 14 radnych, 14 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura) przyjęła autopoprawkę nr 1 Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo 2021-2033.

p. Przewodniczący Rady - pozwolę sobie teraz odczytać projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.

 

O godz. 1110 na sesję powrócił radny Marian Rajek. Od tego momentu w sesji uczestniczyło 15 radnych.

 

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za kolejną uchwałą, proszę o podniesie ręki do  góry i przyciśnięcie  przycisku.

W głosowaniu brało udział 15 radnych, głosów za 15, a więc jednogłośnie.  Dziękuję bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/145/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie  uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo 2021-2033.

 

Uchwała, opinia i autopoprawka  stanowią  załącznik nr 4  do niniejszego protokołu.

 

Ad. 8. Uchwalenie uchwały budżetowej na rok 2021.

p. Przewodniczący Rady - przystępujemy do kolejnego  punktu,  uchwalenie uchwały budżetowej na rok 2021. Wiemy, że to jest jeden z głównych tematów sesyjnych  w ciągu roku, uchwalenie budżetu na przyszły rok. Dzisiaj stajemy przed  budżetem na 2021. Myślę, że wszystkie procedury zostały zachowane. Radni do 15 listopada otrzymali projekt  budżetu.

Komisje pracowały nad tym projektem. Wypracowały swoje opinie, jak również mamy przygotowaną opinię końcową komisji  budżetu. Jak również projekt budżetu trafił do Regionalnej Izby Obrachunkowej, celem też zaopiniowania tego projektu.

Także myślę,  że te procedury wszystkie zostały zachowane. Dzisiaj możemy myślę, żeby ten budżet przyjąć.

 

Mamy też do tego jedną autopoprawkę, którą też przed uchwaleniem uchwały, będziemy musieli ją przegłosować.

Wobec powyższego na początek poproszę jeszcze Pana Wójta,  o takie przybliżenie, tych ważniejszych zapisów w tym projekcie uchwały budżetowej, aby przybliżyć jeszcze zarys tej uchwały. Bardzo proszę.

 

p. Wójt – Wysoka Rado, tak jak Pan Przewodniczący powiedział, nad tym projektem budżetu na rok 2021, pracujemy już z 3 miesiące, natomiast od strony formalnej w formie projektu został przedłożony Radzie, Regionalnej Izbie Obrachunkowej w wymaganym  terminie do 15 listopada.

Jednak w ciągu tych dni, od właśnie 15, robiliśmy tutaj pewne korekty. Po pierwsze wynikające z zaleceń, wskazówek Regionalnej Izby Obrachunkowej, a po drugie  z faktu, że zadziałało się w tej przestrzeni  dochodowej, inwestycyjnej i chcemy, aby rok 2021 już rozpoczynać, mając zabezpieczone w budżecie roku 2021 środki na zadania, o których mówiłem wcześniej.

Jeśli chodzi o generalia, tego założenia budżetowego na rok  2021, to one są takie niezmienne od wielu lat. Istotą jest oczywiście strona dochodowa, która determinuje, określa, wyznacza

możliwości po stronie wydatkowej. I tutaj niewiele się zmienia w tych trzech zasadniczych pozycjach.

Jeśli chodzi  o dochody pochodzące z budżetu państwa, czyli subwencji, ona zawsze wynika z kwoty przekazanej przez Ministra Finansów, informacji  jak ma ta subwencja wyglądać w roku budżetowym w tym przypadku w rok 2021. Tą kwotę Pani Skarbnik przyjęła jako pozycję,  która zasili nasze dochody. 

Druga duża pozycja, to są oczywiście dotacje i one jak gdyby wyznaczają wielkość  świadczeń, które gmina wypłaca swoim mieszkańcom w formie różnych świadczeń,  głównie wypłacanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

Trzecia pozycja, to są dochody własne. I tutaj przyjęliśmy na rok 2021 zgodnie z uchwałą Rady stawki  podatków i opłat lokalnych, które po przeliczeniu  dają ten dochód, który macie Państwo wpisany w tabelkach. Te pieniądze, które mamy w tak zwanych dochodach bieżących, determinują nam wydatki  bieżące i tutaj jednoznaczne określenie mówi o tym, że wydatki bieżące, nie mogą przekroczyć dochodów bieżących. I  tak tutaj gdybyśmy nawet chcieli sobie pozwolić na wzrost tych wydatków, to jak widzicie jest on niemożliwy, ponieważ  dochody bieżące w budżecie wyliczono na kwotę 33 004 000, a wydatki bieżące w kwocie 33 003 000, te wydatki bieżące nie zawsze, a w dużej mierze nie zależą tylko od nas. To władze centralne ustalają minimalną płacę, ustalają wynagrodzenia dla nauczycieli w przedszkolach i szkołach.

W dużym stopniu też decydują o tym, ile muszą jak  gdyby znaczyć, jak mają być wysoko uchwalone opłaty za odpady komunalne za wodę, za inne dobra, ponieważ w ich wyprodukowanie, albo  ich opłacenie, nie wynikatylko z tych kosztów, które są jak gdyby po naszej stronie, ale też  są opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska za energię elektryczną, na co my też w zasadzie nie  mamy żadnego wpływu.

Tak jak tutaj widać, te nasze możliwości właśnie są na 33 000 000 w wydatkach bieżących i  tutaj, no nie ma co ukrywać, że nie pozwala to na swobodne wydatkowanie, na swobodne obdarowywanie, nagradzanie, wynagradzanie, to wszystko sprowadza się do  takiej nie chciałbym być zbyt ostry w swojej określeniach, ale wymuszonej dyscypliny, która musi skutkować tym, że właśnie ten bilans, po stronie wydatków, nie może być większy, jak dochód bieżący w Gminie Połajewo roku 2021.

My w pierwotnej wersji zakładaliśmy nieco skromniej na wydatki majątkowe kwotę                1 000 905, ale w związku z tymi decyzjami,  które zapadły w grudniu, ten rok przyszły ma być bardziej optymistyczny i wydatki majątkowe urosły do kwoty 5 332 331 zł.

I tutaj jak się wczytujemy, te wszystkie zawiłości, zapisane w autopoprawkach  w Wieloletniej Prognozie Finansowej w tych wszystkich zapisach, które na wielu stronach wydrukowano, to trzeba to wszystko przeczytać ze zrozumieniem i mieć świadomość taką,  że ta duża różnica pomiędzy planowanym w przyszłym roku dochodem, a planowanym wydatkiem, ona jest jak gdyby umniejszona tymi pieniędzmi, o których ja mówiłam wcześniej, one są tak powiem już w części na koncie Gminy, w części zagwarantowane umową, ale tutaj w tych zapisach funkcjonują, albo jako dochód  roku 2020 i nie uwzględnione są w roku 2021, albo na rok 2021 zaplanowana jest pożyczka, po to, aby  najpierw zapłacić za te 63,3 % zadania. Wystąpić o pieniądze i te pieniądze, potem pozyskać i tą pożyczkę  spłacić. Takie są po prostu mechanizmy i tutaj takie są instrukcje albo zalecenia, jak ma to być zafiksowane, zapisane w planie dochodów i wydatków, czyli w budżecie roku przyszłego.

Generalnie tak jak powiedziałem, tutaj takie dla  mnie myślę głównie dla też jednostek organizacyjnych, czyli dla dyrektorów  przedszkoli, szkół wyzwanie na rok 2021, to jest robić w tym bieżącym funkcjonowaniu, to co konieczne, aby tych wydatków na bieżąco w ciągu roku wystarczało.

I też musimy mieć świadomość, że stosunkowo optymistycznie mamy przyjęte stawki za odpady  komunalne, że opłaty za wodę i ścieki są w trzecim roku nie zmieniane, czyli to jest ostatni rok funkcjonowania tych stawek,  które przyjęliśmy w roku 2018  i że nie wiemy jeszcze co rok 2021 przyniesie, ponieważ ta sytuacja w kraju, ona dotyczy nas wszystkich, czyli dochody bieżące w podatku dochodowym od osób fizycznych są też uzależnione od tego, jak nasi mieszkańcy mówiąc krótko zarabiają.

Ile z tych swoich wynagrodzeń przekazują, poprzez udział w podatku dochodowym od osób fizycznych na konto Gminy Połajewo.

Jestem przekonany, że to co jest w naszym  planie dochodów i wydatków zapisane, pozwoli na normalne funkcjonowanie Gminy na poziomie jak do tej pory, że te zadania inwestycyjne, które tutaj przyjęliśmy do realizacji,  zarówno te mniejsze jak i te większe będą  mogły być realizowane, tak jak planujemy, że zostaną sfinalizowane umowami już przyjęte w naszym planie przebudowy dróg w Młynkowie i w Tarnówku, ponieważ póki co, to jest decyzja na szczeblu wojewódzkim, a ona została przekazana do centrali, tam to się musi sfinalizować do końca. Jak będziemy mieli podpisane umowy, dopiero możemy uruchamiać procedury przetargowe na wyłonienie wykonawców i realizacje tych zadań.

Jednak, tak ja powiedziałem na dzisiaj od strony formalnej, te wszystkie warunki są spełnione i to co już mamy teraz zapisane wynika, nie tylko z naszych pobożnych życzeń, z naszych oczekiwań, ale z umów podpisanych, decyzji otrzymanych i uchwalonych przez  Radę stawek na rok 2021. Także ja tutaj nie chciałbym wchodzić w szczegóły, mówiliśmy o tym  już dwukrotnie.

Wszyscy Radni mają zapisane, to wszystko będzie opublikowane, udostępnione, wydaje się, że to co trzeba powiedziałem. Jeżeli są pytania o szczegóły, jestem do dyspozycji.

Proponuję Radzie przyjąć ten budżet na rok 2021 z autopoprawką, która też została już wcześniej uzasadniona, umówiona i w głosowaniu na komisjach zaakceptowana.

Tyle z mojej strony.

 

p. Przewodniczący Rady - dziękuję bardzo Panu Wójtowi za przestawienie tego zarysu jak można powiedzieć uchwały budżetowej,  czy budżetu przyszły rok 2021.

Tak jak Pan Wójt powiedział,  że jeżeli są jakieś pytania, jeszcze można przed procedurą głosowania.  Nie widzę. Jeżeli nie, to przystępujemy do tej naszej procedury.

I tak może po kolei  najpierw poprosimy przewodniczącego komisji budżetu o przedstawienie tej opinii końcowej w sprawie projektu budżetu. Odczytanie. Tak bardzo proszę.

Po czym Przewodniczący Komisji odczytał opinie końcową o projekcie budżetu na 2021 rok.

 

p. Przewodniczący Rady - dziękuję bardzo Panu Przewodniczącemu za przedstawienie tej opinii,  i tak jak powiedziałem kolejne mamy opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej pozwolę sobie je odczytać.

Następnie przewodniczący odczytał uchwałę Nr SO.0952/25/15/Pi/2020 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej Poznaniu z dnia 10 grudnia 2020 r. w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej na 2021 rok Gminy Połajewo.

p. Przewodniczący Rady – mamy drugą uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opinii o możliwości sfinansowania deficytu ustalonego w projekcie uchwały budżetowej na 2021 rok Gminy Połajewo.

Po czym przewodniczący odczytał uchwałę RIO.

 

p. Przewodniczący Rady - więc mamy dwie uchwały RIO i została nam jeszcze autopoprawka. Tak jak powiedziałem, była ona już tematem  obrad komisji, ale też pozwolę sobie ją odczytać i ją przegłosujemy.

Następnie przewodniczący odczytał autopoprawkę numer 1 Wójta Gminy Połajewo do projektu uchwały Rady Gminy w Połajewie w sprawie uchwały budżetowej na rok 2021 z dnia 18.12.2020r.

 

p. Przewodniczący Rady – można powiedzieć, że wszystkie te proceduralne opinie zostały odczytane, możemy przystąpić do uchwalenia końcowej uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał uchwałę.

p. Przewodniczący Rady - myślę, że wszystko odczytane,  możemy przystąpić do głosowania.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

Uprawnionych do głosowania 15 radnych, głosów za 15, a więc jednogłośnie.  Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/146/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie  uchwały budżetowej na rok 2021.  

Uchwała, opinie i autopoprawka  stanowią  załącznik nr 5  do niniejszego protokołu.

 

Ad. 9. Uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki  i Rozwiązywanie Problemów    

Alkoholowych na 2021 rok.

 

p. Przewodniczący - przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji, gdzie mamy uchwalenie  Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 rok.

Było to tematem  obrad komisji, pani kierownik była obecna przestawiła nam ten program, czy w związku z tym możemy podejść do  głosowania?

Wszyscy się zapoznali z tym tak? Jeżeli nie widzę uwag, to pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

W związku z powyższym,  kto z Państwa radnych  jest za odczytanym projektem uchwały?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W głosowaniu brało udział 15 radnych, głosów za 15, a więc  jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/147/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2021.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 10. Uchwalenie planu pracy Rady Gminy w Połajewie na 2021 rok.

p. Przewodniczący Rady- przystępujemy do kolejnego punktu, gdzie mamy uchwalenie planu pracy Rady Gminy w Połajewie na 2021 rok.

Było to tematem  obrad komisji. Jak co roku przygotowujemy plan pracy na przyszły rok, tak i też w tym roku przygotowaliśmy można powiedzieć, że jest to taki plan ramowy, bez tematów można powiedzieć takich tematycznych. Zobaczymy co dalej  z tą naszą kochaną pandemią. Jeżeli wiemy, że plan pracy jest zawsze otwarty mogą w ciągu roku  zaistnieć

w nim jakiekolwiek zmiany. Jeżeli nie ma uwag, co do tego planu pracy, to pozwolę sobie odczytać kolejny  projekt uchwały. Nie widzę.

Następnie Przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o  podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

Uprawnionych do głosowania 15 radnych, głosów za 15, a więc  jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/148/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy w Połajewie na 2021 rok.

 

Uchwała, stanowi  załącznik nr 7  do niniejszego protokołu.

 

Ad. 11. Podjęcie projektów uchwał.

 

Uchwała w sprawie wyrażenia zgodny na zbycie nieruchomości mienia komunalnego we wsi Połajewo.

p. Przewodniczący Rady - przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji, gdzie mamy podjęcie projektów uchwał.

Pierwsza z uchwał, to wyrażenie zgody na zbycie nieruchomości mienia komunalnego we wsi Połajewo. Było to tematem obrad komisji Czy w związku z  powyższym są jakieś zapytania przed podjęciem tej uchwały? Nie widzę, w związku z powyższym pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za odczytaną  uchwałą? proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

 

Uprawnionych do głosowania 15 radnych, głosów za 15, a więc jednogłośnie, dziękuję.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/149/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości mienia komunalnego we wsi Połajewo.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie wyrażenia zgodny na zbycie nieruchomości mienia komunalnego we wsi Połajewo.

Kolejna uchwała w sprawie zbycie nieruchomości mienia komunalnego we wsi Połajewo. To też było tematem obrad komisji, czy w związku z powyższym są  jakieś pytania przed podjęciem ? Nie widzę. Wobec powyższego pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały

Następnie przewodniczący odczytał kolejny projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za kolejną uchwałą? proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W głosowaniu brało udział 15 radnych, głosów za 15. Dziękuję bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/150/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości mienia komunalnego we wsi Połajewo.  

 

Uchwała  stanowi  załącznik nr 9  do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

p. Przewodniczący Rady - kolejny projekt uchwały w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Było to też tematem obrad komisji. Czy przez głosowaniem są jakieś pytania ? Nie widzę. Wobec powyższego pozwolę sobie odczytać kolejny projekt  uchwały.

Następnie Przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za kolejną uchwałą? proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

Uprawnionych do głosowania 15 radnych głosów za 15, a więc jednogłośnie. Dziękuję  bardzo

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/151/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Uchwała stanowi  załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych.

 

p. Przewodniczący Rady - kolejna uchwała w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Było to też tematem obrad komisji. Czy w związku z powyższym przed głosowaniem są  jakieś pytania ? Nie widzę. Jeżeli nie pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały. 

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

 

W związku z powyższym, kto z Państwa Radnych jest za przyjęciem odczytanej uchwały? proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W głosowaniu brało udział 15 radnych, głosów za  15, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/152/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych.

 

Uchwała  stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie wyznaczenia granic i obszaru aglomeracji Połajewo.

p. Przewodniczący Rady - mamę ostatni projekt uchwały w sprawie wyznaczenia granic i obszaru aglomeracji  Połajewo.  Było to też tematem obrad komisji, gdzie tutaj mamy trochę poszerzone, ilość działek w Krosinie, tak Panie Wójcie?

Myślę, że Radni się z tym zapoznali. Jeżeli są ewentualnie jakieś pytania to można je zadać  przed głosowaniem.

Jeżeli nie ma pytań, to pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały 

Następnie odczytał kolejny projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za przyjęciem odczytanej uchwały ? proszę o  podniesienie ręki przyciśnięcie  przycisku.

Uprawniony do głosowania 15 radnych, głosów za 15, a więc jednogłośnie  Dziękuję.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XV/153/2020 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wyznaczenia granic i obszarów aglomeracji Połajewo.

 

Uchwała  stanowi  załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 9. Interpelacje, wolne głosy i wnioski.

Przewodniczący Rady -wyczerpał nam się kolejny punkt dzisiejszej sesji - podjęcie projektów uchwał.

W związku z powyższym przystępujemy do kolejnego punktu, gdzie mamy - interpelacje wolne głosy i wnioski. Bardzo proszę. Nikt się nie zgłasza. Pan Wójt – też nie ma nic do powiedzenia?

Ponawiam pytanie, czy są jakieś głosy, zapytania ? nie widzę.  Myślę, że mamy  zakończenie

roku. Wobec powyższego Pan wójt, może dwa zdania, podsumowujące ten rok 2020.

 

p. Wójt - Szanowni Państwo, to duże wyzwanie, żeby podsumować ten rok, ale tak zupełnie poważnie, to, no rok jest szczególny. Nie tylko dlatego że jest pandemia. Nie tylko dlatego, że dużo  się w tej gminie ostatnio i w tym roku i w ostatnich miesiącach dzieje, w tej przestrzeni  internetowej.

Uświadommy sobie, że jesteśmy w roku 2020, czyli zamykamy kolejną dziesięciolatkę,  drugą dziesięciolatkę 2000 lat. Ten  rok miał być szczególny dla samorządów dlatego, że to jest 30 lat istnienia, funkcjonowania, odrodzonego samorządu w  Polsce.

27 maja 1990 roku w oparciu o ustawę z 8 marca 1990 roku, rozpoczął swój żywot wyborami samorządowymi, właśnie samorząd lokalny. Musimy mieć świadomość, że ten samorząd lokalny rozpoczął swoje życie, swoją praktyczną pracę w  naszym kraju od gmin i dalej gmina jest jedynym samorządem, jedyną strukturą organizacyjnie wpisaną do Konstytucji. Dopiero w 1998 nastąpił drugi etap budowania struktur samorządowych. Powstały powiaty i województwa samorządowe. 

Planowaliśmy w tym roku, taki jubileuszowy koncert na organach i śpiewie w kościołach w Tarnówku i w Połajewie.  Wykorzystując te właśnie 2 odbudowane koncertowe instrumenty. Moim zdaniem odbudowa organów w kościele Połajewskim, to duże  osiągnięcie właśnie na skalę godną podkreślenia, pamiętania, ale przede wszystkim korzystania  z tego instrumentu.

Ci którzy byli 11 listopada, na tej naszej okolicznościowej, na okoliczność obchodów Święta Niepodległości mszy, to  słyszeli, co ten instrument może.

Pamiętajmy też, że w styczniu po raz XX miały miejsce spotkania kapel dudziarskich. To międzynarodowe spotkania  stają się już dla nas tradycją, a 29 czerwca Arcybiskup Metropolita Stanisław Gądecki udekorował, uhonorował to przedsięwzięcie swoim wyróżnieniem, nagrodą, odznaczeniem.

Warto, żeby też, te spotkania kontynuować i mimo tej pandemii, chcemy tydzień później jak co roku w związku z obostrzeniami do 18 stycznia, aby tym razem w czwartą niedzielę stycznia roku przyszłego w mniejszym wymiarze, zakresie,  ale te spotkania miały miejsce. Chcę powiedzieć, że te 30 lat, to i długo i krótko, ale gdybyśmy, my starsi, bo myślę,  że dla najmłodszych członków Rady, to trochę taka abstrakcja, ale przypomnieli sobie jak nasza

gmina wyglądała w roku 90, to można powiedzieć, że warto było to 30 lat przepracować.

Chciałem zwrócić uwagę tylko na takie najistotniejsze elementy, fragmenty naszej gminy Przypomnijmy sobie jak wyglądały szkoły. W żadnej nie było centralnego ogrzewania, a wszędzie grzaliśmy  piecami kaflowymi.

W żadnej szkole nie było łazienek, ubikacji wewnątrz, wszystko gdzieś tam daleko od budynku. Pomijam już fakt, ile było tej kubatury, gdzie odbywały się lekcje?. Jak  długo trwały?, a przecież dzieciaków nie było więcej. Uczyliśmy w remizach, w salkach katechetycznych, w świetlicach i na dwie zmiany.

Jaki  był procent zwodociągowania gminy?. Wodociągi były tylko w zwartej  zabudowie.

Pierwsze moje takie większe przedsięwzięcie, które jako naczelnik, co prawda nie długo byłem, ale kończyłem, to była  stacja uzdatniania wody w Tarnówku, czyli ten wodociąg dla

Tarnówka, a potem już jako samorząd budowaliśmy sieć wodociągową Połajewko Przybychowo. Przybychowo w ogóle nie było zwodociągowane, ale te wszystkie Rachetki Wybudowania, Sierakówko – Parcele, i tak dalej, i tak dalej.

Było 25 numerów telefonów na centrali w Młynkowie i niecałe 100 w Połajewie i to było wszystko.

Oczyszczalnie wybudowaliśmy z Programu SAPARD w 2003 roku, a w 2004 zakończyliśmy tutaj właśnie ten etap budowania kanalizacji i dokończyliśmy taką kosmetykę  właśnie oczyszczalnię. To takie wczoraj i w ostatnich  dniach aktualne, wysypisko w Sierakówku, oddaliśmy w roku 2000, przy udziale Gminy Ryczywół, nie angażując z naszego budżetu mówiąc krótko, żadnej złotówki, to było mniej więcej tak finansowanie jak teraz chcemy sfinansować stację uzdatniania wody i rozbudowę kanalizacji w  Krosinie.

15 lat to wysypisko funkcjonowało z mniejszymi i większymi problemami, jak wszystko co żyje, co działa,  co jest na co dzień potrzebne.

Zastanówmy się jak wyglądały jeszcze w poprzedniej 10-latce wiejskie domy kultury, świetlice. Jak  wyglądało Połajewo, jeśli chodzi o ulicę  Okrężną, Krótką, Krętą, Zieloną  Polną, Jasną, Podgórną, Gajową, czy ktoś jeszcze tak na co dzień o tym myśli.

Tutaj dzisiaj  przy okazji procedowania uchwały o aglomeracjach, padły cyfry. Ile kilometrów sieci kanalizacyjnej, też to się nie zbudowało same. I co istotne,  Gmina Połajewo, bez pieniędzy zewnętrznych, nie realizuje inwestycji.

Możemy tak w  każdym temacie i długo, ale przecież nie o to chodzi. Chodzi o to, żebyśmy chodzili po ziemi, żebyśmy byli świadomi tego co wspólnie, udaje się zrobić.

Od 2001 roku zawsze, znaczy zawsze, no do tej pory dwa razy rozpoczynaliśmy nową dekadę takim fajnym  towarzyskim spotkaniem. W 2001 na tej sali i w 2011 na początku roku otwierała się Gorzelnia 505. Agnieszki już nie ma wśród żywych. Gorzelnia funkcjonuje. Nikt nie zauważył, że ubyło już 10 lat. I był plan, żeby 2 stycznia spotkać się na tej sali, no planu już nie ma,  spotkania nie będzie, ale rozpoczynamy nową dziesięciolatkę.

Ja nie chcę wchodzić w retorykę tych wszystkich, wpisów, wypisów, opisów internetowych, ponieważ, to nie jest moja metodologia na funkcjonowanie w przestrzeni publicznej.

Ja się cieszę, że ludzie mogą być swobodni. Nikogo nigdy nie namawiałem, żeby na mnie głosować.  I nigdy nie dociekałem, nie dochodziłem, kto był na tych wyborach i na kogo  głosował. To naprawdę dla mnie nie ma żadnego znaczenia.

Powiedziałem przy pierwszych wyborach bezpośrednich wójtów i burmistrzów 2002 roku, że jak nie dostanę 50 plus w pierwszej turze, w drugiej mnie nie ma. I dalej tak samo myślę i to, że Panowie planują już moją emeryturę, to ich swobodne myślenie. Dla mnie, to nie ma dzisiaj znaczenia. Dla mnie ma znaczenie, że ta kadencja jest pięcioletnia, że jesteśmy dopiero po dwóch latach.

Ja się związałem podczas ostatnich wyborów z mieszkańcami tej gminy na 5 lat, a co będzie na koniec tej kadencji, to jest głównie uzależnione od tego, jakie będzie zdrowie i co będzie w głowie za trzy lata, także spokojnie i chciałbym, aby robić, to co jest do zrobienia, co jest możliwe, wynika z finansowych, organizacyjnych, możliwości naszej gminy, i to jest jak gdyby istotą tego codziennego funkcjonowania.

Myślę, że możemy powiedzieć, że rok przepracowaliśmy dobrze, że mimo tych wszystkich dodatkowych zajęć,  które polegają na kserowaniu, wysyłaniu wagonów dokumentów do Prokuratury, do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, do Wojewody, do Regionalnej Izby Obrachunkowej, to nie angażując więcej siły, czyli nie zatrudniając więcej pracowników, udało nam się zrealizować,  te bieżące zadania, które wynikały z naszych zobowiązań w stosunku do mieszkańców, że udało się zrealizować budżet  roku 2020,  mimo pandemii, w taki sposób, że nie było potrzeby zaciągania  pieniędzy w banku na bieżącą działalność Gminy, że te zadania inwestycyjne, które przyjęliśmy do zrealizowania, udało się zrealizować, a te które nie otrzymały finansowania z zewnątrz, świadomie nie realizowaliśmy, ale udało się je wpisać do budżetu na rok 2021 i co istotne, one mają  zabezpieczenie finansowe i żeby nie przedłużać, to powiem Państwu, perspektywy są dobre,

i tak jak gdzieś tam podałem  do gazety – zdrowia, zdrowia, zdrowia.  Jak będzie właśnie to zdrowie, to Gmina Połajewo sobie poradzi  i przecież o to mam chodzi.

Wszystkim wszystkiego dobrego. Dziękuję. 

 

p. Przewodniczący Rady – dziękujemy. Ja też myślę, że korzystając z okazji zbliżającego się końca roku i zbliżającego się nowego roku 2021, chciałbym złożyć w imieniu własnym wszystkim najserdeczniejsze życzenia na ten nowy zbliżający się Nowy Rok. Dużo sił, dużo  wytrwałości, i myślę dobrego sposobu na kolejny dzień, aby każdy dzień przeżyć tak, aby być z  niego zadowolony. Myślę, że chciałbym podziękować wszystkim Radnym, za tą pracę w tym 2020. Za to, że pracują  na  rzecz tej Gminy, na rzecz swoich mieszkańców i chciałbym, aby tak dalej  było.

Życzę wszystkim, wszystkiego najlepszego w gronie rodzinnym, jak również w pracy zawodowej, w pracy na rzecz  właśnie tutaj naszego samorządu. I na koniec jakby Pan Wójt powiedział życzę dużo zdrowia i jeszcze raz zdrowia.

Wszystkiego najlepszego. Dziękuję.

 

Ad. 10 Zakończenie.

p. Przewodniczący Rady – Myślę, że nadszedł czas zamknięcia dzisiejszej sesji W związku z powyższym zamykam XV sesję Rady Gminy w Połajewie. Dziękuję wszystkim za przybycie.

Tymi słowami Roman Klewenhagen – Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie   o  godz.1250 zamknął XV sesję Rady Gminy w Połajewie.

Na tym protokół zakończono.                                                         

                                                                                                     Przewodniczył:

                                                                                              Przewodniczący Rady Gminy

                                                                                              /-/Roman Klewenhagen        

 

 

 

Protokołowała:

/-/ M. Jarosz

Metryka

sporządzono
2021-04-21 przez Maria Jarosz
udostępniono
2021-04-21 00:00 przez Peksa Bartosz
zmodyfikowano
2021-04-21 09:12 przez Peksa Bartosz
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
54
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.