Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Gminy Połajewo
Menu góra
Strona startowa Informacje Rada Gminy Protokoły z sesji Rady Gminy Rok 2021
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Protokół Nr XIX/2021 z XIX sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w dniu 09 listopada 2021 r. - Rok 2021, menu 1157, artykuł 3073 - BIP - Urząd Gminy Połajewo”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Rok 2021

Protokół Nr XIX/2021 z XIX sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w dniu 09 listopada 2021 r.

P r o t o k ó ł  Nr XIX/2021

z  XIX sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali Gminnego Ośrodka Kultury

w Połajewie w dniu 9 listopada 2021 r.

 

    XIX sesja Rady Gminy w Połajewie odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w godz. od 1023  do  13 05 w dniu  9 listopada 2021 r.

Na ustawową liczbę 15 radnych, obecnych na sesji było 15 radnych.   

    Obradom przewodniczył Roman Klewenhagen –Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie.         

     W sesji uczestniczyli również:  Stanisław Pochyluk - Wójt Gminy, Aldona Mądrowska – Dziaduch - Skarbnik Gminy, Kamila Stochaj – Sekretarz Gminy.

Lista obecności radnych  stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokółu.

 

Porządek sesji był następujący:

  1. Otwarcie sesji.

  2. Sprawy regulaminowe

       a) stwierdzenie quorum,

       b) przedstawienie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z XVIII sesji Rady Gminy.

  4. Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

  5. Podatki i opłaty lokalne na rok 2022.

  6. Zmiany w uchwale budżetowej na rok 2021.

  7. Zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata    

      2021-2033.

  8. Podjęcie projektów uchwał.

  9. Interpelacje, wolne głosy i wnioski.

10. Zakończenie.

 

Ad.1 Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie – Roman Klewenhagen o godz. 1023 dokonał otwarcia XIX sesji Rady Gminy w Połajewie.

p. Przewodniczący Rady - na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym  otwieram XIX sesję Rady Gminy w Połajewie.

 

Ad.2a Sprawy regulaminowe – stwierdzenie quorum.    

p. Przewodniczący Rady–  Witam przybyłych na obrady radnych, p. wójta, p. skarbnik,  p. sekretarz i osoby obsługujące  dzisiejszą technicznie sesję.

Na podstawie listy obecności stwierdzam. że na ustawowy stan 15 radnych, obecnych na sesji jest 15  radnych. A więc Rada jest władna do obradowania i podejmowania uchwał.

 

Ad.2b Sprawy regulaminowe - przedstawienie porządku obrad.

p. Przewodniczący Rady – porządek dzisiejszej sesji został wszystkim radnym  dostarczony,   pozwolę sobie go odczytać.

Po czym przewodniczący odczytał zebranym porządek obrad.

p. Przewodniczący - Jeżeli nie ma uwag, co do porządku obrad.  Bardzo proszę pan radny Garstecki.

Radny Garstecki – p. przewodniczący i pan panie wójcie, czego się wystraszyliście, że  zdjęliście, znów ten sam uśmiech, ale no nie nauczymy już innego zachowania pana Wójta, czego się  wystraszyliście, że zdjęliście z dzisiejszego programu obrad uchwały o odpadach o odpadach? i drugie pytanie, czy jest  już ogłoszony przetarg za odpady jeżeli tak, to z jaką  datą?

P. Przewodniczący - jak mi wiadomo pan wójt po komisjach stwierdził, że wycofuje te dwa projekty, tak zwane śmieciowe  z tego, aby one dzisiaj  były  procedowany. Mamy taką możliwość, że projekty w każdej chwili wójt, które wprowadza  może je wycofać i tak też uczynił i dlatego dzisiaj ich nie będziemy procedować.  Z mojej  wiedzy wiem tyle i mogę dodać, że pan Wójt nie może wycofać uchwał budżetowych oraz o wieloletniej  prognozie finansowej tego nie może uczynić. Natomiast pozostałe uchwały, tyle co mi wiadomo, mogą być wycofany między komisją  a sesją. Dziękuję bardzo.  Proszę bardzo radny Garstecki.

Radny Garstecki – panie  wójcie, proszę wytłumaczyć całej radzie i mieszkańcom, dlaczego pan  udostępnił publicznie stawki, które jest pan gotów zapłacić za odpady ewentualnym odbiorcom.? Jaką pan prowadzi grę i  w czyim interesie? Jeżeli pan dzisiaj tego  nam podczas tej sesji nie wytłumaczy, to nie  można wykluczyć  zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie, ponieważ panie wójcie, pan się uśmiecha cały  czas, ale myślę, że to jest śmiech przez łzy o to chodzi. Panie wójcie, pan w  projekcie uchwały wskazał, ile pan jest gotów zapłacić za tonę odpadów. Wyliczył pan składkę od za pierwsze  półrocze 2021 wtedy kiedy te odpady były drogie o 22% droższe niż za drugie półrocze. Pan za  te odpady policzył sobie około 15% jeszcze drożej niż te odpady, które były za pierwsze półrocze. Czego pan teraz spodziewa się  po firmach, które na pewno śledzą, co się dzieje w naszej gminie, że  nagle obniżą, nie jeżeli pan dał im sygnał, że zapłacimy więcej to jestem przekonany, że po przetargu  okaże się, że te stawki będą zbliżone do tego co pan wyliczył Panie wójcie, to dzięki panu, jeżeli  tak będzie, to zapłacimy więcej i dlatego pan wycofał ten projekt uchwały, żeby na kolejnej sesji ogłosić jak pan  to wszystko wiedział, jak pan to przewidział, że jednak opłaty będą droższe, że to znów ja  miałem błędne informacje i wiedzę. Jaki pan jest wspaniały, to tak nie jest pani wójcie, pan  złamał prawo i chyba pan o tym wie i jeszcze jedno proszę mi wytłumaczyć, jak pan chce teraz przeprowadzić przetarg jak pan już wszystko  ujawnił?

 

p. Przewodniczący – dziękuję bardzo. Pan wójcie chce się ustosunkować? Bardzo proszę.

p. wójt -  tak mówiąc szczerze, nie bardzo jest tutaj co komentować, chcę tylko potwierdzić, to co powiedział pan przewodniczący. My z panią skarbnik, bardziej pani  skarbnik przy mojej akceptacji przygotowała, czy przygotowujemy projekt budżetu gminy na rok 2022. Jednym z poważnych pozycji, jedną  z poważnych pozycji w tym  budżecie, są kwoty, które mieszkańcy wpłacają do budżetu za odpady komunalne i wydatki, które gmina ponosi płacąc  za wywóz tych odpadów.

W związku z tym, aby  mieć do projektu budżetu naszym zdaniem orientacyjne albo przybliżone wielkości pani skarbnik sporządziła kalkulację, która była podstawą  do zaproponowania na komisjach  radnym kwot wejściowy do uchwalenia stawek na rok 2022.

W związku z tym,  że moim zdaniem na komisjach, opinie i stanowiska radnych się jak gdyby rozjechały, ponieważ z jednej strony  radni twierdzą, że system ma się sam finansować, co jest zgodne z oczekiwaniami i w zasadzie też zgodne  z dotychczasowym prawem, a z drugiej strony uważali, że zaproponowane przeze mnie stawki mają być zmienione tak, aby  wpływy z opłat od mieszkańców były nieco niższe jak zaproponowane. Dlatego postanowiłem, że najpierw ogłosimy przetarg  na obsługę Gminy w pierwszym półroczu roku  2022, a po tym, po rozstrzygnięciu tego przetargu, pokażemy  radnym jeszcze raz te same wyliczenia, tak aby dać jeszcze większą wiedzę do podjęcia decyzji co do uchwalenia stawek na rok 2022. 

Chcę powiedzieć, że są dwie różne sprawy,  jedna to opłata od mieszkańców  i ona bezpośrednio nie ma związku z tym ile gmina płaci za te odpady, pod  warunkiem, że tutaj chcemy, aby właśnie ten system się sam finansował, czyli żeby wpływy bilansowały się z  wydatkami, wtedy ma to bezpośredni związek, ale tu te pieniądze idą jak gdyby z dwóch różnych  stron.

Jak wiecie Państwo my płacimy od osoby, natomiast gmina płaci za tonę i nigdzie nie jest  powiedziane, że każda osoba, każdy mieszkaniec tej gminy daje do systemu tyle samo kilogramów odpadów. Ja to pokazywałem ostatnio jednemu z radnych na właśnie  tych odpadach biodegradowalnych,  na tych odpadach zielonych.

Kto ma najwięcej tych odpadów biodegradowalnych  zielonych? albo takie rodziny jak moja dzisiaj czyli dwuosobowe albo osoby samotne mają duże ogródki chcą mieć  fajne zajęcie chcą mieć ładne otoczenie płacą bardzo mało płacą od osoby jednej albo od dwóch a wystawiają  po 20 po 30 worków odpadów i my w roku 2020  mieliśmy 1500 osób, które deklarowały,  że nie odstawiają odpadów biodegradowalnych, w roku 2021  to się zwiększyło  prawie o 2000 do 3500 a odpadów biodegradowalnych mamy już za 10 miesięcy o 50 ton  więcej zważonych jak roku poprzednim, także no to już tylko tutaj takie jak gdyby uzupełnienie mojego uzasadnienia  do tej decyzji, aby  jednak najpierw rozstrzygnąć przetarg. Rozstrzygnąć go w terminie jak najbliższym okresowi w którym będziemy  ten przetarg  konsumowali, czyli bliżej końca roku 2021, tak aby te stawki można było oczekiwać były jak najbardziej realne i  mam nadzieję, że jak najniższe, zobaczymy jak to wyjdzie i tyle mam do powiedzenia, co  do jak gdyby przyczyny dla której zostały zdjęte te dwie uchwały dotyczące odpadów komunalnych na rok 2022. Jeśli  chodzi o sam przetarg, to ogłosiliśmy go wczoraj. Rozstrzygnięcie ma nastąpić 22 listopada,  także jak wszystko pójdzie dobrze  i firmy się zgłoszą do obsługi gminy Połajewo będziemy 23 listopada wiedzieli, jak ma to wyglądać w roku przyszłym w pierwszym  półroczu tyle z mojej  strony.

 

p. Przewodniczący – dziękuję bardzo p. wójtowi. Radny Garstecki, bardzo proszę.

Radny Garstecki – p. wójcie,  karygodne pierwsze Pan mówi na projekcie ile pan chce  zapłacić za tonę a wczoraj pan ogłosił przetarg. czego pan się spodziewa?,  że te tony będą tańsze?  Nie, ponieważ pan  ujawnił tajemnicę przetargową musi pan to zrozumieć panie wójcie. Po drugie gdybym nie był na Komisji Oświaty, to  bym uwierzył w to co pan mówi, ale wie pan o tym, że byłem i byłem też  za tym, żeby przeprowadzić, żeby podjąć  rozmowy odnośnie stawek, po przetargu. Pan bronił wszystkiego jak król lew, radny Mazur prawie się pokłócił  z panem o to i  pan teraz tu mi śmie mówić, że pan przemyślał, nie panie wójcie pan  się wystraszył, to jest taka prawda. Jeszcze więcej panie wójcie,  nie rozliczył pan się z nadwyżki za 2020 rok,  która była. Sam pan mówił na Komisji Oświaty teraz, że za 2021 rok też będzie nadwyżka,  czyli 2 lata z rzędu nadwyżka, a pan żąda wyższych stawek informując, moim zdaniem informując firmy, słuchajcie  zapłacę wam więcej moi ludzie muszą płacić dużo. Panie wójcie, wstyd pan jest, pan  jak szkodnik, dziękuję.

p. Przewodniczący - dziękuję bardzo.

 

Ad.3. Przyjęcie protokołu z XVIII sesji.

 

p. Przewodniczący Rady – przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji,  mamy w kolejnym punkcie, przyjęcie protokołu z XVIII sesji Rady Gminy.

Protokół został  wszystkim radnym dostarczony, drogą elektroniczną, mogli się z nim zapoznać. Wobec powyższego,  kto z Państwa radnych jest za przyjęciem protokołu z poprzedniej XVIII sesji?,  proszę o podniesienie ręki do góry. Dziękuję bardzo. Kto jest przeciwny?, nie widzę. Kto się wstrzymał?, nie widzę. Jednogłośnie 15 radnych za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych uczestniczących w posiedzeniu 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek, Janusz Woźnica) przyjęła protokół z XVIII sesji Rady Gminy.

Ad 4. Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

 

p. Przewodniczący - przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji, a więc informacja z  działalności wójta gminy za okres między sesjami. Bardzo proszę pana wójta o przedstawienie tej  informacji.

p. Wójt – Szanowni Państwo, w tym okresie od końca  września możemy  powiedzieć dwa  miesiące, jeszcze nie minęły  ale do końca dobiegły wszystkie roboty na terenie gminy na majątku gminnym, o których mówiłem właśnie pod  koniec września i tak zakończyliśmy termomodernizację Szkoły Podstawowej w Połajewie definitywnie.

Prace zostały zakończone, wykonawca otrzymał zapłatę,  temat jest zamknięty. Podobna sytuacja jest z modernizacją sali sportowej Połajewie, tutaj też zgodnie z  umową 22  października wykonawca zgłosił zakończenie prac,  25 dokonaliśmy odbioru.

Wykonawca wystawił zgodnie z umową fakturę do zapłaty, zapłata  nastąpiła i wystąpiliśmy  do Ministerstwa o należną nam zgodnie z umową kwotę na częściowe pokrycie tej modernizacji. Na budynku sali sportowej umieszczona tablica informacyjna o wielkości zadania, o źródłach pochodzenia pieniędzy.

Sala od 2 listopada funkcjonuje tak jak  przed remontem, czy przed modernizacją. Jeszcze poza zakresem tym z umowy na modernizację, zrobiliśmy malowania  w  ciągach komunikacyjnych, w  szatniach i w łazienkach, także możemy powiedzieć, że obiekt po 21 latach wygląda tak jakbyśmy chcieli  żeby wyglądał zawsze i cały kompleks Oświatowy w  Połajewie na dzisiaj możemy powiedzieć  jest w najlepszym porządku.

Co do kolejnych zadań, które omawiałem na poprzedniej sesji, to też w  zasadzie wszystkie na drogach zostały zrealizowane i tak po kolei jak byśmy jechali od końca Gminy, czyli w  Tarnówku, droga od drogi powiatowej do lasu w ramach Programu Dróg Samorządowych zrobiona, odebrana od  wykonawcy. W Młynkowie ten sam program, też od drogi powiatowej w kierunku wybudowań, zrealizowane, zrobione, odbiór dokonany  w tym czasie.

Zostały też wykonane prace zlecone Przedsiębiorstwu Robót Drogowych w Szamotułach, o których mówiłem, czyli  nakładki na drogach gminnych w Młynkowie od drogi powiatowej do pgr-u. W Połajewie przed urzędem i w Sierakówku  od drogi wojewódzkiej w kierunku wysypiska odpadów komunalnych,  tak daleko jak są zabudowania, tutaj też prace zostały odebrane,  faktury leżą u pani skarbnik do  zapłacenia.

W  trakcie  realizacji,  wczoraj Pol-Dróg Drawsko Pomorskie wszedł z nakładką,  jest ulica Parkowa w Połajewie wszystko wskazuje na to,  że jutro skończą układanie  masy asfaltowy, czy tam bitumiczny jak kto woli i ta ulica też będzie zrobiona, tutaj korzystamy z dofinansowania  z funduszu popegeerowskiego,  także możemy powiedzieć, wszystkie na ten rok zaplanowane działania na drogach gminnych, przy udziale środków  zewnętrznych i za własne pieniądze, zostały zrealizowane.

Możemy też z zadowoleniem stwierdzić, że wstrzeliliśmy się w odpowiednim, ponieważ, no kiedy już mieliśmy podpisane wszystkie umowy  i część zadań w trakcie realizacji, bardzo mocno wzrosły  koszty, właśnie w układaniu mas bitumicznych ze względu na wzrost cen gazu, oleju,  a to są surowce niezbędne  do produkcji tej masy, także tutaj możemy z zadowoleniem powiedzieć,  że wszystko poszło tak jakbyśmy chcieli żeby  było.

Co do kolejnych innych kwestii, to chcę poinformować, to co jesteś też już wiadome, mieliśmy taki obowiązek w roku  2021 wystąpić  do Państwowego Gospodarstwa Wodnego,  Wody Polskie w Poznaniu o zatwierdzenie nowych taryf do zbiorowego zaopatrzenia w wodę  i zbiorowego odprowadzania ścieków na kolejne 3 lata, taką kalkulację pani skarbnik, przy pomocy pani R., czy odwrotnie, tutaj panie współpracując przygotowały. Ja to oczywiście podpisałem i firmowałem,  wystąpiliśmy do Wód Polskich ta nasza prośba  nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony, zatwierdzony i wiemy,  że przez najbliższe 3  lata, będziemy mieli nowe stawki na wodzie, one będą we wszystkich trzech latach, równe. Jest to kwota,  jest to stawka 3,80 zł netto i nowa stawka  też na ściekach ona będzie wynosiła 6 zł netto.

Ustaliliśmy też, że w związku z potrzebą składania  kwartalnych sprawozdań do właśnie też Wód Polskich  z wydobycia  i sprzedaży, czy zużycia wody na terenie naszej gminy z naszych ujęć, z których korzystamy, będziemy teraz dokonywali odczytów i fakturowania, czyli rozliczania wszystkich  tych w kwestii w przestrzeni jednego kwartału. Czyli nie będzie tak jak do tej pory w Połajewie, tam gdzie jest  kanalizacja co 2 miesiące, a tam gdzie nie ma co 4, tylko całe równo, co trzy miesiące i  tak będzie od pierwszego stycznia.

Jeśli chodzi o kolejne kwestie, tutaj sygnalizowałem,  że no staramy się  dobrze wypaść w takim konkursie na rosnącą odporność, czyli na szczepienia przeciwko Covidowi, taki  konkurs właśnie się zakończył  31 października a tutaj jak gdyby były brane  pod uwagę szczepienia od 1 sierpnia i z tego, co wiemy na koniec sierpnia gmina Połajewo w  naszym powiecie bo tak to jest prowadzone, że ta konkurencja odbywa się na obszarach powiatów już nie  chcę tu mówić jak to się ma do tych powiatów, które mają 3 gminy, 4 gminy,  5,  nieistotne, nasz powiat jak wiemy  ma 8 gmin i tutaj wszystko jest jasne proste za pierwsze miejsce jest nagroda w  kwocie 1 000 000  zł, za drugie 500,  a za trzecie 250 000 zł. Według danych na koniec października, a one są potwierdzone i jutro ma być  publiczne ogłoszenie tej, tego współzawodnictwa. Gmina Połajewo jest na pierwszym miejscu, uzyskaliśmy ten przyrost poziomu zaszczepienia mieszkańców w tym  okresie 10,8%, druga gmina Trzcianka ma 8 i 6, czyli możemy powiedzieć tak w sportowym słownictwie,  zdecydowany zwycięstwo,  nic nam tu nie zagraża, wszyscy na to po trochu zapracowali.  Wiemy, że od miesiąca września, czyli w zasadzie praktycznie w sierpniu  było wiadomo, mamy dodatkowy punkt szczepień właśnie w poradni pielęgniarek Piel-Med i tutaj panie mocno pracują, żeby były wyniki. Wszystko razem przyniosło fajny rezultat.  Czekamy teraz na opublikowanie oficjalne tych danych przez pana Wojewodę  i o przelanie pieniędzy na konto, tak to ma być z tych danych, które wynikają z regulaminu,  powinno to nastąpić w nowym roku nie chcę tutaj za bardzo przesładzać, ale na pewno w pierwszym  kwartale roku  2022. Żeby nie było tak, że z wszystkich stron dostajemy, bo jak wiecie Państwo, to już też  mówiłem na  komisjach jesteśmy na  liście beneficjentów Polskiego Ładu przy tym pierwszym  rozdaniu są potwierdzone informacje, że na mój wniosek na budowę budynku żłobkowo-przedszkolnego w Połajewie za kwotę 12  milionów przy dofinansowaniu 85%, czyli oczekiwana kwota dofinansowania 10 200 000 zł,  mamy to w zapisane.

Mam informacje  od pana wojewody, że w najbliższym czasie powinniśmy otrzymać promesę jak gdyby potwierdzającą tą decyzję i tutaj  to jest dopiero jakby zapewnienie, że będą te  pieniądze. Samo się to nie zrobi, nie  zrealizuje.

W związku z tym potrzebne są teraz konkretne, merytoryczne, mądre, działania, aby to nie była tylko  mowa, to trzeba przerobić. Z takich wstępnych założeń, które publikuje Rząd, wynika, że po otrzymaniu promesy w  ciągu pół roku powinniśmy rozstrzygnąć, ogłosić przetarg na realizację tego zadania.

W zasadzie nie ma terminu do realizacji tego  zadania, gdzieś tam w przestrzeni słyszałem o terminie do 36 miesięcy. Zobaczymy jak opracujemy program, z którego  będzie wynikało dokładnie, co chcemy jak chcemy  i kiedy jest możliwe to do zrealizowania. Musimy mieć świadomy, że tutaj musimy od strony formalnej przygotować  teren, ponieważ my wiemy, bo tak tutaj już Rada poprzez swoją uchwałę o zmianie planu na tak  zwane baraki też postanowiła.

Musimy zmienić plan, tak żeby zdążyć przed wnioskiem o pozwolenie na budowę i  to jest jak gdyby pierwszy ważny etap no i w drodze  przetargu mieć szczęście wyłonić najlepszego z możliwych wykonawców, aby to zadanie realizować.

Musimy też mieć  świadomość,   że przed  otrzymaniem zapewnienia o  otrzymaniu tych 10 200 000 zł, musimy pokazać, że jesteśmy zdolni mieć potrzebną kwotę wkładu  własnego, czyli 1 800 000 zł. Ciągle powtarzałem i powtarzam, że to nie jest sztuka, robisz wszystko i mocno zadłużyć gminę, tylko robić tak, aby zawsze mieć taką  możliwość nawet jak się nie ma własnych pieniędzy na koncie, uzyskać kredyt i mieć od strony formalnej  i  praktycznej pewność, że  się ten kredyt uzyska i będzie możliwe w właściwym terminie nie narażając bieżącego funkcjonowania Gminy spłacać, myślę że nasza  gmina w takiej sytuacji jest. Za chwilę będzie pani skarbnik,  mówiła o zmianach w budżecie, a  za półtora miesiąca będziemy podsumowali rok.

Wszystkie zadania, które w tym roku już zrobiliśmy, nie używając  właśnie pieniędzy pożyczonych, tylko te, które udało się pozyskać z zewnątrz i dysponując własnym zasobem środków finansowych i to między innymi  po to, aby w sytuacji kiedy trzeba  będzie zabezpieczyć,  taką kwotę, o której mówiłem przed chwilą, móc tak zrobić, także z trzech wniosków, które  złożyliśmy, ten jeden o którym mówiłem, że uważam go za pierwszy najważniejszy jest pozytywnie załatwiony. Teraz już  tylko pozostało czekać, wszystko wskazuje na to, że w listopadzie ta promesa będzie i że zaczniemy  już pracować nad programem funkcjonalno-użytkowym, tak aby mówić o prawdziwych konkretach.

Co do innych kwestii, to tutaj nie  chce mówić kolejny nabór na właśnie środki z Polskiego Ładu ma być w listopadzie, jak będzie, będziemy  wiedzieli, to już mówiłem. Moim zdaniem, kolejna w kolejności jest sala sportowa przy Szkole Podstawowej w Młynkowie. Jeżeli  tutaj nie będzie jakiś radykalnych protestów ze strony radnych, to taki wniosek ja jeszcze raz powtórzę, bo już  raz go złożyliśmy, ale tak powiedziałem, no otrzymaliśmy ten jeden i pewnie są gminy w kraju, które  otrzymały więcej jak jeden wniosek, ale no w naszym tutaj rejonie ja takich nie znam, a  te które dostały kwotę więc jak 10 milionów, to na palcach  jednej ręki,  akurat tak się złożyło, że jest  tutaj miasto Czarnków, gmina  Połajewo z takich gmin mniejszych, bo miasta dostają większe.

Mamy jeszcze tutaj jedną kwestie, o której myślę powiem w tym czasie, bo myślałem o tym mówić w wolnych  głosach,  a jak już mówię o pieniądzach, to już temat jest znany, czyli Kolej plus i linia  kolejowa Czarnków – Wągrowiec. Jesteśmy w następnym etapie realizacji tych zamierzeń,  jako tutaj gminy, które są na  trasie tej trasy kolejowej. Ostatnio  Marszałek Jankowiak odbył z nami,  czyli z wójtami, burmistrzami, starostami  taką telekonferencje, na której poinformował,  że czas do działania nadszedł,  trzeba w niedługim czasie złożyć wniosek, ale najpierw podpisać porozumienie w kwestii już konkretnej, czyli realizacji tego przedsięwzięcia. Całość  zadania jest oszacowana na kwotę 522 000 000 zł. Podział środków do zapłacenia ma wyglądać następująco,  85% tak  jak przy naszym przedszkolu w Polskim Ładzie. 85% to są środki zewnętrzne, czyli w ramach Rządowego Programu Kolej Plus,  15% mają  zapłacić beneficjenci,  czyli województwo wielkopolskie, powiaty i gminy, które bezpośrednio są zainteresowane tą linią  kolejową. Te  15% to jest ponad 70 milionów zł, kwota  niebagatelna,  gmin 11 i powiatów i województwo. No propozycja województwa jest taka, żeby to było po połowie, czyli  połowę województwo, połowę pozostałe jednostki.  

Na  tej telekonferencji no wszyscy mieliśmy tam możliwość coś powiedzieć, jakoś tak  czekałem na to, co koledzy z tych gmin ważniejszych czyli miasto Czarnków, powiat i tak dalej, ale no  jakoś tak ciężko doszło.

Zaproponowałem marszałkowi, żeby nie było po 50 tylko zaczniemy od 60, ale najlepiej gdyby  to było 70% płaci województwo,  a te pozostałe 30 my i tak wydaje się tutaj to dosyć  dużo.  Zobaczymy co z tego wyjdzie, my mamy takie wstępne deklaracje w postaci tego porozumienia  podpisać w najbliższym czasie. W zasadzie do jutra mamy zgłaszać uwagi, propozycje, wnioski do tej umowy do  tego porozumienia, które ma być podpisane, a do 15 listopada ma być ta następna deklaracja,  czyli do poniedziałku,  czasu już nie ma dużo.  Powiem tylko, że przy tych wskaźnikach, które tutaj na szczególne gminy zostały rozpisane,  w naszym przypadku byłoby to przy założeniu, że będzie 60 i 40, czyli 60 województwo,  40 te 3 powiaty i  gminy na trasie przejazdu, to dla nas wypada kwota 2 200 000 zł,  na 5  lat. Dla nas,dla Lubasza i dla gminy Czarnków dla  Ryczywołu, nie wiem dlaczego tutaj przyjęli trochę  mniej,  tam 1800 000 zł z końcówką. Miasto  Czarnków i powiat czarnkowsko-trzcianecki  więcej, bo oni mają dużo większy wskaźnik, mają płacić ponad około 5 000 000zł i  tam Wągrowiec, Rogoźno, powiat obornicki podobnie jak my, to są takie wstępne założenia. Wszystko ma się  rozstrzygnąć do marca przyszłego roku. Dyskusja na pewno będzie, dzisiaj rozmawiałem z burmistrzem Czarnkowa, chcą żeby oni  jako taki Lider tego  projektu uznaliśmy kiedyś tam dawno temu, że Czarnków ma być takim wiodącym  podmiotem w tym projekcie,  chcą jeszcze doprowadzić do takiego spotkania na żywo bezpośredniego nie internetowego, żebyśmy mogli  mocniej, szczerzej, prawdziwie podyskutować.

Cały czas uważam, że tutaj województwo powinno wziąć jeszcze większy ciężar na siebie, ale   na pewno jeżeli ten  projekt się przebije i dostanie dofinansowanie, bo to nie jest tak, że ty pieniądze tam czekają, tylko  na ten projekt pieniędzy, 3 a ubiegają się najmniej 5 ubiega się takich projektów o te  pieniądze. Zobaczymy, co z tego wyjdzie, mówi się, że projekt ma dużo szanse. Zobaczymy, jak tutaj poszczególne gminy, czyli Ryczywół, Lubasz, Połajewo gmina Czarnków, bo miasto na nie będzie miało odwagi powiedzieć nie,  za daleko sprawy zaszły, a tutaj uważam, że w Ryczywole nie ma jakiegoś  optymizmu. Myślę, że na tym etapie jeszcze nie  ma powodów, żeby się wycofywać i w ogóle nie namawiał bym do wycofania, uważam, że to  jest inwestycja w przyszłość, ale jak we wszystkich takich sytuacjach, kiedy w grę wchodzą pieniądze publiczne, komunalne, ostateczna  decyzja będzie należała do radnych, bo przecież tu chcą, żeby wójt podpisał umowę, porozumienie, a jak ja nie  będę miał zabezpieczony na ten cel pieniądz,  czyli środków w budżecie, to nie mogę podpisać takiego zobowiązania, także na dzisiaj to tak jak powiedziałem z konkretu wiemy tyle, że jest założenie, że będzie to około pół miliarda  zł i że jak przyjdzie nam partycypować, brać udział w tym przedsięwzięciu, to może być kwota około  dwóch milionów, na 5 lat, bo takie są założenia do realizacji tego  projektu.

Z takich innych kwestii,  które mamy na najbliższy czas, to jak Państwo wiecie otrzymaliście zaproszenia 11 Listopada tradycyjnie już obchodzimy Narodowe  Święto Niepodległości. Radni, nie tylko radni otrzymali zaproszenia, nie będę tutaj mówił co jak i gdzie, wszystko jest  jasne i wydaje się czytelne.

Jesteśmy też z panią skarbnik  mocno już zaawansowani jeśli chodzi o przygotowanie   projektu budżetu gminy na rok 2022. Do poniedziałku w zasadzie mamy obowiązek ustawowy mieć wszystko gotowe, napisane i podpisane  i tak jak znam życie będzie, że w poniedziałek ten projekt budżetu będzie sporządzony.  Radni  otrzymają i Regionalna Izba Obrachunkowa,  także nie będę uprzedzał tutaj już dzisiaj na ten temat coś powiedziałem, gdyby były jakieś  pytania? to jestem do Państwa dyspozycji. Tyle z mojej strony.

p. Przewodniczący – dziękuję bardzo p. wójtowi, za przedstawienie tej informacji, tak jak wójt powiedział, jeżeli są jakieś pytania, co do tej informacji, to bardzo proszę.

 

Ad.5. Podatki i opłaty lokalne na rok 2022.

Uchwała w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości.

p. Przewodniczący - przystępujemy do kolejnego punktu. Kolejny punkt to podatki i opłaty lokalne na rok  2022.  Dodam, że to było tematem obrad komisji, wiemy, że mamy dwie uchwały podatkowe. Uchwała w sprawie  podatku od nieruchomości oraz uchwała w sprawie ustalenia podatku  rolnego.

Radni otrzymali propozycje stawek na komisję, a więc stawki z tego roku, górne granice stawek ministra finansów oraz propozycje wójta  gminy. Tyle, co mi wiadomo nie jednogłośnie, ale większość radnych na komisjach zarówno na komisji kultury, jak i  na komisji budżetowej była za stawkami pana wójta i moja propozycja jest,  aby te stawki  przegłosować i nie wiem, czy poszczególne osobne głosować? Myślę, że w całym pakiecie bym to przegłosował,  ponieważ tutaj jest  większość, a więc dalej idące. Jeżeli ktoś się wstrzymał ma temu,  może po prostu się wstrzymać i po prostu nie wskazujemy jak ma głosować.  Dlatego też ja taka propozycja, jeżeli jest inna propozycja  to,  mówimy o podatku od nieruchomości tak? dobrze, to ja pozwolę sobie odczytać wszystkie po kolei podatki  i później przygotujemy jednym  panelem.

Podatek od budynków lub ich części. W pkt pierwszej mamy mieszkalny od jednego metra kwadratowego powierzchni  użytkowej i tutaj stawka w tym roku 80 groszy, górna granica 89, propozycja wójta 85 groszy i propozycje  komisji, zarówno jednej drugie 85gr.

 Od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynku mieszkalnego lub ich  części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej od jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej, tutaj  stawka w tym roku 22  zł. Górna stawka w ministra finansów 25,74 i propozycje wójta 23 zł i propozycje zarówno jednej drugie  komisji 23 zł.

Następnie budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotów kwalifikowanym  materiałem siewnym  od jednego metra kwadratowego powierzchni stawka w tym roku  8 zł, górna granica 12, 04,  propozycja wójta 9 zł jej propozycje komisji jednej drugiej 9 zł.

W pkt 4  budynki związane z udzielaniem zdrowotnej w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń od  jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej stawka w tym roku 4,80. Górna granica ministra finansów 5,25, pozycja wójta  5 zł i propozycje komisji równe 5 i 5.

Pozostałe budynki w tym zajęte prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności  pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od jednego metra powierzchni użytkowej stawki tegoroczne 4,20, górna granica ministra finansów 8,68, propozycja wójta 5 zł i propozycje zarówno jednej drugiej komisji 5  zł.

Podatki od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i  budynków od jednego metra kwadratowego powierzchni w tym roku 70 groszy górna granica stawek ministra finansów 1,03 grosze, propozycja wójta 80 gr i propozycje komisji jednej drugiej 80gr.

Kolejny podatek od gruntów pod  wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi z jezior zbiorniki sztuczne oj 1 hektara powierzchni i tutaj mamy stawkę  tegoroczną 4,60. Górna stawka ministra 5,17, propozycja wójta 4,80 i propozycje komisji 4,80 jednej i drugiej  komisji.

Kolejny podatek od gruntów pozostałych od jednego metra do tego powierzchni w tym roku  0,25 gr. Górna stawka 0,54, propozycja Wójta 0,30 i propozycje komisji jednej i drugiej 0,30 groszy.

Od gruntów, grunty  niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji  i stawka tegoroczna 3,10 zł. Górna  stawka ministra 3,40,  propozycja wójta 3,20 i oczywiście propozycje obydwóch komisji 3, 20 zł i kolejny podatek od  budowli, to jest 2% od wartości i tutaj już to jest niezmienne od szeregu lat a więc  2% górnej granicy stawki tegoroczne propozycja i propozycje komisji.

Wobec powyższego Bardzo proszę, kto z państwa radnych  za tymi stawkami proszę o podniesienie ręki do  góry. Dziękuję mamy tutaj większość. Kto jest przeciwny radny Mendyk radny  Garstecki, kto się wstrzymał, nie ma. Mamy 13 radnych za stawkami i dwóch radnych  przeciwnych. Wobec powyższego pozwolę sobie odczytać uchwałę.

Następnie Przewodniczący Rady  odczytał projekt uchwały.

p. Przewodniczący Rady - wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki  i przyciśnięcie  przycisku. Kto z Państwa jest przeciwny radny Mendyk, radny Garstecki i pozostali radni za.  W głosowaniu brało udział  15 radnych, głosów za 13, i 2 głosy przeciwne. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych 13 głosami „za” (Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura,  Marian Rajek, Janusz Woźnica) i 2 głosami przeciw (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki), podjęła uchwałę nr XIX/192/2021 Rady Gminy w Połajewie z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do naliczenia podatku rolnego na 2022 rok.

 

p. Przewodniczący – kolejny projekt uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do naliczenia podatku rolnego na 2022 rok, z mojej wiedzy z posiedzeń komisji. Na komisji kultury była propozycja w większości radnych 45 zł, natomiast na komisji budżetowej, rolnictwa było 4 głosy za 44 zł. Dlatego też musimy rozstrzygnąć, która stawka będzie brana pod uwagę do dzisiejszej uchwały. Dalej idącą stawką jest większość a więc 6 osób  było za 45 zł, 4 osoby za 44 zł. Wobec powyższego głosujemy najpierw tą wyższą stawkę 45 zł. Jeżeli większość będzie za tą stawką, to nie głosujemy drugiej propozycji. Wszystko jasne?

Wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za stawką 45 zł do podatku rolnego na 2022 rok. Bardzo proszę o podniesienie ręki do góry. A więc jak wspomniałem przed głosowaniem, większość jest 9 osób i reszta osób można powiedzieć, że jest przeciwna.

Radny Garstecki – tego Pan nie wie, zagłosować proszę.

p. Przewodniczący  – ale co tu mam głosować, kto jest przeciwny? Mendyk, Garstecki, Lubkowski, Chmura, Woźnica, Borrmann. Dziękuję bardzo.

 

Następnie Przewodniczący Rady  odczytał projekt uchwały.

p. Przewodniczący Rady - wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną uchwałą? proszę o podniesienie ręki  i przyciśnięcie  przycisku. Kto z Państwa jest przeciwny? Te same osoby. Uprawnionych do głosowania 15 radnych, głosów za 9, głosów przeciwnych 6. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych 9 głosami „za” (Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak,  Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Przemysław Brąberek, Marian Rajek) i 6 głosami przeciw ( Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Jerzy Borrmann Andrzej Lubkowski Łukasz Chmura, Janusz Woźnica) podjęła uchwałę nr XIX/193/2021 Rady Gminy w Połajewie z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie  obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do naliczenia podatku rolnego na 2022 rok.

 

Uchwała stanowi załącznik nr3 do niniejszego protokołu.

 

Ad.6.  Zmiany w uchwale budżetowej na rok 2021.

 

Uchwała w sprawie zmian w uchwale budżetowej na rok 2021.

p. Przewodniczący - przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji. Zmiany w uchwale budżetowej na rok 2021. Myślę, że od komisji się pozmieniało co nieco.  Bardzo  proszę panią Skarbnik o przedstawienie  tych zmian.

p. Skarbnik  - budżet, do zmian w budżecie została  wprowadzona korekta w zakresie dochodów, wydatków oraz dochodów i wydatków zleconych, to jest załączniki nr 1, 2  i 3. Zwiększenie o kwotę 4300 zł w rozdziale 85502 świadczenia rodzinne, stanowiącą wpływy ze zwrotów  nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych wraz z odsetkami.

Zwiększenie o kwotę 596 188  zł, stanowiące środki na uzupełnienie subwencji ogólnej w 2021 roku w dziale 758 rozdziale 75802 różne rozliczenia. Zwiększenie o kwotę 83, 66 zł w  rozdziale 85503 Karta Dużej Rodziny stanowiącą dotację celową na realizację  zadań związanych z przyznawaniem Karty Dużej Rodziny, ponieważ wspomniana dotacja jest zadaniem zleconym konieczne jest wprowadzenie załącznika  nr 3 prezentującego dochody i wydatki zlecony, tego załącznika nie mieliście państwo w pierwotnej wersji zmian w uchwale budżetowej. Ponadto w załączniku dochodowym wprowadzona została korekta planu dochodów w zakresie działu 010 rozdziału 01010 w paragrafie 097,  wpływy z różnych dochodów dotyczące między innymi zwrotu z podatku VAT.  Po zmianie łączna kwota zmniejszenia wyniosła  327 145 zł oraz korekta w dziale 756 rozdziale 756 15 w paragrafie 031 wpływy z podatku od nieruchomości  zmniejszenie planu o kwotę 319 311, 81 zł.

W załączniku nr 2 dotyczącym wydatków  wprowadzone zostały zmiany dotyczące omówionych wcześniej dochodów to jest w rozdziale 85503 Karta Dużej Rodziny zwiększono plan o 83,66 zł na wynagrodzenia. W rozdziale 85502 świadczenia rodzinne zwiększono plan o 4300 zł na zwroty  nienależnie pobranych świadczeń. Ponadto na poszczególne działy, rozdziały rozdysponowane zostało zwiększenie subwencji ogólnej w kwocie 596188 zł.   Dodatkowo  wprowadzone zostały na wniosek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przesunięcia w planie rozdziału  85501 świadczenia wychowawcze. Wprowadzono  również korektę wydatków w dziale 851 rozdziale 85154 przeciwdziałanie alkoholizmowi, to  jest zmniejszenie wydatków o 16800 zł mające na celu dostosowanie planowanych wielkości wydatków w dziale do kwoty  funduszowanych dochodów przeznaczonych na te zadanie.  Powyższa kwota została przesunięta między innymi na wydatki dotyczące obiektów  sportowych oraz wydatki dotyczące rady gminy. Omówione zmiany wpłynęły na wielkości kwot przywołanych w treści uchwały i  tak plan dochodów zostaje zmniejszony o kwotę 125 516,52 zł do kwoty dochodów  36 986 014, 16  zł  natomiast plan wydatków został zmniejszony o kwotę  2 839 140,71 zł do kwoty ogółem 40 137 428, 16 zł. Powyższe zmiany nie  miały wpływu na treść w pozostałych załącznikach do uchwały. Natomiast  wprowadzenie załącznika dotyczącego zadań zleconych przesunęło numerację w pozostałych załączników treści uchwały. Dziękuję.

p. Przewodniczący -  Dziękuję  pani  skarbnik za przestawienie tych zmian do zmian, czy jakieś pytania do tego projektu uchwały? Nie widzę. Wobec powyższego pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady  odczytał projekt uchwały.

p. Przewodniczący Rady - wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki  i przyciśnięcie  przycisku.  W głosowaniu brało udział  15 radnych, głosów za 15, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura,  Marian Rajek, Janusz Woźnica) podjęła uchwałę nr XIX/194/2021 Rady Gminy w Połajewie z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie  zmian w uchwale budżetowej na rok 2021.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 7 Zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2021-2033.

p. Przewodniczący Rady –  mamy kolejny projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2021-2033. Bardzo proszę p. skarbnik o przedstawienie tych zmian od komisji.

p. Skarbnik – omówione zmiany budżetowe odnoszą się do kwot wskazanych w załączniku nr  1  WPF-u  w kolumnie dla roku 2021, zmiany wprowadzono w wierszach i w pod wierszach dotyczących dochodów  ogółem, dochodów bieżących, dochodów z subwencji ogólnej, a także w wydatkach ogółem i wydatkach bieżących.  Natomiast przesunięcie zadań  majątkowy to jest modernizacja stacji uzdatniania wody w Młynkowie oraz rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Krosinie na rok  2022 spowodowało, że przychody to jest pożyczka zostanie zaciągnięta w roku 2022 w kwocie 1 859 286 zł  wiesz 4.1, a  planowany termin rozliczeń zadań, otrzymania dofinansowania i spłaty pożyczki oszacowana na rok 2023 jest  to uwzględnione wiersza 1.2.2 oraz wiersze 5.1 i 5.1.1.

W związku z powyższym skorygowane zostały wiersze od 9.2  do 9. 4. 1.1 w latach 2022 i 23 określające kwoty dochodów i wydatków na realizowane zadania  z udziałem środków unijnych. Ponadto wyjaśnienia zostały dostosowane do wielkości wykazanych w poszczególnych latach prognozy. Natomiast w załączniku  dotyczącym przedsięwzięć nie wprowadzono zmian. Dziękuję.

p. Przewodniczący -  Dziękuję bardzo pani  skarbnik za przestawienie. Czy  są jakieś pytania ?  Jeżeli nie, to pozwolę sobie odczytać projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady  odczytał projekt uchwały.

p. Przewodniczący Rady - wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki  i przyciśnięcie  przycisku.  W głosowaniu brało udział  15 radnych, głosów za 15, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Sylwia Skrzypek, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura,  Marian Rajek, Janusz Woźnica) podjęła uchwałę nr XIX/195/2021 Rady Gminy w Połajewie z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie  zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2021-2033.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 8  Podjęcie projektów uchwał.

 

Uchwała w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości Połajewskie Huby, występującej jako część wsi Krosin.

p. Przewodniczący Rady – przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji – mamy pkt 8 przyjęcie projektów uchwał.  Tak jak mamy na tabletach pierwsza  uchwała w sprawie nazwy Huby Połajewskie.  

Było to tematem obrad komisji, czy są jakieś pytania, co do tego projektu uchwały?  Jeżeli nie, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W głosowaniu brało udział 15 radnych, głosów za 15. A więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann,  Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek, Janusz Woźnica) podjęła uchwałę nr XIX/196/2021 Rady Gminy w Połajewie z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości Połajewskie Huby, występującej jako część wsi Krosin.

Uchwała stanowi załącznik nr  6 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości mienia komunalnego we wsi Połajewo.

Przewodniczący Rady Gminy – kolejny projekt uchwały w sprawie  zbycia nieruchomości we wsi Połajewo. To też było tematem obrad komisji, czy są jakieś pytania przed podjęciem uchwały?  jeżeli nie pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały. Radny Borrmann.

Radny Borrmann – kto będzie rozbierał ten budynek, na komisji było mówione, że miało być posiedzenie między stronami, kto będzie ten budynek rozbierał? Dziękuję.

p. Wójt – jest uzgodnione, że będziemy wyceniali w takim stanie jak jest, czyli nie będzie rozbierany budynek przed sprzedażą.  

p. Przewodniczący – dziękuję bardzo, jeżeli nie  ma dalszych pytań, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. Przewodniczący - wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za odczytaną  uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

 brało udział 15 radnych, głosów za 15. A więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk,  Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek, Janusz Woźnica) podjęła uchwałę nr XIX/197/2021 Rady Gminy w Połajewie z dnia 9 listopada 2021 r.  

sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości mienia komunalnego we wsi Połajewo.

 

Uchwała  stanowi  załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie  przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Połajewo.

p. Przewodniczący Rady –kolejny projekt uchwaływ sprawieprzyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Połajewo.

To też było tematem obrad komisji. W związku z  powyższego moje pytanie, czy są jakieś pytania przed uchwaleniem.Nie widzę. Mamy projekt uchwały, mamy załącznik regulamin. I oczywiście uzasadnienie. Wobec powyższego pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W głosowaniu brało udział 15 radnych,  za 15, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 15 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Krzysztof Mazur, Zbigniew Schoenfeld, Jeneralczyk Grażyna, Sylwia Skrzypek, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek,  Łukasz Chmura, Marian Rajek) podjęła uchwałę nr XIX/198/2021 Rady Gminy w Połajewie z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawieprzyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Połajewo.

 

Uchwała stanowi  załącznik nr  8  do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Połajewo w zakresie wybranych obszarów etap III.

p. Przewodniczący – przystępujemy do kolejnego projektu uchwały ostatniego już w  dzisiejszym porządku obrad, jest to uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Połajewo w zakresie wybranych obszarów etap trzeci. Ja tu mogę dopowiedzieć tyle, że  na komisji jednej, drugiej był opiniowany ten projekt. Jeżeli radni zauważyli mamy dzisiaj tylko jeden  załącznik, drugi załącznik został wycofany, ponieważ wnioskodawca miał dopełnić  formalności, dostarczyć w pewnych jeszcze tutaj wyjaśnień do urzędu, w tym czasie od komisji do  dzisiaj raczej nie było to w stanie, aby tego dokonać dlatego procedujemy tylko jeden załącznik konkretnie  chodzi o ulicę Szamotulską,  natomiast ten drugi załącznik, który był wiadomo z wsi Krosinek po prostu jest dzisiaj też jakoby wycofany. Jak widzimy dotarła tu mieszkanka, sąsiadka wnioskodawcy, tyle co mi wiadomo pani B i chciałaby  swoje jakieś tutaj przedstawić argumenty tak? bardzo proszę.

 

… … Dzień dobry Państwu. Bardzo dziękuję panu przewodniczącemu za udzielenie głosu  i tutaj możliwość wypowiedzenia się w kwestii, która bardzo ścisły sposób mnie dotyczy, gdyż przekwalifikowanie działki  mieszkaniowej na usługową i ma związek ze mną taki, że jestem w bezpośrednim sąsiedztwie z tą działką. Mało  tego dojazd do działki przebiega przez posesję, której jestem współwłaścicielem i która jest właśnie działką mieszkaniową, może się przedstawię nazywam się … … i właśnie od 21 lat zamieszkuje przy  ulicy Szamotulskiej … Szanowni państwo przepraszam za wszelkie potknięcia, bo przy  takim gremium jeszcze nie występowałam i za emocjonalny charakter wypowiedzi, ale ta sprawa jest na dzisiaj dla mnie  sprawą priorytetową,  ponieważ dotyczy mojego codziennego funkcjonowania, życia i życia mojego dziecka. 10 lat temu, 11 lat  temu nieruchomość jako najemca, jako pracownik Szkoły Podstawowej w Połajewie drogą bez przetargową i wówczas w ówczesnym akcie  notarialnym, który otrzymałam i podpisałam był wyraźny w wpis, iż wszystkie trzy działki, które zostały wtedy podzielone z  jednej posesji na użytek właśnie tej sprzedaży są działkami o charakterze, tereny zabudowy jednorodzinnej i mieszkaniowej. No nie  zmienia się zasad gry w trakcie jej trwania, gdybym w trakcie zakupu wiedziała, że to będzie działka  usługowa z warsztatem bynajmniej, najpewniej takiej działki bym nie zakupiła,  ponieważ nikt na posesji nie chciałby mieć  takiej usługi, o tak wysokim stopniu uciążliwości.

Może zacznę od początku kiedy, ten budynek był na etapie budowy,  na etapie wznoszenia nie wnosiłam żadnych roszczeń do nadzoru, jak to się potocznie mogli, dlatego że w  dokumentach, które otrzymałam od instytucji miałam jasno wskazane,  że  budynek ten będzie  budynkiem garażowo gospodarczym.  No tym nie mniej dużo osób tutaj  mnie zaczepiało życzliwie mówiąc czy wiem,  że pod nosem buduje mi się warsztat. Pytałam kilkakrotnie sąsiada,  czy to będzie warsztat, zawsze zapewniał mnie,  że to nie będzie warsztat, tylko będzie to na pewno garaż na dwa auta. Mimo dociekliwości dlaczego jest kanał,  dlaczego jest takie duże poddasze, uzyskiwałam no odpowiedzi  niestosowne, nie będę cytować,  co tam sąsiad ma zamiar  robić.

Mam tutaj proszę państwa dokument, tutaj do wglądu gdyby państwo chcieli, to tego  nie będę tutaj  prezentować, bo to są dane wrażliwe,  nie mogę od kilku lat a właściwie od sześciu, siedmiu lat dogadać  się z sąsiadem, porozumieć się w sprawie warsztatu, ponieważ moje argumenty dotyczące tego że łamany są moje prawa  własności, wspólnej własności, także prawa sąsiedzkie, nie docierają do rozmówcy.  

Mało tego działalność zatacza coraz większe kręgi,  w ostatnich miesiącach właściciel warsztat wynajął również, czy jak to nazwać od sąsiada obok, część posesji, gdzie  stoi kilka samochodów, więc ta działalność cały czas się rozrasta.

Jestem tutaj dlatego, że uważam, że dotyczy mnie  ta sprawa bezpośrednio z dwóch powodów właśnie dlatego, że jest tutaj prawo sąsiedzi, ani zakład kosmetyczny, tylko miejsce, gdzie się naprawia samochody, wykonuje  czynności jakie Państwo wiedzą, które, w których używa się różnych maszyn, sprzętów o wysokim natężeniu hałasu. Ten hałas  uniemożliwia nam, mnie i mojemu dziecku normalne funkcjonowanie i korzystanie z działki w takim sensie do jakiej  jest przeznaczona, czyli, żeby aby mieszkać spokojnie.

Dom powinien być jakąś, jakimś poczuciem bezpieczeństwa, jakąś oazą, miejscem, gdzie wracamy  po pracy i się wyciszamy, odpoczywamy, tymczasem nie da się odpoczywać nawet w domu, ponieważ nawet  przy zamkniętych oknach, chodź mam aluminiowe, są dość szczelne, słychać bardzo głośne dźwięki w miesiącach jesiennych, letnich i  wiosennych, przy otwartym oknie nie da się funkcjonować, nie wspomnę o fakcie, że nie możemy usiąść nawet  w ogródku pod altanką,  odpocząć, ponieważ to jest taki hałas, no że po prostu nie da się wysiedzieć, więc uciążliwość jest bardzo wysoka.

 Drugim argumentem jest fakt bardzo ważny, gdyż położenie działki jest dość osobliwe i nietypowe, iż aby dojechać do usługi  trzeba przejechać przez moją działkę, która jest moją współwłasnością, nie jak to większość mieszkańców myśli, ponieważ patrząc, to się obserwuje,  myśli, że ja mam,  że sąsiad udziela mi tak zwanego prawa przyjazdu na zasadzie służebności, nie jest  tak proszę państwa, ja jest właścicielem tej, współwłaścicielem i mam jednakie prawa jak długi właściciel, o  tym właściciel warsztatu  zapomniał i nie wziął tego pod uwagę Mało tego od początku celowo wprowadzanie w błąd. Tak jak  powiedziałam wcześniej, nie mogę się porozumieć z sąsiadem w tej kwestii, nie możemy tam normalnie funkcjonować.

Dlaczego  teraz dopiero się za to zabieram, bo trzeba znaleźć w sobie siły, żeby wejść na jakąś drogę urzędową, prawną,  poza tym nigdy nie byłam sąsiadką, która robiła jakieś histerie, awantury z powodu tego co się tam dzieje,  ale sąsiad tego  nie docenia, tylko coraz bardziej wdeptuje mnie w ziemię.

W związku z tym musiałam znaleźć w sobie siły.  Chodzę już koło tego tematu 2 lata,  poczynając od porad prawnych, będąc również w instytucji Nadzoru Budowlanego. Mimo iż  sąsiad cały czas mnie zapewnia że wszystko ma legalnie, to jednak okazuje, o czym wiedziałam,  ale chciałam mieć po prostu potwierdzenie na piśmie odpowiednich instytucji, że jednak nie jestem w zgodzie z  prawem, działalność tego warsztatu, ponieważ budynek jest budynkiem  garażowo-usługowym, natomiast działka jest z działką mieszkaniową i drodzy państwo tak jak powiedziałam, nie mogę tutaj porozumieć  się w tej kwestii i moimi argumentami dotrzeć do właściciela warsztatu, dlatego wstąpiłam na drogę urzędową i  złożyłam wniosek do nadzoru budowlanego o przeprowadzenie właśnie kontroli w sprawie tego iż budynek ten nie jest  użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, ponieważ jest budynkiem garażowo usługowym, przepraszam garażowo gospodarczym a nie usługowym. Otrzymałam pismo  od nadzoru w którym trzykrotnie jest wspomniane, iż wyraźnie w dokumentach tej instytucji budynek ten jest budynkiem gospodarczo  garażowym i na etapie pozwolenia projektu budowlanego i na etapie zakończenia projektu, wyraźnie tutaj został ten budynek oddany  do użytku jako budynek  gospodarczo garażowy.

 Bardzo proszę tutaj do  wglądu jeżeli państwo są zainteresowani, mogą przejrzeć i  podać dalej. Lubię mieć potwierdzenie w prawej i na piśmie dlatego żeby nie być gołosłowną i ponieważ jestem  uczciwa proszę mogą państwo zajrzeć, iż budynek nie działa zgodnie ze swoim  przeznaczeniem. Nadto chce państwu przedstawić mapkę, która pokazuje położenie gruntu, z której jasno wynika jak już powiedziałam,  że aby dojechać do usługi, należy przedostać się przez działkę, która jest działką mieszkaniową i której  jestem współwłaścicielem.

Nie wiem jak sąsiad jeżeli nadal warsztat będzie działał  zamierza dowozić auta powypadkowe do naprawy i jaką drogą będą dostawać się klienci, nie wiem, czy  drogą lotniczą, ale mojej zgody na to aby tutaj tą drogą docierali klienci do warsztatu, mojej zgody na  to nigdy nie było proszę państwa i nie  będzie, to jest oznaczone, napisane, własność warsztat, gdzie to  jest  usytuowana, to jedno jeszcze poproszę.  Dziękuję.

Myślę, że jest to dość ważny i  przekonujący argument, bo tak jak powiedziałam, ta działka jakby  ta posesja nie jest wyłączona własnością właściciela warsztatu. Ja jestem jej  pełnoprawnym  współwłaścicielem, także tutaj  wyraźnie widać jeżeli ktoś jeszcze z państwa nie ma, że ta działka, którą pokazuje  pan B. tak, to jest działka tutaj cała wjazdowa, możemy tak sobie robocze określić, której ja jestem  współwłaścicielem i podkreślam, nie ma, nigdy nie było, nie ma i nie będzie mojej zgody na  to aby ta działka służyła celom usługowym, ponieważ sąsiad jak państwo widzą tak umiejscowił warsztat, że gdyby był uczciwy,  postawił go na tyle budynku i auta stałyby na jego posesji,  a tak wykorzystał działkę której jest współwłaścicielem na  wyłączny użytek, który służy klientom i parkingowi dla samochodów powypadkowych.

Proszę państwa jeżeli kogoś nie przekonuje czynnik tzw. ludzki znalazłam poparcie dla swoich argumentów w  prawie, nie jestem znawcą prawa, nie jestem prawnikiem, znam prawo tylko wąskim jego przekroju prawo oświatowe, ale umiem proszę państwa myśleć logicznie i czytać ze zrozumieniem i wiem nawet nie szukając potwierdzenia w prawie, ale myśląc  logicznie, że cały czas moje  prawa sąsiedzkie i prawo do współwłasności są niestety  łamane,  więc tutaj proszę państwa proszę jeszcze o chwilę  cierpliwości, prawo sąsiedzkie, prawo współwłasności określa kodeks cywilny. Prawo sąsiedzkie nie jest zbyt rozbudowane właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu  swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Społeczno-gospodarcze przeznaczenie nieruchomości, moja działka, to jest działka mieszkaniowa. Tak  jak powiedziałam wcześniej, nie będę się rozgadywać, nie da się tam normalnie funkcjonować w takim hałasie. Jak było nauczanie zdalne prowadziłam lekcje z domu i mój syn musieliśmy cały czas siedzieć przy zamkniętych oknach, bo hałas skutecznie  nas zagłuszał.  A tak jak powiedziałam na co dzień nie da się tam w ogóle funkcjonować. Jeżeli chodzi o łamanie prawa współwłasności, także jeszcze wrócę do poprzedniego punktu podkreślę, że jest to działalność wysoce  uciążliwa. Jeżeli  chodzi o prawo współwłasności, to jedną z trzech nadrzędnych cech współwłasności jest taka cecha że,  współwłasność jest nie podzielnością, jest niepodzielna. Przejawia  się to w tym, że każdy ze współwłaścicieli ma równe prawa  do nieruchomości.  Nie  ma wyznaczonych, wydzielonych części, gdzie jedna osoba może sobie pożytkować tak jak chce i  tak jak powiedziałam do całej nieruchomości w naszym przypadku obydwoje współwłaścicieli mają jednakie prawa, to prawo  cały

czas jest mi odbierane, ponieważ działka jest przeznaczona na postój samochodów powypadkowych, zastawione jest całe podwórze. Teraz  oczywiście nie ma aut, sąsiad chce też zdjąć szyldy, informując mnie, że nadzór mu nic nie zrobi, ponieważ  działalności już nie ma, także jakby dzisiaj  Państwo jechali ulicą Szamotulską, tam już nie ma samochodów, ale normalny widok jest inny, który tam się toczy od  sześciu lat.

 Drodzy państwo, jaka tutaj jest uciążliwość związku z tym, że nie mogę korzystać ze swojej działki,  za którą zapłaciłam, od której płacę podatek a na której sąsiad się wzbogaca, broń Boże nie chodzi  mi o żadne pieniądze, ani dobra materialne, nigdy nie czerpałam pożytków materialnych z tego, że sąsiad zrobił  sobie parking z działki, której jestem współwłaścicielem. Trzy razy byłam u niego na usłudze mechanicznej ale za wszystko należycie  zapłaciłam, tyle ile miałam wskazane i nigdy sąsiad nie przeprosił mnie za to, że mam utrudnienia w  związku z warsztatem, nigdy nie podziękował mi za to, że jestem tak wyrozumiałą i nie konfliktową sąsiadką, wręcz przeciwnie  nie potrafi tego  docenić.

Jeżeli chodzi o auta, które zostawiają posesję, umożliwiają mi one,  nienormalne korzystanie z posesji codzienne, to  znaczy ja muszę się proszę państwa prosić o przejazd na własnym podwórku obcym  ludziom. Słyszę zdania typu od właściciela warsztatu wciskaj się, faktycznie muszę się wciskać i manewrować 10 razy,  żeby wyjechać z podwórka. Niektórzy klienci warsztatu  kierują wobec mnie niestosowne  komentarze, obrażają mnie a nawet mi grożą, kiedy jeszcze nie postawiłam płotu dzielącego nasze dwie posesję, a zrobiłam to  tylko

Dlatego, że sąsiad łamie nawet prawo mojej prywatnej własności. Przyszedł mnie poinformować, że on o to tutaj  wymyślił ze swoim pomocnikiem, iż na mojej posesji tam i tam będą stały auta, gdyż on już  się nie mieści.Więc proszę  państwa jak się wypłakałam to po  tygodniu płot już stał. Koszt tego płotu wyniósł 3000 zł, musiałam go postawić, nie tylko z powodu tego niestosownego  pomysłu sąsiada, który nie wie, co to  znaczy prawo do własności nie rozumiesz, że to nie jest mój przywilej, a  nie moje widzimisię, tylko to jest moje prawo, również dlatego, że klienci warsztatu na mojej posesji wstawiali auta. Z  okna miałam widok lawet, każdy robił tam co chciał. Krótko mówiąc musiałam się chować we własnym  domu, bo nie mogłam być na własnym podwórku. Moje  dziecko też nie mogło korzystać z podwórku, bo  mówiło, że się wstydzi,  bo jest pełno obcych panów, on nie  może wyjść na swoje podwórko, tak było proszę państwa przez kilka lat, aż sąsiad nie wbił mi  ostatniego gwoździa do trumny, jak to się mówi i postawiłam płot,  na który musiałam wydać 3000, gdyby nie było warsztatu, płotu bym  nie  stawiała.

Proszę państwa. Jeżeli chodzi o te auta, to tak jak powiedziałam, ja się muszę prosić o  przyjazd. Nie  mogę wyjechać z posesji, to jest nieważne w jakim celu wyjeżdżam. O jakiej porze roku, dnia i  godzinie. Moim prawem jest, że ja mam przejazd przez swoją posesję, do własnej  nieruchomości. Tymczasem  muszę wysłuchiwać tekstów od obcych ludzi, typu, podkreślę, że najczęściej są to ludzie obcy, bo ludzie, którzy w Połajewie mnie znają, no to wiedzą jaka sytuacja. A o co jej właściwie chodzi, a czy ja nie mogę zaczekać pół  godziny,

takich rzeczy muszę wysłuchiwać. No i muszę czekać, no bo cóż może kobieta delikatnej konstrukcji  w zestawieniu z mężczyznami, no nic nie ma do powiedzenia. Kiedy  jeszcze nie było płotu wróciłam  ze szkoły, pewnego dnia w pracy, na moim podwórzu, którego jestem wyłącznym właścicielem stała laweta i przy moim aucie  zrzucono samochód, no taki, wiedzą panowie tutaj bardziej, powypadkowy, gdzie ten przód był uciętym, powiedziałam  do tegoż

pana, który przyjechał lawetą, iż jeżeli zniszczy mi auto, to będzie ponosił koszty naprawy tego  auta. Pan powiedział do mnie a właściwie groził mi, że jeśli mi się coś nie podoba, to mogę  się szybko znaleźć w szpitalu. Powtórzył to trzykrotnie, więc nawet miałam groźby z tytułu tego,  że w moim sąsiedztwie jest  warsztat.

Proszę państwa, nikt nie  wjeżdża już do mnie na posesję z odwiedzających mi osób, ani rodzina, ani przyjaciele, ponieważ nie ma miejsca, nawet jakby  jakaś kobieta chciała się zadać, to pewnie myśli o tym, że nie wyjedzie stamtąd, więc parkują wszyscy  koło kościoła albo naprzeciwko pod barem, chociaż tam jest zakaz parkowania, bo tylko dla klientów, więc nikt  nie może do mnie wjechać.  Ja gdy skądś wracam, zadaje się na zakręt,  żeby wjechać na posesję stoi laweta, lub jakiś inne samochody zastanawiające wjazd. Muszę  czekać na szosie, jest to  niebezpieczne. Na  szosie często, jest to droga, na której jest duże natężenie ruchu.  Na  szosie często stoi laweta  też zakłócając bezpieczeństwo ruchu.  Muszę  się prosić, jeżeli ma przyjechać do mnie jakiś pojazd większego typu na  przykład z węglem, czy z drewnem muszę już prosić wcześniej właściciela warsztatu, że o to proszę o  odstawienie aut, bo do mnie ktoś ma zamiar przyjechać.  Jak robiłam remont pokoju, panowie  pracujący przy  remoncie z ulicy z busa nosili 3-metrowe płyty gipsowe, ponieważ nie można było wjechać na posesji i  tak jest proszę państwa cały czas, a więc moje prawo współwłasność zostało mi całkowicie odebrane, ponieważ właściciel  warsztatu zagospodarował tą przestrzeń wyłącznie dla swojego  użytku. Na  potwierdzenie swoich  słów, na potwierdzenie swoich  słów przygotowałam dla państwa kilka zdjęć, ponieważ ktoś mądrzejszy ode mnie mi poradził że jeżeli chce wstąpić  na drogę urzędową, to powinnam dokumentować, dobrze mi ktoś  doradził, zdjęcia pokazujące, że sąsiad zagospodarował przestrzeń tylko dla swojego  użytku,

że nie mam swobodnego przejazdu. Tutaj próbuję wyjechać pani nie wie z góry czy ma w  lewo, czy w prawo żebym ja się zmieściła. Poproszę następne zdjęcie Panie  B. proszę tutaj ja chcę wyjechać, stoi kolejne auto, nie mogę wyjechać, to jest codzienność, to nie są  jakieś pojedyncze przypadki proszę państwa, to jest codzienność, nikt nie myśli o tym, że  ja będę chciała dokądś wyjechać, po prostu mam się poruszać, chyba autobusem, nie  wiem.

Proszę zobaczyć zastawiona posesja, to powinnam się cieszyć, bo jest przejazd i nie muszę się wcisnąć,  cytuję. Tutaj proszę państwa, ta laweta stała wieczorem dwie godziny, też nie mogłam wyjechać w pilnej sprawie,  ponieważ dwie godziny stała laweta na podjeździe, ta sama laweta, tutaj też tutaj też proszę państwa z drugiej strony zdjęcia jako dowód no nie można wyjechać z posesji,  ani do niej się  dostać, zastawiona  posesja. Tutaj też ktoś z tobą na środku, nie myśli o tym, że ktoś będzie chciał  wyjeżdżać.

Właściciel warsztatu, nie instruuje i nie upomina klientów, że stają na drodze przejazdu, tutaj ktoś też stanął na środku no bo po co na  boku, to jest tylko droga do warsztatu. Tutaj kolejne zostawione auta jak państwo widzą są różne pory  roku.

Tutaj proszę zobaczyć, no nie wiem jak ja mam manewrować, żeby wyjechać, ale takich zdolności jak póki co nie mam, póki co jeżdżę tego w koło komina i zresztą nie muszę, dlatego że ktoś odbiera mi  prawo przemieszczania się po swojej działce. Następne  zdjęcie możemy pokazać to jest samo, tutaj proszę państwa też miałam wyjazd, ten niebieski Peugeot jest mój. Z perspektywy kierowcy wydawało mi się,  że nie zmieszczę się, bo tam jeszcze jest otwarta brama, której nie widać, więc stała laweta i  było znowu pakowane auto, więc weszłam zdenerwowany i zrobiłam zdjęcie, po  prostu.

Tutaj  proszę państwa wracam z niedzielnego spaceru z lasu i nie mogę wjechać na posesję, gdyż  nawet w niedzielę stoi na podjeździe laweta i jest spakowane auto i znowu stoję na ulicy i  czekam, aż mnie ktoś z tyłu bąbnie za  przeproszeniem.

Tutaj z ostatnich dni, może pan troszkę przybliżyć, bo już się samochody uszczupliły, ale znowu jakiś  bus zastawia mi przejazd i to poproszę państwa  podkreślam, to nie są zbierane tylko na okazję do potrzeby chwili, bo zbierałam te dowody do sądu, nie  tutaj do państwa.

To jest moja codzienność od sześciu lat i w takiej codzienności ja muszę funkcjonować, więc osoby,  które tutaj oczywiście nie mówi że broń Boże ktoś z państwa, osoby które uzurpowały sobie prawo, aby  tutaj  mnie oceniać w tej kwestii, a nie mają żadnego związku z tą sprawą, dedykuję tym  osobom pytanie, żeby sobie właśnie zapytały samej siebie czy chciałoby tak żyć na co dzień takim hałasie i  na takim  podwórku?

Podkreślę pokazując postawy sąsiada, że od początku łamane jest prawo współwłasności poprzez to, że samowolnie  wybił schody,  zaraz państwa tu bliżej zobaczą na posesji, która jest usytuowana właśnie na wysokości mojej działki  zakupił nieruchomość z wejściem od strony szamotulskiej, natomiast samowolnie wybił sobie wejście od podwórza, by jemu było  wygodniej w ten sposób zmieniając zakres korzystania z mojej działki i sposób jej  użytkowania i znaczący sposób mnie  ograniczając.

Oczywiście  widzą państwo,  że to jest zdjęcie z perspektywy moich schodów, obok są schody sąsiada, które widać, warsztat jest u mnie  na wyciągnięcie ręki z budynku mieszkalnego, to jest płot, który musiałam  postawić.

Wybicie  schodów samowolne bez mojej zgody na części wspólnej, znowu to jest łamanie prawa takiego, że  sąsiad zagospodarował  tę część na własny użytek i łamie moje prawo do jakiejś prywatności, czy intymności, bo wiadomo, że  wszyscy, którzy przechodzą do warsztatu, a nie ma właściciela, no przychodzą tutaj więc każdy staje sobie na  poręczach

wisi, ogląda, co ja robię, jak ja mieszkam i tak dale, to mi się proszę  państwa nie podoba zwyczajnie i mam do tego prawo i jeszcze proszę na to samo zdjęcie dobrze, które było to  poprzednie, tutaj proszę państwa sąsiad w związku z warsztatem, kiedy byłam w pracy, może pan przybliżyć ? jeżeli mogę prosić,  wmurował pod mój płot słupy betonowe opierające się o mój płot, kiedy wyszłam, wróciłam do domu  zdenerwowałam się i powiedziałam, że po prostu musi je usunąć, bo one są nie zgodnie z planem budowlanym  postawione i bez mojej zgody. Powiedział cytuje,  że czepiam się i przecież ta wiata, która będzie tutaj  postawiona

na słupach, zapewne ze spadem w moją stronę jak się domyślam. Tak jak ta wiatka, która dalej jest też na granicy działki, powiedział, że to będzie ….. konstrukcja, będzie wzmacniał mój płot proszę państwa i tych  słupków nie usunął do dzisiaj, to jest kolejny przykład łamania prawa.

Poproszę dalej, tutaj pokażę państwu perspektywy, absurdalne, jak to  teraz wygląda w takim stanie ja nie kupiłam działki, że obok moich schodów na mojej części jak państwo widzieli przed  chwilą są wybite schody.

Poproszę  jeszcze  na to następne zdjęcie, to bardziej  widać, no i tak to wygląda, że to jest moja część podwórza, a tutaj sąsiedzi wchodzą samowolnie.  Może to się wydawać, że to nie ma związku ze sprawą, pośrednio ma, bo pokazuje właśnie jaką  postawę ma sąsiad, że nie respektuje żadnych norm prawa ani sąsiedzkiego, ani prawa do własności. Ja w zasadzie  nie mam nic do powiedzenia w tej  kwestii.

Dziękuję bardzo za te zdjęcia. Powiem jeszcze tylko tutaj, co państwo dostali zapisy tych artykułów, że bo  tam nie  wszystko jeszcze tutaj wyświetlimy, że tutaj właśnie jest tak jak było pokazane wcześniej,  złamane  to prawo sąsiedzkie, poprzez uciążliwość tej, tego warsztatu.  Jest łamane prawo do własności, które odbiera mi w ogóle  wypowiadanie się w jakiejkolwiek kwestii, gdyż wszystko jest zagospodarowane, tak jak sąsiad w jego celach usługowych,  także proszę państwa  podsumowując, jeżeli zdarzy się tak a tutaj i teraz już wstąpiłam na tę drogę, więc się z  niej nie  cofnę, tak jak mówiłam na początku na pewno w tej kwestii nie dogadamy się z sąsiadem, ponieważ  mamy inny system wartości i jesteśmy z innej gliny ulepieni i ja nie będę przyzwalać dalej  na to, aby moje prawa były łamane.

Ja za tę działkę zapłaciłam,  ja płacę podatki, ktoś inny się na  niej wzbogaca, a ktoś odbiera mi nawet prawo przyjazdu.

 Proszę  państwa jeżeli  los nie będzie mi sprzyjał  i wszystkie instytucje i urzędy, które mają jakąś decyzyjność w swoich rękach, nie wysłuchają moich argumentów dotyczących i  budynku i działki, no to jeszcze mam takie prawo, które też mam zapisane kodeksie cywilnym przy prawie mówi o  współwłasności, że mogę podejmować wszelkie działania, które zmierzają do tego, aby walczyć o swoje prawa współwłasności.

 Ja  dzisiaj też tego prawa korzystam i na pewno również będę wnioskować do sądu o  to, aby  ta współwłasność, aby ta działka wspólna miała ustalony zakres i sposób jej  użytkowania i powtarzam, nigdy, ponieważ nie chodzi o jakiś dobra materialne że ja chcę mieć z tego jakieś pieniądze,  dla swojego zdrowia i dla  zdrowia mojego dziecka i normalnego funkcjonowania, nigdy mojego przyzwolenia na to aby moja  działka, której jestem współwłaścicielem była działką dojazdową do usługi, nigdy mojej zgody i przyzwolenia na to proszę  państwa nie będzie.

Sąsiad  już dużo lat wzbogaca się na tej działalności. Ja straciłam przez to tylko  zdrowie.

Ja się dorobiłam tylko nerwicy, ponoszę również koszty związane z warsztatem w taki sposób, że właśnie musiałam  wydać kilka tysięcy na płot.  Wydałam  już dużo pieniędzy na różne porady adwokackie, ponieważ muszę mieć potwierdzenie  w przepisach prawa i wiedzieć jak tutaj, jaką drogą iść, żeby to wszystko było zgodne z przepisami,  zgodne z przepisami  prawa.

Szanowni  państwo bardzo dziękuję za cierpliwość i za uwagę mam jeszcze gdyby tutaj  Szanowny panie przewodniczący,  gdyby była taka wola, mam również nagrania przyniosłam specjalnie głośnik, pokazujące jaka jest głośność i natężenie tych maszyn  i tego hałasu z warsztatu, czy to też ta demonstracja jest tutaj, ktoś  sobie z państwa  życzy,

żeby to pokazać też, bo tego nie da się dać w  załącznikach.

p. Przewodniczący - Ja myślę że wyjechałaś z jest taką względną pojęciem, bo na pewno nie jest cały  dzień tak? cały czas nie jest ten hałas słyszalny, bo znając warsztaty samochodowe, to one cały czas chyba nie  działają, jakieś hałasy, jakieś maszyny, to chyba w jakiś równych czasowe  przerwach jakiś tam na pewno  są tam.

…. …. Już odpowiadam panu na to pytanie warsztat działa od rana do godzin wieczornych, wiadomo, że cały czas  no wszystkie maszyny nie chodzą, ale nie znam się na nazewnictwie są też uczniowie. Jeden  wiadomo młotem  trzaska blacharskie sprawy, jakieś przykręcanie  kół  no różne sprzęty tam są i jest to, ponieważ jest to  bardzo bliskie sąsiedztwo jest ten  hałas jest do zniesienia tak mogę to ująć i nie pozwala  normalnie funkcjonować we własnym domu ani w ogródku. Ja  proszę państwa kupiłam taką nieruchomość, gdyż chce przebywać  z dzieckiem w  ogrodzie, gdyby mnie to nie interesowało, kupiłabym mieszkanie w bloku, teraz niestety to prawo mi odebrano, swobodnego wypoczynku na własnej  posesji.

Poza  tym dochodzą jeszcze klienci, jest to w przeważającej części płeć męska. Ja nie muszę wysłuchiwać  rozmów o wulgarnym natężeniu, ani moje dziecko i w ogóle nie muszę wysłuchiwać krzyków i rozmów klientów  na własnej  posesji, czyli ten element jest zbędny, p. Przewodniczący – chyba, że radni sobie życzą, żeby to odsłuchać, nie wiem.

Nie widzę, także no dziękujemy.

…… ….. dobrze, to bardzo dziękuję czy tutaj jakiś z tych dokumentów,  załączników,

będą potrzebne te załączniki do protokołu, szanowny panie przewodniczący, czy po prostu to zebrać, czy zostawić to państwu i  odbiorę po sesji.

 

p. Przewodniczący - Ja myślę, że radni tutaj zapoznali się z tymi załącznikami, tak może pani po jednym zostawić.

……. Ja zostawię, żeby nie robić zamieszania w jedno miejsce,  potem p. B. poproszę żeby zabrał, ja to potem odbiorę.  Jeszcze raz  szanowni państwo bardzo dziękuję za cierpliwość i za uwagę i za poświęcony czas.  Cieszę się, że dobrnęłam do końca bez łez. Dziękuję  bardzo.

 

p. Przewodniczący - dziękuję bardzo za  przestawienie swoich argumentów, no cóż  jeżeli są jakieś spostrzeżenia,  pytania od radnych? bardzo  proszę. Wiadomo, że dzisiaj musimy podjąć decyzję albo ją tą uchwałę podejmiemy albo nie podejmiemy nawet gdy  ją podejmiemy a tutaj słyszymy, że sprawa się toczy z różnymi instytucjami, także nawet wiadomo, że będzie  ona usługowa, a jeżeli instytucje inne podzielą to, że ta działalność nie będzie mogła tam być  wykonywana, to też to, że przekształcimy, to też nie do końca będzie, że będzie może tam  tą działalność po prostu prowadzić. Myślę, że ten argument że było  to budowane jako garaż, budynek gospodarczy, a że dzisiaj jest tam działalność wykonywana, to myślę, że to  nie jest żadna przeszkoda, ponieważ jak wiemy dużo takich budynków, gdzieś tam było pobudowanych i były przekształcone na działalność gospodarczą, także myślę, że ten argument akurat do mnie nie dociera, ponieważ no ja mam takie sytuacje, gdzieś tam jakieś pasze były sprzedawane w gospodarczych budynkach, które były przekształcone pod działalność gospodarczą, także ten argument nie,  no tutaj mówię argument taki, uciążliwość hałasu, uciążliwość  tego parkowania okej, to się zgadzamy z tym myślę tutaj wszyscy radni podzielą to, że  to jest uciążliwe, ta działalność jak długo trwa  6 lat?

….. …. 6 lat  według tego rejestru  firm.

 

p. Przewodniczący - i przez 6 lat już są te ciężkie rozmowy między sąsiadami?

….. …. -  były, ale bezowocne.

 

p. Przewodniczący -  no bo  6 lat to trwało i trwa znaczy do dzisiaj.  No trudno, to mówię ja znam jestem sołtysem  kupę lat i wiem jakie są koligacje między sąsiadami i jeżeli coś się zaczyna dziać to potem ciężko to odkręcić i myślę tutaj taki jest podobny przypadek. Ja znam przykład taki, gdzie wjazd do posesji w  Boruszynie był 4 metrowy, ale sąsiedzi się nie dogadali postawili płot na środku, znaczy jeden sąsiad płot na  środku i był problem w ogóle z wjazdem czegokolwiek, bo jeżeli się ma niecałe 2 metry wjazdu, to czym tam można jechać taczką, rowerem, maluchem ewentualnie, także no są różne sytuacje życiowe, także, myślę  że tutaj radni słuchając argumentów podejmę jakąś  decyzję w tą, czy w drugą stronę, ale ja bym chciał usłyszeć jakieś tutaj głosy z sali, żeby nie tylko ja  się tu wypowiadał w tym temacie.

Radna Jeneralczyk -  na przykład byłabym za tym, żeby dzisiaj na przykład nie głosować  tego, dopóki  się, może żeby lepiej się sąsiedzi dogadali po prostu ze sobą……..

 

p. Przewodniczący - jeżeli można Pani …. i jakie miała pani argumenty w dogadywaniu się z  sąsiadem, czego by  pani, oczekiwała od sąsiada.

….. …. Te same, które przedstawiłam  państwu, czyli, że jest hałas, że obcy ludzie są  cały

czas na posesji, że nie ma żadnej intymności, że nie mam prawa przejazdu przez własną posesję,  ale sąsiad jest nieugięty, ponieważ jego celem jest tylko to, żeby  warsztat istniał,

a moim celem jest to, żebym tego warsztatu na podwórku nie miała, więc nie ma  tutaj żadnego pośredniego  rozwiązania.

Zresztą wielokrotnie mówiłam do sąsiada, aby zastanowił się i przyszedł z jakąś, jakimś  rozwiązaniem, z jakąś  propozycją, ale nigdy taka nie  padła, dawałam mu szansę, ponieważ nie wyszło nic konstruktywnego z tych rozmów, dlatego zdecydowałam się na drogę  urzędową.

 

p. Przewodniczący - bardzo proszę  radnych, a jakąkolwiek opinię, swoje  zdanie, radny Brąberek. Bardzo proszę.

Radny Brąberek – w świetle prawa budynek 6 lat  funkcjonuje nielegalnie,  ewidentnie,

usługa jest nielegalna nawet jak spróbujemy to zalegalizować, czyli procedować zmianę na usługi. Usługi  są w  okolicy, No na pewno nie uciążliwa ale jednak  są, to i tak żeby na tej konkretnej działce, cokolwiek mogą powstać, to i tak musi być  dostęp do drogi publicznej, który będzie o tylko i wyłącznie przez pani działkę a bez zgody współwłaściciela  tam

nie powstanie nowego, innego, więc zostanie ten budynek gospodarczo-garażowy który pewnie też powstał za pani z  zgodą. Podejrzewam, że nic innego tam nie powstanie, wszystkie samochody które parkują tam patrzę na te zdjęcia  też  parkują nielegalnie, są odległość od granic od innych sąsiadów tez 3 metry od granicy, 7 metrów od  okien, jest dużo czynników których jest bardzo wątpliwych.  Poszło  już tak daleko że nadzór i tak dalej no to ewidentnie  jest to niezgodne  z prawem budowlanym. Tyle z mojej strony, możemy próbować procedować to, żeby urbanista się określił na tym etapie każdy z  sąsiadów może się wypowiedzieć, są konsultacje  społeczne, ale nie wiem, czy to jest miejsce na taką  lokalizację. Takie moje zdanie.

 

p. Przewodniczący - Dziękuję bardzo za swoją opinię, czy kolejne zdania  jakieś?, radny Mazur.

Radny Mazur – ja chciałbym tylko dodać,  że nie chciałbym być na pani miejscu oczywiście, także popieram  właśnie, to co pani powiedziała, że to jest bardzo przykre, dziękuję bardzo p. Przewodniczący - dziękuję bardzo kolejne  argumenty. Pani Nowak Karolina bardzo proszę radna Nowak - Ja chciałem zapytać, co pani, czego pani oczekuje w tej  chwili od nas jako rady gminy, bo my dzisiaj mieliśmy tutaj podjąć uchwałę stosowną o przekształceniu tej działki  na przemysłową i z tego co rozumiem to pani jakoś przeszkodzi tak w dalszej egzekwowaniu swoich praw  tak?

.. … tak dokładnie tak, natomiast ja niczego nie mogę oczekiwać, ponieważ każdy sam decyduje,  rada na co  zagłosuję i tutaj nie mogę subiektywnie, kogoś o coś prosić, czy  czegoś nacisnąć. Ja po prostu uważam, że jeżeli ktoś podniesie rękę  na tak, czy na nie musi mieć kontekst   sytuacji i po prostu no wszystkich osób które to dotyczy, żeby było pokazane jak to wygląda, dlatego tutaj przyszłam, żeby pokazać mój kontekst i mają  perspektywę.

 

p. Przewodniczący- Dziękuję czy  kolejne? Radny Mendyk bardzo proszę.

Radny Mendyk - ja z mojej strony chciałbym powiedzieć jeżeli prawo jest tutaj po pani  stronie, to sądzę że my jako rada powinniśmy także opowiedzieć się w tym kierunku i to jest  takie moje życzenie, moja prośba i myślę, że tutaj reszta również się za tym opowie. Dziękuję  bardzo.

p. Przewodniczący – dziękuję bardzo, kolejne głosy jeżeli  są. Jak mówię my na etapie komisji nie znając tych szczegółów, tych argumentów, które dzisiaj są przedstawione, to  całkiem zmienia to nasze decyzje myślę od komisji do dzisiaj, także dzisiaj Podejmiemy tą ostateczną decyzję.

…. … to  ja się oddalę szanowny pani przewodniczący, jeszcze raz bardzo Państwu dziękuję, Nie chcę zakłócać przebiegu,  ani swoją  osobą jakoś też  wpływać na cokolwiek, więc bardzo dziękuję do widzenia.

p. Przewodniczący – dziękuję bardzo,  nie ma pytań do pani tak,  żadnego już?,  dobra

dziękuję  bardzo. Czy  przed odczytaniem uchwały jeszcze ktoś chce  coś  dopowiedzieć

Bardzo proszę radny  Lubkowski.

Radny Lubkowski - Wydaje mi się,  że powinniśmy, to jest tylko moje zdanie, że po prostu przełożyć to do następnego  głosowania, do następnej sesji i najwyżej na komisji niech się druga strona  wypowie, dokładnie jak druga strona się wypowie i wtedy będziemy mieli jasną sytuacje ewentualnie pracownik gminy może podejść  i zobaczyć sytuację na miejscu

 

p. Przewodniczący - prostu dzisiaj nie głosujemy za uchwałą i wszystko. Zobaczymy jak się będzie sytuacja rozwijała, czy druga strona się odezwie, czy będzie się odwoływać, czy jeszcze ktoś chce swoje zdanie  powiedzieć? nie widzę. Myślę, że każdy sobie przemyślał. A więc odczytam kolejny projekt uchwały.

 

Następnie Przewodniczący odczytał projekt uchwały.

Wobec powyższego, kto z Państwa Radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku. Kto z Państwa jest przeciwny, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku, kto z Państwa jest wstrzymujący, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W wyniku głosowania, 15 radnych głosowało, głosów  za 0, głosów przeciwnych 5,  wstrzymało się 10, a więc została uchwała odrzucona. Dziękuję bardzo.

 

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 15 radnych, 0 głosami „za”, 5 głosami przeciw (Krzysztof Mazur, Jeneralczyk Grażyna,  Roman Klewenhagen, Przemysław Brąberek,  Marian Rajek) i 10 głosami wstrzymującymi się( Jerzy Borrmann, Łukasz Chmura, Krzysztof Garstecki, Andrzej Lubkowski, Łukasz Mendyk, Karolina Nowak, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Katarzyna Stefaniak, Janusz Woźnica) nie podjęła uchwałę nr XIX/199/2021 Rady Gminy w Połajewie z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Połajewo w zakresie wybranych obszarów etap trzeci.

p. Przewodniczący - wyczerpaliśmy punkt dotyczący uchwał.

 

 

Ad. 9. Interpelacje, wolne głosy i wnioski.

p. Przewodniczący Rady –przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji,  interpelacje wolne głosy i  wnioski,  bardzo  proszę,  radny Lubkowski bardzo proszę.

 

Radny Lubkowski - Ja mam pytanie do pana wójta, co ta droga ładnie zrobiona w Tarnówku  w kierunku od drogi powiatowej w kierunku lasu, chodnik ładnie, ale to z odwodnieniem przy lesie?  Bo woda  płynie na posesję tam gdzie ta firma obecnie funkcjonuje nie przepływa przez drogę do lasu tak było  planowane i  woda spływa w kierunku hydroforni,  tam na posesję państwa przy skrzyżowaniu, że tam będzie trzeba coś

Pomyśleć, żeby zrobić odwodnienie. Czy jakieś oświetlenie jest planowane tam przy skrzyżowaniu z drogą powiatową?  Bo tam są pasy wyrysowane,  ale oświecenia nie ma. Jest takie miejsce ciemne się wjeżdża w tą  drogę praktycznie nie widać  pieszych.

Kolejna rzecz, droga była przyrównana w kierunku pani sołtys. Wydaje mi się, że tam powinno być dosypane trochę tłucznia,  czegokolwiek, bo nie bardzo jest czym równać tej  drogi w tej chwili, przepuszczam po  wczorajszych opadach deszczu ta droga wygląda tak jak przed równaniem i tak samo na końcu wioski przy krzyżu w lewo jak się zjeżdża ta również ta droga powinna być przyrównana,  bo już nie wygląda za ciekawie,  dziękuję.

p. Przewodniczący – dziękuję bardzo panu Radnemu Lubowskiemu. Pan wójt, bardzo  proszę.

 

p. Wójt - sprawy  są pod kontrolą,  że tak powiem, jeśli chodzi o dokończenie tego zadania, o którym mówiłem, że jest skończone w ramach umowy na położenie nowej nawierzchni, wykonanie chodnika, to jest skończone, natomiast  już poszło, że tak powiem do realizacji zlecenie, żeby tam jeszcze ten wylot do lasu przeprofilować, tak aby doprowadzić do takiego stanu jak było przed, ponieważ teraz tam  się trochę zmienił kształt tej końcówki, a woda nie leci prosto i w prawo, tylko leci w  lewo,  no ale to nie jest tak, że wszyscy czekają na moment kiedy w Tarnówku trzeba będzie  przeprofilować 20 m kwadratowych, to jeszcze w takim miejscu nie jesteśmy jako gmina i myślę, że tutaj  te kwestie takie drobne do końca roku będą zrobione.

Jeśli chodzi o to oświetlenie to też nie mamy tak  w gminie, że każdy metr kwadratowy jest oświetlony tak jakbyśmy chcieli albo jakby się wydawało, że może  być. Było też zlecenie na to doświetlenie tego miejsca na słupie, który jest w ogrodzie i przy  transformatorze ale tam jest wymagana dodatkowa, że tak powiem drabina, żeby czy tam podnośnik, żeby do tego miejsca dojść  i Enea Oświetlenie  ma tam lampę powiesić. Zobaczymy jak to się skończy radny Lubkowski  mówi tylko to co chce  powiedzieć, nie zauważył, że dołożono w Tarnówku lampy do leśniczówki, do wybudowań przed leśniczówką, że właśnie tą  drogę ponadprogramowo właśnie do p. sołtys przyrównaliśmy, bo generalnie profilujemy gminne drogi raz w roku i  na pewno w tym roku już tam nie będziemy dowodzili i nie będziemy profilowali,  ponieważ budżet na  usługi remontowe na drogach jest wyczerpany. Czekamy  na nowy budżet na nowy  okres do robienia i do  płacenia.

 

p. Przewodniczący - Dziękuję bardzo. Lubkowski jeszcze raz, tak?

Radny Lubkowski -  Ja rozumiem, że  teraz nie będzie nawieziona ta droga tylko już na przyszłość,  jak przyszły rok przyjdzie rozdanie, są miejsca gdzie trzeba dowieźć, bo faktycznie równiarka  idzie i  nie ma czym zagarnąć tego wybiera ziemię już po bokach miejscami i przychodzi jeden deszcz i  droga wygląda  tak samo jak przed równaniem,  dlatego tylko zwracam na to uwagę. Dziękuję.

 

p. Przewodniczący – dziękuję bardzo, kolejne pytania. Radny Garstecki, bardzo  proszę.

Radny Garstecki – panie wójcie kilka pytań pierwsze to co pierwsze to może ulica Leśna mieszkańcy proszę o  wyczyszczenie studzienek deszczowej wody, ponieważ, bo wiem, że są zapchane i nie odbierają wody dobrze. Nie wiem, nie widziałem, ale jak zgłaszają, to faktycznie tak musi być.

 

p. Przewodniczący - dziękuję  bardzo.

p. Wójt – nie ma się do czego odnosić, to jest wniosek i zapiszemy ten wniosek.

 

p. Przewodniczący – radny Garstecki.  Bardzo proszę jeszcze raz.

Radny Garstecki - to w takim razie jeszcze jedno pytanie panie wójcie,  co z ulicą Winiary ? na ostatniej sesji prosiłem pana znaczy mieszkańcy prosili o znak ograniczający prędkość, czy pan  coś w tej sprawie zrobił? ponieważ tylko pana poinformuję, że ulica leży na  terenie  naszej gminy, mieszkają tam nasi mieszkańcy, płacą podatki do naszej gminy, a wójtem tej gminy jest  pan więc proszę pana o to żeby cokolwiek pan zrobił, czy  podjął pan jakiś już rozmowyz  powiatem, odnośnie znaku ograniczającego prędkość.

p. Przewodniczący -  Dziękuję bardzo.

p. Wójt – bardzo się  cieszę,  że te informacje, które przed chwilą usłyszałem,  bo tak nie za bardzo jestem zorientowany, gdzie mieszkam  co robię  i stąd dzięki za te pouczające słowa. Powiem, że skierowaliśmy wniosek do Zarządu Dróg Powiatowych z wnioskiem  o ograniczenie prędkości.  Mamy odpowiedź, że ten wniosek został przekazany do komisji przy  staroście i taką mamy wiedzę w tym temacie.

 

p. Przewodniczący -  dziękuję bardzo kolejne pytanie?.

Radny Garstecki  - ja też się w końcu cieszę,  że pan wójt  wie, że ulica Winiary to obszar naszej gminy, bo na ostatniej sesji, jakoś nie bardzo pan  chciał w to uwierzyć, kazał pisać wniosek do powiatu panie wójcie, nie wiem, czy pan  pamięta o tym jeszcze?.  Panie wójcie kolejna sprawa składowisko opon w Przybychowie, czy pan wie coś na ten temat? a jak pan nie  wie, to pana informuje, że są bardzo jakieś dwa czy miejsca gdzie leży tych opon dużo.

Moim  zdaniem gdyby pan nie odmówił Komendantowi Policji Powiatowej, utworzenia posterunku policji w Połajewie, to może by nie było  tego. A tak robi każdy co chce, czy

w końcu pan zdecyduje się i udostępni dwa pomieszczenia jak prosili, na utworzenie posterunku policji w  Połajewie.

 

p. Przewodniczący – dziękuję bardzo proszę p wójta.

p. Wójt -  ja nie widzę takich pomieszczeń w zasobach gminy i stąd nie mogę tego wniosku, tego  polecenia wykonać, tyle w tym temacie. Jeśli  chodzi oczywiście o posterunek policji, to posterunek policji, to nie  jest zadanie własne gminy. My wskazaliśmy miejsce, rozmowy policja prowadziła z Pocztą Polską, nawet była korespondencja z nami,  czyli z gminą. Zdeklarowałem pełną współpracę, ale taką na którą moim zdaniem Gminę stać. Temat  został odłożony, wyciszony. Nie ma tego tematu, ja jeszcze tylko przypomnę, że wskazałem jako miejsce, moim zdaniem  bardzo dobre do tego, aby taki punkt w gminie Połajewo się uruchomił.  Budynek Poczty Polskiej w centrum Połajewa przy Rynku, budynek w dużej części nie eksploatowany,  ale chodziło, jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi   o pieniądze tak się mają sprawy. Ja nie sądzę, że u nas potrzeba więcej policji, która będzie akurat  rezydowała w Połajewie, a  w projekcie budżetu na rok przyszły zakładamy kwotę, o którą wnioskuje Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie, jako  pomoc do zakupienia samochodu policyjnego,nie mam wrażenia, aby ta współpraca z policją układała się źle i aby tutaj  nasi dzielnicowy nie realizowali swoich zadań, a przecież tu gdyby nawet był posterunek, nie będzie drogówki,  nie będzie prewencji,  nie będzie żadnych służb goniących za przestępstwami gospodarczymi, co najwyżej dzielnicowi będą funkcjonowali, tak samo jak teraz.

 

p. Przewodniczący - Dziękuję bardzo kolejne głosy, pan radny Garstecki.

Radny Garstecki – p. wójcie, ponieważ mam jeszcze kilka pytań, ale może tylko skupiłem się  

na dwóch, pozostałe zadam panu na kolejnej sesji, tym bardziej jedno takie bardzo interesujące, które na pewno mieszkańców zainteresuje,  ale wyznaje zasady,  że leżącego nie kopiemy, więc tylko te dwa pytania panie wójcie.  Pierwsze  to odnośnie   Klubu Sportowego Płomień Połajewo, pan się uśmiecha jak zwykle, uśmiech towarzyszy panu przez całe życie. Klub sportowy  Połajewo prosi o oświetlenie na stadionie, ponieważ uzasadniają to w ten sposób. …… chodzi  o piłkarzy i o zarząd, że trening na Orliku, to nie to samo co na trawie, że  trening na Orliku, to  też inna nawierzchnia. Nie ma tego czucia piłki, że wiele już klubów, czy gmin posiada takie  oświetlenie, nawet przeprowadzili rozmowy jaki to koszt, nawet sponsorzy się zgłosiliśmy, żeby mogli dopomóc, więc jaka  jest szansa, żeby w końcu ten nasz stadion, też posiadał takie  oświetlenie?

 

p. Wójt - no taka szansa jest, jak Rada Gminy uchwali taki budżet, w którym to budżecie będą środki  na ten cel, to nie żaden problem zlecić wykonanie oświetlenia, jak się ma pieniądze, a co do  tutaj aspiracji niektórych członków Klubu Sportowego Płomień, to możemy sobie  podyskutować, także spokojnie. Ja trochę piłkę kopałem, ciągle jestem w tej przestrzeni sportowej aktywny  i możemy się porównywać do gminy Budzyń, gdzie zrobiono piękny stadion, moglibyśmy też tak jak gmina Lubasz  do polskiego ładu zawnioskować o pieniądze na stadion,  ale ja uważałem,  że po pierwsze możemy uzyskać większe pieniądze  wnioskując

o to co wnioskowaliśmy, uważałem, że bardziej jest nam potrzebne właśnie przedszkole i żłobek, jak oświetlenie i  może jeszcze coś więcej na stadionie. Chciałoby się,  aby było  kim

kopać piłkę. Uważam też, że niekoniecznie trzeba w takim okresie jak teraz, bo właśnie problem jest  z oświetleniem późną jesienią, bo szybko robi się ciemno niszczyć tą  murawę,

jeżeli już chcemy iść w rozbudowę  stadionu dowartościowywanie tego obiektu, to musimy bardzo szybko myśleć o drugiej płycie treningowej, trawiastej,  bo nie  da się grać wszystkich meczy i trenować na jednej płycie szczególnie w okresie, kiedy mamy do czynienia z  większymi opadami na takim terenie jak w Połajewie,  także tutaj nie uważam, aby to było najważniejsze zadanie, przed  którym gmina Połajewo stoi.

 

p. Przewodniczący -  Dziękuję bardzo, kolejne pytanie?

Radny Garstecki -  i jeszcze jedno z pytań panie wójcie, już ostatnie tak jak  mówiłem,  dwa nic więcej, reszta później. Chodzi o lokalizację tego przedszkola. Wszyscy jesteśmy za, chociaż zgłaszają się do mnie  mieszkańcy z taką propozycją,  uznałem to za mądre nawet, że czyby tego przedszkola nie można było wybudować na placu  targowym obecnym teraz, żłobek byłby dalej  tam gdzie jest, a na targ przynieść na boisko właśnie. Chodzi o to, że rodzic gdyby przywoził dzieci do przedszkola  zaraz miałby po drodze szkołę, by zostawił dzieci w szkole. Mieszkańcy niektórzy uważają, że ta lokalizacja byłaby lepsza. Co pan na to?

 

p. Wójt -  ja na to nic, bo każdy ma prawo myśleć, mówić, to co  myśli. Ja wskazałem miejsce pod budowę przedszkola, tam gdzie wskazałem. Mamy uchwałę rady gminy o przekształceniu tego  terenu w kierunku, o którym mówimy i moja dyskusja na ten temat już się skończyła. Uruchomiłem procedurę przygotowania, uchwalenia planów i z moich rozmów z fachowcami od  nauczania przedszkolnego, szkolnego, żłobkowego, rozwiązanie jest modelowe, żeby właśnie żłobek był razem z przedszkolem, nie chcę tutaj  przywoływać nazwisk osób, bardzo mi bliskich i uważam kompetentnych w zagadnieniu. Sam miałem wątpliwości, czy jest taka  potrzeba, żeby też w nowej lokalizacji, budować żłobek, czy tylko przedszkole, a żłobek próbować umieścić w obecnie  istniejących pomieszczeniach w przedszkolu, czyli w budynku szkolnym i to tutaj argumenty właśnie,  takie dydaktyczne, pedagogiczne, wychowawcze są jednoznaczne, dziecko z żłobka do przedszkola, nie ma miejsca dla żłobka w  szkole, to mówią pedagodzy, to mówią ludzie, którzy znają branżę, którzy są w temacie, także tutaj, no  możemy sobie dyskutować i pewnie po to jest tutaj to forum, ale moim zdaniem lepszego rozwiązania dla Połajewa nie ma jak, to które zaproponowałem i które już procedujemy. 

Możecie nie uchwalać tego, to jest wasza  decyzja, ale plan już ruszył, już uruchomiliśmy ten proces, studium, plan, wręcz poleciłem dzisiaj w najbliższym czasie doprowadzić  do spotkania urbanistów, do napisania konkretnego programu działania, tak, aby na koniec czerwca przyszłego roku był gotowy do wykorzystania plan na tą  przestrzeń i tyle mam do powiedzenia w tym temacie.

 

p. Przewodniczący - Dziękuję bardzo, radny Garstecki.

Radny Garstecki - jeszcze jedno pytanie, odnośnie tego tematu ostatniego, bo będę trzymał pana za słowo, że pan nie zmienisz zdania,  bo na Komisji Oświaty mówił pan, że gdy nie wystarczy pieniędzy na przedszkole, to zastanawia się pan  nad  tym, żeby żłobek  utworzyć w  przedszkolu, w którym teraz jest obecnie. Czyli rozumiem przedszkole i żłobek będzie  w

jednym miejscu i nie zmieni pan  lokalizacji.

p. Przewodniczący - tak pan wójt przed chwilą  powiedział. czy kolejne  pytania?

Nie widzę,  radni dostali zawiadomienia na komisję, tak? komisje nie łączymy, komisje  będą osobno, chodzi o  zaopiniowanie głównie budżetu, dlatego te  komisje muszą się odbyć.

 

Ad.  10 Zakończenie.

p. Przewodniczący Rady – jeżeli nie ma dalszych pytań, zamykam obrady XIX sesji Rady Gminy w Połajewie. Dziękuję bardzo wszystkim za przybycie.

Tymi słowami Roman Klewenhagen – Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie                             o  godz. 1305 zamknął XIX sesję Rady Gminy w Połajewie.

Na tym protokół zakończono.          

                                              

                                                                                                      Przewodniczył:

                                                                                              Przewodniczący Rady Gminy

                                                                                              /-/ Roman Klewenhagen

Protokołowała:

/-/ M. Jarosz

Metryka

sporządzono
2021-12-14 przez Jarosz Maria
udostępniono
2021-12-14 00:00 przez Peksa Bartosz
zmodyfikowano
2021-12-14 14:19 przez Peksa Bartosz
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
49
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.