Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Gminy Połajewo
Menu góra
Strona startowa Informacje Rada Gminy Protokoły z sesji Rady Gminy Rok 2022
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Protokół Nr XXII/2022 z XXII sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w dniu 22 lutego 2022 r. - Rok 2022, menu 1167, artykuł 3100 - BIP - Urząd Gminy Połajewo”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Rok 2022

Protokół Nr XXII/2022 z XXII sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w dniu 22 lutego 2022 r.

 

P r o t o k ó ł  Nr XXII/2022

z  XXII sesji Rady Gminy w Połajewie odbytej w sali Gminnego Ośrodka Kultury

w Połajewie w dniu 22 lutego 2022 r.

 

    XXI sesja Rady Gminy w Połajewie odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie w godz. od 1000  do  1235 w dniu 22 lutego 2022 r.

Na ustawową liczbę 15 radnych, obecnych na sesji było 12 radnych. Nieobecny usprawiedliwiony Marian Rajek, Krzysztof Mazur, Łukasz Chmura.  

    Obradom przewodniczył Roman Klewenhagen – Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie.         

     W sesji uczestniczyli również: Stanisław Pochyluk - Wójt Gminy, Kamila Stochaj – Sekretarz Gminy.

Lista obecności radnych  stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokółu.

a

  1. Otwarcie obrad.

  2. Sprawy regulaminowe

       a) stwierdzenie quorum,

       b) przedstawienie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z XXI sesji.

  4. Informacja i ocena działalności GOK oraz Biblioteki w Połajewie.

  5. Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

  6. Zmiany w uchwale budżetowej na rok 2022.

  7. Zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2033.

  8. Podjęcie projektów uchwał.

  9. Interpelacje, wolne głosy i wnioski.

10. Zakończenie.

 

Ad.1. Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie – Roman Klewenhagen o godz. 1000 dokonał otwarcia XXII sesji Rady Gminy w Połajewie.

p. Przewodniczący Rady - na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym  otwieram XXII sesję Rady Gminy w Połajewie.

 

Ad.2a Sprawy regulaminowe – stwierdzenie quorum.    

p. Przewodniczący Rady–  Witam przybyłych na obrady radnych, witam p. wójta, p. sekretarz, osoby obsługujące technicznie naszą dzisiejszą sesję, oraz witam panią A. S. biblioteka oraz  panią I. P.  pracownik GOK-u bardzo  serdecznie witam na dzisiejszej sesji.

Na podstawie listy obecności stwierdzam, że na 15 radnych,  obecnych mamy w tej chwili 12 radnych. Nieobecny Chmura Łukasz, Rajek Marian, Mazur Krzysztof.

Wobec powyższego rada jest władna do obradowania podejmowania  uchwał.

 

Ad.2b Sprawy regulaminowe - przedstawienie porządku obrad.

p. Przewodniczący Rady – porządek dzisiejszej sesji został wszystkim radnym  dostarczony,   pozwolę sobie go odczytać.

Po czym przewodniczący odczytał zebranym porządek obrad.

p. przewodniczący – jeżeli nie ma uwag do porządku obrad, to przystępujemy do kolejnego punktu.

 

Ad.3. Przyjęcie protokołu z XXI sesji.

 

p. Przewodniczący Rady – przystępujemy do kolejnego punktu, gdzie mamy przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Gminy.

Wszyscy radni  protokół  otrzymali drogą elektroniczną, mogli się z nim zapoznać. Wobec powyższego,  kto z Państwa radnych jest za przyjęciem protokołu z  XXI sesji Rady Gminy?  proszę o podniesienie ręki do góry. Dziękuję bardzo. Jednogłośnie, wszyscy radni za przyjęciem protokołu z poprzedniej XXI sesji Rady Gminy.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek,,Janusz Woźnica) przyjęła protokół z XXI sesji Rady Gminy.

 

Ad. 4. Informacja i ocena działalności GOK oraz Biblioteki w Połajewie.

p. Przewodniczący - Przystępujemy do kolejnego punktu dzisiaj sesji, gdzie mamy- informacja i ocena działalności Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki  w Połajewie. Radni też otrzymali taką informację pisemną na swoich tabletach, mogli się z nią zapoznać, było już  to na komisjach przedstawione. Dzisiaj niestety pani dyrektor nam zachorowała, nieobecna, ale tak jak powiedziałem na początku mamy w razie pytań, pracowników GOK-u, biblioteki i dlatego, jeżeli będą jakieś pytania, będzie można te pytania  zadać.

Poprosimy pana wójta o przybliżenie w zastępstwie pani dyrektor tej informacji o działalności Gminnego Ośrodka Kultury,  bardzo proszę.

p. wójt - Wysoka Rado! Tak jak pan przewodniczący powiedział sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej  Połajewie za rok 2021 państwo radni otrzymali. Było to też  przedmiotem obrad komisji tematycznych rady gminy na posiedzeniach poprzedzających dzisiejszą sesję. Założenie  było takie, aby tą informację przybliżyła i odpowiedziała na ewentualne pytania poszerzające  wiedzę, informacje o Gminnym Ośrodku Kultury o jego działalności  pani dyrektor Małgorzata Hejdysz,  no ale życie widocznie chciało trochę inaczej. W związku z  tym z konieczności kilka zdań na ten temat.

Jak tutaj jest napisane, jak wszyscy wiemy w Gminnym Ośrodku  Kultury w Połajewie zatrudniamy 4 osoby, czyli panią dyrektor, instruktora, pracownika gospodarczego i księgową. Wiemy, że tutaj  te trzy pierwsze stanowiska są obsadzone w pełnym wymiarze czasu pracy. Księgowa jest tutaj na jednej entej na  niewielkiej części etatu, to pozwala na oszczędności funduszu wynagrodzeń, ale też zabezpiecza potrzeby Gminnego Ośrodka  Kultury i wystarcza na prawidłowe funkcjonowanie całości. Są też na godzinach, czyli na takich umowach, które pozwalają  na prowadzenie zajęć, dyrygent orkiestry dętej, instruktor kapeli dudziarskiej i dyrygent chóru  Cecylia.

W Gminnym Ośrodku Kultury  działają to już też wynika z poprzedniej informacji orkiestra dęta, Młodzieżowa Kapela Dudziarska, Chór Cecylia, Grupa Teatralna, tutaj  też mają swoje miejsce do działania Koło Gospodyń Wiejskich, Klub  Seniora. Są też prowadzone zajęcia, które mają taką naturę dynamiczną, jak jest dla  kogo, ale tu pani dyrektor informuje, że odbywają się zajęcia z  aerobiku.

W Gminnym Ośrodku Kultury prowadzone też są zajęcia w ramach świetlicy  socjoterapeutycznej. Ma swoje miejsce do funkcjonowania, do działalności gabinet usług fizjoterapeutycznych, ośrodek pielęgniarstwa środowiskowego Piel-Med i jest też  wynajmowane pomieszczenie na studio urody- gabinet kosmetyczny.

Gminny Ośrodek Kultury na co dzień jest czynny, czy prowadzi swoją  działalność od 9:00 do 21:00. Oczywiście  może być  wydłużone pod potrzeby. W zasadzie pracuje tak jak wszystkie inne jednostki organizacyjne gminy,  czyli od poniedziałku do  piątku, ale też  wiemy, że w weekendy kilka razy w roku ta działalność jest  konieczna.

Gminny Ośrodek Kultury z racji tej, że ta baza lokalowa jest dość pokaźna udostępnia swoje pomieszczenia  na różnego rodzaju zebrania, pokazy, szkolenia, pod potrzeby przedszkoli              i szkół oraz na uroczystości rodzinne, gównie tę salę na której jesteśmy.

Pani dyrektor  tutaj rozpisała informacje, całotygodniowy rozkład zajęć, które w Gminnym Ośrodku Kultury mają miejsce, nie będę ich tutaj  przytaczał. Tak już powiedziałem wcześniej, to jest stan, który miał miejsce w roku 2021. Życie  toczy się dalej, ciągle  namawiam i zachęcam do tego jak jest potrzeba zgłoszona przez mieszkańców gminy i jesteśmy tutaj  zdolni inne zajęcia wprowadzić do repertuaru działalności Gminnego Ośrodka Kultury, to nie możemy się zamykać tylko na  to co już było, albo na to co jest, ale próbować coś nowego, co albo się przyjmie i będzie miało skutek pozytywny,  no albo się nie  sprawdzi i trzeba sobie powiedzieć  dosyć.

Macie państwo tutaj właśnie pokazane wszystko to co w roku 2021 na przestrzeni poszczególnych miesięcy, na  terenie gminy miało miejsce. Mamy też świadomość, że rok 2021, to rok w którym ograniczenia spowodowane  pandemią, miały swoje oddziaływanie na nasze codzienne życie, również w tej przestrzeni, ale jak widać nie była  to zupełnie pusta  przestrzeń, życie się toczyło. Tak jak co  roku w styczniu miały miejsce XXI spotkania Kapel  Dudziarskich w nieco ograniczonym wymiarze w  roku ubiegłym, ale ta podstawowa część i sam fakt, że brały w nich w tych spotkaniach udział  kapele nie tylko z kraju, świadczy o tym, że warto było to przedsięwzięcie chociażby dlatego, aby nie przerwać tej corocznej tradycji  zrobić.

Zawsze Gminny Ośrodek Kultury jest też miejscem, gdzie swój finał ma Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach  swojej działalności, mieliśmy też tak jak co  roku gminne dożynki  już w pełnym tego słowa znaczeniu, czyli kościół, korowód do parku na stadion i tam w pełnym  wymiarze z oceną wieńcy, z występami, z wszystkimi formalnościami, które na prawdziwych dożynkach być muszą.

Co roku też w programie obowiązkowym obchody Święta Niepodległości 11 listopad i to  też miało miejsce w takim bardzo poszerzonym i wzbogaconym artystycznie wymiarze. Mieszkańcy  na  pewno, to zauważyli, a radni, którzy brali w tym udział pamiętają.

Szanowni  państwo jak już jestem przy właśnie tutaj takim krótkim omówieniu tematu Gminnego Ośrodka Kultury, to tak jak mówiłem  na komisjach, moim zdaniem na  dzisiaj, ta bieżąca działalność zabezpiecza codzienne potrzeby, ale też oddaje nasze możliwości, które tutaj na dzisiaj Gmina Połajewo posiada.

Musimy  też wiedzieć o tym, że na co dzień Gminny Ośrodek Kultury ma wspomagać i to robi pod zapotrzebowaniem mówiąc najkrócej  działalności rad sołeckich, które są prowadzone na terenie swoich wsi na bazie świetlic wiejskich i innych obiektów, którymi gmina w poszczególnych wioskach dysponuje i ta codzienna współpraca  z radami sołeckimi, z Kołami Gospodyń Wiejskich w poszczególnych wsiach, z ochotniczymi strażami pożarnymi  sprawia, że ten ośrodek jest utożsamiany nie tylko z Połajewem, ale całą gminą Połajewo, chcę też, żeby wybrzmiało, żeby to zaakcentować, że  takimi najistotniejszymi tematami, którymi Gminny Ośrodek Kultury żyje na co dzień, to jest właśnie ta powszechność, ta dostępność  i ta możliwość  samorealizacji wszystkich mieszkańców w tych zagadnieniach, które są GOK-wi przypisane, ale to co nas tutaj pokazuje od  wielu lat na zewnątrz, to przede wszystkim chór Cecylia, który  już zanotował 126 lat swojej działalności, swojego istnienia, nieprzerwanej  działalności, to jak mówiłem na komisjach, może by się chciało, żeby chór był bardziej liczny, zawsze by  się chciało mieć coś co się ma, żeby było  lepsze. Wiemy jak  to dzisiaj wygląda we wszystkich środowiskach.

My właśnie możemy poszczycić się tym, że chór  jest tak długo i  że ciągle aktywni i druga nieco inna działalność, to są nasze międzynarodowe spotkania kapel dudziarskich,  które w trzecią niedzielę stycznia każdego roku, od roku 2001 w Połajewie mają miejsce, ale swoją, swoim zasięgiem obejmują całą gminę, a dostrzegane są co najmniej w całym województwie. To już państwu mówiłem, że jak dzisiaj ktoś pokazuje krótko charakterystykę Gminy Połajewo, to zawsze ten fakt, że mamy tryptyk z 1572 roku, przy którym w trzecią niedzielę stycznia spotykają się kapele z kraju i zagranicy opisuje. Cieszy fakt, że od trzecich spotkań udział w nich biorą przedstawiciele naszej gminy, że ta młodzieżowa kapela, która przy Gminnym Ośrodku Kultury tutaj raz lepiej, raz gorzej jeśli chodzi o liczebność i zaangażowanie naszych mieszkańców się spotyka i gra, jest  ciągle, że  tak powiem w tym przedsięwzięciu, bierze udział. Ja jeszcze mówię o czymś takim, że te spotkania  skutkują nie tylko u nas w gminie, ale przecież ta kapela pod nazwą kapela Gminnego Ośrodka Kultury  w Połajewie wyjeżdża na  inne spotkania w kraju, zdarza się też, że poza granicę i to jest właśnie ten fakt, który  chciałbym, żeby  wybrzmiał, bo tak warto jest mieć co pokazać i dać powód dla którego o gminie  mówią.

Ja już tu nie chce przywoływać i pokazywać nagród i splendoru, który w tym czasie na  tą działalność spłynął,  ale sam fakt, warto było, żeby wybrzmiał i może tyle na początek o Gminnym Ośrodku Kultury.

Jest tutaj też informacja z działalności Gminnej biblioteki publicznej, która jak widać jest tutaj pokazana oddzielnie, działa w obiekcie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, dla mnie jest to jedno ciało, ale no też kompetencje nałożone  przez ustawodawcę na Gminy mówią, że gmina  ma w obowiązku  prowadzić bibliotekę i tak też jest u  nas. Jak  tutaj pani napisała  biblioteka zatrudnia 2 osoby, starszy bibliotekarz i informatyk. Pokazujemy, że w roku 2021 przybyło 405 czytelników z czego 191 to dzieci, młodzież z oddziału dla dzieci i młodzieży. Dysponuje biblioteka  określoną liczbą  zbiorów, to wszystko co tutaj posiadamy,  to tak jak już mówiłem  wcześniej jest to na co nas  dzisiaj stać i na co pozwalają warunki,  w których działamy.

Biblioteka też  prenumeruje, czasopisma, które mogą  być czytane, z których mogą korzystać wszyscy ci którzy tego chcą, jak w przypadku Gminnego Ośrodka Kultury też biblioteka  współpracuje z przedszkolem, ze szkołami, organizuje różnego rodzaju spotkania, które uatrakcyjniają tę  działalność obowiązkową.

Ja ciągle zachęcam i namawiam do tego, aby nasze jednostki współpracowały we wszystkich możliwych tematach i myślę,  że tutaj co do tej współpracy GOK,  biblioteka nie możemy mieć żadnych  obiekcji.

Tyle z mojej strony jak byście państwo chcieli więcej informacji spróbujemy przekazać, tak jak pan przewodniczący powiedział panie są tutaj w pogotowiu i na pewno będą bardzo zadowolone jak będą mogły się wykazać.

p. przewodniczący - dziękuję bardzo panu wójtowi za przybliżenie jeszcze tej informacji, którą radni otrzymali. W związku z tym jak powiedzieliśmy tu  razem z panem wójtem jeżeli są pytania i będzie można na nie odpowiedzieć, to bardzo proszę można z sali je zadawać. Bardzo proszę. Radny Krzysztof Garstecki bardzo proszę.

 

Radny Garstecki -  Ja mam pytanie do Pani I. P. ale zanim  zadam to pytanie, to powiem tak, że w ostatnim czasie w GOK-u faktycznie się dużo dzieje i to jest duży plus. Pamiętam lata, kiedy było dużo mniej wszystkiego, ale teraz naprawdę trzeba pochwalić, bo  w  GOK-u się dzieje i teraz przechodzę do pytania Pani I. mam taką prośbę już kiedyś to zgłaszałem do pana wójta, chociaż pan wójt dzisiaj też powiedział,  że jak jest potrzeba to mamy to zgłaszać, a moja prośba jest taka, że mieszkańcy proszą w  okresie letnim o więcej zabaw w parku.

 

 p. przewodniczący -  Dziękuję bardzo, czy pani by się chciało  ustosunkować?

p. I.- jedyne co mogę powiedzieć, to tyle, że z szefową rozmawiałam, rozmawiałyśmy i   zgodnie z naszymi tutaj wewnętrznymi uzgodnieniami, tradycyjnie jest organizowana zabawa dożynkowa, natomiast jakieś dodatkowe zabawy, one mogą zostać zorganizowane faktycznie pod warunkiem, że będzie ku temu odpowiedni czas, odpowiednia pogoda,  bo tak jak się w zeszłym roku okazało, zabawa dożynkowa też była przekładana z powodu fatalnych warunków pogodowych. W związku z tym jeśli faktycznie będą takie głosy, będzie takie zapotrzebowanie, tutaj będą się zgłaszały osoby,  które będą chciały uczestniczyć w takiej zabawie, to myślę, że tutaj szefowa na pewno pochyli się nad takimi prośbami, no i jeśli tylko będzie ku temu czas, będzie ku temu osoba, która będzie  mogła zagrać na takiej zabawie, będzie możliwa ta organizacja, bo organizacja zabawy, to nie tylko sama zabawa, ale  również i bezpieczeństwo, czyli wynajęcie firmy ochroniarskiej, odpowiedni  moment, to myślę, że tak, że jeśli będą takie potrzeby i takie możliwości to pewnie tych  zabaw będzie można zorganizować więcej.

p. przewodniczący - Dziękuję bardzo, czy kolejne pytania z  sali? A co Komisja Kultury myśli na ten temat działalności Gminnego Ośrodka  Kultury?

Radna Stefaniak - jako przewodnicząca komisji nie mam żadnych zastrzeżeń ani do biblioteki ani do GOK-u. Widzimy, że prężnie  działa.  Nie mam pytań do żadnych z pań.  Według  mnie wszystko działa  sprawnie. Dziękuję bardzo.

 

p. przewodniczący - dziękuję za krótką opinię. Bardzo proszę jeżeli są jeszcze jakieś pytania z sali to  bardzo proszę jest ku temu możliwość. Radna Skrzypek bardzo proszę.

Radna Skrzypek -  Ja tylko dwa zdania odnośnie organizowania w  okresie ferii i wakacji różnych wycieczek, to chciałam pochwalić, bo jest bardzo dobrze, ponieważ jest organizowany dany wyjazd, jest autokar wynajęty, określona liczba miejsc i to jest plusem Gminnego Ośrodka Kultury, że panie jeżeli  widzą większe zapotrzebowanie, to nie mają problemu, organizują drugi autokar i wszystkie dzieci, które są chętne mogą  wyjechać na wakacje na dany wyjazd. Dziękuję.

 

p. przewodniczący - Dziękuję bardzo za kolejną  opinie. Proszę bardzo jeżeli dalsze pytania  są?, nie widzę.  Ja również ze swojej strony uważam, że GOK mimo tego, że mamy obostrzenia covidowe, to i tak działa  i funkcjonuje bardzo dobrze. Mnie się też  dobrze współpracuje, nigdy nie miałem żadnego problemu w organizacji w jakiejkolwiek imprezy Boruszynie o jakąkolwiek pomoc, także myślę,  że w  mojej ocenie ten GOK dobrze funkcjonuje. Jeżeli nie ma więcej pytań co do tej informacji. Tak powiedziałem radni się z nią zapoznali  mają to wypisane punkt po punkcie cały rok 2021 rozpisany na miesiące, także mogli się z tym  zapoznać. Jeżeli nie ma uwag, to myślę, że ogólnie możemy przyjąć, że ta informacja została przyjęta  pozytywnie. Dziękuję bardzo.

 

Informacja stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 5. Informacja z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami.

 

p. Przewodniczący -  przechodzimy do kolejnego punktu, gdzie mamy informacje z działalności wójta gminy za okres  między sesjami. Bardzo proszę pana wójta o przedstawienie tej  informacji.

p. wójt - Szanowni państwo w tym  okresie tego roku, trochę się  tutaj dzieje i mam nadzieję, że to co się dzieje teraz będzie skutkowało na przyszłość pozytywnym rozwojem  naszej gminy, ale zacznę od tego, że 7 lutego w Kancelarii Notarialnej w Obornikach podpisałem  umowę na sprzedaż 4 lokalowego mieszkania w Młynkowie pod numerem 68, to w tej  gminnej chacie w tym domu, w którym mieszkają 4 rodziny, to jest drugie mieszkanie sprzedane z tego czterorodzinnego  kompleksu. Wszystko wskazuje na to, że te dwa długo nie będą sprzedane, takie są na dzisiaj prognozy i  takie jest moje spostrzeżenie, ale dwa sprzedaliśmy. Jesteśmy o tyle ubości.  Przekazaliśmy odpłatnie mieszkańcom to co być ich  powinno.

25 stycznia podpisałem umowę na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, dotyczącego budowy obiektu przedszkolno-żłobkowego, o którym już  mówiłem wcześniej na  który mamy zapewnione 10 200 000 zł  z Programu Polski Ład, to opracowanie ma być zrobione do 18 marca tego  roku i mając to opracowanie przystąpimy do ogłoszenia przetargu na realizację tego obiektu w trybie zaprojektuj i wybuduj.

Dzisiaj też spotyka się komisja planistyczna, która  opiniuje przygotowane  projekty na  studium i też na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, tak aby uchwalenie tych dwóch dokumentów umożliwiało uzyskanie pozwolenia na budowę właśnie tego obiektu przedszkolno żłobkowego, o którym mówiłem wcześniej w lokalizacji, o której państwo już wiecie i o którym zdecydowaliśmy wcześniej,  czyli na tak zwanych brakach, czyli ta istotna, ważna inwestycja zaczyna żyć. Prowadzimy  tutaj z projektantami, z twórcami  tego programu funkcjonalno-użytkowego bieżące konsultacje. Mam nadzieję, że wyjdzie z  tego właśnie obiekt, który będzie dobrze służył i pewnie cieszył mieszkańców na długie lata.

Co do kolejnych tematów inwestycyjnych, to posuwają się do przodu, zgodnie można powiedzieć  z założeniami z planem,  zagadnienia scaleniowe. Ja już mówiłem wcześniej, że była decyzja starosty o zakończeniu prac geodezyjnych w ramach tego programu  scalenie w Przybychowie od tego, czy do  tego tematu, do  tego geodezyjnego zakończenia prac wniósł skargę jeden z mieszkańców do pana wojewody, nie podobały mu się tam  pewne kwestie, które miały związek z jego własnością.

Ta skarga trafiła, tak jak powiedziałem do wojewody, można było  dać sprawie żyć swoim trybem i czekać, aż służby wojewody będą nad tym pracowały, można się spodziewać długiej pracy, w którym kierunku by to poszło nie wiadomo. Próbowałem  to załatwić mówiąc kolokwialnie inaczej, namówiłem geodetów  do ponownego wejścia na grunt, do ponownych spotkań zainteresowanych  bezpośrednio tą kwestią, która była skażona, efekt mamy taki, że skarga została wycofana.

Decyzja starosty jest skuteczna, wojewoda przychylił się do wniosku o wycofanie skargi i możemy powiedzieć,  że wszystko to co  zrobione na terenie Przybychowa przez geodetów jest już  zakończone.  Dokumenty są w Starostwie w Wydziale Geodezji, tam już uruchomili procedury, które pozwalają na zmiany w  ewidencji geodezyjnej i w księgach wieczystych,  tak żeby już odblokować dla całego obrębu geodezyjnego Przybychowo możliwość wszelkich ruchów  na swoich własnościach. Właśnie   ten czas, kiedy tam były prowadzone te prace geodezyjne w ramach programu zamrażał  wszelkiego rodzaju ruchy, to już teraz mamy za sobą, to jest najważniejsze i ważne jest też w tej  kwestii Przybychowa to,  że po rzeczowych, merytorycznych rozmowach wicestarostą panem Sławomirem Krygrem doprowadziliśmy do momentu, w którym uruchomiono już przygotowywanie materiałów, które pozwolą uruchomić pieniądze na tą część po scaleniową, czyli przerobienie kwoty 3 920 000  zł, bo to  było tym bezpośrednim powodem, przyczyną dla  której spowodowaliśmy realizację tego programu we wsi Przybychowo, to właśnie też się zaczyna dziać i teraz  czekamy, aż powiat będzie miał gotową dokumentację, która pozwoli ogłosić przetarg na wykonanie tych prac, które w ramach  tych środków mają być w Przybychowie zrobione.  Zakres  jest też ustalony, już był wcześniej w założeniach ustalony, ale teraz potwierdziliśmy, to co ma być zrobione. Na razie do Przybychowa nie będziemy wracali, czekamy aż  nastąpi ten właśnie moment, na który wszyscy teraz czekamy, czyli uruchomienie tych prac.

Jest drugi obiekt geodezyjny, który ma  na terenie gminy w tym trybie być realizowany, robiony to jest obręb Krosina i wczoraj przyszło zawiadomienie z Zakładu Geodezji Kartografii i Administrowania Mieniem Oddział w Chodzieży, że 23 lutego czyli jutro w siedzibie Starostwa Powiatowego  w Czarnkowie nastąpi  przekazanie opracowania, założeń do projektu scalenia gruntów we wsi Krosinie, czyli te założenia są już właśnie przez geodezję wojewódzką opracowane, tak najkrócej z tych założeń wynika, że do przerobienia na Krosin jest kwota około 14  milionów, ponad 14 milionów, z  czego jak wynika z prognoz te 3 000 000 zł, to na prace geodezyjne, około 11 milionów na pracę, na roboty w terenie. W Przybychowie mamy kwotę blisko 4 000 000 zł, to możemy powiedzieć,  że w Krosinie  mamy do przerobienia mieć, czy  ma mieć powiat, ale ustalenia  były z nami, co  ma być  zrobione 11  milionów i tyle bym chciał na ten temat. Nie jest to kwota,  która jest do wydania dzisiaj, trzeba brać poprawki na inflację, na ten cały czas, który jest potrzebny, na wykonanie zadania, ale chcę pokazać, że jest o co grać jest nad czym  myśleć i o co zabiegać. Teraz potrzeba jak powiat otrzyma te założenia, aby Urząd Marszałkowski mam nadzieję, że to  zrobią  w najszybszym czasie możliwym, ogłoszą  nabór, przystąpią  do  wyłonienia właśnie obiektu, który ma być w ramach tego programu realizowany i nastąpi podpisanie porozumienia pomiędzy zarządem  powiatu i zarządem  województwa, aby  Krosin był objęty projektem scalania. Także tutaj mamy może mały poślizg od tego co tam zakładaliśmy przy  samym postanowieniu, że to chcemy robić, ale wszystko trafiło na właściwe tory i tak jak powiedziałem przy Przybychowie, tak samo tutaj przy Krosinie gdyby  nie to, że mamy tam mówiąc najkrócej właściwego i swojego człowieka, moim zdaniem byłoby to prawie nie do wykonania.

Teraz kolejne kwestie, które też są powiązane z realizacją przedsięwzięć, takich gospodarczych, inwestycyjnych, to otrzymaliśmy w  ubiegłym tygodniu zawiadomienie, jest też opublikowana lista.

Prezes Rady Ministrów podpisał ostateczną listę dla wielkopolski, jeśli chodzi o  Fundusz Dróg Lokalnych. Tak jak państwo informowałem wcześniej składałem dwa wnioski, zresztą one mają swoje odzwierciedlenie w budżecie  na rok 2022,  czyli ulica Szkolna od ulicy  Łąkowej do ulicy Leśnej i Połajewko tak zwana betonówka. Te dwa zadania wnioskowane przeze mnie do pana wojewody są  na liście zatwierdzonej przez Prezesa Rady Ministrów.

Czyli możemy powiedzieć krótko, mamy to, będzie to zadanie dofinansowywane z Funduszu Dróg Lokalnych samorządowych w wymiarze 60% wartości zadania. My takie pieniądze mamy w budżecie na  ten rok zabezpieczone.

Teraz wystarczy czekać, aż wojewoda zaprosi albo przyjedzie do Połajewa na podpisanie stosownych  umów, ogłosić przetarg i czekać na  dobre rozstrzygnięcie, żeby się zgłosiły takie firmy, które chcą dobrze, tanio,  czyli najlepiej, żeby w ramach tych środków, które mamy, dostać i które mamy zabezpieczone w własnym budżecie, te dwa  zadania były zrealizowane,  ale możemy dzisiaj powiedzieć, że jest prawie pewne, tak jak wszystko co jest pewne, że  te dwa zadania będą w tym roku realizowane przy udziale 60% funduszy  rządowego.

Jeszcze jedna kwestia, która się toczy jak gdyby z naszym udziałem, ale nie przez nas  ma być realizowana, też już o tym  mówiłem i to też wynikało z tego co uchwalała rada, przy dofinansowaniu albo przekazaniu dotacji dla powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i dzisiaj to też będzie jeszcze kwestią zdecydowania w projektach uchwał, czyli droga  powiatowa Młynkowo – Tarnówko,  Zarząd Powiatu poinformował i możemy powiedzieć mamy to na piśmie, że  składa w tym naborze, czyli w drugim naborze do polskiego ładu z moich informacji wynika, że będzie  to dzisiaj,  albo jutro, powiat też dzisiaj ma sesję, nie jutro, a nie ma znaczenia wniosek o  sfinansowanie przebudowy drogi powiatowej Młynkowo- Tarnówko. Szacowana kwota około 10 mln zł. Dokumentacja jest już tam  bliżej końca jak początku, ale  z tego, co wiem potrzeba kilku miesięcy, żeby ona była definitywnie  skończona. Może to będzie czerwiec, może lipiec i tutaj jest uzgodnione, po pierwsze, to co najważniejsze, że powiat  składa wniosek na realizację tego zadania i to jest taki pierwszy wniosek najważniejszy, który powiat będzie składał.  Ja się zobowiązałem i będę prosił dzisiaj radę w projektach uchwał, żeby to moje zobowiązanie zaakceptowała  i uchwaliła zabezpieczając te pieniądze, do których się zobowiązałem, że my w to wejdziemy a chcemy wejść połową potrzebnego wkładu własnego ten wkład własny to jest 5% wartości zadania. Łatwo wyliczyć że 5 procent od  10000000 tj. 500 000, te 500 000 na pół to jest 250. Wychodzi tutaj 530 bo jeszcze tam  inne małe drobne doszły, nadzór, na coś tam jeszcze, czyli chcemy, żeby to było robione, zadanie za milion  z małą końcówką nasz wkład 265000 zł. Najistotniejszy  jest właśnie to, że to jest.

I z tych  takich największy kwestii, toby było tyle.

Z takich mniejszych to też udało się dogadać i tutaj  już nie chcę powtarzać przy każdym moim tutaj akapicie Sławomir Kryger, ale tak by chyba trzeba było, udało  się dogadać, to co było na początku w zamiarach, a potem się tak rozmywało, czyli Krosin, ulica, droga powiatowa,  można powiedzieć ulica w Krosinie, ale to jest ciąg drogi powiatowej od tego zakrętu przy kuźni do wylotu  do Boruszyna, wicestarosta, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, kierownik obwodu i ja tam gdzieś między nimi, uzgodniliśmy, że oprócz  tego, co już było, czyli kanalizacja sanitarna i nawierzchnia tam gdzie położona ta sieć kanalizacji sanitarnej,  dopracowujemy projekt do samego końca, czyli jeszcze kanalizacja deszczowa na tym odcinku, chodnik po prawej stronie i od krawężnika do krawężnika porządna nawierzchnia, czyli ma ta ulica dla nas, a droga powiatowa wyglądać tak jak by się  chciało, żeby wszystkie wyglądały i my zleciliśmy w ramach środków, które mamy na ten  rok zapisane jako dotacja od powiatu, właśnie uzupełnienie opracowania dokumentacji o te trzy elementy, czyli kanalizacja deszczowa, która  też pozwoli włączyć wody deszczowe tego małego odcinka ulicy w kierunku sali wiejskiej, zebrać wodę z całej tej  drogi powiatowej, zrobić po prawej stronie krawężnik, i chodnik, i na tym nową nawierzchnie.

Dokumentacja pokaże, jakie będą tam  szacowane wydatki, potrzebne pieniądze, wiemy ile mamy na dzisiaj zabezpieczone i tutaj też powiedziałem, że w zasadzie jest to zadanie powiatowe, oni mają tego świadomość, jak  będzie potrzebna niewielka pomoc z budżetu gminy, spróbujemy to zrobić, tak żebyśmy mieli ten temat zamknięty już  definitywnie i mówiąc kolokwialnie za jedną robotą.  

Tyle  o tych  kwestiach co do kolejnych spraw, którymi, że tak powiem żyjemy, to w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja daleko najwyżej jak to możliwe w ramach programu kolej plus, też o tym mówiłem i mówiliśmy. Jest  przez zarząd województwa, czy przez urząd marszałkowski jak kto woli, złożony wniosek w ramach programu kolej plus na  linie Czarnków Wągrowiec, to już też wszystko państwo wiecie, ja tylko powiem, że ten  odcinek ma mieć bo w tej chwili ma 63 km, a ma mieć 64, tam będą rozbudowane  łącznice Bzowo Goraj niecałe 800 m. Ten  odcinek właśnie z Czarnkowa do Wągrowca ma mieć te 64  kilometry, ta droga ma być pokonywana przez dwie godziny, pociąg ma jeździć tak często, że aż się  boję mówić, bo projekt zakłada 10 zestawów na tej trasie, żeby jeździły tam i z powrotem czyli z  Czarnkowa do Wągrowca i z Wągrowca do Czarnkowa, dając możliwość przesiadki w Rogoźnie, czyli tutaj głównie chodzi  o połączenie z Poznaniem, ten projekt jest wyliczony na  kwotę ponad 500 milionów. Zakłada się 549 milionów, to są takie założenia i tutaj co jest istotne i  dlaczego to mówię.

Założenie jest takie, że 85% wartości zadania, to są pieniądze rządowe z programu kolej  plus, 15% udział własny województwa, czyli tego, który wnioskuje, który będzie realizował  przedsięwzięcie. 15 procent ma być podzielone na województwo i na poszczególne powiaty i gminy przez teren których ta linia ma przebiegać i żeby  tu za bardzo nie rozwodzić się tak chcę powiedzieć że z tych wstępnych założeń, które są poczynione  o tych udziałach, na taką gminę jak Połajewo może przypaść około 2 mln zł na pięć lat do płacenia.  Właśnie po to o tym mówię, że może przy pozytywnym rozstrzygnięciu tego wniosku i po decyzji, że ta trasa  ma być  robiona powinniśmy być świadomi, że taką kwotą obciążymy nasz budżet na najbliższe lata, czyli około tam  400 000  roku, właśnie przy tym założeniu, że 70% wkładu własnego pokryje województwo, a 30% powiaty i gminy, tutaj już najpierw było  po 50 potem mam świadków na mój wniosek marszałek Jankowiak dobrze niech będzie 60.

Na ostatnim spotkaniu  w Czarnkowie znowu ich tam naciskałem, bo są tutaj sąsiedzi za miedzy którzy mówią, my tego nie potrzebujemy,  my nie chcemy, ja tak nie uważam, ja uważam że od przybytku głowa nie boli, akurat w tej sytuacji  i ta linia na pewno nas tutaj nie zuboży tylko wzbogaci, ale cały czas bym chciał tutaj by województwo wzięło na siebie jak najwięcej, pewnie nie tylko ja tak chce, tylko jednym nie wypada, inni  jeszcze nie wiedzą jak to się robi, ale ja mam taki komfort, że już nie muszę się  bać i mówię to, co uważam, że można powiedzieć.  Marszałek wie, że ja wiem, że oni mają w budżecie swoim zabezpieczone całe finansowanie jako wkład własny,  bo inaczej by nie mogli złożyć tego wniosku, ale jak w innych obszarach są też chętni  i tych wniosków z wielkopolski jest 5 do realizacji może być  trzy, to  cały czas jest prowadzona ta gra, zobaczymy na czym stanie, czy to będzie tak jak mówiłem  70 na 30 czy się uda wejść na 80 20, ale ten wkład własny gmin będzie  konieczny.

Moim zdaniem Gminę Połajewo na to stać. A dzisiaj dyskutować, czy tam będą jeździli nasi mieszkańcy, w  jakim wymiarze będą jeździli, to się okaże. Nie mamy tego dzisiaj, bo miało być do 22 to rozstrzygnięcie w  Warszawie, nie ma go jeszcze. Może  być w najbliższych dniach i wtedy na najbliższej sesji już trzeba  będzie podjąć uchwałę, która pozwoli pokazać, że zabezpieczamy te pieniądze, dlatego o tym mówię.

Ostatnia kwestia już teraz naprawdę ostatnia na drogach, to jest podpisana umowa przez Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Czarnkowie na wykonanie potrzebnego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej z Połajewa do Połajewka,  czyli od wyjazdu z Połajewa do miejsca gdzie w ubiegłym roku VIABUD skończył,  ale od tej strony tu, czyli ten  odcinek, to już jest umowa podpisana. Wszystko  wskazuje na to, że w najbliższym czasie Rejonowy Związek wejdzie  na robotę, tam jeszcze są jakieś drobne szczegóły do uzgodnienia przez WZDW nie mam na to  wpływu i tylko mówię tak z grzeczności, bo nas to najbardziej dotyczy, kwestia nadzoru, bo nadzór będzie zewnętrzny, ale  to jest jakby kwestia bardzo formalna, czyli krótko i na temat pół roku mają na zrobienie tego  odcinka, może żniwa, już będzie można oglądać rowerem jadąc na Połajewko i teraz zostało  tylko prosić, liczyć na dobre wiatry, na zrozumienie   i dobrą decyzję, aby te ostatnie 270 m, czyli już tam do samych torów, też w  tym roku WZDW zlecił, że tak powiem takie działania podjąłem, a jak będzie to już teraz tak trochę  luźniej, trochę swobodniej na to patrzę, bo to co najważniejsze będzie na pewno i to jest tam  też tak samo ważne, ale proporcja pokazuje i sami  widzimy, to też jak gdyby dopełnienie tej informacji o kolej plus. Jak będzie ścieżka  i ekspres na  torach, to już prawie jest jak pod Warszawą, tyle o tych kwestiach.

Jak państwo wiecie od nowego roku  gminom spadł nowy obowiązek, albo gminy dostały nowy obowiązek, realizować tak zwany program osłonowy, czyli rząd postanowił, że z racji tej, co się dzieje na rynku paliwowym, energetycznym i wszystko to co powoduje, że  płacimy i  wydajemy pieniądze, gminy mają taki program osłonowy do zrealizowania.

W naszym przypadku realizuje to Gminny Ośrodek  Pomocy Społecznej. Mieszkańcy składają wnioski przy okazji wypełniając i składając  deklarację o tym czym palą, kiedy palą i dlaczego jeszcze nie na prąd albo na gaz. Ogółem  my na dzisiaj do tego programu  osłonowego wpłynęło 380 wniosków, z czego 249 w styczniu.  Styczeń jest o tyle ważny, albo znaczący, że tam są trochę inne zasady wypłacania tej osłonówki. Na dzisiaj  pokazuje GOPS, że złożył zapotrzebowanie na kwotę 285 249 zł i to ma być zrealizowane w pierwszym kwartale. Dalej  wnioski na pewno spływają, ale już nie tak gęsto, codziennie i to będzie realizowany z tego co  pamiętam jest zapis, że do końca  października.

Jest też decyzja,  że dostaniemy pieniądze dla naszych mieszkańców w ramach programu popegeerowskiego na laptopy, tablety i komputery stałe. Wniosków  wpłynęło  na 117 sztuk takiego sprzętu, taką umowę mamy do podpisania.  Jest  przydział finansowy 2500 zł na laptop i  na cały komputer i 1000 zł na tablet. Tabletów mamy  4, także około 120 sztuk tego sprzętu będzie mogło być przekazane rodzinom, w których ten sposób zatrudnienia,  czy to zatrudnienie w PGR-ach miało miejsce. Teraz  podpiszemy w najbliższych dniach umowę i ogłosimy przetarg na dostawę  sprzętu, także  to z takich  najnowszych wiadomości, co do jeszcze takich jeszcze nowszych, to mamy 4 zgłoszenia z terenu Gminy, że ostatni wiatr  wyrządził szkody, które mogą  być rozpatrywane i procedowane w ramach tego rządowego też programu na pomoc. 6000 zł doraźnej pomocy i do 200 000 zł na budynki mieszkalne, 100 000 zł na budynki gospodarcze. Wczoraj odbyły się wizje lokalne w trzech nieruchomościach, w trzech  gospodarstwach na terenie gminy, dzisiaj w jednej i musimy teraz poszukać człowieka, który będzie miał uprawnienia, czas  i kompetencje do tego, aby wycenić te  straty i wyliczyć ile będzie kosztowało przywrócenie  stanu, który był  przed.

Gminny  Ośrodek Pomocy Społecznej ten temat tu przy naszej pomocy, czy z naszym  udziałem prowadzi, tyle z mojej  strony.

 

p. przewodniczący – dziękuję bardzo panu wójtowi za tą obszerną informację, dlatego też teraz jeżeli są  pytania, co do tej informacji to bardzo proszę. Radny Garstecki.  Bardzo proszę.     radny Garstecki- p. wójcie mam kilka pytań  do tego co pan przedstawił nam przed chwilą.

Może zacznę od ostatniego punktu, który pan nam przedstawił, chodzi o te osoby poszkodowane przez wiatr. Moje pytanie brzmi, czy już pan osobiście odwiedził tych mieszkańców, czy te 6000 zł z programu mają przelane na konto, ponieważ z tego  co wiem to w dwóch przypadkach może i więcej, ale o dwóch wiem na pewno  uszkodzone  są dachy, a jeszcze mam jedno pytanie czy zaoferował pan tym mieszkańcom pomoc jakąś?

p. przewodniczący – bardzo proszę pana wójta.

p. wójt - nie byłem osobiście na tych obiektach. Rozmawiałem z tymi mieszkańcami osobiście, nic  jeszcze nie wypłaciliśmy, mają zaoferowaną taką pomoc o którą  prosili.

 

p. przewodniczący - Dziękuję bardzo, kolejne pytania, tak.

Radny Garstecki -mam kilka pytań, panie wójcie odnośnie, chodzi teraz kolej plus ten wkład własny 2  miliony złotych, pytanie moje brzmi: czy mieszkańcy naszej gminy będą mieli możliwość, żeby wsiąść do  pociągu na terenie gminy?

p. wójt -  Tak oczywiście, przystanek jest przewidziany na byłym dworcu Połajewko.

 

p. przewodniczący – dziękuję bardzo,  kolejne?

p. Garstecki - odnośnie dróg lokalnych panie wójcie, chodzi o ulicę Szkolną, chyba bodajże  w grudniu pan mówił, że ma być zrobiona od cmentarza, czyli od Szamotulskiej ta Szkolna cała, dzisiaj mowa o od Łąkowej do Leśnej, czy źle słyszałem, czy tylko ma być zrobiony ten odcinek od Łąkowej do  Leśnej?

p. wójt - nigdy nie mówiłem, że będzie w tym roku zrobiony odcinek, poza tym odcinkiem o którym mówiłem  dzisiaj,  czyli od Łąkowej do Leśnej, ponieważ taki wniosek w roku ubiegłym złożyłem do programu o którym dzisiaj mówiłem  dosyć długo. Natomiast jeśli chodzi o pozostałą część ulicy Szkolnej, to nie jesteśmy jeszcze na  tym etapie, ale ten etap już nastąpi lada dzień, chciałem o tym powiedzieć później, ale skoro już mam się  tutaj pokazać, wykazać że jak to było kiedyś, że znam gminę albo, że wiem gdzie jest to, to jesteśmy na etapie przygotowania wniosku i to w najbliższym czasie, czyli w tym tygodniu zamierzamy  wysłać do programu Polski Ład, taki wniosek, który  będzie wnioskował o pieniądze na ulicę Szkolną do końca i to mówiłem na ostatniej sesji, czyli do wylotu na drogę powiatową przy transformatorze na całą ulicę Lipową, na ulicę Nową i na część ulicy Słonecznej  jadąc od ulicy Leśnej ulicą Nową w kierunku ulicy Łąkowej w lewo, ponieważ tam mamy własne gminny teren,  który pozwala na pełną realizację takiego przedsięwzięcia. Jest  mały problem z ulicą Nową tam  na odcinku niewielkim, mamy tylko tyle ile mamy czyli 6 metrów i nie bardzo jest od kogo dokupić, to co jest niezbędne, ale to już jest nie dzisiaj ten kłopot, najpierw złożę wniosek a co będzie  z tymi wnioskami to dzisiaj nikt nie  wie. Już jestem przy głosie,  to powiem, że to co już mówiłem na ostatniej sesji, nie  chciałem się powtarzać. Jest nabór do 28 mamy złożyć obligatoryjnie wniosek do 5 milionów i ten pierwszy wniosek  to jest sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Młynkowie i jako drugi do tego samego programu ma być ten  wniosek na ten kompleks drogowy, uliczny, o którym powiedziałem wcześniej, także ja nie wiem, co radny słyszy. Ja wiem  co ja mówiłem i to na pewno jest w protokole i  jest nagranie.

 

p. przewodniczący - Dziękuję bardzo kolejne pytanie, tak bardzo proszę.

Radny Garstecki - pani wójcie, co ja słyszę to ja wiem, takie wycieczki osobiste są nie na miejscu dzisiaj panie wójcie, bo też bym mógł panu powiedzieć, że pan jako wójt, to powinien    pan być pierwszy u tych osób poszkodowanych przez wiatr, ale pan woli siedzieć za biurkiem, dobrze to  mam kolejne pytanie do pana wójta odnośnie scalania gruntów w Krosinie, bo pan wójt powiedział, że ustalenia  były już i mam pytanie jakie odcinki dróg mają być utwardzone, czy będzie utwardzona droga między Młynkowem a Krosinem  chociażby?

p. wójt - nie będzie ta droga utwardzona w ramach scalenia, ponieważ ona jest tylko w Krosinie do połowy,  ta droga pewnie będzie  utwardzona będąc bardzo bardziej precyzyjnym ta droga jest utwardzona,  także tutaj w scaleniu tej drogi akurat nie przewidujemy.  Mamy  zamiar zrobić wszystko, to co jest w obrębie wioski tak zwany teren zabudowany, tak na gotowo,  jak ten odcinek, o którym mówiłem dzisiaj wcześniej, czyli będzie położona w tym roku, wszystko na to wskazuje,  jak nie w tym to w przyszłym na pewno w pierwszym półroczu kanalizacja sanitarna w całej wsi  Krosin. Cały Krosin ma wodę, ma sieć szerokopasmowego Internetu, czyli Krosin jest w zasadzie przygotowany do tego, aby na każdej  ulicy  był porządny chodnik asfalt i wszystko to co by się chciało, żebyśmy mieli w każdej wiosce i  w każdym miejscu i to jest jak gdyby w pierwszej kolejności brane pod uwagę. Później trzy drogi, dzisiaj gruntowe,czyli dwie do lasu, ci którzy znają gminę to wiedzą, które  to są, i droga do Krosinka.

 Natomiast ta droga Krosin-Młynkowo prawdopodobnie tutaj się waham, będę składał drugi  wniosek w ramach programu popegeerowskiego, bo o pierwszym już też mówiłem na  ostatniej sesji w Boruszynie a drugi  taki, który może gdzieś  tam z pozostałych środków uda się zaczepić ale nie chciałbym wyprzedzać właśnie, bo to uważam hierarchii Boruszyn za  ważniejszy jak tą drogę, bo ta droga prędzej czy później będzie wnioskowana z polskiego ładu ale wolałbym żeby  najpierw tam położyć nitkę kanalizacji sanitarnej z Krosina do Młynkowa, bo tutaj z tą decyzją jesteśmy bardzo blisko.  Pierwsze możliwe środki zewnętrzne będą właśnie adresowane na to, żeby jechać z kanalizacją z Krosina do Młynkowa.

 

p. przewodniczący - dziękuję bardzo, jeszcze jedno pytanie tak?  bardzo proszę.

Radny Garstecki  - ale proszę mi teraz odpowiedzieć, pan teraz powiedział, że będą utwardzone  drogi w stronę lasu w Krosinie,  czyli rozumiem, że będą utwardzone do końca  zabudowań tak? 

p. wójt - nie ja powiedziałem, że w terenie zabudowanym ma być asfalt i chodniki z kostki brukowej, zobaczymy  jeszcze w jakim kolorze. Natomiast jeśli chodzi o te drogi gruntowe, to będą utwardzane tak jak utwardzamy drogi gruntowe, jak zamierzamy utwardzać w Przybychowie, czyli takim kruszywem, które w tym czasie kiedy to będzie  robione będzie dostępne, które zaproponują drogowcy. Ja  tutaj tak daleko nie wybiegam, bo to nie będziemy robili  ani dziś ani  jutro.

 

p. przewodniczący - Dziękuję bardzo. Radny Garstecki bardzo proszę.

Radny Garstecki – jeszcze jedno pytanie p. wójcie, chodzi o zadanie przedszkole i żłobek, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałem na komisji ostatniej, czy ma pan zapewnione, zabezpieczone te 15% wkładu własnego, a jeżeli  pan nie ma to proszę mi powiedzieć z jakiego zadania pan przesunie tą kasę albo  z czego pan  zrezygnuje?

p. wójt - będziemy dzisiaj, mam nadzieję, skutecznie podejmowali uchwały, które to wszystko wyjaśniają, zabezpieczają, to na komisjach było  powiedziane. Nie widzę potrzeby,żeby teraz o tym mówić, ale jak ma być,  my potrzebujemy 15% wkładu własnego. Gmina  ma takie możliwości, żeby te pieniądze w odpowiednim czasie wyasygnować  na ten cel, ale po pierwsze nie wiemy ile to dokładnie będzie. Wiemy że to będzie 15% ale ile to  będziemy wiedzieli jak rozstrzygniemy przetarg na realizację zadania, po drugie są jeszcze takie możliwości w ramach  programu maluch plus, żeby na tą część żłobkową dostać wsparcie na część inwestycyjną i też na wyposażenie,  także  gra dopiero się zaczyna. Jesteśmy na etapie, o którym dzisiaj mówiłem wcześniej, także  z  niczego dzisiaj nie musimy rezygnować.  Co  roku gmina dysponuje pieniędzmi na wydatki inwestycyjne, jak będzie robiła przedszkole, to  nie będzie robiła drogi, to nie będzie robiła świetlicy, czy innego  przedsięwzięcia.

 

p. przewodniczący - Dziękuję bardzo, czy jest jakieś  pytania?

Myślę, że tutaj radny Garstecki nie zapoznał się z uchwałą o zmianie w budżecie, ponieważ nie  był też do końca na komisji, a tu jest zapisany wkład własny właśnie w uzasadnieniu, także  radny Garstecki raczej się nie zapoznał z tą uchwałą do końca tak? rozumiem.

Radny Garstecki -  źle pan zrozumiał, po prostu chciałem usłyszeć z pana wójta ust, ale dobrze że pan informuje, że radny Garstecki nie był do  końca na komisji, to naprawdę jest ważne. Dziękuję.

p. przewodniczący - dziękuję bardzo, czy są jeszcze jakieś pytania z Sali?

 

Ad. 6.  Zmiany w uchwale budżetowej na rok 2022.

p. przewodniczący -  przystępujemy do kolejnego punktu właśnie do punktu zmiany w uchwale budżetowej na rok 2022, było to tematem obrad komisji, można powiedzieć, że nie zmieniło się tutaj kwotowo w tej uchwale nic, pani skarbnik dzisiaj nie jest obecna, ponieważ jest na  szkoleniu, dość ważnym szkoleniu dlatego nie przybyła ale jeżeli są jakieś pytania to pan wójt,  udzieli przed  uchwaleniem, tej  uchwały. Jeżeli nie ma pytań nie ma uwag to pozwolę sobie odczytać uchwałę.

 

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

Uprawnionych do głosowania 12  radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuje bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica) przyjęła uchwałę nr XXII/218//2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie zmian w uchwale budżetowej na rok 2022.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 7. Zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2033.

p. przewodniczący – przystępujemy do kolejnego punktu, gdzie mamy  zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2022- 2033. To też było tematem obrad komisji, tutaj się praktycznie nic nie zmieniło, dlatego jeżeli nie ma pytań, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

 

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – w związku z powyższym, kto z Państwa radnych jest za odczytaną kolejną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki  i przyciśnięcie przycisku. W głosowaniu brało udział  12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuje bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica) przyjęła uchwałę nr XXII/219/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Połajewo na lata 2022-2033.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

 

Ad.8 Podjęcie projektów uchwał.

 

Uchwała w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę urzędowej nazwy miejscowości „Ludomicko, osada leśna”, na Ludomicko Gajówka, osada leśna”.

p. Przewodniczący Rady – przystępujemy do kolejnego punktu dzisiejszej sesji –gdzie  mamy podjęcie projektów uchwał.  Pierwsza uchwała w sprawie wystąpienia  Ministra  Spraw     Wewnętrznych i Administracji w sprawie zmiany urzędowej nazwy miejscowości „Ludomicko, osada leśna”, na Ludomicko Gajówka, osada leśna”.

 Było też tematem obrad komisji. Czy są jakieś pytania z sali? nie widzę. W związku z powyższym pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

 

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną uchwały?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W głosowaniu brało udział  12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuje bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica) przyjęła uchwałę nr XXII/220/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego  2022r. w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę urzędowej nazwy miejscowości „Ludomicko, osada leśna”, na Ludomicko Gajówka, osada leśna”.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zniesienie urzędowych nazw miejscowości: Jakubowo, Lisia Góra, Stare Wybudowanie, część wsi Połajewo.

p. przewodniczący – kolejny projekt uchwały  w sprawie  w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zniesienie urzędowych nazw miejscowości: Jakubowo, Lisia Góra, Stare Wybudowanie, część wsi Połajewo. Było to też tematem obrad  komisji i jeżeli nie widzę pytań z sali, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – w związku z powyższym, kto z Państwa radnych jest za kolejnym projektem uchwały?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W  głosowaniu brało udział 12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuje bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek,Janusz Woźnica) przyjęła uchwałę nr XXII/221/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zniesienie urzędowych nazw miejscowości: Jakubowo, Lisia Góra, Stare Wybudowanie, część wsi Połajewo.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 6  do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenie handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz wprowadzenia regulaminu określającego zasady prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i uch domowników.

p. przewodniczący – kolejny projekt uchwały  w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenie handlu w piątki i soboty przez rolników. Było to też tematem obrad  komisji, czy są jakieś pytania w związku z tą uchwałą?, jeżeli nie widzę, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

 

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną kolejną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki do góry i przyciśnięcie przycisku.

W  głosowaniu brało udział 12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuje bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica) przyjęła uchwałę nr XXII/222/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenie handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz wprowadzenia regulaminu określającego zasady prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i uch domowników.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie wprowadzenia opłaty targowej.

p. przewodniczący – kolejny projekt uchwały  w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, też to było tematem obrad  komisji, jeżeli nie ma pytań, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

 

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – w związku z powyższym, kto z Państwa radnych jest za odczytaną kolejną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku. Kto jest przeciwny? Kto się wstrzymał?

Uprawnionych do głosowania 12 radnych, głosów za 11, przy 1 głosie wstrzymującym. Dziękuje bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 11 głosami „za” (Łukasz Mendyk,  Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica) 1 głosie wstrzymującym (Krzysztof Garstecki ) przyjęła uchwałę nr XXII/223/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie  wprowadzenia opłaty targowej.

 

Uchwała stanowi  załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie przyjęcia „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Połajewo na 2022 r.”

p. przewodniczący – kolejny projekt uchwały w sprawie programu opieki nad zwierzętami  bezdomnymi. Jeżeli nie ma pytań, co do projektu uchwały, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

 

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną kolejną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W  głosowaniu brało udział 12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuje bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica) przyjęła uchwałę nr XXII/224/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie przyjęcia „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Połajewo na 2022 r.”

 

Uchwała stanowi  załącznik nr  9 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych staży pożarnych z terenu Gminy Połajewo.

p. przewodniczący – kolejny projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych staży pożarnych z terenu Gminy Połajewo. Było to jest też tematem obrad komisji. Jeżeli nie ma pytań, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną kolejną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W głosowaniu brało udział 12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Sylwia Skrzypek, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Zbigniew Schoenfeld)  przyjęła uchwałę nr XXII/225/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych staży pożarnych z terenu Gminy Połajewo.

 

Uchwała stanowi  załącznik nr  10 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w Połajewie na 2022 rok.

P. przewodniczący – kolejny projekt uchwały  w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w Połajewie na 2022 rok, też to było tematem obrad komisji. Jeżeli  nie ma pytań, to pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – wobec  powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

Uprawnionych do głosowania 12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuje bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Zbigniew Schoenfeld, Sylwia Skrzypek, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek,  Janusz Woźnica) przyjęła uchwałę nr XXII/226/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w Połajewie na 2022 rok.

 

Uchwała stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie przejęcie na mienie komunalne Gminy Połajewo nieruchomości położonej w obrębie wsi Tarnówko.

p. przewodniczący – kolejna uchwała  sprawie  przejęcie na mienie komunalne Gminy Połajewo nieruchomości położonej w obrębie wsi Tarnówko. Też to było tematem obrad komisji. Jeżeli nie ma pytań? Pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za odczytaną uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W  głosowaniu brało udział 12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann, Sylwia Skrzypek, Andrzej Lubkowski, Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen Zbigniew Schoenfeld)  przyjęła uchwałę nr XXII/227/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie przejęcie na mienie komunalne Gminy Połajewo nieruchomości położonej w obrębie wsi Tarnówko.

 

Uchwała stanowi załącznik nr12 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała w sprawie przejęcie na mienie komunalne Gminy Połajewo nieruchomości położonej w obrębie wsi Tarnówko.

 

p. przewodniczący – kolejna uchwała w sprawie przejęcie na mienie komunalne Gminy Połajewo nieruchomości położonej w obrębie wsi Tarnówko. Jeżeli nie ma uwag nie ma pytań, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały?

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – kto z Państwa radnych jest za odczytaną  uchwałą?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

w głosowaniu brało udział 12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 12 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann,  Sylwia Skrzypek,  Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen Zbigniew Schoenfeld)  przyjęła uchwałę nr XXII/228/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie przejęcie na mienie komunalne Gminy Połajewo nieruchomości położonej w obrębie wsi Tarnówko.

 

Uchwała stanowi załącznik nr13 do niniejszego protokołu.

 

Uchwała dotycząca sprostowania uchwały Nr XXI/209/2021 rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii  na rok 2022.

 

p. przewodniczący – kolejny ostatni projekt uchwały dotycząca sprostowania uchwały Nr XXI/209/2021.  Jeżeli nie ma pytań, pozwolę sobie odczytać kolejny projekt uchwały.

Następnie przewodniczący odczytał projekt uchwały.

p. przewodniczący – wobec powyższego, kto z Państwa radnych jest za przyjęciem uchwały?, proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku.

W głosowaniu brało udział 12 radnych, głosów za 12, a więc jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

W wyniku głosowania Rada Gminy w obecności 13 radnych uczestniczących w posiedzeniu 12 głosami „za” (Łukasz Mendyk, Krzysztof Garstecki, Karolina Nowak, Katarzyna Stefaniak, Jerzy Borrmann,  Sylwia Skrzypek, Andrzej Lubkowski,  Przemysław Brąberek, Janusz Woźnica, Jeneralczyk Grażyna, Roman Klewenhagen Zbigniew Schoenfeld)  przyjęła uchwałę nr XXII/229/2022 Rady Gminy w Połajewie z dnia 22 lutego 2022 r.  dotycząca sprostowania uchwały Nr XXI/209/2021 Rady Gminy w Połajewie z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii  na rok 2022.

 

Uchwała stanowi załącznik nr14 do niniejszego protokołu.

 

Ad.9. Interpelacje, wolne głosy i wnioski.

p. przewodniczący -przystępujemy do kolejnego punktu – interpretacje, wolne głosy i wnioski,   bardzo proszę. Radny Mendyk, tak? bardzo proszę.

Radny Mendyk -  Ja tylko takie krótkie pytanie mam do pana wójta, mianowicie,  która wieś po Krosinie będzie przez pana uznana za jako pierwsza w kolejności do skanalizowania.

p. Wójt - już  to dzisiaj mówiłem i to tak wójt może zaproponować, a  ciągle powtarzam,  o takich sprawach decyduje rada uchwalając  pieniądze, bo chcieć bez pieniędzy można wszystko ale nie można zrobić niczego. Mówiłem, że bym chciał  jak skończy gmina kanalizować Krosin co nastąpi przy bardzo dobrych wiatrach w tym roku, aby tak jak już  mieliśmy zrobioną wcześniej dokumentację, która może teraz już nam służyć jako taki  materiał pomocowy, że Młynkowo,  bo tak już było  postanowienie dużo wcześniej, tu nie widzę potrzeby, żeby się w ogóle nad tym mówiąc kolokwialnie mocno zastanawiać.

 

p. przewodniczący - Dziękuję bardzo za te wyjaśnienie kolejne pytania Bardzo proszę radny Garstecki.

Radny Garstecki -  panie wójcie, to  są pytanie mieszkańców i prośby, nie moje. Mieszkańcy ulicy Glinianej, Łącznej, Godoskiej i Słonecznej proszę pana o utwardzenie  ich dróg oraz chcą wiedzieć kiedy mogą spodziewać się realizacji zadania, ponieważ ich drogi wyglądają jak szwajcarski ser,  powiem panu przejechałem się dzisiaj rano przed sesją, mówię  prawdę.

p. wójt - Ja przejechałem się tam przedwczoraj rowerkiem i jestem na bieżąco z tym jaki mamy stan i też orientuje się w możliwościach tej Gminy. Ja już dzisiaj tu mówiłem o Słonecznej, będzie jednym z elementów  składanego wniosku do Polskiego Ładu na kwotę ok. 5 milionów. Natomiast jeśli chodzi o drugą część Słonecznej jest  utwardzona, tam szerzej nie możemy nic zrobić, ponieważ tak jak w przypadku Nowej tyle mamy na dzisiaj  własności, ta część, która chciałaby być własnością Gminy, nie może być wykupiona ze względów formalnych własnościowych właściciela tego  terenu. Natomiast jeśli chodzi o dalej  Godowska i to co tam w tym  obrębie, też mamy tylko tyle wykupione ile pozwoliły warunki.  Właściciele gruntu wokół tej ulicy nie mają zamiaru dzisiaj rezygnować z uprawiania roli, czyli przekazać gminie do dysponowania terenu pod drogi, ale też moim zdaniem  dzisiaj robienie  tam całego pasa drogowego, bez tych domów, które mają być wokół tej drogi, to osiedle ma być większe. Plan  zagospodarowania przestrzennego mówi, że to wszystko będzie zabudowane dookoła ale warunek konieczny sine gua non,  to jest taki,  że będą tereny pod budownictwo mieszkaniowe. My  dzisiaj uciekamy, gdzieś tam szukamy na terenie Połajewa terenów pod budownictwo mieszkaniowe,  a mamy w planie  uchwalonych, możliwych do zabudowania kilkadziesiąt działek i właściciele nie chcą ich sprzedać.  Na  dzisiaj jeszcze nie ma tego  momentu, także to po pierwsze. Po drugie jak widać i słychać w moich zamiarach, w moich propozycjach,  które radzie przedkładam to chcę, żeby to robić chronologicznie z takim porządkiem, jak do tej pory, czyli od  centrum rozchodzimy się w bok i jest tutaj jakaś hierarcha wynikająca z czasu, kiedy co było zabudowane. Ja tu dzisiaj mówiłem o Szkolnej, która w tym kształcie jest od zawsze. Mówiłem o Lipowy na którą się wprowadziłem  w 82 roku, jakby nie patrzeć 40 lat. Mówiłem o Nowej, która już w części była zabudowana  i która przy potrzebie rozbudowy szkoły i wydzielenia nowego terenu też została tak ukształtowana jak jest i ten  pomysł na wniosek do Polskiego Ładu na tą właśnie część Połajewa na ulice, nie wziął się też  tylko z tego powodu, o którym już powiedziałem, ale też z takiego powodu, że jak uda się zrobić  żłobek i przedszkole to skomunikowanie tego  obiektu z pozostałą częścią Połajewa jest bardzo istotne.  Ruch  na ulicy Nowej do szkoły dzisiaj już jest trudny  ponieważ tam chodzą dzieci, nie ma chodnika. Mamy  jeżdżą dużymi samochodami bardzo szybko konieczność tutaj właśnie odciążenia ruchu  przez  Szamotulską, Rynek, Szkolną z tej strony właśnie od Rynku jest jak gdyby no taką przyczyną dla  której właśnie zaproponowałem, to rozwiązanie.  Natomiast  o reszcie, no trzeba poprawiać ten stan, który jest na tyle  na ile gminę stać, na tyle ile pozwalają realia i  takie podbijanie bębenka i pokazywanie, to moim zdaniem nic nie posuwa do przodu, także na  pewno jak pozwolą warunki pogodowe, wiosna podobno już się zbliża, nie będzie zimy, rozstrzygniemy przetarg na profilowanie i  nawożenie tym co się da i poprawimy ten stan. Na pewno nie będzie w tej kadencji mojej propozycji, żeby ten  wniosek był zrealizowany docelowo tak jak by można wnioskować z tej  sugestii.

 

p. przewodniczący – dziękuję bardzo kolejne pytanie radny Garstecki.

Radny Garstecki- panie wójcie jeżeli chodzi o ulicę Słoneczną faktycznie  jest utwardzona od strony ulicy Leśnej, ale nie cała, tylko tak informuję pana. Kolejne pytanie panie wójcie mieszkańcy  gminy pytają się kiedy będą zebrania  wiejskie.

p. wójt - Nie mam  pojęcia.

 

p. przewodniczący – Dziękuję.

Radny Garstecki -  to znaczy nie wiem, nie mam pojęcia, bo nie wiem, czy panu się nie chce czy pan nie chce spotykać się z mieszkańcami Gminy, czy cały czas będziemy się zasłaniać,że pandemia jest, nie wiem. Prosiłbym bardziej precyzyjnie.

p. wójt - właśnie słyszałem dzisiaj komunikat albo  czytałem informację Ministra Zdrowia, który powiedział,  że zamierza pomyśleć  nad zelżeniem obostrzeń między innymi w kierunku umożliwienia albo zniesienia ograniczeń, co do wielkości zgromadzeń, spotkań jak pan minister  to zrobi, to wtedy poczekamy  na właściwy moment dysponując materiałami, z którymi chcemy się mieszkańcami podzielić i wrócimy do zebrań, to tak już żeby zaspokoić ciekawość, tych którzy się tak bardzo martwię o te zebrania i o moją kondycję psychiczną, potrzebę spotykania się z mieszkańcami, to ja bardzo dobrze się czuję na takich spotkaniach i bardzo tęsknię za takimi spotkaniami, nie unikałem nigdy spotkań, to jest moja przyjemność, to jest to z czego ja  czerpię i czekam żeby tylko taka możliwość bez ograniczeń, bez tego strachu, który jest wśród mieszkańców, żeby  przyjść na spotkanie, nie tylko tych, którzy chcą wójtowi, coś tam głośniej albo ciszej wyartykułować i powiedzieć,  bo to można zrobić codziennie.  Nie ma problemu, urząd mamy otwarty, telefony odbieramy, można się umówić jakby  była obawa, że wójta nie będzie na miejscu z tym nie ma żadnego problemu. A o zebraniach zaczniemy myśleć jak się to  wszystko uspokoi.

 

P. przewodniczący -  Dziękuję bardzo, radny Garstecki.

Radny Garstecki -  kolejne pytanie  z tym urzędem otwartym to ok, ale nie  zawsze z rana może pana wójta spotkać, dobrze.  Panie wójcie ponawiam pytanie odnośnie drogi na parcele,  chyba o tym mówiłem w grudniu. Mieszkańcy  naprawdę proszę, żeby coś z tą drogą zrobić, ponieważ to jest jedno  wielkie bagno przy tym również proszę o zasypanie w trybie pilnym, czy chyba dziś albo jutro to  było już najpóźniej dwóch olbrzymich dziur koło pana O. i  pana B.

p. wójt - droga na parcele jest taka sama drogą jak wszystkie inne te drogi na wybudowania gdzieś  tam na obszarze gminy, które nie są utwardzone tak do końca i tak jak powiedziałem przygotowujemy przetarg na  takie coroczne prace na drogach gminnych. Rozstrzygniemy ten przetarg, przyjdzie prawdziwa wiosna, będziemy robili a jeżeli tam  są faktycznie takie dwie ciężkie dziury, to podjedzie pracownik, zobaczy jak to wygląda. Czy trzeba jakiegoś doraźnego  rozwiązania. Parcele też trzeba wiedzieć mają tą specyfikę, że tam duży transport wożący kruszywo wydobywane na tej części gminy bardzo mocno oddziaływuje na te nasze drogi, są trzy drogi dojazdowe do tych  kopalni, a w ostatnim czasie, co jest też po części zrozumiałe najbardziej eksploatowana jest  ta, która służy głównie mieszkańcom do komunikowania się  z Połajewem. Tak  jak mówię, pozwolą warunki  pogodowe, to mam nadzieję, że będą tutaj mniejsze obciążenia na tej właśnie drodze do Połajewa, a więcej  pojedzie w kierunku Sierakówka. Mamy też tutaj taki obiekt inżynieryjny, który jest zagrożony i prawdopodobnie trzeba będzie  wprowadzić ograniczenia. Zostały  już uruchomione służby i działania, żeby tutaj tonaż na tej drodze był  ograniczony.

 

p. przewodniczący - Bardzo proszę radny Garstecki.

Radny Garstecki – panie wójcie widzę z wypowiedzi, że dawno pan na parcelach nie był  proszę

naprawdę odwiedzić tych ludzi tam i zobaczyć jaka tam jest droga. Kolejne pytanie panie wójcie to  mam takie, mieszkańcy ulicy Jesiennej proszą o utwardzenie i oświetlenie drogi chociażby jednej lampy, co pan sądzi o tym?

p. wójt - mieszkańcy ulicy Jesiennej wiedzą, co ja o tym sądzę i będę wnioskował do rady jak będę w takiej potrzebie o decyzję. Wszystko na ten rok mam tutaj z mieszkanką tej ulicy  obgadane.

 

p. przewodniczący - dziękuję bardzo, jeszcze raz, tak?

Radny Garstecki – tak, dwa do pana wójta, później jedno do pana  przewodniczącego. Panie wójcie  mieszkańcy Krosina niecałego ale i też z Boruszyna chcieliby zaczerpnąć informacji od pana informacji może  pan taką posiada kiedy będzie u nich prąd? i czy rozmawiał pan z osobami decyzyjnymi  z firmy ENEA, ponieważ tego prądu bodajże nie mają od soboty już i chcieliby wiedzieć czy pan coś więcej wie,  bo dochodzą tylko do nich takie suchy, ale tego też nie wiedzą, że niby ma być  w czwartek, czy pan może kontaktował się z  firmą?

p. wójt - jesteśmy cały czas na łączach z firmą, ale nie z firmą w sensie takim jak tu pewnie  by można było wywnioskować z dyrekcją nie wiadomo gdzie, tylko z pogotowiem, które tutaj od soboty, codziennie  jest na terenie Połajewa i panowie z pogotowia robią co mogą, albo jeszcze więcej jak  mogą. Kiedy  dokładnie, komu włączą, to naprawdę wójt tutaj jest za mały, żeby mógł się na ten  temat wypowiadać. Wiem, że w Boruszynie jest uszkodzenie spowodowane po części też przez mieszkańca, ale to już nie  ma znaczenia. Generalna  zasada była taka w ENEI, że  w pierwszej kolejności prace prowadzone są na tak zwanej piętnastce, czyli  na liniach średniego napięcia tak dla zwykłego mieszkańca to wyjaśnienie, że na linie doprowadzają prąd do stacji transformatorowej i to było takie  pierwsze podstawowe założenie i dopiero po tym jak udało się doprowadzić ten prąd do stacji transformatorowych, to  wiemy gdzie są uszkodzenia na niskim napięciu, bo to, że nie mamy w domu prądu, to nie  wiadomo czy linka spadła albo została zerwana na naszej ulicy, czy nie dopływa prąd, najprzód nie  było dopływu prądu w całości w ogóle z GPZT-u do Połajewa, trzeba było zrobić to, zrobili to,  załączono tam gdzie było, włączyło się tam gdzie nie było uszkodzeń po  drodze.  W niedzielę pracowali jeszcze nad 15- mi. Wczoraj  pracowali nad 15-mi, dzisiaj uzgodniliśmy, że tam gdzie  jeszcze to jest możliwe, to nie uzgodniliśmy, bo ja to nie jestem decydentem, to, to że znam  panów, którzy pracują w pogotowiu prawie tak długo albo tak długo jak ja jestem wójtem, to ma  taką cechę pomocniczą, że po prostu się kontaktujemy i nie muszę czekać na 991 na automat i  tak dalej, ale procedury ENEI są zapisane i one bezwzględnie obowiązują. Dysponent  jest w Pile i dysponent  kieruje na teren gdzie ma być pogotowie i pogotowie nie może wejść do transformatora na telefon wójta, nie  może robić uszkodzenia, bo wójt tak chce. Wójt może podpowiadać, gdzie  ewentualnie wie, co jeszcze musiałoby być zrobione albo pomóc tak jak mówiłem dzisiaj, że jak już nie ma  czym, oni potrzebują podnośnik, nie ma podnośnika,  oni są w pogotowiu mają drabiny, mają słup włazy, mają coś  tam jeszcze, a tam leżą słupy albo drzewa  na linkach i trzeba z podnośnika, to pościnać. Mówiłem, że już ostatecznie jak nie ma skąd  wziąć podnośnik to jest tu w Połajewie  podnośnik, niech podjedzie, niech pomoże, albo umożliwi usunięcie awarii w Sierakówku,  bo w niedzielę mam wiadomość, że Sierakówko ma prąd, nie mają Parcele i dalej, a dzisiaj się okazuje,  że cały czas pół Sierakówka nie ma, bo tam gdzieś leżą linki i żeby te linki założyć  to potrzebny jest podnośnik, że to się wszystko wydaje takie proste i łatwe. Ja to nie mam zamiaru mówiłem parę razy udowadniać, że jestem, albo nie jestem wielbłądem, ale no też nie mam zamiaru jeździć i się fotografować.  Moja  filozofia funkcjonowania jest taka, żeby przeprowadzić dobrze zawody sportowe to sędziego nie ma być na boisku, nie ma być widoczny, to się ma toczyć i takie sprawy się załatwia bezpośrednio z ludźmi, którzy  to robią albo pomaga albo im podpowiada i tyle na ten temat.

 

p. przewodniczący – dziękuję bardzo, proszę radny Garstecki.

Radny Garstecki – pytanie do pana wójta, p. wójcie chodzi o naszą oczyszczalnie. Chodzi o okres styczeń-luty, czy  jakieś problemy były, ponieważ mieszkańcy zauważyli, że były wywożone ścieki z oczyszczalni na pola, czy pole, nie wiem kogo, rolników i w styczniu w lutym mówią, że jest zakaz, to jest raz, a byli zdziwieni, że  z oczyszczalni wywozi się ścieki na pola, co się działo, czy nie wiem, chcieliby znać  odpowiedź, dlaczego miało miejsce właśnie, że  z oczyszczalni wywożono ścieki na  pola?

p. wójt - też się zastanawiam, dlaczego ci mieszkańcy nie pytają u źródła, tylko jakimś  długim

pasem przekaźnikowym dochodzą do wiadomości, które są proste do uzyskania, ale na temat no to oczyszczalnia,  to jest skomplikowana  instalacja, na który jest kilkanaście silników  różnych, przekaźników, węży, urządzeń, no i był taki moment, że  prasa musiała być wyłączona na 2 dni, a jak taki moment nastąpi w momencie, kiedy w zbiornikach  osadu jest pełno, no to trzeba posłużyć się tym sprawdzonym od 2003 uruchomiliśmy oczyszczalnie sposobem, czyli trzeba  kilka beczek tego płynnego nie osuszonego przez prasę osadu wywieś i to nie jest żadna nowość,  żadne odkrycie, żadna rewelacja, ten sam osad w formie płynnej, czy w formie suchej trafi na pole, to  pole jest badane, są robione jak powiedziałem analizy i pokazujemy, że z tego powodu nic złego się nie  dzieje, tak jak powiedziałem, z tego co ja wiem, znaczy ja o tej sytuacji dowiedziałem się dzień po, ponieważ, to tak to co oczywiste niekoniecznie musi być arbitralnie przez  wójta postanowione, zdecydowane.  My  cały czas osad zagospodarowujemy na gruntach rolnych na terenie gminy Połajewo, nie  tylko dlatego, że wójtowi się tak chce, tylko dlatego, że to jest najtańsze rozwiązanie jak utylizować  osad w takiej procedurze, to po pierwsze stawka za ścieki nie może wynosić tyle ile wynosi, tylko musi być  razy 2 co najmniej i jeszcze nie wiadomo, czy starczy, my powinniśmy chodzić po ziemi i wiedzieć,  gdzie jesteśmy ale co mam powiedzieć.  Taki  mamy czas i pewnie jeszcze ten temat z tej  grupy, tych zagadnień środowiskowych będzie w tym roku nieraz  omawiany.

 

p. przewodniczący – dziękuję bardzo czy kolejne pytania?  Radny Garstecki.

Radny Garstecki – mówiłem mam jeszcze jedno pytanie do pana przewodniczącego. Panie przewodniczący mam pytanie – czy już zapadł wyrok w pana sprawie w sądzie?

p. przewodniczący - tak  znam.

Radny Garstecki  - i mógłby pan powiedzieć, czy sąd podtrzymał decyzję pana wojewody, czy  uchylił?

p. przewodniczący - szczerze mówiąc jestem na to przygotowany, żeby dzisiaj się  wypowiedzieć w tym temacie. Czy kolejne  pytania? Jeżeli  nie ma, to właśnie może przystąpimy do tej sprawy. Sprawa ja to nazywam sprawa wygaśnięcia mandatu radnego Romana Klewenhagena, bo myślę  inaczej tego nie można nazwać. Wszystko  zaczęło się w 2020 roku w czerwcu na XIII  sesji Rady Gminy, kiedy to radny Garstecki  zarzucił mojej osobie, że łamie prawo, że sprzedaję towar ze swojego  sklepu do przedszkola w Tarnówku, do urzędu gminy, konkretnie do świetlicy  środowiskowej. Ja  cały czas uważam i do dzisiaj uważam, że tego przepisu nie złamałem, a były osoby, instytucje, które uważają, że ta ustawa o łamaniu prawa, była przeze mnie złamana i tak po  kolei, tak jak powiedziałem na tej sesji wszystko się zaczęło radny Garstecki wtedy powiedział, że mam wytłumaczyć radnym dlaczego sprzedaje właśnie na Urząd Gminy, dlaczego wystawiam faktury, dlaczego je podpisuję. Mam się wytłumaczyć radnym,  społeczeństwu, dlaczego tak robię to były słowa radnego Garsteckiego.

I tak po kolei w ten czas też powiedziałem, że jest to kolejny przykład na to,  aby złożyć skargę czy jakiś donos do wojewody na kolejnego radnego.  Wiadomo  już jeden donos był na  radnego

Mazura a ja tak dolałem oliwy do ognia i powiedziałem, że może być kolejna skarga i tak  też

się stało jak wiemy. Skarga trafiła do wojewody, oczywiście  wojewoda w październiku przysłał pismo do nas, żebyśmy podjęli odpowiednią uchwałę, podjęli odpowiednie  czynności.

I jak wiemy została przygotowana uchwała, uchwała, która została podjęta jak pamiętamy większością głosów o odrzuceniu  o wygaśnięciu mojego mandatu, przy jednym głosie przeciwnym i przy trzech  głosach bodajże wstrzymujących. Ten projekt uchwały został  odesłany do wojewody i  oczywiście wojewoda poprosił o kolejne wyjaśnienia o zostaw faktur, zestawienia, które zostały  wojewodzie dostarczone i po tych wyjaśnieniach okazało się,  że pan wojewoda, po analizie, po raz kolejny przesłał pismo, że mamy podjąć kolejną ale tą samą  uchwałę w sprawie mojego wygaśnięcia w ten czas z radcą prawnym ustaliliśmy, że nie podchodzimy jakby do  tematu ponownie, ponieważ rada zajęła swoje stanowisko i do dnia tego  nie zmieniły się żadne okoliczności w tej  sprawie, dlatego podtrzymujemy to stanowisko  rady. No i w tym czasie ponownie wróciło pismo do wojewody z naszej strony, a wojewoda zwrócił się w czerwcu 2021 do ministra spraw wewnętrznych i administracji, że zamierza złożyć zarządzenie zastępcze w sprawie wygaśnięcia mojego mandatu, a więc cały czas tutaj wojewoda za wszelką cenę chciał pozbawić mnie tego mandatu. Oczywiście  po zawiadomieniu  właśnie ministra ponownie dostałem pismo i to już właśnie było pismo 15 września 2021 w sprawie wydania zarządzenia  zastępczego od wojewody, które stwierdziło wygaśnięcie mojego mandatu i tak tutaj kiedyś powiedziałem, że mam prawo się  odwołać do sądu i tak też uczyniliśmy wspólnie z panem radcą panem A. przygotowaliśmy tą  skargę. Oczywiście ta skarga była złożona w odpowiednim czasie. Skarga oczywiście nie płynie prosto do sądu tylko musimy za pośrednictwem  jakby wojewody i  wojewoda przekazuje do sądu tą naszą skargę i tam ponownie służby wojewody nadzoru jakby  w piśmie przewodnim pisały,  że sugerują sądowi aby w całości odrzucił to moją  skargę, ale oczywiście skarga trafia do sądu i sąd zwrócił się do mnie z kolejnym pismem, aby  uzupełnić jeszcze formalności, aby uzupełnić te braki, które brakowały w tych wszystkich dokumentach, które sąd  posiadał, no i  suma summarum 20 grudnia 2021 otrzymałem kolejne pismo z sądu,gdzie sąd powiadomił mnie o  tym, że rozprawa odbędzie się na posiedzeniu niejawnym związku z obostrzeniami covidowymi.

Sąd  nie posiada jakoby warunków, aby zdalnie uczestniczyć w rozprawie dlatego musiałam się z tym pogodzić,  bo w sumie chciałam osobiście być na tej rozprawie, aby ewentualnie  coś wyjaśnić, dopowiedzieć, ale ta  decyzja zapadła. Zapadło  tym, że odbędzie się na posiedzeniu  niejawnym, miałem jeszcze możliwość złożenia ewentualnych wyjaśnień, mojego stanowiska i tak to się stało. Napisałem już  takie ostatnie moje stanowisko w tej sprawie, wyjaśnienia. Czy  one pomogły czy nie, to nie wiem,  ale po prostu trzeciego stycznia przesłałem do sądu to stanowisko ostateczne no i  czekałem na wyrok  sądu,  bo też nie wiedziałem kiedy ta rozprawa się odbędzie, bo sąd mi nie  informował i sprawa jest całkiem świeża, ponieważ 17 lutego otrzymałem właśnie wyrok  sądu.  Gdzieś  tam byłem  przygotowany, czy wyrok będzie po mojej stronie,  czy nie po mojej,  bo tak jak powiedziałam to jednak jest  półtora roku od momentu rozpoczęcia całej procedury, dlatego gdzieś tam w tyle głowy jest, że nie wiadomo jaki wyrok zapadł. Tym bardziej, że cały czas służby wojewody, nadzoru cały czas mówiły, że  łamię właśnie tą ustawę.  27 stycznia odbyła się ta  rozprawa i został wydany wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i żeby nie przedłużać piszą tak, uchyla zaskarżone zarządzenie  zastępcze, co to znaczy, to znaczy, że wyrok  sądu uchyla w całości zarządzenie zastępcze. Mając  powyższe na uwadze, tutaj cytuję właśnie z uzasadnienia sądu mając powyższe  na uwadze tutejszy sąd stwierdził, że zaskarżone zarządzenie zastępcze organu nadzoru obarczone jest istotnymi wadami prawnymi i  akt ten narusza prawo, wobec czego podlega  uchyleniu, a więc można stwierdzić, że sąd podszedł do tego indywidualnie, nie z automatu, że rozstrzygnął ten wyrok  można powiedzieć na moją korzyść, że nie tak jak służby wojewody, jak mówiłem że nie były obiektywne, ponieważ  swoim zarządzeniu zastępczym przytaczały tylko te orzeczenia sądów, które były na moją niekorzyść. Dzisiaj w rozmowie z panem Adamem  powiedział, że ten wyrok jest lekturą do tego aby w przyszłości, niektórych radnych obronić właśnie przed  utratą mandatu i tutaj  też w wyroku pisze też uzasadnieniu, że radny Klewenhagen, po pierwsze nie posiadał żadnej umowy z wójtem gminy,  nie posiada żadnej umowy z gminą, z przedszkolem, z kimkolwiek. Nie startował w przetargu, sprzedaż dokonywana w  sklepie była jakoby z wolnej ręki na żadnych uprzywilejowanych zasadach, także nie było takiej sytuacji, że to  przedszkole musiało kupować tylko w sklepie radnego Klewenhagena, to przedszkole mogło wszędzie kupować, więc nie zachodziło tutaj żadne uprzywilejowanie z mojej strony i po drugie, tak bym chciał wrócić do tego właśnie,  że mam wytłumaczyć radnym, dlaczego sprzedajesz na Urząd Gminy towar, wystawiasz faktury podpisujesz je, czy wolno  tobie wytłumacz radnym i społeczeństwu dlaczego tak robisz.  W ten czas jak to radny Garstecki  powiedział nie  miałem takiej wiedzy. Dzisiaj  z wyroku wynika, że zawarcie umowy sprzedaży, to nie jest zawarcie umowy cywilnoprawnej  i to zawarcie umowy sprzedaży detalicznej jest zatem w zasadzie obowiązkowe,  zaś odmowa sprzedaży podkreślam odmowa sprzedaży w handlu detalicznym wymaga uzasadnionej  przyczyny, nawet jest tak, że jeżeli bym nie dokonał jakiejś sprzedaży, to ja mogę być za to ukarany  jako sprzedawca, że nie sprzedaję jakiegoś towaru komukolwiek i tu jest odniesienie, że mogłem w tym sklepie  sprzedawać bez łamania ustawy o samorządzie  gminy, także myślę,  że mimo tego czasu, jakiś tam nerwów. Nie mówię, że nie było tych nerwów międzyczasie. Wyrok jest  pomyślny na moją korzyść, myślę, że tutaj oficjalnie chciałbym też podziękować panu radcy prawnemu za dobre uzasadnienie, czy  to w uchwale, czy w skardze napisanej, gdzie tam kiedyś  radny Garstecki  powiedział, że ma  na to dowody, że ten mandat zostanie mi zabrany, że  życzył mi powodzenia w takim  cudzysłowiu, powodzenia, że pan Adam nie jest na tyle mocny, że da radę obronić tą moją osobę. Okazało  się że dobre  uzasadnienie  i dobre rozstrzygnięcie sądu pokazuje, że można wygrać w każdej sprawie.  Dziękuję  bardzo.

Czy są jakieś pytania jeszcze?

 

p. wójt -  jakby można do tego tutaj wywodu pana przewodniczącego, ja nie  czytałem całego tego wyroku i uzasadnienia, ale przejrzałem i w tym gronie moim zdaniem bardzo ważny jest  moment uzasadnienia, w którym sąd podkreśla sposób wyboru radnego, że radny nie zrobił się sam radnym, że  to społeczeństwo zrobiło to, że pan w tym przypadku Roman jest radnym i to społeczne zaufanie nie  powinno być tak szybko trwonione z błahego powodu. A to wszystkie tutaj argumenty o których mówił pan  przewodniczący tutaj handel inne to, to jest bardzo długie uzasadnienie, aż tak z takiej  formalnej strony jak no moim zdaniem, nie taką wielką sprawę tego tekstu bardzo dużo i wiele przywołanych  artykułów to, to właśnie takie pouczające i tu trzeba się zgodzić właśnie z radcą, że warto z  takich orzeczeń czerpać i chciałoby się właśnie będą samorządowcem, żeby takie właśnie podejście w tym kraju zafunkcjonowało, bo takie podejście służb wojewody, bo przecież nie wojewoda tam, zaczął to inny wojewoda, nie widział  tego dokumentu żadnego, jest inny wojewoda i będzie następny wojewoda, tam pani x i pani y siedzi za biurkiem i przeczyta, napiszę i jest zadowolona, a sprawa dotyczy relacji międzyludzkich. Sprawa dotyczy fundamentów funkcjonowania tego państwa. Samorząd  to jest baza, na której stoi cały ten  kraj i to, że panu Krzysztofowi się nie podoba drugi pan Krzysztof nie powinno mieć tutaj decydującego  znaczenia, czy w Boruszynie jest ten, czy ten radny. Ludzie  wybrali i teraz nie wiadomo z jakiej  przyczyny, co to za przyczyna, pani z przedszkola woli kupować w sklepie u pana Romana, nie u  pana J. ponieważ jest bliżej, ponieważ jest taniej, ponieważ jest to i tamto i te argumenty powinny decydować.

Okazuje  się, że tak może być, i  to właśnie moim zdaniem już to pomijam sprawy  osobiste, nie możemy dyskredytować ludzi, bo za chwilę się okaże, że to już mówiłem to 100 razy  to mówiłem wojewodzie obecnemu i nie tylko w kontekście, tak powiedziałem tego konkretnego przypadku na spotkaniu wójtów  burmistrzów starostów z  wojewodą, my naprawdę mamy deficyt chętnych do pracy w samorządzie tej społecznej, tej właśnie takiej, którą wy  robicie i teraz  jak zacznie z góry eliminować i pokazywać, że temu nie wolno, a tu ma być nabór taki konkurencyjny, niech to wszystko się toczy, także  jest nadzieja i dobrze, że tak się stało, moim zdaniem. Dziękuję.

p. przewodniczący – dziękuję bardzo, czy kolejne jakieś pytania,  jeszcze co do tej  sesji?

Jeżeli nie, ja  dziękuję wszystkim radnym,  tym którzy uwierzyli we mnie, tym którzy nie do  końca wierzyli i tym którzy byli przeciwni, myślę, że dalej będziemy pracować na rzecz tej  gminy.

 

Ad. 10.  Zakończenie.

p. Przewodniczący Rady – na koniec zamykam obrady  XXII sesji Rady Gminy. Dziękuję wszystkim za przybycie.

Tymi słowami Roman Klewenhagen - Przewodniczący Rady Gminy w Połajewie                             o  godz. 1235 zamknął XXII sesję Rady Gminy w Połajewie.

Na tym protokół zakończono.          

                                              

                                                                                                          Przewodniczący

   Rady Gminy

       /-/ Roman Klewenhagen

 

 

                                                                                             

Protokołowała:

/-/M. Jarosz

Metryka

sporządzono
2022-04-07 przez Jarosz Maria
udostępniono
2022-04-07 00:00 przez Peksa Bartosz
zmodyfikowano
2022-04-07 10:13 przez Peksa Bartosz
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
55
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.